Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
дали некој чува аквариум со скалари да му го продадам скаларот
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
150 денари[DOUBLEPOST=1486566338][/DOUBLEPOST]или замена за три гупи (како беше соодносот машки наспроти женски гупи)
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
150 денари[DOUBLEPOST=1486566338][/DOUBLEPOST]или замена за три гупи (како беше соодносот машки наспроти женски гупи)
Скапо скапо :) да е пар со уште еден ај 150 ден од едне ама вака самец ако сакаш за 80

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
1 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво, дали знаете каде можат да се најдат убави дискуси во Скопје и по која цена се ?
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Пред 5-6 години направив аквариум, околу 50на литри. Комшијата ме снабди со тревки рипчиња, моли, ксифо и незнам уште што. Ми беше многу мерак, се заразив ама дете как одете финансиите не ми дозволуваја премногу, моите не ми даваа пари да трошам за тоа. Го напуштив, имаше лоша филтрација а водата ја менував на 3-4 месеци. по 1-2 години пукна газерот и мораше да завршам со акваристиката.

Секоја година почнувам и никако да почнам, еве и на есен планирам здравје, ќе имам поќе пари. Сакам еден 100 литарски. Проблемот е што кога чував јас во околинава (Битола-Прилеп) нема баш добри продавници за акваристика со опрема, риби а посебно тревки.

Чував скалари, моли, ксифо, едни други спласнати заборавив како се викаа налик скаларите, плекостомус или анцитрус како и да се вика, омилена ми беше ја израснав 15цм и многу ми беше страв да ја допрам. Имав еден поголем сом како чистач за под и две мали други врсти исто како сомчиња со мустачиња мали околу 5 цм едно беше сивко другото албино и тие заборавив како се викаа.

Имаше Македонски форум па научив многу за рибите (имиња) и други податоци околу акваристиката.
Ептен ми беше кејф кога се мрестеа рибите, ма бев ептен аматер и немав ни еден мој 'производ' дури и скалар ми се омрести, тоа ми беше врвот.

Ако некој има одпоќе рибчиња и тревки за поклон би бил добредојден, тревките и би ги платил ако има прикладна цена. Предлог добра подлога? За декор имам многу убав камен, глинено ќупче итн.
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Капакот е готов. Го направив од пластифициран лим и внатре ставив 4 неонки од по 36 вати. Е сега, кажете ми од која земја за цвеќиња да ставам како подлога бидејки средства за оригинал подлога немам :tapp:. Кварцен песок земав денеска и е со 2 гранулација што мислам сека е доволно. Утре го земам канистарот и шоуто може да почне :jeeee:
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Капакот е готов. Го направив од пластифициран лим и внатре ставив 4 неонки од по 36 вати. Е сега, кажете ми од која земја за цвеќиња да ставам како подлога бидејки средства за оригинал подлога немам :tapp:. Кварцен песок земав денеска и е со 2 гранулација што мислам сека е доволно. Утре го земам канистарот и шоуто може да почне :jeeee:
Јас на времето користев Florabela обичен хумус за садење. Само го пресеав измив неколку пати и го наместив со почеток од 1цм одалечено од предно стакло и од страните, а позади до крај и во висина од напред од 1 цм позади 3цм. Потоа ставив кварц напред 2цм позади 4цм. Да знаеш мора да го циклираш едно месец дена аквариумот поради земјата и за време на циклирање со стапче за ражничи боцкај за да излезат гасови што се создаваат од земјата. Можеш да ставиш 1, 2 гупи за побрзо циклирање и создавање на полезни бактерии. Промена на вода на 3 дена по 25% месец дена потоа можеш да одолговлекуваш на недела. Сепак се работи за хумус за градинарски цвеќиња, а не специјализирана подлога за аквариум :)


Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Најдов Florabela. Земав 15 литри, мислам дека ќе ми биде доста. Само не знам како да го измијам. На песокот му пуштам вода полека да тече и пополека го мешам, така што ѓубрето излегува на површина и излегува надвор. Ама ова е земја, ќе се направи кал. И дали да внесувам растенија при циклирањето? А сигурно ќе се циклира налмалку 3 недели.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Најдов Florabela. Земав 15 литри, мислам дека ќе ми биде доста. Само не знам како да го измијам. На песокот му пуштам вода полека да тече и пополека го мешам, така што ѓубрето излегува на површина и излегува надвор. Ама ова е земја, ќе се направи кал. И дали да внесувам растенија при циклирањето? А сигурно ќе се циклира налмалку 3 недели.
Јас земјата ја перев со мрежа за против комарци, ситна зелена, пред кратко правев муабет со искусен акварист ми кажа доволно е да ја ставиш на 100 степени во релна едно 20 мин да изумреле бактерии ако има, како превентива инаку неморала да се пере.. А за растенијата да можеш да ставиш за време на циклирање.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Некој да има ваков или сличен камен?Прегледај го приврзокот 164967
Не ставај било какви камења во аквариум, ако е варовник ке ти ја мења ph вредностс во аквариумот, доколку не знаеш дали е варовник најкористен тест е со солна киселина. Се капнува малку и ако врие варовник е 100%

Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom