Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
дали рибите имаат гајле ако пумпата е премногу силна оти ги носи низ вода и ги трга накај филтерот ве молам за итен одговор
Абе....ги боли стапот рибите за пумпата....терај таму
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Какви одговори се не прочитав, ова интернетов не е за секој. Не дај боже глава да те здоболе и да видиш на нет, тумор ќе искочи 100%
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.450
Рибите ти се братче дрски и лигави створења, опни им ја пумпата до даска и ќе видиш дека ич гајле немаат тоа им претставува задоволство. Дури и ќе почнат забрзано да дишат од некаква внатрешна енергетска состојба. Ксифото се кротки но зависи каква варијација на бои имаат. Ксифо тробојците (горе кај главата црвени, кај стомакот жолтки и долу накај опашот црни) се малку превртливи. Тие црнките (лири) се малку заебани, најопасни се гупите поготово ако се малку шарени. Воглавно сите добро се справуваат со пумпата.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Vaka..akvariumot mi e nov i pocnuva da pozelenuva..Pomozete kako da go resam toj problem..(pobrzo poo moznost)
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Не трескајте глупости ако не знаете. Изгледа тебе пумпата ти е внатрешна, а аквариумот ти е мал па пумпата влечи премногу вода а воедно и рибите. Ако има потенциометар за намалување на пумпата смалиго, а ако нема фрлај пумпата и земај посоодветна!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
мора да земиш риби чистачи,ама оние што се лепат на стакло-малку се грди,ама .....тие се хранат баш со такви отпадоци,или одвреме на време да го чистиш аквариумот со оставање на само 1/4 од водата ос се роби,па другиот дел нежно да го чистиш
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
imam nekolku prasanja ako mozi da mi objasnite:
1. dali vo akvariumot od ko ke se napolni so voda se cedi polovina limon, i dali od limonot ribite od zenski se praele maski?
2. kako da prepoznam vo koj den ke gi izvat bidejki jas cuvam zivorotki?
3. i na kolku vreme se cisti akvariumot bidejki mene mi e okoli 67 litri i go nemam iscisteno 5-6 meseci ama cist e napraen mi e so nadvoresen filter kako so praele porano i mnogu cisti ama sepak da ne netreba tolku da sedi vodata?:unsure:
Благе везе немам акваристика,ама поголема глупост немам прочитано
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
дали рибите имаат гајле ако пумпата е премногу силна оти ги носи низ вода и ги трга накај филтерот ве молам за итен одговор
Зависи од големината на аквариумот. За да провериш треба само да го извадиш филтерот целосно сосе сунѓерот и да ја оставиш пумпата да работи 10 минути без филтер. После 10 минути врати се и провери, ако нема мали вртлози во водата тогаш се е во ред, ако има тогаш пумпата е преголема или пресилна и треба да ја намалиш или замениш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
велиферите се риби кои го менуваат полот,но тоа не зависи од лимунот(не треба воопшто да се тура се и сешто во аквариумот).ако се повеќе женки,дел од нив пополека на опашот ќе им израстува продолжеток,што значи го менуваат полот за настапи полова рамнотежа.природата си го прави своето
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
велиферите се риби кои го менуваат полот,но тоа не зависи од лимунот(не треба воопшто да се тура се и сешто во аквариумот).ако се повеќе женки,дел од нив пополека на опашот ќе им израстува продолжеток,што значи го менуваат полот за настапи полова рамнотежа.природата си го прави своето
gjoko fala za tvoeto mislenje drugite budala me prat :notworthy:
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
fala vi na site ja smenav za pomala i ne tolku silna ova mu e soodvetna 350 l/h vrti a akvariumot e 70 litri
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
ова го има и кај некои врсти полжави и многу други животни
 
Член од
29 март 2011
Мислења
105
Поени од реакции
19
Може ли да ги чувам новите новороденчиња со старите што се стари само еден месец нема ли да ги изедат од иста риба се
 

Kajgana Shop

На врв Bottom