Автобуси

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
лелееее какви автобуси еејј,а ние уште се возиме у она кршоине на ЈСП
цццццц
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
пред 2-3 недели коа се возев во 2ка незнаев дали повеќее врне надвор или внатре в автобус :tapp:
еј ќути,ја сеа за нова година коа идев да славам,ладно надвор,викам ај у автобус можда ќе се стоплам внатре,влагам од сите страни дува,се измрзнав у п.м
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
еј ќути,ја сеа за нова година коа идев да славам,ладно надвор,викам ај у автобус можда ќе се стоплам внатре,влагам од сите страни дува,се измрзнав у п.м
Ako ne si znael,avtobusot se gree od narodot a treba da bide obratno? :smir:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Според кажувањата на дедо ми, еве што имал неговиот татко Шевролет автобус произведен 1930 како овај на сликата кој се возел на релација Битола-Кичево.




Во село имам уште делови од него, од типот на скаличките за качување (на кров се носеле куфери и сличен багаж) и сл. А како завршил, не сакате да знаете. Дедо ми и неговиот брат (деца со по 6-7 години) влегле во него, со џебно ноже и одштрафувале штрафчиња и сечеле жички.... Така да автобусот после нивниот “мајсторлак“ останал неподвижен, и завршил како кокошарник. На крај по 10 години, се нашол некој од Нови Сад кој имал потреба и кеш да го купи само моторот и диференцијалот (ваљда тоа му требало)....

едит: имав некаде слика од него, ако ја најдам ке ја постирам.
Разгледувајки ја темата ми текна дека во Македонската серија Комедијанти се користеше еден автобус,дали знаеш која марка бил,постои ли уште,каде го има?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не ми текнува вака која беше серијата Комедијанти... Ке ја најдам да се потсетам за што стануваше збор и како изгледа автобусот.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Bi sakal da prasam koja turisticka agencija spored vas ima najdobri avtobusi ?
moe mislenje e TOTO
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Bi sakal da prasam koja turisticka agencija spored vas ima najdobri avtobusi ?
moe mislenje e TOTO
За Белград најдобри автобуси (бар до сега што сум се возел) биле на BS Tours, а за ЈСП не знам ништо зошто дали 10 пати преку сила се имам возено со автобус, или со кола или пешки или такси
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Mislev na prevoz nadvor od nasite granici ( vo megunaroden prevoz ) a za JSP stvarno im se krs avtobusite
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Mislev na prevoz nadvor od nasite granici ( vo megunaroden prevoz ) a za JSP stvarno im se krs avtobusite
За од Скопје до некоја релација сум бил само до Белград и Софија, за други места или со кола или нешто сум бил прво до Белград/Софија па сум тргнал од таму некаде со нивни автобус или со авион. За до Белград сум се возел со скоро сите автобуси и можам да кажам дека останатите не се ни пола од БС Турс, особено МатПу се ептен лоши. Не ми текнува со кој автобус се возев последниот пат али полн беше автобусот и нашите седишта беа позади и двајцата шофери ни се правеа нешто паметни и не тераа да станеме од позади седиштата зошто тој што возел до сега шоферот требал да си легне позади да спие, а ние кај ќе седиме го заболе. По дегенска работа немам видено до сега, али нормално не станавме, 3-4 дојде се курчеше и последниот пат кажа ко во стил За 5 минути се враќам да ги видам местава слободни али изгледа виде не виде си легна на седиштето до возачот што е наменето за него и таму си дремна.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Немал зошто да ве станува имаат кревети современите автобуси од 1996 па до сега незнам зошто ве станувал али многу добро сте постапиле требало да го отерате малце таму кај сто нетреба
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Немал зошто да ве станува имаат кревети современите автобуси од 1996 па до сега незнам зошто ве станувал али многу добро сте постапиле требало да го отерате малце таму кај сто нетреба
Еј да? Каде се тие креветите, до сега немам видено?
Тој едниот другар и го отера, али јас гледав да бидам по културен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom