Анализа на крв - толкување резултати

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
Невестата да јаде почесто спанаќ и други храни со железо и да не дава крв на сред менструација.
Позз
Немаше период баш кога даваше крв.

Анемична е, или нешто така? Спанаќ, месо... друго?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Немаше период баш кога даваше крв.

Анемична е, или нешто така? Спанаќ, месо... друго?
Анемична е голем збор, сеуште не е ама натаму оди работата.
Почетна фаза на железодефицитна анемија.
Доколку менструацијата и е обилна повеќе од обично да се јави на гинеколог.
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Сакам совет... Имавме систематски преглед пред некое време од работа, и ни ги доставија анализите... Се' беше супер, освен холестеролот, границата е од 2 до 5.2 а мене ми е 5.9 ...
Не сум јадел ништо претходната вечер после 20h, а крв ни зимаа другиот ден во 8,30h... Загрижувачки е или... ? o_O:unsure:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Сакам совет... Имавме систематски преглед пред некое време од работа, и ни ги доставија анализите... Се' беше супер, освен холестеролот, границата е од 2 до 5.2 а мене ми е 5.9 ...
Не сум јадел ништо претходната вечер после 20h, а крв ни зимаа другиот ден во 8,30h... Загрижувачки е или... ? o_O:unsure:

Испитај диференцијално вредности за HDL и LDL холестерол, битно е HDL да не ти е под долна граница...
А и вака ништо страшно, и мене пред година-две ми беше вака холестеролот па ми се стабилизра сам по себе...Do 6 - немаш гајле...
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
1.140
Поени од реакции
774
Испитај диференцијално вредности за HDL и LDL холестерол, битно е HDL да не ти е под долна граница...
А и вака ништо страшно, и мене пред година-две ми беше вака холестеролот па ми се стабилизра сам по себе...Do 6 - немаш гајле...
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Покачени лимфоцити значи не е нешто многу, границата мислам дека беше 40 кај мене 40.1 се надевам не е ништо.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
1.140
Поени од реакции
774
Покачени лимфоцити значи не е нешто многу, границата мислам дека беше 40 кај мене 40.1 се надевам не е ништо.
Се покачуваат најчесто при вирусни инфекции, но кај тебе не е ништо страшно
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
16
PCT: .0.128 <.0.200-.0.500> малку помош околу ова ? се друго ми е супер
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Здраво, имам правено крвна слика и на првата слика имам покачено АЛТ 60 АСТ 130
не поверував на резултатите и отидов у друга лабораторија и ми казува АLТ 37 AST 42
отидов на тоа ехо ми казаа имас замастен црн дроб лесно замастување и ми даде salofalk 250 сто мосе да јадам како понатаму !! фала унапред
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Здраво, имам правено крвна слика и на првата слика имам покачено АЛТ 60 АСТ 130
не поверував на резултатите и отидов у друга лабораторија и ми казува АLТ 37 AST 42
отидов на тоа ехо ми казаа имас замастен црн дроб лесно замастување и ми даде salofalk 250 сто мосе да јадам како понатаму !! фала унапред

Намали на месо,млеко и јајца,алкохол,а зголеми во исхраната повеќе зеленчук,овошје,мешунки,јаткасти плодови,риба.Редовно конзумирај вода (2-3л дневно) и зголеми физичка активност .Ако во последен период си пиел антибиотици или имаш прележано некое вирусно заболување its kinda normal ... Но,редовна контрола и внимавај на животните навики и ќе се средат ензимите :)
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Намали на месо,млеко и јајца,алкохол,а зголеми во исхраната повеќе зеленчук,овошје,мешунки,јаткасти плодови,риба.Редовно конзумирај вода (2-3л дневно) и зголеми физичка активност .Ако во последен период си пиел антибиотици или имаш прележано некое вирусно заболување its kinda normal ... Но,редовна контрола и внимавај на животните навики и ќе се средат ензимите :)[/quote
Уште нешто ме интересира зошто ми препиша salophalc 250, кога прочитав пишува за цревни воспаленија се ? Иначе фала за советот :)
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Па освен за акутни колити, Салофалк ги регулира и хепаталните ензими(доколку се работи за некое акутно хепатално нарушување ,а доколку си имал претходни проблеми со хепарот(хепатитис ,вирусна инфекција ,треба да се следи терапијата од матичниот лекар)).Ако урината била уредна тогаш земи една терапија Салофалк и оди пак на контрола.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Па освен за акутни колити, Салофалк ги регулира и хепаталните ензими(доколку се работи за некое акутно хепатално нарушување ,а доколку си имал претходни проблеми со хепарот(хепатитис ,вирусна инфекција ,треба да се следи терапијата од матичниот лекар)).Ако урината била уредна тогаш земи една терапија Салофалк и оди пак на контрола.
А после средувањето на ензимите дали црниот дроб нема да биде замастен и дали повторно ке мозе да се хранам нормално или постои опасност да се појави повторно замастување ?
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
А после средувањето на ензимите дали црниот дроб нема да биде замастен и дали повторно ке мозе да се хранам нормално или постои опасност да се појави повторно замастување ?
Немој да очекуваш дека тоа ќе се случи преку ноќ.Како си успеал да го замастиш така ќе треба да почекаш и да се исчисти а со тоа и ензимите ќе се регулираат.
А ако животниот стил ти е конзумирање на храна,лежење и пиење алкохол не очекувај промени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom