Албанија - место за одмор

Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Патот е многу убав, 90% е автопат, се’ до Игуменица. Од Игуменица до Саранда е 50-60 километри по обичен пат, ама е добар, нов асфалт од албанска страна има. Е ако одиш во Ксамил ќе треба да возиш неколку километри по макадам.
Од Саранда до Валона е исто така асфалтиран, релативно нов пат, само што е наменет исклучуво за ентузијасти да го возат. Еден од најживописните патишта што сум ги возел во животот. има околу 120-130 километри, а го возев околу 4-5 саати. Просек 30-40 км/час. Целиот е кривини од 180 степени и неколку пати те качува до врв на планината, па те спушта до море долу. Како и да е, ако сте љубители на scenic drives со прекрасна глетка на Јонско море, не е лошо да го извозите барем еднаш тој пат :)
истото искуство со патот, само што јас пред 4 год кога не беше направен новиот пат :eek: а за глетката и дивите плажи немам зборови-УБАВИНИ!
 
Член од
8 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Планираме да одиме на одмор за Саранда,но тешко се наоѓа превоз.Или е вклучено заедно со понудата,или пак одат само до Драч.Ние планираме сами да си најдиме смештај,но за превоз ептен тешко ни оди:mad:
Ако може некој да ни каже агенции кои одат од Прилеп до Саранда?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Патот е многу убав, 90% е автопат, се’ до Игуменица. Од Игуменица до Саранда е 50-60 километри по обичен пат, ама е добар, нов асфалт од албанска страна има. Е ако одиш во Ксамил ќе треба да возиш неколку километри по макадам.
Од Саранда до Валона е исто така асфалтиран, релативно нов пат, само што е наменет исклучуво за ентузијасти да го возат. Еден од најживописните патишта што сум ги возел во животот. има околу 120-130 километри, а го возев околу 4-5 саати. Просек 30-40 км/час. Целиот е кривини од 180 степени и неколку пати те качува до врв на планината, па те спушта до море долу. Како и да е, ако сте љубители на scenic drives со прекрасна глетка на Јонско море, не е лошо да го извозите барем еднаш тој пат :)
Баш поради овој пат кој го искусив не би стапнал нити па помислил на саранда/ксамил никогаш повеќе. 3ипол саати возење а 120км е патот Валона-Саранда, тој ридот/планината е 1800 надморска височина, ушите ти се затворат од притисок, па одиш надолу па па нагоре, катастрофа. За ефтино ефтино беше, храната иста како кај нас, но патот убива. Секојдневно одевме по 12км до Ксамил по тампониран пат, на средина имаше ставано карпи(кој гледал Top Gear - Albania ќе види како ја искршија застава 128 од тие карпи). После езерото беше асфалтиран патот, но од излез од Саранда до кај езерото е се тампониран и прилично тесен патот.

Најубаво ако здравје се има финансии Паралија или испод долу гледам го фалат Неа Пори, Грција, Албанија за мене веќе не.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Во понеделник планираме да тркнеме до Валона, па може ли некој да ми каже колку км има од Кичево до Валона и колкави се движат цените за престој?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Де бе друже, google maps, избери get directions горе пиши kicevo, macedonia пиши долу valona, albania и ќе ти покаже. Јас така си удрив принтскрин и принтав мапа која ме одведе без никаква грешка до Саранда.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Во понеделник планираме да тркнеме до Валона, па може ли некој да ми каже колку км има од Кичево до Валона и колкави се движат цените за престој?
Бреее, се’ на готово да се чекало... :)
ЕВЕ
 
Член од
4 август 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
Definitivno ova leto bese najgolemo iznenaduvanje, pred nekoj den se vrativ od albanija i ona sto go vidov bese sosema 10to od ona sto go ocekuvav, Saranda i ksamil bea najubavite mesta koi sum gi poseti na site moi letuvanjna.....najubavite plazi na koi sum bil

Баш поради овој пат кој го искусив не би стапнал нити па помислил на саранда/ксамил никогаш повеќе. 3ипол саати возење а 120км е патот Валона-Саранда, тој ридот/планината е 1800 надморска височина, ушите ти се затворат од притисок, па одиш надолу па па нагоре, катастрофа. За ефтино ефтино беше, храната иста како кај нас, но патот убива. Секојдневно одевме по 12км до Ксамил по тампониран пат, на средина имаше ставано карпи(кој гледал Top Gear - Albania ќе види како ја искршија застава 128 од тие карпи). После езерото беше асфалтиран патот, но од излез од Саранда до кај езерото е се тампониран и прилично тесен патот.

Најубаво ако здравје се има финансии Паралија или испод долу гледам го фалат Неа Пори, Грција, Албанија за мене веќе не.

ako se odi preku valona patot e so krivini i si mnogu ugornini no ima uste dva nacini da se stigne do saranda preku grcija i preku drug avtopat preku albanija
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Само што доаѓам од Саранда .

Албанија сеуште живее во 70-сетите години. Немаше ништо што да ме привлечи да одам уште еднаш.

Се гледаме после 20 години да видиме до каде ќе бидат.
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
106
Поени од реакции
50
Bev Albanija (Ksamil) se e ok samo da go trgnat Soteto i da ima Noken zivot a na site vi preporacuvam koj odi Albanija zlatna Valona neka ostane MA jebem ti pat Valona-Saranda 120-140km 3.5-4h pat toa planini krivini reba uste da rabotat ili da probijat tunel ko za Crna Gora ali Plazi Fenomenalni pesocni Kameni iskreno super za nekoja godina ke bidat i podobri da se nadevame so nekoi zurki za Mladi turisti da privlecat :)))
--- надополнето: 26 август 2012 во 10:40 ---
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Пред 3 дена се вратив од Ксамил и искрено не би одел пак у скоро време,водата е супер ама имаат мали плажи со лежалки од крај до крај и сите се резервирани така да треба да ставаш сабајле у 7 за на плажа и или ќе најдеш или нема слободна лежалка сите се резервирани.Инаку за патот грешка што одите преку Валона,одев преку Грција и патот е феноменален.Инаку Саранда во однос на Ксамил некако поцивилизирано делува Ксамил е ептен назад.
 
M

Muranyi

Гостин
Пред 3 дена се вратив од Ксамил и искрено не би одел пак у скоро време,водата е супер ама имаат мали плажи со лежалки од крај до крај и сите се резервирани така да треба да ставаш сабајле у 7 за на плажа и или ќе најдеш или нема слободна лежалка сите се резервирани.Инаку за патот грешка што одите преку Валона,одев преку Грција и патот е феноменален.Инаку Саранда во однос на Ксамил некако поцивилизирано делува Ксамил е ептен назад.
Вака на сликите од ФБ Ксамил изгледа прекрасно.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
2.062
Сестра ми беше на Ксамил ова лето и вика дека е прекрасно место за одмор ама баш за одмор. Е сега вика не е разработено местото како Грција и останатите места у неа али за храна и пиење е багатела. Така да следно лето Албанија идам. :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Сестра ми беше на Ксамил ова лето и вика дека е прекрасно место за одмор ама баш за одмор. Е сега вика не е разработено местото како Грција и останатите места у неа али за храна и пиење е багатела. Така да следно лето Албанија идам. :D
Што е багатела бе? 300 денари јадев глуп стек, нема ни помфрит ни патлиџанче ни краставица НИШТО НЕМА. Порачав помфрит порција 150 денари ми дадоа мизерни 20 компири.

Ако тоа е багатела незнам што да кажам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Двајца Македонци нападнати во Албанија

Текст: Макфакс
27 август 2012


Двајца македонски државјани биле нападнати во понеделникот на патниот правец Кукс – Морина, со цел да бидат ограбени, јавија локалните медиуми во Албанија кои се повикуваат на полициски извори.
Врз автомобилот во кој биле двајцата македонски државјани, тројца млади момчиња испукале рафали од огнено оружје за да го запрат нивното возило.
Во близина биле припадниците на албанската полиција кои реагирале и ги уапсиле насилниците, чија цел била да ги ограбат македонските државјани.
Повеќе детали околу инцидентот не се објавени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom