Акните - повеќе од тинејџерски проблем

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
http://bestcosmeticproducts.net/anti-acne/mk/
некој има искуство со кремава,вреди ли да се проба.

претходно користев лептен,не ми помогна ништо,па си мислам и оваа да не е иста.
oвие страни ( и слични на лептен) се превари за пари праење, не ли научивте дo сега?? :)

иди си на дoктoр дерматoлoг да ти препише прави лекарства и креми...
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
Здраво луѓе.
Би сакал да ве прашам за некој совет во врска со мрсна кожа на лицето.
Барав тема стрикно за тоа, но не најдов. Доколку има преместете го ова.
Имам мрсна кожа на лицето и барам од некој доколку има искуство со истата или пак знае како до справување со неа. Немам акни на лицето, ретко испаѓаат, но ме нервира тоа што ми свети лицето.
Некој совет добро би ми дошол во врска со тоа.
Инаку, хигиената ми е на високо ниво. Миење лице 2-3 пати во денот и слично. Немам ставано никакви креми за мрсна кожа, не би сакал да експериментирам. Читав по интернетов некои работи, но сакав да видам мислење од вас ( некој што исто така има мрсна кожа).
Благодарам. :)
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Здраво луѓе.
Би сакал да ве прашам за некој совет во врска со мрсна кожа на лицето.
Барав тема стрикно за тоа, но не најдов. Доколку има преместете го ова.
Имам мрсна кожа на лицето и барам од некој доколку има искуство со истата или пак знае како до справување со неа. Немам акни на лицето, ретко испаѓаат, но ме нервира тоа што ми свети лицето.
Некој совет добро би ми дошол во врска со тоа.
Инаку, хигиената ми е на високо ниво. Миење лице 2-3 пати во денот и слично. Немам ставано никакви креми за мрсна кожа, не би сакал да експериментирам. Читав по интернетов некои работи, но сакав да видам мислење од вас ( некој што исто така има мрсна кожа).
Благодарам. :)
Најдобро ќе ти биде да си појдеш на дерматолог и според типот на лицето да ти одредат соодветна крема. Јас по препорака на др. Нина ја користам бидоерма себиум акн. која се препорачува за мрсна и комбинарана кожа и сум презадоволна. Доколку ти немаш проблем со акни може ќе ти препорача некој друг третман.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
@Miss Paranoia Аха. Не дека немам проблем со акни, но испаѓаат многу поретко. До 3-4 на целото лице, не многу големи. Затоа и прашав, но по се изгледа ќе морам на дерматолог да отидам.
Ти благодарам. :)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Здраво имам 15 години и имам проблеми со лицето, постојано имам бубулици на лицето и пробував со сапуни, креми, лосиони ефектот беше минимален и не приметлив. Еден другар ми препорача да одам на козметичар таму ги стискале со некој метод се одело 2-3 пати и после се средувало се таман, или да одам на дерматолог? Бидеејќи сум во Велес овде нема дерматолог и добар кожен лекар, ама мислам дека мора да има некој козметичар, можете ли да ми препорачате?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Тој период додека си тинејџер е нормално да имаш акни. Тешко се спречуваат, но мислам дека ако ставаш Горчливка на акните лицето ќе ти се исчисти колку-толку.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Познавам луѓе што тие години ги поминале со многу лошо лице, и после на 22-3 години им се чистело скроз. Само ако сакаш да не ти останат дупки у лицето, не смееш да стискаш ти ништо на своја рака.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Pusti brada, ke ti pominat.
 

VaneStoilov

Jaeger
Член од
6 јуни 2015
Мислења
98
Поени од реакции
13
Имам мозолчиња по лицето.
Дали знае некој поради кои причини се појавија и како би можел да ги отстранам (исхрана, тренинзи, и сл.)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имам мозолчиња по лицето.
Дали знае некој поради кои причини се појавија и како би можел да ги отстранам (исхрана, тренинзи, и сл.)
1. Ова

2. Ова

3. Ова

4. Многу овошје, зеленчук, ништо од процесирана храна, чоколади - благо не, месо - пилешко/варено, многу сардини во конзерва, а најдобро свежа па сам да си ја печеш или ако е конзерва - со исцедена маст или (поготово добро е ако сардината е во маслиново масло )

5. 1 месец придржувај се на ова, и издржи што и да ти се случува во првите 2-3 недели додека организмот се ичисти од токсините, ако издржиш 1 месец, лицето ќе ти биде стакло.

6. Исто така многу битно, да се провериш од бактерии - крвна слика - генерална здрвствена состојба.[DOUBLEPOST=1441035075][/DOUBLEPOST]
Здраво имам 15 години и имам проблеми со лицето, постојано имам бубулици на лицето и пробував со сапуни, креми, лосиони ефектот беше минимален и не приметлив. Еден другар ми препорача да одам на козметичар таму ги стискале со некој метод се одело 2-3 пати и после се средувало се таман, или да одам на дерматолог? Бидеејќи сум во Велес овде нема дерматолог и добар кожен лекар, ама мислам дека мора да има некој козметичар, можете ли да ми препорачате?
Сите методи за чистење на акни надворешено, генерално се неуспешни, проблемот е во организмот - неговиот баланс, не на површината на кожата, вие лечите симптом а не причината.
 
Последно уредено:

VaneStoilov

Jaeger
Член од
6 јуни 2015
Мислења
98
Поени од реакции
13
1. Ова

2. Ова

3. Ова

4. Многу овошје, зеленчук, ништо од процесирана храна, чоколади - благо не, месо - пилешко/варено, многу сардини во конзерва, а најдобро свежа па сам да си ја печеш или ако е конзерва - со исцедена маст или (поготово добро е ако сардината е во маслиново масло )

5. 1 месец придржувај се на ова, и издржи што и да ти се случува во првите 2-3 недели додека организмот се ичисти од токсините, ако издржиш 1 месец, лицето ќе ти биде стакло.

6. Исто така многу битно, да се провериш од бактерии - крвна слика - генерална здрвствена состојба.[DOUBLEPOST=1441035075][/DOUBLEPOST]

Сите методи за чистење на акни надворешено, генерално се неуспешни, проблемот е во организмот - неговиот баланс, не на површината на кожата, вие лечите симптом а не причината.
Ок, благодарам.
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
1 совет

Постајано менувајте ја навлаката на перницата и лицето ке ви биде чисто
 
Член од
25 ноември 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
На лицето ми се појавија 2-3 дупчина од анкните. Дали знаете некој лек за да ги отстранам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom