АВРМ - Провери дали си пријавен

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.369
Прв впечаток: Лесна регистрација. Се добива пристап до податоци преку кои би требало да имаме увид во некои основни информации за нашето вработување. Во принцип, да видиме дали сме навистина пријавени и со каков статус. И толку;

Втор впечаток: Не ми се допаѓа тоа што секој може да се регистрира како секого, само ако го има неговиот матичен број. Значи, јас ако го најдам матичниот број на одредена особа (колега, пријател, непријател, човек што го познавам или не го познавам), може да се регистрирам како него, да ги изменам неговите податоци (претпоставувам дека овие податоци се само за вебот, не за системот во агенцијата - ама сепак), може да ставам лажни CV-а, да гледам понуди за работа, да ги видам сите негови вработувања (минати и тековни), да му ја дознаам адресата на живеење, образованието и тн. Со други зборови, да си играм „курташак“ со луѓето ако „трефнам“ само три бројки. Дури и да не го знам целиот матичен број, сигурен сум дека ќе погодам некој од три обиди. И после тоа, вистинскиот корисник нема да може да се регистрира, затоа што јас сум се регистрирал со неговиот матичен број.

Јас би го решил ова со регистрацијата на поинаков начин, не вака. Но, нека му ја мислат консултантите и водачите на проектот, да не им давам бесплатни идеи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ја па не можам да се регистрирам:) Вели корисникот со овој меил и мб е веќе регистриран. Да не се поврзани фондот за здравство со аврм?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Кај мене местото на живеење е утнато, пишува Скопје - Гази Баба, и не дава можност да си го сменам во моето село Миладиновци, или мојата општина Илинден.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Прв впечаток: Лесна регистрација. Се добива пристап до податоци преку кои би требало да имаме увид во некои основни информации за нашето вработување. Во принцип, да видиме дали сме навистина пријавени и со каков статус. И толку;

Втор впечаток: Не ми се допаѓа тоа што секој може да се регистрира како секого, само ако го има неговиот матичен број. Значи, јас ако го најдам матичниот број на одредена особа (колега, пријател, непријател, човек што го познавам или не го познавам), може да се регистрирам како него, да ги изменам неговите податоци (претпоставувам дека овие податоци се само за вебот, не за системот во агенцијата - ама сепак), може да ставам лажни CV-а, да гледам понуди за работа, да ги видам сите негови вработувања (минати и тековни), да му ја дознаам адресата на живеење, образованието и тн. Со други зборови, да си играм „курташак“ со луѓето ако „трефнам“ само три бројки. Дури и да не го знам целиот матичен број, сигурен сум дека ќе погодам некој од три обиди. И после тоа, вистинскиот корисник нема да може да се регистрира, затоа што јас сум се регистрирал со неговиот матичен број.

Јас би го решил ова со регистрацијата на поинаков начин, не вака. Но, нека му ја мислат консултантите и водачите на проектот, да не им давам бесплатни идеи.

веќе им даде...и на едните и на другите :свиркам:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова со матични броеви голема зафрканција може да се злоупотребува на било кого матичниот број
Затоа и не се регистрирам.МБ може да заврши кај некој извршител па ќе биде УПМ.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
LoL презимето е погрешно и како да поправам дали во фирма кај што работам да им кажам или ???
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Јас би го решил ова со регистрацијата на поинаков начин, не вака. Но, нека му ја мислат консултантите и водачите на проектот, да не им давам бесплатни идеи.
За повеќето проекти таков им е стилот - „ Ние стартувамем не е важно како и со каков квалитет, потоа народот ќе ни кажува што понатаму, ќе ни укажува на грешките и ќе ни ги исправа пропустите.„
Иако, доколку подразмислиме испаѓа дека 100% професионалци биле најмени и платени за остварување на проектот
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
LoL презимето е погрешно и како да поправам дали во фирма кај што работам да им кажам или ???

...треба лично да отидеш со лична карта во Завод за вработување односно по ново Агенција за вработување
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
...треба лично да отидеш со лична карта во Завод за вработување односно по ново Агенција за вработување
нели е малку претерано тоа-да некој губи време и исправа нечии грешки?
не треба ли да се бара одговорност од нив?
допустливи ли се такви„пропусти„ како што се презиме, ембр , па дури и адреса ....
Би ве прашал вас- кои сте се регистрирале на сајтот- дали ви фигурира некаде средното( татковото име) ???? или и тој пропуст е направен
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Имам некои мали забелешки што би требало да се корегираат. да не ги спомнувам тие што веќе ги наброја ејсид...

еве нешто од мене.
Времетраење на работен однос (за Определено) 3 - ова 3 што им значи? 3 години? недели месеци денови? нека бидат малце по прецизни сои давањето информации. јас за себе знам дека сум на 3 месеци ама после ИКС години од кај да знам дали биле години или месеци или што и да е.


Начин на вработување Со огласување во АВРМ - ова со согласување што значи? стварно не го разбирам. демек преку АВРМ сум се вработил?
 
Ф

Флеш

Гостин
Прв впечаток: Лесна регистрација. Се добива пристап до податоци преку кои би требало да имаме увид во некои основни информации за нашето вработување. Во принцип, да видиме дали сме навистина пријавени и со каков статус. И толку;

Втор впечаток: Не ми се допаѓа тоа што секој може да се регистрира како секого, само ако го има неговиот матичен број. Значи, јас ако го најдам матичниот број на одредена особа (колега, пријател, непријател, човек што го познавам или не го познавам), може да се регистрирам како него, да ги изменам неговите податоци (претпоставувам дека овие податоци се само за вебот, не за системот во агенцијата - ама сепак), може да ставам лажни CV-а, да гледам понуди за работа, да ги видам сите негови вработувања (минати и тековни), да му ја дознаам адресата на живеење, образованието и тн. Со други зборови, да си играм „курташак“ со луѓето ако „трефнам“ само три бројки. Дури и да не го знам целиот матичен број, сигурен сум дека ќе погодам некој од три обиди. И после тоа, вистинскиот корисник нема да може да се регистрира, затоа што јас сум се регистрирал со неговиот матичен број.

Јас би го решил ова со регистрацијата на поинаков начин, не вака. Но, нека му ја мислат консултантите и водачите на проектот, да не им давам бесплатни идеи.
не се согласувам во потполно со тебе во делот дека може да го искористат .... исто е ова како фејсбук,ти доаѓа известување на твојот емаил со потврда да ти го активира влезот во системот ,потполно го заборави тој сегмент ... може да ја смениш шифрата ако те злоупотребиле,никој нема влез до твојот приватен емаил ...
а додека до првиот позитивен впечаток потполно се согласувам со тебе за тој дел,лесен преглед,имаш контрола на твоите податоци,што до каде е ,еве за мене баш сега ѕирнав дека не ми ставиле податоци за образование , јазици и обуки што ги имам поминато за компјутери итн ... а првиот пат кога се пријавив во Агенцијата,морав да пополнам и формулар со податоци отприлика се за мене ,но очигледно дебиливе ги мрзело да ги внесат во системот и ми требаше цели 60 минути да баратам и да се снаоѓам што како да средам :)
--- надополнето: 24 септември 2013 во 01:26 ---
Мене ми е националноста погрешно внесена!
мене мајчин јазик ми беше англиски , ни образование ни обуки ништо не пишале како треба ... само ставиле лични податоци како роден име презиме,матичен и тоа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom