Албанија - место за одмор

Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Дај кажи нешто за Јунуфра/Валона. Има ноќен живот или слабо?
Слабо, во генерала Албанската ривиера нема добар ноќен живот. Само Дерми, Дримадс и Јал некои други мали места се исклучок.
 
K

Kiko

Гостин
Бев Саранда на одмор 2008. Градската плажа не е нешто посебно. Ама ксамил е фантазија. Проблем ми беше само патот кој тогаш се правеше. Ама изгледа дека сега е направен има брза магистрала. Ме интересира како се движат цените оваа година?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.742
Jas sum vo momentov vo Ksamil, cenite vo apartmanite se nenuvaat vo zavisnost od gužvata. Za vikendi cenite skokaat. Za razlika od drugi godini ima rusi, taljani, rumunci dosta, ukrainci.....vo momentov cenite kaj " igroorcite" se 15-20 a nadolu poblisku do plažite sve poskapo. Jas plakam 25, blizu do Bora Bora, no so izdvoena kujna. Ima mnogu kosovari za razlika id drugi godini. Lezalkite skoknaa na 600-700 leki
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Jas sum vo momentov vo Ksamil, cenite vo apartmanite se nenuvaat vo zavisnost od gužvata. Za vikendi cenite skokaat. Za razlika od drugi godini ima rusi, taljani, rumunci dosta, ukrainci.....vo momentov cenite kaj " igroorcite" se 15-20 a nadolu poblisku do plažite sve poskapo. Jas plakam 25, blizu do Bora Bora, no so izdvoena kujna. Ima mnogu kosovari za razlika id drugi godini. Lezalkite skoknaa na 600-700 leki




znaci se premisli i ne zamina za grcija
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.742
Не, ми беше релативно касно да се премислам иако на ден пред тргнување мој другар ми обезбеди во Неи Пори смештај за иста цена како во Ксамил,али во Грција се тргнува со малку пополни торби, што не е случај во Албанија. Да имав плус ден-два сигурно заминував за Неи Пори.

Сместувањето во Ксамил веќе ги достигна цените како во Грција, рестораните се исто поскапени,лежалките се двојно поскапи него во Грција а во недели и тројно(1000 леки во недела кај островчината).

Незнам дали веќе се исплати Ксамил, во споредба со поевтините дестинации од Грција(Лептокарија,Паралија....).

Валона е посебна приказна-кога дојдоја комунистите повторно на власт,разрушиле све што постои . Урнати се и ѕидчината покрај морето,камењата се фрлени во море за сечиш нозе, палмите се искорнати,шанковите ги нема,ресторанчината покрај плажата како и да не постоеле, дрвените патеки за движење низ плажата исто така,лежалки само на крајот кај канализацијата......со еден збор Багдат во времето на бомбардирањето...

2011 година:



2015 година

https://flic.kr/p/vt5xNs
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се двоумам меѓу Албанија и Грција ама сите кои биле на двете места ме советуваат да одам на јонско море ама во Албанија дека цените и сместувањето биле поевтини и од Охрид
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
1. Ќе може да ми кажете превозници шо идат за албанија?
2. Колку е тешко да се најде приватен смештај таму околу Валона (дерми саранда ксамил) и колку кеш се фаќа од човек - зборам за соба, не апартмани.
Фала многу. Позз
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
1. Ќе може да ми кажете превозници шо идат за албанија?
2. Колку е тешко да се најде приватен смештај таму околу Валона (дерми саранда ксамил) и колку кеш се фаќа од човек - зборам за соба, не апартмани.
Фала многу. Позз
Смештајот ти е 5-6евра минимум(и нагоре) од глава на човек најевтино,по собички.

За превоз,не знам најискрено јас секогаш одам со комбе договорено од страна. Ама ќе најдеш не е проблем.

Накратко да искоментирам за Албанија .

Не е сјајно да речеш,ама е убаво и пријатно. И што е најважно многу ефтино.
Би требало за некоја година да доградат и да досредат некој работи,па тек тогаш ќе може да се рече дека е одлично.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.742
Пиво е тоа ако уште не си приметил.

Во право си,не забележа никој. Исламот забранува алкохол, овде се става на шише пиво.

Кој парадокс и спин
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Во право си,не забележа никој. Исламот забранува алкохол, овде се става на шише пиво.

Кој парадокс и спин
Во било која држава во светот со мнозинство муслимани да се десеше ова сигурно на некому ќе му летнеше главата. Во Албанија на никому не му чуе
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Во било која држава во светот со мнозинство муслимани да се десеше ова сигурно на некому ќе му летнеше главата. Во Албанија на никому не му чуе
Eпа најверојатно бркнале врски кај главните Муслимани, овие вашите што сте ги пратиле "на работа" во Сирија.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Eпа најверојатно бркнале врски кај главните Муслимани, овие вашите што сте ги пратиле "на работа" во Сирија.
Тие повеќето од Скопје и Куманово се, значи Македонци :kuracc:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom