Ќе стане ли Македонија земја со највисоки давачки/придонеси за плата и надоместоци во Европа?

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Абе кој од кој поретардирани, бог да чува. Малку биле овие даноци, требало повисоки, требало прогресивни. :facepalm:

Само Ебола е лекот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Абе кој од кој поретардирани, бог да чува. Малку биле овие даноци, требало повисоки, требало прогресивни. :facepalm:

Само Ебола е лекот.
Не, комотно ќе ја преживееме еболата. Со логиката дека наведната глава сабја не ја сечи, и дека пиштолот на појасот се чува за тешки времиња кои не вклучуваат анално силување, ние ги преживеавме и Турците.

Ништо не ни може еболата, не се надевај. Како бубашваби сме, би преживеале и нуклеарна катаклизма.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Не, комотна ќе ја преживееме еболата. Со логиката дека наведната глава сабја не ја сечи, и дека пиштолот на појасот се чува за тешки времиња кои не вклучуваат анално силување, ние ги преживеавме и Турците.

Ништо не ни може еболата, не се надевај. Како бубашваби сме, би преживеале и нуклеарна катаклизма.
Туку тоа што велиш. Кај не треби нас Ебола, не знам што се занесувам и јас. За нас треба уште една Розета мисија и да се пренасочи некој астероид наваму, да го примиме на гради. Мада и ова не ми сигурно некако.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Оваа дефинитвно не е нормална. Се кладам дека за најниската основица ќе ја земат минималната плата и следно просечната. На минималната ќе му закачат 10%, на просечната 20%, а над тоа 40% :pos:

И тоа ќе го наречат прогресивен данок.

Ко ќе видиш нема за кого да се гласа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Moze nekoj da mi objasni zosto voopsto treba da i plakjam nesto na drzavata za pari sto sum gi zarabotil kako freelancer vo stranstvo?

Seriozno prasuvam.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Moze nekoj da mi objasni zosto voopsto treba da i plakjam nesto na drzavata za pari sto sum gi zarabotil kako freelancer vo stranstvo?

Seriozno prasuvam.
Еднаш еден напиша затоа што во тој момент физички си бил присутен во Македонија. Сериозно. Значи работиш било што поврзано со софтвер да речеме, и го продаваш некаде по белиот свет, а плаќаш данок овде затоа што си го сработил од твојот дом кој е во Македонија.

Логика.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Оваа дефинитвно не е нормална. Се кладам дека за најниската основица ќе ја земат минималната плата и следно просечната. На минималната ќе му закачат 10%, на просечната 20%, а над тоа 40% :pos:

И тоа ќе го наречат прогресивен данок.

Ко ќе видиш нема за кого да се гласа.
После ќе им се заарни, па ќе покачат придонеси за пензиско и здравствено од 30% на 50%, ДДВ од 18% на 25%, и на крај кога ќе видиш 90% од парите ти идат за државата. Ама затоа па ќе имаш бесплатно образование и гратис сендвич на Камени. :pipi:

Најважно е патриЈот да си.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Еднаш еден напиша затоа што во тој момент физички си бил присутен во Македонија. Сериозно. Значи работиш било што поврзано со софтвер да речеме, и го продаваш некаде по белиот свет, а плаќаш данок овде затоа што си го сработил од твојот дом кој е во Македонија.

Логика.

Ova ko danok na disenje mu doagja.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ova ko danok na disenje mu doagja.
Вака ти е тоа. Еве замисли се кладиш на интернет а живееш во Македонија. Неважно што е тоа забрането моментално. Е сега, одиш до Грција, значи не си физички во Македонија, и од таму уплаќаш бет на некој тенис, да речем 1000 евра на 1.80 и си добитен. Ајде сега објасни ми дали треба да ти ја даночат таа добивка? Ниту си бил во Македонија, ниту се кладиш во Македонија.

Не му е лесен живото ни на вработените во УЈП, да знаеш. Се сретнуваат со логички проблеми... :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Interesno e sto i na temi okolu protestite ne slusnav nikoj da go postavi ova prasanje. Site diskutiraat okolu visinata na pridonesite a nikoj ne prasuva zosto treba da se plati za pari zaraboteni nadvor.

Zatoa i se presramiv da prasam ovde, sto e toa sto na site im e ocigledno a ja ne go kontam?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Interesno e sto i na temi okolu protestite ne slusnav nikoj da go postavi ova prasanje. Site diskutiraat okolu visinata na pridonesite a nikoj ne prasuva zosto treba da se plati za pari zaraboteni nadvor.

Zatoa i se presramiv da prasam ovde, sto e toa sto na site im e ocigledno a ja ne go kontam?
Единствената очигледна работа е болната алчност на некои луѓе во оваа држава. Наместо да дозволат слободен тек на сите пари кои ВЛЕГУВААТ во оваа држава, и да се радуваат на секој таков денар, затоа што очигледно не се способни да создадат услови во кои овој народ би се преранил, тие сакаат да земат арач и на тие пари.

Болни, гнасни, алчни селани.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Единствената очигледна работа е болната алчност на некои луѓе во оваа држава. Наместо да дозволат слободен тек на сите пари кои ВЛЕГУВААТ во оваа држава, и да се радуваат на секој таков денар, затоа што очигледно не се способни да создадат услови во кои овој народ би се преранил, тие сакаат да земат арач и на тие пари.

Болни, гнасни, алчни селани.
Али да не ве чуди, јас одам на протестите ама најтрагичното е што од таму ја дадоа оваа идеја Чаусидис и компанија што ги организираат протестите. Пазете им ги барањата:

БАРАЊА:
1) Да се повлечат законските измени со кои се воведува плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување за хонорарите
2) Преку засилени инспекции на Инспекторатот за труд да бидат отстранети случаите на прикриен работен однос, односно на наметнатото вршење работа без договор или врз основа на договор за дело, при што на работниците не им се плаќаат придонеси од задолжително социјално осигурување
3) Да се повиши или укине највисоката месечна основица за пресметување и уплата на придонесите од плата кои сега изнесува 6 просечни плати.

И овие од ВМРО ја видоа третата точка и сигурно не им се поверувало што се бара од протестирачите и со задоволство ја укинаа највисоката основица. Абе да не знаеш од кој повеќе да си чуваш грб а идеш да протестираш со нив. Јас не знам сеа дај да ги заебеме и тие со дивиденди да побараме и они да плаќаат. Абе сами ако не се заебеме нема кој.

Пробавме да контактираме со Чаусидис и компанија да ги прашаме врз основа на што и со кој памет потегнаа да се укине највисоката основица за само да ги дозакопаат тие што се поспособни да заработуваат од интернет? И добивме таков ignore, дури таа бришеше коментари, како за Груевски да работат. Мене јасно ми е дека они сакаат само за плати тоа да важи ама ВМРО виде тука финта и кажа за да биде праведно и за плати и за хонорари ќе важи.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
3) Да се повиши или укине највисоката месечна основица за пресметување и уплата на придонесите од плата кои сега изнесува 6 просечни плати.

И овие од ВМРО ја видоа третата точка и сигурно не им се поверувало што се бара од протестирачите и со задоволство ја укинаа највисоката основица. Абе да не знаеш од кој повеќе да си чуваш грб а идеш да протестираш со нив. Јас не знам сеа дај да ги заебеме и тие со дивиденди да побараме и они да плаќаат. Абе сами ако не се заебеме нема кој.

Пробавме да контактираме со Чаусидис и компанија да ги прашаме врз основа на што и со кој памет потегнаа да се укине највисоката основица за само да ги дозакопаат тие што се поспособни да заработуваат од интернет? И добивме таков ignore, дури таа бришеше коментари, како за Груевски да работат. Мене јасно ми е дека они сакаат само за плати тоа да важи ама ВМРО виде тука финта и кажа за да биде праведно и за плати и за хонорари ќе важи.

Антиуставно е да се укине максималната основица за пресметување придонеси, зошто висната на најголемата пензија е ограничена (сега мислам дека е 36,000 денари), зошто со тоа се загрозува правото на еднаквост на луѓето со високи примања, кои ќе плаќаат 25,3% придонеси на своите приходи, а со ограничувањето на висината на пензијата за нив нема да важат процентите по кои се пресметува пензијата, односно за нив ќе важат далеку пониски проценти за одредување пензија од пропишаните во законот за задолжитгелно пензиско и социјално осигурување во споредба со луѓето со пониски приходи, што е во спротивност со уставот дека сите луѓе се еднакви и имаат еднакви права.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Дека е поделикатна работа и е со вложување па мора да плаќа од сметка, нема врска за данок не беше проблем, за придонеси до 3000 евра пак е проблем ама се преживува ама ова сеа е лудо, плус нејќат да му ги признаат трошоците што ги вложува. Што значи утре и да направи 60 000 евра а да вложил 40 000 ќе треба да плати 21 600 евра, со тоа што ќе биде во минус 1 600 евра. Не се нормални му уништија цела работа
А зошто не работи како фирма па сите реални трошоци да ги одбие и да има многу помала добивка? Ќе треба да плаќа 6-7000 само. Само :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom