Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Епа баш причините што ги напиша во првиот пост се интересни за отварање бази во Јужна Америка од страна на Кина и Русија. Интереси. А како што гледам и од страна на јужно американсите земји и од страна на Кина/Русија има заеднички интерес за мултиполарен свет.
Пратиш што се случува со Никаругва, земја која им даде зелено светло на Кина и Русија со проектот околу новиот канал кој ќе биде директна конкуренација на Панамскиот.
Доволна најава дека можна е и геополитичка игра и на тој дел од топката.
Ете ти најави од Песков дека Русија е заинтересирана за авио база во Куба, плус има џоинт планови со Аргентина за отворање заедничка база на југот на Аргентина, цел им е Антартикот.
Не бери гајле доктрината на Монро забрануваше мешање на европјаните во политиката на тој дел од полутопката, па сепак се отворија бази на Куба.
Јас не гледам никаква нерационална причина при јакнење на Кина и Русија да нема сличен потег во иднина на тој дел од планетава.


Им дале гаранција дека нема да ја нападнат Куба, па им дадоа и гаранција дека Балтикот ќе биде оут од Нато и што направија? Не само балтикот еве и Грузија и Украина.
Умреа гаранциите со падот на Берлин.

На балканот Русија освен Србија нема релаен играч. Македонија? Пфф ние од дамна го имаме фатено орото на хегемонот на Америка.
Освен Србија друга земја во која може да никне база во регионов нема.Мислам дека имаше план за центар за евакуација да се изгради во близина на Ниш,од страна на Русија. Незнам до кај се.
Ете може и Црна Гора, но и тие го сменија курсот.

Тврдиш Русија веќе не води битка за вооружување, така беше до пред 7/8 години.
Од тогаш Русија има целосна обнова на цел воен арсенал.
Во заблуда си најверојатно за некои работи.

Пореално е да очекувам база на Кина, Русија во Јужна Америка него во Европа.
Те разбирам но мислам дека грешиш.Геополитиката значи судир на интереси а воена/воздухопловна база се отвора таму каде што се судираат стратешките интереси на две или повеќе држави.Каков судир на интереси има Америка со било кого во Јужна Америка ? никаков.. дали има некогаш низ историјата Америка,Русија,Кина,Британија или било која светска сила има покажано било каков стратешки интерес ? не,освен Британија која ги има колонизирано Фокландските острови па Аргентина за време на воената хунта се втурна во војна да ги врати.

Тоа за каналите е океј,дискутабилно е,но и тоа некако не го гледам во склоп на геостратегијата.Америка има од двете страни на Панамскиот канал огромни флоти со носачи на авиони,не знам зошто Панамскиот канал е некоја важна точка за судир на интереси со другите држави.

Јас ти кажав какви се доктрините на Америка и можам да ти кажам дека попрво ќе почнат Трета светска војна него било која од нив да прекршат,прво политчки нема да се дозволи од власта на САД затоа што демократите и републиканците за разлика од нас кој поголем предавник е они се кој поголем патриот е и затоа нема било кој да дозволи кршење на интересите на САД.

Куба како комунистичка држава е неприфатлива за Америка на западната хемисфера уште повеќе на десетици километри од нивиот прег.Да не е таа гаранција,имаше одамна да заврши Америка со нив по примерот на Ирак.

Русија ти кажав дека не се трка со Америка ни во оружје ни во технологија туку рамнотежата ја држи со нуклеарниот арсенал а тоа е градењето на подморници и направи анализа на Руската армија ќе видиш дека најповеќе се градат подморници.Русија нема буџет да се трка со Америка,а тоа што збориш обнова на оружје,тоа го прави секоја нормална држава,поготово Русија која МОРА да го прави тоа.Грција во најголема криза во нивната историја изнакупи борбени авиони,подморници и фрегати што е за Русија да збориме која им диши Америка во врат..

Центарот за евакуација се повеќе ме асоцира на Белградскиот пашалак.. кога ќе видиш не случајно и се вика така како што се вика :D.Според мене,сите држави на Балканот го играат ХЕГЕМОНСКОТО ОРО ама Србија испадна најголема курва.Писмено не го призна Косово никогаш,онака официјално,но неофицијално го призна на секој можен начин и се откажа од него од се само за побрз влез во ЕУ.И во 2001ва Русија на Македонија им нудеше помош (сакам да го негирам тоа што рече само Србија имала некоја таква можност за соработка со нив) па сепак ние одбивме.Видовме во 99та како им помогна Русија на Србија.. им даде Мигови кои се неисправни,ги остави со голи раце да се борат.. мислам дека знаеш како викаат Црногорците: ,,Тешко ономе кога Русија храни а Грчка брани''.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.861
Поени од реакции
10.906
Те разбирам но мислам дека грешиш.Геополитиката значи судир на интереси а воена/воздухопловна база се отвора таму каде што се судираат стратешките интереси на две или повеќе држави.Каков судир на интереси има Америка со било кого во Јужна Америка ? никаков.. дали има некогаш низ историјата Америка,Русија,Кина,Британија или било која светска сила има покажано било каков стратешки интерес ? не,освен Британија која ги има колонизирано Фокландските острови па Аргентина за време на воената хунта се втурна во војна да ги врати.

Тоа за каналите е океј,дискутабилно е,но и тоа некако не го гледам во склоп на геостратегијата.Америка има од двете страни на Панамскиот канал огромни флоти со носачи на авиони,не знам зошто Панамскиот канал е некоја важна точка за судир на интереси со другите држави.

Јас ти кажав какви се доктрините на Америка и можам да ти кажам дека попрво ќе почнат Трета светска војна него било која од нив да прекршат,прво политчки нема да се дозволи од власта на САД затоа што демократите и републиканците за разлика од нас кој поголем предавник е они се кој поголем патриот е и затоа нема било кој да дозволи кршење на интересите на САД.

Куба како комунистичка држава е неприфатлива за Америка на западната хемисфера уште повеќе на десетици километри од нивиот прег.Да не е таа гаранција,имаше одамна да заврши Америка со нив по примерот на Ирак.

Русија ти кажав дека не се трка со Америка ни во оружје ни во технологија туку рамнотежата ја држи со нуклеарниот арсенал а тоа е градењето на подморници и направи анализа на Руската армија ќе видиш дека најповеќе се градат подморници.Русија нема буџет да се трка со Америка,а тоа што збориш обнова на оружје,тоа го прави секоја нормална држава,поготово Русија која МОРА да го прави тоа.Грција во најголема криза во нивната историја изнакупи борбени авиони,подморници и фрегати што е за Русија да збориме која им диши Америка во врат..

Центарот за евакуација се повеќе ме асоцира на Белградскиот пашалак.. кога ќе видиш не случајно и се вика така како што се вика :D.Според мене,сите држави на Балканот го играат ХЕГЕМОНСКОТО ОРО ама Србија испадна најголема курва.Писмено не го призна Косово никогаш,онака официјално,но неофицијално го призна на секој можен начин и се откажа од него од се само за побрз влез во ЕУ.И во 2001ва Русија на Македонија им нудеше помош (сакам да го негирам тоа што рече само Србија имала некоја таква можност за соработка со нив) па сепак ние одбивме.Видовме во 99та како им помогна Русија на Србија.. им даде Мигови кои се неисправни,ги остави со голи раце да се борат.. мислам дека знаеш како викаат Црногорците: ,,Тешко ономе кога Русија храни а Грчка брани''.
Ќе покаже времето кој греши.
Геополитика не значи само военсудир. Барем не во модерновреме.
Во денешно време се води војна на сите фронтови од економски па до сајбер судири.
Русија се повеќе го зголемува влијанието во Јужна Америка.
Кина економски се повеќе инвестира во тој предел.
Економијата и геополитиката одат рака под рака, посебно за големите сили.
Америка нема контрасила во Јужна Америка, но нардоните маси посебно во Мексико,Аргентина и Никуругва и те како не се баш наклонети кон нив. Нешто како Полска што не е пријателски настроена кон Русија.
Јас ти давам изјава од Песков, потпарол на Путин дека Русија има шанси да постигне договор за авио база во Куба, ти ми викаш 3та светска војна од свои анализи и тоа.

Сите сте се фатиле за 99та, епа Русија во 99та беше на колена.
Незнам колку пати имам тупено, крах на економскиот систем. Чеченија 2ра војна.
Самите Руси беа загрижени за иднината на Русија.
Метафорично да се случуваше сега се тоа, сигурен сум дека ќе беше се поинаку(поради тоа серат крв арнаутите) и тоа сметам дека Русија има уште поголем потенцијал.

Од воено технички аспект. Пак-Фа50(ловец од 5та генерација), пример Америте сеуште работат на Ф35. Системот за одбрана с500. Искендер. Магистралите, КА/52. Су-35.
Подморниците да не ги споменувам.Армата(новиот тип на тенк)
Да Русија поседува скромен буџет, но не ги потценувам. Ова е повеќе од модернизација, може заостануваат во трката, но дефинитивно почнваат да се тркаат. Ах да не заборавам и со вселенските програми, се повеќе се активни на тоа поле.


Незнам, јас како што паметам минатата година Русија и Србија склучија договор за приближување на воен план покрај веќе развиената економска соработка.

Русија и Србија неодамна успеаjа да постигнат договор за приближување, кој може наскоро да прерасне во полноправно членство на Белград во воениот сојуз - Организацијата за колективна безбедност (ЦСТО).
Оваа подадена рака за соработка на Кремљ, како што пренесуваат некои светски и регионални медиуми, официјален Белград неделава ја прифатил и со тоа добил статус на земја-набљудувач на парламентарното собрание на воената алијанса, на чие чело седи Русија.

Тоа е од минатата година, нормално фанатици би сакале одма Србија да скокне втавче и да стави Искендер ракети, но не оди тоа така.

А дека напредуваат Србите во тој поглед, оди во прилог денешната вест. Србија и Русија ќе одржат воени вежби оваа есен.


На графчиња не гледам, неможам да знам што ќе се случува во иднината. Можам само да посматрам немо, но сигурен сум дека геополитичките судири не се водат веќе само од воен аспект туку се имаат префрлено во сите други сфери на општеството.
Зајкнување на влијание и интереси може да се искористи подоцна и во никнување бази. Но можеби само популистчки Русија се сили па нема ништо да биде од ова. Можеби имаат друга политика па ќе никне база во нашето соседство. Може па да се распадне Русија и тоа некој ќе го каже.
За работите кои сум сигурен а тоа е дека воено почнува да се трка и да си го враќа влијанието немам сомнежи.

Имаат уште поголем потенцијал, ако успеат да се модернизираат и во рамки на внатрешната економија(завчера беше донесена одлука за забрзана модернизација на индустријата во руската дума) ако продолжат со позитивната социјална домашна полтика, се тоа ќе им се возврати и на надворешен план како една самостојна сила. Но се тоа е со зборот АКО. Исто како што тоа АКО стоеше пред Русија во 1999.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
ИНТЕРЕСНО ?... кажи ми една работа на светов што е направена во геополитиката само бидејќи е ИНТЕРЕСНА..? ако сакаш можеш да употребиш информации од времето на Александар па еве до денешниов датум..

Според американските доктрини кои се направени по падот на Советскиот Сојуз се вели ,,Америка никогаш повторно не смее да дозволи Русија да биде толку географски блиску до САД и толку моќна како СССР''.И кога ќе видиш така е,Русија веќе 30 години не се обидува да се трка со Америка во оружје и технологија.Така да,попрво Обама ќе нареди инвазија врз Куба од колку на неа да има било што руско па дури и мини-маркет поголем.

Rusija si ima oruzhje i tehnologija taman kolku shto i treba da se odbrani od eventualen napad i smeshno e da se tvrdi deka postoi nekakva trka vo vooruzhuvanje, i ako postoi nekakva trka, USA se trka sama so sebe...Izmisluva neprijateli samo da se opravdaat teshkite trilioni dolari shto gi vleche voeniot establishment, a nema nikakva zakana od nikogo, osven se razbira da gi shiti interesite na golemite multinational korporacii shto ti go narekuvash patriotizam. Vidi kako zhiveat veteranite shto vojuvaa po svetot za tie isti interesi pa proceni kakov patriotizam ima vo USA.

Voeni bazi niz svetot na nikogo ne mu trebaat, osven ako se raboti za okupacija...Golem troshok za nishto. I shto ako USA go ima Bondsteel, ne znam shto dobiva so toa osven se razbira da go nabljuduva patot na drogata i beloto robje, nepotreben troshok, a ako mislat deka so toa imaat nekakvo vlijanie na Balkanot se lazhat. Juzhniot Tok ako se realizira Bondsteel ke bide samo spomenik kade shto Kosovarite ke se poklonuvaat za nekakva si sloboda ili freedom shto ja dobile so debela doza na radijacija shto ke si ja imaat so decenii i ke se chudat zosho tolku anomalli se javuvaat kaj norodenchinjata i zoshto tolku se shirat kancerogenite zaboluvanja...ama ajde, ova e drug muabet shto ja opfakja i Makedonija.

Русија веќе 30 години не се обидува да се трка со Америка во оружје и технологија.

Nema zoshto da se natprevaruva. Toa shto go znaesh za nekakva nadmokj na edna armija nad druga e samo na hartija. Ke stavish brojki, tolku tenkovi, tolku peshadija, tolku vozdushna sila, tolku trhnologija i oooop na USA nikoj nishto ne i mozhe. Dolu na terenot se odvivasosema druga prikazna.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Rusija si ima oruzhje i tehnologija taman kolku shto i treba da se odbrani od eventualen napad i smeshno e da se tvrdi deka postoi nekakva trka vo vooruzhuvanje, i ako postoi nekakva trka, USA se trka sama so sebe...Izmisluva neprijateli samo da se opravdaat teshkite trilioni dolari shto gi vleche voeniot establishment, a nema nikakva zakana od nikogo, osven se razbira da gi shiti interesite na golemite multinational korporacii shto ti go narekuvash patriotizam. Vidi kako zhiveat veteranite shto vojuvaa po svetot za tie isti interesi pa proceni kakov patriotizam ima vo USA.

Voeni bazi niz svetot na nikogo ne mu trebaat, osven ako se raboti za okupacija...Golem troshok za nishto. I shto ako USA go ima Bondsteel, ne znam shto dobiva so toa osven se razbira da go nabljuduva patot na drogata i beloto robje, nepotreben troshok, a ako mislat deka so toa imaat nekakvo vlijanie na Balkanot se lazhat. Juzhniot Tok ako se realizira Bondsteel ke bide samo spomenik kade shto Kosovarite ke se poklonuvaat za nekakva si sloboda ili freedom shto ja dobile so debela doza na radijacija shto ke si ja imaat so decenii i ke se chudat zosho tolku anomalli se javuvaat kaj norodenchinjata i zoshto tolku se shirat kancerogenite zaboluvanja...ama ajde, ova e drug muabet shto ja opfakja i Makedonija.

Русија веќе 30 години не се обидува да се трка со Америка во оружје и технологија.

Nema zoshto da se natprevaruva. Toa shto go znaesh za nekakva nadmokj na edna armija nad druga e samo na hartija. Ke stavish brojki, tolku tenkovi, tolku peshadija, tolku vozdushna sila, tolku trhnologija i oooop na USA nikoj nishto ne i mozhe. Dolu na terenot se odvivasosema druga prikazna.
Има нешто вистина во тоа што го збориш.Нема зошто да се натпреварува бидејќи нема со кого,евентуално со Кина за едно 2 децении за сега никој неможе во трката со оружје со нив а и онака со години се први по продажба на оружје.Нека ме поправи некој ако грешам,но мислам дека од распадот на СССР,Америка од тогаш до денеска е број 1 држава по продадено оружје,ако не се лажам секако.Воена база значи ставање до знаење кој со која територија располага,Хеленикон во грција беше 2 пати поголема од Бонд Стил и таму исто имаше косовари и радијација ?или пак Рамштеин во Германија.. затоа не мешај геополитика со црни бизниси...[DOUBLEPOST=1405378773][/DOUBLEPOST]
Ќе покаже времето кој греши.
Геополитика не значи само военсудир. Барем не во модерновреме.
Во денешно време се води војна на сите фронтови од економски па до сајбер судири.
Русија се повеќе го зголемува влијанието во Јужна Америка.
Кина економски се повеќе инвестира во тој предел.
Економијата и геополитиката одат рака под рака, посебно за големите сили.
Америка нема контрасила во Јужна Америка, но нардоните маси посебно во Мексико,Аргентина и Никуругва и те како не се баш наклонети кон нив. Нешто како Полска што не е пријателски настроена кон Русија.
Јас ти давам изјава од Песков, потпарол на Путин дека Русија има шанси да постигне договор за авио база во Куба, ти ми викаш 3та светска војна од свои анализи и тоа.

Сите сте се фатиле за 99та, епа Русија во 99та беше на колена.
Незнам колку пати имам тупено, крах на економскиот систем. Чеченија 2ра војна.
Самите Руси беа загрижени за иднината на Русија.
Метафорично да се случуваше сега се тоа, сигурен сум дека ќе беше се поинаку(поради тоа серат крв арнаутите) и тоа сметам дека Русија има уште поголем потенцијал.

Од воено технички аспект. Пак-Фа50(ловец од 5та генерација), пример Америте сеуште работат на Ф35. Системот за одбрана с500. Искендер. Магистралите, КА/52. Су-35.
Подморниците да не ги споменувам.Армата(новиот тип на тенк)
Да Русија поседува скромен буџет, но не ги потценувам. Ова е повеќе од модернизација, може заостануваат во трката, но дефинитивно почнваат да се тркаат. Ах да не заборавам и со вселенските програми, се повеќе се активни на тоа поле.


Незнам, јас како што паметам минатата година Русија и Србија склучија договор за приближување на воен план покрај веќе развиената економска соработка.




Тоа е од минатата година, нормално фанатици би сакале одма Србија да скокне втавче и да стави Искендер ракети, но не оди тоа така.

А дека напредуваат Србите во тој поглед, оди во прилог денешната вест. Србија и Русија ќе одржат воени вежби оваа есен.


На графчиња не гледам, неможам да знам што ќе се случува во иднината. Можам само да посматрам немо, но сигурен сум дека геополитичките судири не се водат веќе само од воен аспект туку се имаат префрлено во сите други сфери на општеството.
Зајкнување на влијание и интереси може да се искористи подоцна и во никнување бази. Но можеби само популистчки Русија се сили па нема ништо да биде од ова. Можеби имаат друга политика па ќе никне база во нашето соседство. Може па да се распадне Русија и тоа некој ќе го каже.
За работите кои сум сигурен а тоа е дека воено почнува да се трка и да си го враќа влијанието немам сомнежи.

Имаат уште поголем потенцијал, ако успеат да се модернизираат и во рамки на внатрешната економија(завчера беше донесена одлука за забрзана модернизација на индустријата во руската дума) ако продолжат со позитивната социјална домашна полтика, се тоа ќе им се возврати и на надворешен план како една самостојна сила. Но се тоа е со зборот АКО. Исто како што тоа АКО стоеше пред Русија во 1999.
Јас никаде не реков дека геополитика е воен судир,тоа ти ако го кажуваш како општа констатација океј ама јас такво нешто не ни реков не ни помислив.Не знам зошто што е користа за Америка ако Мексико,Никарагва и Аргентина би биле наклонети спрема нив ? Америка е така изградена воено и економски да ни Канада ни Мексико никогаш да неможат да бидат закана за нив и тие две држави никогаш нема да имаат нуклеарно оружје,барем не додека постои САД како една држава.Има шанси за Куба.. има,ама Русија така ќе предизвика нова Студена војна а верувам дека сега не им треба бидејќи неможе на ниеден начин да се спротистават на нив,и воено и економски ги јаде Америка.Русија не е ни налик на СССР освен со симболично производство на нови оружја што е нормално.

За овие оружја на Русија што наброја,побарај колку кошта Ф35 а колку ПАК ФА или СУ 35 со Ф 22 итн.Руските подморници се борбено поопремени со ракети и такви работи но американските се далеку потивки а тоа во борба е голема предност дури и одлучувачка.Или пак овие Мистраливе.. тоа е смешно за Америка.Која е таа флота на планетава која може да се спротистави на Американската 6-та флота ?.. ако воопшто има некоја..

За Полска грешиш целосно.Во цела северна Европа Полљаците најмногу ги мрзат Русите и нема поголемо непријателство меѓу нив.Ова што го кажа е исто како да кажеш дека албанците не покажуваат омраза спрема Србите.Исто.

Во 99та никој не побара од Русија да ја брани Србија,туку да им прати добри против-авионски системи и авиони.Они пратија Мигови кои не им работи радарот,имаш на Јутуб еден куп сведошства на тогашните српски пилоти,кои ќе цитирам еден од нив ,,за нас тоа изгледаше како да се боревме со вонземјани,авионите на НАТО беа 100 пати појаки авиони од нашите''.Крах викаш,а знаеше Русија пред НАТО за неколку саати од Босна на Косово да ги префрли своите воени единици и да го земе аеродромот до Приштина тој Слатина нели ?? тоа немаше крах,а да им даде техника имаше крах.. дај немој да ме заебаваш.. Русија сите сојузници ги пушти низ вода и затоа немаат никаде сојузници освен една Сирија која нема цигла на цигла па сеа тражат онаму кај што СССР оставил ''oбраз'' по Куба и другите држави..

Имале договор за воена соработка,па ? види српската армија со кого има најмногу вежби направено,ете побарај колку има со Руската а колку со Американската армија па ќе видиш.. збориме овде за глупости искрено.Да не беше Сирија и Украина,планетава немаше да им текне дека постои држава по име Русија.Ни воено ни економски ни на КУЛТУРЕН ПЛАН ги нема никаде...
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Да не беше Сирија и Украина,планетава немаше да им текне дека постои држава по име Русија
:pos::pos:,
ama ajde te razbiram :tapp:, God Bless America:cool:.
Koga veke zafati muabet za Srbija od 1999, neshto mi e chudno vo seta taa rabota. Srpskata armija nemashe nekoi poseriozni zagubi posle site tie smart bombi, shto ne se pokazhaa tolku smart, pa morashe Miloshevich da ja povleche armijata za Natovcite da stapnat na Kosovo, i toa za niv beshe pobeda. Pa posle ja ucenuvaa Srbija da ne go dade toj sistem za odbrana da go upotrebi Irak....Ostaj ti toa shto nekoi "piloti" zboruvaat na You Tube. Vistinski voen pilot toa ne go zboruva, toa spagja vo "Code of Silance" ili "top secret". Super mokjnata armija za 70 dena teshki bombardiranja ne uspea da onesposobi armija na drzhava od okolu 10 milioni naselenie. I trebashe li Rusija, Jelcinova Rusija :facepalm: da trgne na Igmanski Marsh i da ja brani Srbija od cel svet???? I Makedonija beshe agresor, indirektno bez nejzina volja, Bugarija, Romanija, site junak do junak.

Русија сите сојузници ги пушти низ вода и затоа немаат никаде сојузници освен една Сирија која нема цигла на цигла па сеа тражат онаму кај што СССР оставил ''oбраз'' по Куба и другите држави.

Ti, po se izgleda, razmisluvash so psihologija od Studenata Vojna,voeni sojuznici protiv voeni sojuznici.
Na Rusija ne i trebaat sojuznici, zatoa shto rabotata odi both ways, pa nitu Rusija videla nekoj air od sojuznicite niz istorijata. Na Rusija i treba biznis partneri a ne sojuznici,.. Famoznata "pazarna ekonomija" prazna fraza so koja se krasi Imperijalizmot, temel na Zapadnata demokratija, nekako im se vrakja kako bumerang, pa gi fakja panika.
Vidovme kako USA ja odbrani Gruzija, Chehnija, i Ukraina koja go zagubi Krim, koj patem otsekogash bil ruska teritorija, vrtea amerikanski brodovi niz Crnoto more, demek ke plashat mechka so resheto, pa si ja sobraa opashkata.... teshko tebe so takvi braniteli. Ili ne daj Bozhe da dojde do nekoj otvoren konflikt na Zapadnata Ruska granica, pa da vidish kako NATO ke gi brani Polska, Romanija, Bugarija i ostanatata sitna boranija od Baltikot ...Soznanieto deka se samo buffer zona na Zapadot, i nishto poveke, skapo ke go platat. A ushte da dojdat Natovci da te osloboduvaat, mamicheto ke ti se rasplache.

.....ама Русија така ќе предизвика нова Студена војна а верувам дека сега не им треба бидејќи неможе на ниеден начин да се спротистават на нив,и воено и економски ги јаде Америка.Русија не е ни налик на СССР освен со симболично производство на нови оружја што е нормално.

Sega zboruvash kako nekoe dete od 10 godini, Amerika ja jade Rusija:facepalm: Rusija vodi vojna i toa ne studena,. Vo istochna Ukraina vojuvaat Rusi, toa e Rusija, i na Ruskiot narod nema da mu e prv pat da gine i da strada za Mother Russia, toa e toa shto Zapadnjacite ne mozhat da go svatat, ne mozhat da go razberat toj mentalitet shto go imaat pripadnicite ne Istochnoto Carstvo.

I ushte ednash...Да не беше Сирија и Украина,планетава немаше да им текне дека постои држава по име Русија

A be shto da ti kazham...Koga Ruskata Imperija cvetashe i izvezuvashe kultura niz Evropa, tvojata "God Bless America" ne postoeshe, vo tek beshe tezhok genocid na domorodnoto naselenie na shtotuku otkrieniot kontinent.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.861
Поени од реакции
10.906
@GhostLeader
Се читаш ли ти? Колку само глупости напиша мака ми е да ти вратам.
Па за Полска ти кажувам дека ги мразат Русите исто како што Мексиканците имаат негативни чуства кон Американците, исто и Аргентицните. Лошо си читаш пријателе.:facepalm:
Еве го тој дел.
Америка нема контрасила во Јужна Америка, но нардоните маси посебно во Мексико,Аргентина и Никуругва и те како не се баш наклонети кон нив. Нешто како Полска што не е пријателски настроена кон Русија.
Каква глупост напиша за подмориците. И мало дете знае дека Русија поседува најнапрендни подморници во секој поглед.
But the world’s quietest submarine is the Russian Yasen class, a nuclear multi-purpose attack submarine. Also known as the Severodvinsk class, the new multipurpose attack sub – based on the Akula class, but smaller and more automated – took 17 years to build. While the Virginia class has four torpedo tubes, the Severodvinsk has eight, and carries 24 cruise missiles, mines and anti-ship missiles.


За Русија ти кажав, во 1999 водеа борба за Чеченија. Немаше земјата за свои потреби исправни сухуи а не па да можеа да испратат помош во Србија.
Незнам кој се обидува да лаже. До сега Америка и Србија имаат одржано само 3 воени вежби. Ако мислиш тоа дека е бројка ненадминлнива тогаш браво.
По твоиве ставови Србија е сојузник на Америка доаѓа.


Крах викаш,а знаеше Русија пред НАТО за неколку саати од Босна на Косово да ги префрли своите воени единици и да го земе аеродромот до Приштина тој Слатина нели ??
Оваа акција беше по самоиницијатива на баталјонот на миротворците на Русија. Никакво планирање и никаква цел немаше од државните структури.
Malo je poznato da je podvig iz 1999, koji je uplašio i zaustavio OVK da ne napada začelja izbegličkih kolona i odbranio čast Rusije, samoinicijativno izveli vojnici VDV iz ruske brigade SFOR u Bosni i Hercegovini.


Самите американци се под удар на критика, толку пари фрлени а веќе Русите имаат конкурецнија повеќе од сериозна во ПАК ФА 50.
И што ако еве Ф35 кошта 20 милиони повеќе од ПАК ФА? Кога до сега од последните 5 лета 3 пати имаше проблеми, 2 пати дури се запали. Тие 20 милиони се гаранција за надмоќност?
Не сум експерт за воена авијација но еве мал дел од тоа што го нуди интернетот. При тоа земам американски блогер, за да пристрасноста биде сведена на нула.

Maneuverability Advantage:

PAK FA > F-35
PAK FA = F-22A

Avionics Advantage:

PAK FA < F-35
PAK FA < F-22A

Armament Advantage:

PAK FA > F-35
PAK FA < F-22A


By every dimension, the PAK FA is a 5th generation dedicated dogfighter. Though the F-22A is more capable than the current PAK FA design, by in large the F-35 is not.


Еве ја анализата.
http://manglermuldoon.blogspot.com/2012/06/threat-analysis-of-foreign-stealth.html


Исто да се надополнам. Додека Американците го преплаќаат Ф22. Русите имаат алтернатива во Су35. Поефтин, побрз и на долги растојанија е супериорен.
http://planes.findthebest.com/compare/174-214/Lockheed-F-22-Raptor-vs-Sukhoi-Su-35






Ова се што го напиша ти е кафе муабет. Ниту еден аргумент не ти ги потврди ставовите од подморниците па до завземањево на аеродромот во Приштина. Ако имаш нешто да аргументираш повели, ако не терај си дисксуија со спин техника.

Незнам дали вреди да се трудам да ти реплицирам за последното нешто што го напиша.
Да не била Сирија немало да ја знаеме Руската култура или немало да знаеме дека постои Русија како земја.:facepalm:
 
Последно уредено:

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не знам дали приметивте дека отидовте во тотален офтопик, имате постојана тенденција да нвлегувате во мерење на муда за возбуда меѓу САД и Русија без никакви осврти за актуелните случувања и нивното геополитичко значење.

Жал ми е да ви ги избришам постовите, меѓутоа по следните муабети за класи на подморници и “тогаш на Куба“ ќе ве отстранам од тема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Момци, како што замолив во уводот... темава е за осврти и анализи. Не за рекла казала. Идејата е да не се гомилаат цели стани офтопик постови од по една-две речници. Целта е да се промовира квалитетна ОНтопик дискусија.

Впрочем има доволно други теми за историски дискусии, или за дискусии за разни оружја. Затоа извинете ама сепак ќе го замолам @Bratot да ги одстрани офтопик постовите, а вас ќе ве замолам да го прочитате уводниот пост (и да играте по правилата). :)
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Eve eden interesen blog:
Pred rat
Dragan Pleskonjic / 20.07.2014. u 21:56

Ne znam zašto, ali jedna vic-pitalica iz 1990. godine mi je ostala urezana u sećanju. Tada sam živeo u Zagrebu, a kolega, koji inače i nije bio poznat po pričanju viceva, sretne me jedan dan i kaže:
- "Da li znaš ko je bila najbolja teniserka Jugoslavije pre rata?" - pita to, a oči mu se cakle. Očito je bilo da uživa u mom pokušaju da se setim koja bi to teniserka mogla biti najbolja pre 1941.

- "Ne znam, zaista." - odgovorih ja posle nedugog razmišljanja i nastavih: "Hajde reci mi koja?"
- "Monika Seleš!" - ispali on kao iz topa i zagonetno se nasmeja.
Pogledah ga sa čuđenjem i moram da priznam da mi se taj "proročanski vic" tada nimalo nije dopao.

Prošle su godine od tada, svašta se izdešavalo, kao što svi znamo. A onda, negde pre nešto više od godinu dana slučajno naiđem na ovaj tekst:
"Naučnici su izračunali verovatnoću izbijanja IV Svetskog rata"
O čemu se ovde radi, kakav Četvrti svetski rat, kad još nije bio ni Treći, zapitah se ja?

U pomenutom tekstu, posebno mi je ovo bilo interesantno:
"Mi trenutno živimo u petom ciklusu, koji po prognozama Kondratjeva treba da se završi 2018. godine. Pristalice ove teorije tesno povezuju svaki ekonomski ciklus s njemu svojstvenim tehnološkim nivoom. Ovaj period se odlikuje razvojem IT, telekomunikacija i robotehnike. Sledeći, šesti ciklus, treba da bude obeležen napretkom u nano-, bio-, informacionim i kognitivnim tehnologijama.

Međutim, svaki ciklus je pored tehnoloških uzleta obavezno praćen krizama i ratovima. Finale tekućeg ciklusa i prelazak na sledeći tehnološki način života biće praćen minimum veoma jakom političkom nestabilnošću, a možda i svetskim ratom, uveren je profesor MDU Sergej Malkov:

"Trenutno se nalazimo u fazi krizne situacije, koja je prešla u depresiju, traže se neki izlazi iz ovog depresivnog stanja. Između ostalog, uz pomoć novih tehnologija koje će biti drajveri rasta. To su takozvane NBIC - tehnologije: nano, bio, info, kognito. Ali ovaj period je vrlo opasan pošto izlaz još nije nađen, a protivrečnosti su se nakupile. Obično u takvo vreme počinju svetski ratovi. Svetski trgovački, finansijski, ekonomski i politički. Menja se svet."
Pročitah tekst tada i pomislih u prvom momentu: Ovo je neka propaganda!

No ipak, nešto mi nije dalo mira, pa počeh malo da čitam o teoriji ciklusa Kondratjeva, zagovornicima i kritičarima, kao i kako ekonomija, razvoj nauke i tehnologije i ostalo oko toga utiče na generisanje konflikata koji prerastaju u rat.
Od pojave ovog teksta, došlo je do sukoba u Ukrajini, a neka stara žarišta su se opet aktivirala. Što bi rekli naši stari: "Kuva se na sve strane."

Nisam stručnjak za ekonomiju, ali što se tiče nauke, tehnike i tehnologije, činjenica je da se dešavaju velike promene i veoma vidljivi pomaci. NBIC tehnologije rapidno napreduju. Da li to mora, po logici stvari biti praćeno toliko velikim potresima na granici ratova ili samim ratom i to svetskim? Ne znam, nisam siguran i nadam se da onaj vic sa početka teksta neće postati opet aktuelan u nekoj novoj varijanti.
Samo da rata ne bude!

Napomene:
1. Za one mlađe koji možda ne znaju ko je Monika Seleš
2. Kondratiev wave
3. Profesor Sergej Malkov na Google Scholar

P.S. I da ne zaboravim: gde je "nestao" Treći svetski rat? Objašnjenje u gorepomenutom tekstu je sledeće:
"Prethodni, Treći svetski rat se dešavao upravo na granici četvrtog i petog ciklusa Kondratjeva. On je protekao bez primene oružja na svim mestima, ali su rezultati očigledni: prekrojena je geopolitička karta sveta, pretendent na svetsku dominaciju, SSSR i njegovi saveznici su doživeli težak poraz i prestali su da postoje u pređašnjem obliku. U sadašnjoj situaciji ulogu Sovjetskog Saveza igra novi pretendent na svetsku dominaciju - to je Kina."
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.007
Всушност се согласуваме дека се работи за моќ.
Минатиот пост ти звучеше како да ги ставаш религиите како примарна причина за војните.

Инаку ќе поминам преку изедначувањето на САД и хунтата во Украина како партнери. Партнери се онолку колку што куклата е партнер со кукларот. Мислам дека за тоа веќе доволно се напиша...
Но сепак морам да ти упатам комплименти за шегата. Дури и ако беше ненамерна. ;)


За другото, Ал Багдади е алатка цврсто под контрола на кукларите. Многу помала фигура од Хитлер, но има сличности. Имено, ни едниот ни другиот не би биле на тие функции и места, ако тоа не би била директна намера и интенција на кукларите.

Нормално е сето ова да ти звучи сулудо, ако не го истражиш детално. Но сепак и не се работи за некое скриено, окултно знаење -информациите се лесно достапни, ако знаеш каде да погледаш.

Нема потреба од претерано криење на ваквите работи.
Широката светската јавност има мала моќ за концентрација, нејзиното внимание лесно се пренасочува со помош на други светски настани. Или во поново време, со секакви „занимации„ од видот на интернет, видео игри, социјални мрежи, телевизиски серии од било каков квалитет... Може до утре да набројуваме.
Таквите како нас што подетално се занимаваат со овие проблеми, сме занемарлива бројка во однос на вкупната популација. Небитни сме.


Како и да е.

Ал Багдади. ИСИС/ИСИЛ.
Америчка творевина. Исто како и Ал Каеда.
Ова се познати факти. Следи ги парите.

Кој токму сега лобира за нова помош на „бунтовниците„ во Сирија? Кој ги финансира и снабдува со оружје ИСИС/ИСИЛ?
Случајно ли „заробија„ милијарди долари скапа, нова амерканска воена техника во вид на секакво наоружување, хамви теренци, Апачи хеликоптери?
Побогу, зарем навстина мислиш дека неписмените диви сељачишта знаат како да управуваат и употребуваат хамвија и Апачи??!? ;)
Случајно се случува нивната инкурзија во Ирак во исто време со малото вртење на насоката на владата на малики?

Патем, Русија на Ирак му испрати неколку пратки оружје и авијација (Сукхои и што се не). Малку материјали за читање, ако те интересира:

Хитлер?
Кој ја финансирал Национал Социјалистичката Партија, за да преку ноќ од непозната партија -ги освои изборите во Германија?
- Повторно, ова се документирани работи. Познати работи, иако тоа не се учи во учебниците по историја. Впрочем, побарај зошто дедото на Буш е осуден за колаборација со непријателот, при крајот на втората светска војна (и за кратно време потоа амнестиран без објаснување). :)


П.С.
Не си ти толку „прост и обичен човек„ како што се претставуваш. Штом се интересираш за овие работи.
Но секако продолжи, и биди со отворен ум. Малку што е онака како што изгледа.
Да речеш дека религиозниот конфликт на блискиот исток може да се стави под контрола на некои поеднинци кои ја имаат САД како инструмент, е во најмала рака перверзија на историјата. САД е светска сила 80тина години, а тој конфликт трае одприлика 14 века, и никој освен муслиманска светска сила во даден период не го ставиле под контрола или поточно не го канализирале на подолго време. Ако мислиш дека постојат илузионисти, кои ги нарекуваш куклари кои цврсто ги контролираат светските текови и тука се лажеш, не постои понепредвидливо суштество од човекот. Да беше така едноставно, немаше ниту да има потреба од војна, пошто контролата ќе беше неприкосновена.

Тенденциите кои ги прават пропагандните шеми, не се егактен пример за успех, ниту пак се сигурна алатка за контрола. Религијата не е измислена во модерните пропагандни кујни, туку е кована со милениуми.Религијата може да ја употреби само оној човек кој цврство верува во неа. Тоа се покажало низ историјата. Успехот на религијата како идеологија, можеш да го сватиш само ако ја споредиш со модерните идеологии. Нема модерна идеолошка матрица во светов која базично не се базира на верба. Политичарите се бледа и минлива копија на свештениците. Да ја релативизираш моќта на религијата како идеологија е крајно несериозен пристап кон работите.

И на крај, еве замисли си дека си куклар и замисли си што све ти треба за да го контролираш светот. Колку луѓе треба да вработиш, колку пари да потрошиш итн. Притоа еве на располагање ќе ти биде најмодерната технологија.
За да ти биде полесно, пред да продолжиш со разговор на оваа тема, земи ја Македонија како пример и направи груба естимација што све ти е потребно да имаш целосна контрола врз Македонија. Луѓе, сателити, техника. После ќе направиме ревизија на таа твоја естимација и ќе видиме што е потребно да се има контрола врз светските текови.

Ете јас како претставник на простите луѓе сакам да се просветлам како тоа кукларите ја имаат контролата врз светот.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
...... сакам да се просветлам како тоа кукларите ја имаат контролата врз светот.
Шок Доктрина - Наоми Клеин
http://www.naomiklein.org/shock-doctrine
Ова би било добро за почеток.

За подлабоки теми види
Edward Bernays - Propaganda: http://www.historyisaweapon.com/defcon1/bernprop.html
Noam Chomsky: https://www.youtube.com/watch?v=gHU2AVcK5l8
И секако David Icke. Иако многу го оспоруваат, човекот има добри истражувања за тоа како функционираат корпорациско банкарските картели.
А може да разгледаш и некоја книга од Крешимир Мишак, мислам дека овде на Балканот тој има прилично добра работа завршено околу оваа тематика.
http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=52146
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
И на крај, еве замисли си дека си куклар и замисли си што све ти треба за да го контролираш светот. Колку луѓе треба да вработиш, колку пари да потрошиш итн. Притоа еве на располагање ќе ти биде најмодерната технологија.
За да ти биде полесно, пред да продолжиш со разговор на оваа тема, земи ја Македонија како пример и направи груба естимација што све ти е потребно да имаш целосна контрола врз Македонија. Луѓе, сателити, техника. После ќе направиме ревизија на таа твоја естимација и ќе видиме што е потребно да се има контрола врз светските текови.

Ете јас како претставник на простите луѓе сакам да се просветлам како тоа кукларите ја имаат контролата врз светот.
OK, дискусија со отворен ум. Заслужуваш детален одговор, вообичаениот одговор од просечна единка е целосно одбивање макар за разгледување на кажаното.

На жалост ова ќе треба да почека, пошто ќе треба солидно време да се посвети за детален одговор (а некои обврски веќе премногу ги одлагав). Но одамна сакав да напишам таков детален осврт, во комбинација со барањево ќе ми биде задоволство да одговорам.


Во меѓувреме, една препорака за книга за читање. Како за почеток.
Не, не е за кукларите книгава. Ова е понизок ешалон на дејствивање (владата на САД).
Ја имам книгава во PDF и MOBI формати, и пошто не се наоѓа лесно, пратете ми ПП порака. Можам да ја ќе ја испратам на секој кој сака на анонимна емаил адреса или уште поедноставно на торент линк (тоа за ПДФ-от за РС, а MOBI форматот мора на емаил).

http://www.amazon.com/The-Grand-Chessboard-Geostrategic-Imperatives/dp/0465027261
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Grand_Chessboard
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Не ми е јасно што има врска книга за геополитика со "куклари"?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
^^
Се разбира дека не ти е јасно.

Ако не ти е јасна тезата од претходниот пост, веќе беше најавен подетален осврт. Биди стрплив и причекај го најавениот пост.
Инаку би те замолил да го прочиташ уводниот пост, и да не коментираш (на овој начин). Секако не со постови од еднореченични досетки.


Не е проблем да имаш спротиставен став, напротив и такви ставови (ако се со искрена конструктивна намера) се пожелни за полесно да укажеме на поентите. Но спротиставените ставови (на оваа тема барем), треба да се образложат со детален осврт кој ќе покаже врз која основа се поставени тие ставови.

Уште еднаш да повторам, во случај да не бев јасен. Темава има за амбиција да се занимава со осврти и анализи, сето тоа гледано од геополитички аспект. И сето тоа базирано на факти.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Очигледно не разбираш како работи геополитиката и како се формира национална стратегија. Секоја држава си има свои геополитички стратези, мислители кои пишуваат книги и статии на таа тематика. Со помош на тие книги и статии, се даваат идеи како да се оформи надворешната политика на дадената држава во иднина. Некои од тие идеи се отфрлаат од раководни лица за кои што се наменети, некои се претвараат во официјална политика.

Споредливо е со филозофијата. Некои филозофски догми се отфрлаат, некои се прифаќаат и како официјални од одредени држави, политички движења, партии... На пример, филозофијата на Ниче била вметната во официјалната иделогија на нацистичка Германија, Маркс и СССР, Џон Лок бил инспирација за основачите на САД итн.

Слично е со геополитиката. Бжежински во моментов е најпознатиот геополитички мозок во САД, исто како што Русија го има Дугин. Тоа не значи дека се единствени, туку дека се најпознати. Нивните книги не се официјална политика, туку помагаат при оформување на истата.

Ако се следеше буквално идеологијата на Бжежински, САД ќе беа далеку поостри спрема Русија, од причина што Бжежински е тежок русофоб и никогаш не им прости на русите за тоа што и направиле на неговата Полска.

Сепак, не смее да се пропушти да се истакне дека човекот е генијален во својата професија и дека неговите книги се 101.

Македонија, за жал, го има Ристо Никовски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom