Албанија - место за одмор

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.708
Ако е направат истата грешка како со Драч, ќе биди катастрофа. Во Драч прво ги направија хотелите, а после тоа канализацијата. Мислам јасно е што се последиците.

Валона и Саранда се различни во тој поглед, и нормално тоа дава ефект во чистотата.

Најдалеку е замината Саранда која целата канализација ја носи во тоа езерото-залив(од реката Бистрица) покрај патот за Ксамил
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Aj kazete nesto za Valona mi kazuvaa deka bilo ubavo mnogu eftino dali e vistina?...aaa ii vodata dali e topla ladna..Sakam da odam sega avgust pa me interesiraat vasite mislenja pozz;);):)
 
Член од
27 ноември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
8
Aj kazete nesto za Valona mi kazuvaa deka bilo ubavo mnogu eftino dali e vistina?...aaa ii vodata dali e topla ladna..Sakam da odam sega avgust pa me interesiraat vasite mislenja pozz;);):)
Сега се вратив од Орикум (17км јужно од Валона).
Валона како град е голем, гужва, коли, и да знаеш нема плажа (градската плажа е комплетно раскопана, градат некоја врста на промена, шеталиште, и искрено водата ти е црвена или портокалова категорија. Меѓутоа, само километар-два јужно од Валона сликата е поинаква (Радимље, Орикум), ривиера полна со хотелчиња, кафанчиња, пицерии и плажи. Водата е сина категорија, морето е фантазија. Заради тоа, за ова крајбрежје на плажа само со кола да знајш. Водата е претопла, воопшто најтоплиот дел од Јадранот, сепак е нај-јужно. Очекувај дека вообичаено послепладне можно е да има ветар и бранови (не екстремни, можи да се капиш, ама морето не е тепсија рамно)
Цени: Гиро пита ~1-1.3Eur, Гиро порција ~2Eur, пица во таверна на море ~3.5-4EUR, ориз/паста со морски плодови во таверна на море ~3.5-4EUR. Цените во продавница се исти како кај нас.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.708
Plažata e politički problem slično kako kaj nas (vmro-sds). Tamu se sluči ona što će se sluči kaj nas so sk2014 ako dojde do smena na vlasta.

Plažata beše prekrasna, so šankovi, ležalki, palmi, pateki, češmi......se e kako vo Bagdat
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ако некој има контакт од проверени места нека ми пушти по пп
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.708
Ако некој има контакт од проверени места нека ми пушти по пп
Ако сакаш за Ксамил, одма до ``грин хаус``...кажи, газдата Џовани ми е пријател, но не сум сигурен дали му е сеуште истиот број
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ако сакаш за Ксамил, одма до ``грин хаус``...кажи, газдата Џовани ми е пријател, но не сум сигурен дали му е сеуште истиот број
Pishi mi pp
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
За во грин хаус е 35 евра од ноќ за јули ја прашував зш тој период сакам да одам и се мислам да одам со моја кола или да се намачам да најдам превоз до Саранда , Ксамил ?
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Дечки ај ве молам да ми кажете освен НАК БУС со кој друг да одиме за Ксамил? Имаме резервирано престој за следен месец но не можам со превоз да се снајдам
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Дечки ај ве молам да ми кажете освен НАК БУС со кој друг да одиме за Ксамил? Имаме резервирано престој за следен месец но не можам со превоз да се снајдам
Ovde imas linii od Tirana za Saranda.

Inaku vo search vnesi Shkup - Ksamil i ke ti dade linii od Skopje za Ksamil ili Saranda preku makedonski ili kosovski avtobus prevoznici.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Дечки ај ве молам да ми кажете освен НАК БУС со кој друг да одиме за Ксамил? Имаме резервирано престој за следен месец но не можам со превоз да се снајдам
Ја ќе одам со тео травел од битола ама од таму е тргањето секоја сабота со тоа што цена на повратен билет е 25 евра!
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Ovde imas linii od Tirana za Saranda.

Inaku vo search vnesi Shkup - Ksamil i ke ti dade linii od Skopje za Ksamil ili Saranda preku makedonski ili kosovski avtobus prevoznici.
Многу ти благодарам. Колку што сфатив ке мора со еден автобус од Скопје до Феризај(Косово) да одиме па потоа од таму со друг автобус за ксамил да тргнеме 11часа ке биде отприлика така да ние да си тргнеме вечер на 2ри за да стигнеме сабајле 3ти. Охх макиии :(
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Многу ти благодарам. Колку што сфатив ке мора со еден автобус од Скопје до Феризај(Косово) да одиме па потоа од таму со друг автобус за ксамил да тргнеме 11часа ке биде отприлика така да ние да си тргнеме вечер на 2ри за да стигнеме сабајле 3ти. Охх макиии :(
E toa e posto so avtobus, da bese so kola drugo ke bese :)

Ipak ako odis ti pozeluvam prijaten odmor, znam deka kje pomines dobro.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.708
Najubav odmor vo Albanija mi beše koga rešiv posledniot den vo Ksamil da go žrtvuvam...za smetka na zastanuvanje na sekoja plaža popat...Jale bič..Himara....Dermi...Valona na giro i pivo...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom