Административна такса?

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Со административниве такси, кај нас на факултет(економски) се направи огромен хаос.
Пошто за секоја пријава за испит/колквиум, нели треба да се уплати и таксена марка, сите идат на посебни пп-иња и на секое посебно се наплаќа провизија.
Е сега финтата беше што тетките на шалтер во банките, сите уплати ти ги ставаат на една уплатница и ти наплаќа на една провизија, а на студентски правеа проблем(нормално) зошто било на една уплатница.
Пошто имало низа реакции за плаќањето на високи првовизии од страна на студентите, деканот(за економски пак зборам) дозволил сите да одат на една уплатница .Мора да се напомене дека одлуката беше донесена последниот ден за предавање на документите, откако добри 60 посто од студентите си платија на посебни.
А тек да се спомнат, гужвите, нервозите ...катастрофа.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не уплаќам повеќе испити. 5 предмети х 30 денари провизија во тутунска = 150 денари кражба
Ќе штрајкувам
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Со административниве такси, кај нас на факултет(економски) се направи огромен хаос.
Пошто за секоја пријава за испит/колквиум, нели треба да се уплати и таксена марка, сите идат на посебни пп-иња и на секое посебно се наплаќа провизија.
Е сега финтата беше што тетките на шалтер во банките, сите уплати ти ги ставаат на една уплатница и ти наплаќа на една провизија, а на студентски правеа проблем(нормално) зошто било на една уплатница.
Пошто имало низа реакции за плаќањето на високи првовизии од страна на студентите, деканот(за економски пак зборам) дозволил сите да одат на една уплатница .Мора да се напомене дека одлуката беше донесена последниот ден за предавање на документите, откако добри 60 посто од студентите си платија на посебни.
А тек да се спомнат, гужвите, нервозите ...катастрофа.
Нема шо да дозволува деканот, законски е дозволено, види линкот погоре.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Нема шо да дозволува деканот, законски е дозволено, види линкот погоре.
Епа види, кај нас на студентски не владеат овие закони, владеат законите според кој ти ќе дадеш повеќе пари и ќе те измрцварат до максимум. Значи се до последниот ден, од кај нас на студентски ги враќале тие кои имале уплатено само на една уплатница и не им ги примале пријавите.
Посебни сме биле у поглед на плаќање ние увек :/
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Епа види, кај нас на студентски не владеат овие закони, владеат законите според кој ти ќе дадеш повеќе пари и ќе те измрцварат до максимум. Значи се до последниот ден, од кај нас на студентски ги враќале тие кои имале уплатено само на една уплатница и не им ги примале пријавите.
Посебни сме биле у поглед на плаќање ние увек :/
Земете испечатете го законот и лупнете им го у фаца. Студентаријо дигни глас! :)
 
I

Iblis

Гостин
Земете испечатете го законот и лупнете им го у фаца. Студентаријо дигни глас! :)
Доктор она погоре не е закон , туку е соопштение од Машински Факултет.
Моја препорака не го печатете :)
П.С. арно шо им текна и на Економски да давват на 1 уплатница повеќе......
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Доктор она погоре не е закон , туку е соопштение од Машински Факултет.
Моја препорака не го печатете :)
П.С. арно шо им текна и на Економски да давват на 1 уплатница повеќе......
Како мислеш на една уплатница даваат повеќе, мене тоа не ми е во ред. На пример за испит за секоја пријава ти треба марка односно веќе уплатница, неможе јас да однесам 5 пријави а една уплатница, ќе ме вратат. Глупа работа е ова одзема повеќе време и додуша повеќе пари ама тоа што да се прави.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Како мислеш на една уплатница даваат повеќе, мене тоа не ми е во ред. На пример за испит за секоја пријава ти треба марка односно веќе уплатница, неможе јас да однесам 5 пријави а една уплатница, ќе ме вратат. Глупа работа е ова одзема повеќе време и додуша повеќе пари ама тоа што да се прави.
Значи на едната уплатница ги плаќаш сите таксени марки, место на 5 уплатници да уплаќаш 50 денари, на една уплаќаш 250, парите се тие, само во првиот случај плаќаѓ повеќе пари за провизија и на повеќето факсови баш од овие причини дозволуваат на една да се уплати
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Значи на едната уплатница ги плаќаш сите таксени марки, место на 5 уплатници да уплаќаш 50 денари, на една уплаќаш 250, парите се тие, само во првиот случај плаќаѓ повеќе пари за провизија и на повеќето факсови баш од овие причини дозволуваат на една да се уплати
Да, тоа ми е јасно како оди, но не ми беше јасно дали е дозволено. Па баш супер доколку така дозволуваат и треба зошто некогаш се соберат многу над 10, што значи се заштедуваат 200 денари.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Да, тоа ми е јасно како оди, но не ми беше јасно дали е дозволено. Па баш супер доколку така дозволуваат и треба зошто некогаш се соберат многу над 10, што значи се заштедуваат 200 денари.
Зависи на кој факс си, провери си ако некој веќе плаќал, за да знаеш да не плаќаш на сто посебни.:)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ама ај земето логично, зашто да не е дозволено, ти едноставно само ги плаќаш преку банка, не ја гледам причината посебно да се плаќаат за исто лице.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.127
Дали според Закон е оваа работа на иста уплатница да уплатиш за поголем број предмети ? Пошто на различни факултети различен систем...битно ние да сме заебаните :nesvest:
 
T

Tetro

Гостин
Оуууу, таа заостанатост и глупавост до каде ќе иде, мме.

Сабајлево најблиску ми се најде Охридска банка (да пропадне се`, упм). И треба да уплатам такса од 50 денари, си мислам провизија 10-20 денари како обично што земаат..... и после пола час чекање во редот ми вика.... 50 денари провизија. Почнав да чурам одвнатре, и како во вриење капакот од тенџерето кога се крева.... Па се сетив како пола саат чекам за да уплатам, и и викам нежно: Е, што е многу, МНОГУ е. И платив 50+50=100 денари, се свртев и заминам и сега уште си мислам: 50 денари за НБРМ или Мин. за Финансии, и 50 за Охридска Банка.

И ми се мотаат идеи некои: Како да легализираш бизнис (легална мафија) да земаш пари од народот и да им продаваш воздух.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Може ли да добијам уплатницава како изгледа. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom