Американско-Руски односи!

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Pa da,Rusija dobi poddrska od Sangajskata grupa.Na Kina normalno kako so rekovte i odi vo prilog Rusija i Amerika da se stepat.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Gledajte go ova:Bravo za Rusinot,Churkin is the best:tv::tv:

Во четвртокот доцна попладнето ОН одржаа отворен состанок на кој дискутираа за ситуацијата во Грузија, но тоа се претвори во бесна размена на мислења. Рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин, почна жесток напад кон некои членки на Советот. Тој ја оспори нивната критика за употреба на сила, со упатување прашање до американскиот претставник: дали пронајдовте некакво оружје за масовно уништување во Ирак? Потоа, тој ја спореди одбраната на територијалниот интегритет на државите, за која се залагаат членките на Советот, со она што тој го нарече неуспех тоа да се направи во случајот со Србија околу Косово.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Aj kazi edna rabota so pridonele oni za vaa nasa drzava.Ko brakja Sloveni.Barem edna puska da dadea.Ili dolgot da si go vratat klirinski.Ili nisto drugo aj crkvata neka ja priznaat.Neli ni se brakja?A amerive barem moze da gi izmuzeme ako izigrame pravilno.Nikoj ne vika deka ke pocneme sea decav dzordz i hilari iminja da im davame.ednostavno prijateli od korist......

dolgot ce go vratat toa bidi siguren mislam deka imase nekoi sostanoci menju nas i Rusite kako da go otplatat dolgot ..A zosto puska da ni dadat koga nie sekoj den zboruvame deka ce vlezeme vo NATO sega ti e jasno koga bidna ova so Gruzija zosto ne ni pomagale??? Drugo i najvazno sto ne smeeeme da go zaboravime USA sekogas vojuva na tudja teritorija sto podaleku od niv ...
Ti kako da zaboravas sto se desi so Kosovo kade isfrlija radioaktiven uranium bas tie sto gi podrzuvas i neli ti e cudno sto eden kup mladi ludje umiraat sekoj den odednas nisto ne mu bese velat rodninite e ne e bas taka uraniumot deluva veruvaj mi
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Bas me izraduva Churkin kako ja napadna Amerika za Irak.Kefoj sum.Mora da preovladuva megunarodnoto pravo,koe nebese pocituvano od Amerika veke podolgo vreme,a i da si kazime po naski sto napravija Amerikancite vo Avganistan i Irak-Okupacija,i normalno napravija uste poloso da bidi.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И Финска најави разгледување на можноста за влегување во НАТО!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
dolgot ce go vratat toa bidi siguren mislam deka imase nekoi sostanoci menju nas i Rusite kako da go otplatat dolgot ..A zosto puska da ni dadat koga nie sekoj den zboruvame deka ce vlezeme vo NATO sega ti e jasno koga bidna ova so Gruzija zosto ne ni pomagale??? Drugo i najvazno sto ne smeeeme da go zaboravime USA sekogas vojuva na tudja teritorija sto podaleku od niv ...
Ti kako da zaboravas sto se desi so Kosovo kade isfrlija radioaktiven uranium bas tie sto gi podrzuvas i neli ti e cudno sto eden kup mladi ludje umiraat sekoj den odednas nisto ne mu bese velat rodninite e ne e bas taka uraniumot deluva veruvaj mi

Od edna pricina be batka velam puska da ni dadat.So drugo bi ni dale?Da imame pari moze i reaktor da ni napravat so doplata i resen problem so energetska zavsinost.A dali ke go otplatat ne znam.Oti si tolku siguren oti ke platat?So ke ims e zakanime li?I od kaj zaklucokov deka ja gi poddrzuvam amerite?Ednostavno be si iame interesi.Baraat amerite nesto barame i nie.A rusija bace kaj da e i samata ke vleze u NATO ili nekoe partnerstvo so nego.Nema care drugo.Ja ima Kina na granicite.A pogodi so vie stapki na razvoj na kinezite koa ke im snema resursi koj im e prv na meta?Za uraniumot znam i sam.A iame nie pogolemi grizi od nego.Ko veles na primer.Beter e i od uranium.I koi se sansite koa sme so site strani opkoleni od NATO zemji voenite dejstvija da se vodat na nasa teritorija?
Pred nas na udar se turcija gruzija bugarija itn itn.Konstelacijata na megjunarodnite odnosi e takva da sea USA ni epogolem sojuznik od Rusija.Ti rekov ne rekov slepo da trcame po niv nego pametno da gi iskoristime.So momentalno Gruevski odlicno go raboti.A po tvoe so bi trebao da sklucime sojuz so rusija opkoleni so NATO zemji.IO aj objasni vo toj slucaj vo koja pozicija bi se nasle nie?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Како резултат на одлуката Русија да ја користи Венецуела како свој центар, САД одлучија пред некој месец да ја реактивираат командата на Четвртата флота (за Латинска Америка) која е во мирување од Втората светска војна!

Вчера:

Russia to send naval squadron, planes to Venezuela

http://ap.google.com/article/ALeqM5g7rJ2wsyU-lwLe2noRHRoj-gJH5wD932I33G0


Проблемот (за нас) е што адмиралот на Четвртата флота е едно циганско копиле по име Џејмс Ставридис!

Досега, Втората флота која дејствува од Вирџинија ја покриваше Латинска Америка.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Aмерика е збунета, во последниве 20 години се однесуваше премногу комотно, се испозанесе, се распосла насекаде, си створи премногу непријатели, се однесуваше како слон во продавница на порцелан, кога тогаш стигнуваат сметките. Од друга страна ја имаме Русија која повторно се подига и ги собира околу себе сите кои се замериле со американците, само овој пат не е ограничена на источна европа и настапува пред се економски. За жал америчкиот народ тоа ќе го плати ако веќе и не почнал (не мислам на војни)
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Хахаха каква америка бе.Цел свет ќе се сврти против Америка-уште во иран да чепнат и муслиманите се дигаат против Америка.Тука може да влезе и Русија и Кина...а ако знаеме дека тие биле социјалистички земји и колку толку имаме добри односи,треба да се тргнеме од НАТО и ЕУ и да изјавиме дека за безбедноста ќе се грижи Русија а за економијата ние самите заедно со Кина.
Само ни требаат мудри дипломати кои сега засега ги нема.

Да бев јас,вака ќе одиграв:

Спречување на договорите за влез во НАТО , Руска поддршка со оружје , ќе ги признаев Абхазија и Јужна Осетија како и Северен Кипар па после да можат грците да ни се фатат иако оваа фарса со НАТО и ЕУ ќе заврши за 10 години.
Зацвстување на територијалниот интегритет на Македонија,а ако даде Господ сила а Русија оружје,и Турција тапети,повторно обединување на Македонија.
Тоа значи подобрување на односите со Русите и Турците а и автоматски со словенските земји и арапските земји ....

После тоа гарантирам дека ќе добиеме покана за члеснтво во НАТО под било кое има и пристап кон европската унија...а колку повеќе ги одбиваме толку ќе се плашат затоа што гледајте вака :

Грција-НАТО
Србија со Русија
Бугарија-НАТО
Албанија-НАТО
Македонија со Русија па сега разгледајте за регионов,не им одговара нестабилност на западњаците затоа што кога на Русите ќе им прекурчи америка,автоматски ќе почне војна.Сега ако Русите се помоќни од западњаците,тогаш и ние ќе бидеме помоќни од Бугарите и Грците (Секако со добро вооружување) па мислам дека се знае епилогот.


Живи и здрави да сте ми,Македонци!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Тоа што не го гледавме на терен, сега се гледа, шаховска игра, Америка - Русија.
Русија се пробуди од сонот, сваќа дека најдобра игра е на туѓ терен кога се игра а не да ти дојдат во Мосвка.
Она со малку дипломатија и стратегија може да ги придобир балканските словенски народи.
Тогаш проблемот со името ќе исчезне.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Русите бар во шахисти не оскудеваат, ги имаат со лопата да ги ринеш
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Aмерика е збунета, во последниве 20 години се однесуваше премногу комотно, се испозанесе, се распосла насекаде, си створи премногу непријатели, се однесуваше како слон во продавница на порцелан, кога тогаш стигнуваат сметките. Од друга страна ја имаме Русија која повторно се подига и ги собира околу себе сите кои се замериле со американците, само овој пат не е ограничена на источна европа и настапува пред се економски. За жал америчкиот народ тоа ќе го плати ако веќе и не почнал (не мислам на војни)
И јас мислам дека е така. Премногу се опуштија. Ги пуштија нозете повеќе отколку што им е долга чергата. Почнаа две војни на кои крајот не им се гледа, се ’рчкаат со Иран и уште со Русија да се фатат им треба. Овој момент доста паметно си го користат Русите да си ги остварат интерсите кога противникот е условно кажано ослабнат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Хахаха каква америка бе.Цел свет ќе се сврти против Америка-уште во иран да чепнат и муслиманите се дигаат против Америка.Тука може да влезе и Русија и Кина...а ако знаеме дека тие биле социјалистички земји и колку толку имаме добри односи,треба да се тргнеме од НАТО и ЕУ и да изјавиме дека за безбедноста ќе се грижи Русија а за економијата ние самите заедно со Кина.
Само ни требаат мудри дипломати кои сега засега ги нема.

Да бев јас,вака ќе одиграв:

За среќа тебе никој не те прашува, инаку со тие идеи, Македонија нема да ја има за неколку години.

Обично оваа демагогија ја шират Србомани и сите вакви идеии се со задни намери...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom