Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Дали има некаков начин на припрема на жолчка од варено јајце за да се избегне да не се распаѓа во водата и да не ја валка?
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Колку што знам не, јас на малите им ставам директно од сварено јајце, мало парче од жолчката и тоа е.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
ова првпат го слушам, кои рипки ги храните со јајце и кои ефекти се очекуваат ?? (побрз раст,големина,боја,парење итн)
 
Член од
18 мај 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ми треба совет во врска со лечење на бели точки кај дискуси.
Пред 2-3 недели ставив нови риби (ботии) во аквариумот што најверојатно биле заразени со бели точки и деновиве 4 дискуси ми ја закачија истата болест од кои едниот ептен го нападнаа.
После неколку проби со лекови ме соверуваа да ставам морска сол во аквариумот и да ја покачам температурата на 31 степен.
Прашањето ми е колку сол треба да ставам на 120 литри вода и дали може да употребам крупна морска јодирана сол (нејодирана нигде не можам да најдам)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Барам Помош.
Нов сум во оваа област и барам совет од некој поискусен.
Имам аквариум веке 2 месеци со: 3 скалари, 2 караси, 2 чистачи за дно, 2 чистачи за стакло и ајкула. Ајкулата се однесува чудно веке подолго време (3-4-дена). Воопште не е активна, само се потпре под некој лист и не мрда и секогаш е на истото место. Во почетокот не беше таква.
Оваа ми е трета по ред. Првата ми почина на сличен начин, се криеше позади цевката од помпата. потоа земав две за да не биде сама но по де недели умре едната и сега остана оваа сама. Се плашам да не ми отиде и оваа.
Ве молам доколку некој знае нешто повеке, дали грешам некаде или се работи за некоја болест или слично да ме советувате.
Благодарам однапред.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
ова првпат го слушам, кои рипки ги храните со јајце и кои ефекти се очекуваат ?? (побрз раст,големина,боја,парење итн)
Пред некој ден дознав дека само на новородените рипки им се давало од жолчката, бидјќи неможеле да јадат друго..
Исто така ми кажаа дека се ставало сува салама во аквариумот да направило бактерии за исхрана на малите.
Значи не придонесува ни на големина ни за раст и слично.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.565
Барам Помош.
Нов сум во оваа област и барам совет од некој поискусен.
Имам аквариум веке 2 месеци со: 3 скалари, 2 караси, 2 чистачи за дно, 2 чистачи за стакло и ајкула. Ајкулата се однесува чудно веке подолго време (3-4-дена). Воопште не е активна, само се потпре под некој лист и не мрда и секогаш е на истото место. Во почетокот не беше таква.
Оваа ми е трета по ред. Првата ми почина на сличен начин, се криеше позади цевката од помпата. потоа земав две за да не биде сама но по де недели умре едната и сега остана оваа сама. Се плашам да не ми отиде и оваа.
Ве молам доколку некој знае нешто повеке, дали грешам некаде или се работи за некоја болест или слично да ме советувате.
Благодарам однапред.
Од кој вид се ајкулите? Можеби не им одговара pH вредноста на водата во која ги чуваш останатите рипки без проблем. Затоа добро би било да го знаеме видот, за да можеме полесно да ти помогнеме. Доколку се работи за Пангазиус, pH вредноста не е проблем, зошто пангазиусите живеат во вода со pH 6.5 - 7.5. Но можеби станува збор за некој друг вид на рипка која живее исклучиво во базна или исклучиво во кисела средина.

Понатаму - друг проблем би можел да биде неприлагодувањето на рипките на водата во твојот аквариум. Се надевам дека не ги ставаш директно во аквариум веднаш по купувањето?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ке прашам за тоа кој вид се и ке ви пишам. А што се однесува до пуштањето на рипките во аквариумот, ги ставам прво со се кесенце во аквариумот околу 15-20 мин.да се изедначи температурата на водата, барем така ми имат кажано постари акваристи. Потоа со мрежичка ги извадам од кесенцето и ги пуштам во аквариумот. А кесенцето со останатата вода го фрлам. Од продавницата за рибички до дома имам 10-15 мин. највеке.
Благодарам за ажурноста и до следното пишување.
Поздрав.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Luge dajte predlog za sto ribi da zemam? Nekoi poevtini 2 i sakam mal akvarium.
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
ako seuste ima aktivni na forumov, sakam da prasam nesto, samo ne me tepajte odma :)
znam deka 2 maski borci nemozat zaedno vo akvarium, no pogore procitav deka dokolku ima dovolno prostor vo akvariumot moze
e sega sakam da prasam kolku litri akvarium treba za 2 borci u eden akvarium i dali znaete negde da se prodavaat zenki borci u skopjevo
fala odnapred :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.565
ako seuste ima aktivni na forumov, sakam da prasam nesto, samo ne me tepajte odma :)
znam deka 2 maski borci nemozat zaedno vo akvarium, no pogore procitav deka dokolku ima dovolno prostor vo akvariumot moze
e sega sakam da prasam kolku litri akvarium treba za 2 borci u eden akvarium i dali znaete negde da se prodavaat zenki borci u skopjevo
fala odnapred :)
Не ставај 2 машки борци во аквариум. ;) Убави женки последно видов во Амазон кај Млечен во Тафталиџе.
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Дали знае некој како треба да биде распоредот во филтерот? Прво следува сунгер па јаглен (carbon) па ќерамички прстени (ceramic rings) или сунгер па ќерамички прстени (ceramic rings) па јаглен (carbon) ?
asdasd.jpg
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
ова првпат го слушам, кои рипки ги храните со јајце и кои ефекти се очекуваат ?? (побрз раст,големина,боја,парење итн)
Јас ги хранам малечките, тукушто родени овипарни (од јајце) рипчиња, им го ситнам низ многу ситно цедалче...
Рецепт:
-Тврдо се вари едно (или повеќе, но доволно е едно) јајце.
-се вади жолчката, се рони и распоредува.
-Така се остава да се суши неколку дена.
-Кога ше се исуши, може да им се рони на малите рипчиња, или може да се иситни преку некоја ситна мрежа...
ЗАБЕЛЕЖАВ: Рибите хранети со јајце како мали напредуваат побрзо, се поздрави и имаат поуббави бои...;)[DOUBLEPOST=1411391604][/DOUBLEPOST]
Дали знае некој како треба да биде распоредот во филтерот? Прво следува сунгер па јаглен (carbon) па ќерамички прстени (ceramic rings) или сунгер па ќерамички прстени (ceramic rings) па јаглен (carbon) ?
Прегледај го приврзокот 102938
Керамички прстени па активен јаглен...
 
Член од
16 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdr na site imam edno prasanje vo dilema sum denes si kupiv dve zlatni ripki mi dadoa i ukrasi za vo voda vaka prvpat cuvam riba ako moze nekoj da mi prati link kaj da procitam me interesira kolkava temp treba da bide vodata znaci nemam ni cistac nisto osven ribi vo staklo i ukrasno zelenilo i kamencinja toa mi dadoja.za hrana znam kako e ednas do dvapati dnevno po malce.i na 5 dena se menja vodata se dodava otstoena voda.toa samo znam.aj malce objasnete mi sto treba da pripazam.imate i slika da vidite kako gi cuvam pa koj saka neka mi dade soveti i ideaa.blagodaram
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom