Ќотекот излегол од рајот или?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Постои само воспитување со разговор. Никакво насилство. Постои нешто што се вика здрав разум, а здравиот разум кажува дека имаш деца кога можеш психички да поднесеш да ги воспитуваш. Ако не се однесуваат како што ти сакаш и очекуваш, проблемот е во тебе а не во нив.
Палче...ај ќе си ги мериме...децата.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Со сета должна почит ама врв на идиотизам е да удираш дете. Како може со толку мало кревко суштество некој да расправа криви дрини со овие што нежно ги нарекувате воспитни? Не ме зезајте и не ги правдајте родителите таму кај што нема потреба, макар биле и вашите. Никогаш нема да оправдам кревање рака врз деца, тие се калемат на сосем поинаков начин. Родителска грешка е што не знаеле да го воспитаат па урла, кенка, прави проблеми. Ќотекот не е излезен од рајот, туку е одраз на слабост. Само ко ќе помислам колку е понижувачки да шамараш мало дете, па и тинејџер, или да го креваш на клоци ми се крева косата на глава.
 
K

kalimer0

Гостин
До 5 годишна возраст татко ми знаеше да ме удри по газ но шамар ме нема никогаш удрено ни тој ни мајка ми.
Тоа беше кога имав 5 години, сега сум тинејџер и понекогаш имам вербални расправии со нив но тепачки во никој случај.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
е да бе...со збор...после ти презборуваат........и со ќотек исто....:)
ма ќотекот од рајот излегол......
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Само примитивци тепаат деца, значи едно големо НЕ. Не смее детето да мисли дека ако нешто направи (згреши) ќе добие ќотек, ужасно чувство би било и за родителот и за детето.
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
52
Поени од реакции
5
Треба треба ќотек кога неможе на друг начин. Јас на пример во животов не сум бил удрен од моите ама се разбирам од збор. Ако има некој што не се разбира друго решение нема.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Моите како мала ме немаат удрено.Секогаш ме советувале со збор, и за тоа сум им благодарам.И во пубертетот освен некои вербални караници, не кренале рака врз мене.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
е да бе...со збор...после ти презборуваат........и со ќотек исто....:)
ма ќотекот од рајот излегол......
abe da si jadel kjotek kako ja so sum jadel ce vidis so e to kjotek
--- надополнето: Jul 24, 2011 12:00 PM ---
Треба треба ќотек кога неможе на друг начин. Јас на пример во животов не сум бил удрен од моите ама се разбирам од збор. Ако има некој што не се разбира друго решение нема.
zamisli da te tepaa so drvo i dobar kjotek so kloci bi go prifatil toa
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас ко мал сум бил доста темпераментен. Кога ќе сме оделе во ресторан сум идел од маса до маса и сум ги гњавел луѓето, сум им пеел некои македонски народни песни и ред други работи :eek: ... и потоа татко ми ме „воспита“ со шамарчиња и денес сум мирно момче кое никогаш се нема степано. Значи народе македонски, применувајте воспитни мерки само доколку е навистина неопходно како во мојот случај а не ако детето ви се измочка на тепих или скрши чинија, чаша и слично..
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Јас ко мал сум бил доста темпераментен. Кога ќе сме оделе во ресторан сум идел од маса до маса и сум ги гњавел луѓето, сум им пеел некои македонски народни песни и ред други работи :eek: ... и потоа татко ми ме „воспита“ со шамарчиња и денес сум мирно момче кое никогаш се нема степано. Значи народе македонски, применувајте воспитни мерки само доколку е навистина неопходно како во мојот случај а не ако детето ви се измочка на тепих или скрши чинија, чаша и слично..
пример да те мава со стап со клоци е тоа ти е тепање
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
Јас сум многу толерантна мајка но нажалост некогаш се случува да плеснам едно по газот ради неслушање или направена беља.Потоа ми е криво и се прашувам дали сум погрешила,можеби требаше тоа да го решам со дискусија?
Како дете не бев тепана(чат пат од мајками пролетуваше по некоја:icon_lol: )а татко ми ме нема чепнато и пак имав и имам повеке респект и страв од него.
Дали треба децата да се плеснуват понекогаш или пак треба со дискусија да се реши стореното?
Како тоа да се плеснуваат?
Зашто да има страв од родителот што треба да му биде негов заштитник
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Сите си сваќате како ви одговара. Никој не спомна вадење на детето од гаќи туку една-две по гзот, што и не боли толку многу. Јас сум била тепана како помала од мајка ми и ништо добро не произлегло од тоа, само агресија има побудено кај мене. Ден денес и водам инает и воопшто не ја слушам, за разлика од неа татко ми никогаш нема кренато рака на мене, али коа ќе свика се мочам. Голема почит имам спрема него.
И дај не заебавајте, со мочко од 1 годинка ќе седнете вербално да го решавате проблемот пошто он почнал коси да кубе у продавница пошто не сте му ја купиле најновата дигимон играчка? Јас сум ЗА решавање проблем со разговор бидејќи гледам каков ефект има постигнато татко ми со тоа кај мене, ама мора бе да се плесне некогаш. Можеби немам дете и не знам точно како е, ама кога ги чувам братучедине ми иде од земја да ги лупнам, премногу се аздисани поради тоа што не се плеснати на време. Малиот сега прво одделение он не сака ни да чуе да седне буква да напише, а не нешто друго. Убаво викаат старине -„Боље да се спречи, него да се лечи.“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom