Ќе се случи “Кале2“ во Чаир ?

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дозвола? нема да ме зачуди идеата да била нивна психолошки го масираат гласачкиот електорат.
Па Грујо ќе излезит како минатиот пат и ќе вика гласајте за нас да не коалицираме со албанците, ќе победит и погодете со кого ќе коалицира. :pos:
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ова нема врска, побитно е колку била киријата од катица


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Етнички тензии му е мајката! Немало одаамна. Грујо ќе го фати за уво Али ќе си се договорат.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Се разбира треба да се сврти внимание од кривични гарант ке исценираат нешто. Ако не му е местото таму полиција треба да го отстрани како споменикот во Прешево, полиција стигна демонтира и чао пријатно. Овде има патриоти кои во погрешна смисла го сфатил зборот дека дршавата е нивна па ке решаваат со камења.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Не проаѓа ова повеќе...Овие евтини обиди за меѓуетнички тензии само им наштетуваат и на ДУИ и на ДПМНЕ. Чим немаше протести за судењето за Диво Насеље, нема да има ништо од тоа, се опаметија малце од малце албанците!
Знаете како викаат лавот е најопасен пред умирање!
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
имаш ли ти доказ за тоа ? немаш,така да не кур јади гомна.Кај нив има 20 пати повеќе заболени во паметот и задоени во некој си фанатизам за голема аљбанија и илирида,кои што не ги интересира ни дуи ни муи,ни тачи ни аљи,ќе го тргнат само ако двајцата политичари од нивна страна се согласат,ќе појадат ќутек од алфа и ебр и ќе си отидат дома,уз пат ќе избодат 2-3 Македонци кои ќе ги начекаат сами,и ќе заврши и овој циркуз.
Двоглавиот орел е поставен на земјиште под јурисдикција на град Скопје. Истиот оној град Скопје што го гради Скопје 2014, црквата кај дом на АРМ и поставува споменици на Обединета Македонија.

Коце сега треба да отиде да го сруши споменикот. Лично или со инспекција.Во спротивно констатацијата дека овој споменик е подигнат со негов амин ќе биде точна. Нема потреба од собирање народ. Кога во Центар се постави споменик на цар Душан функционери на ДУИ отидоа да го срушат.

Нека бидат Коце, Милошоски и Илија Димовски мажи и Македонци какви што не се, и нека и им го срушат двоглавиот орел во Топанско.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Веќе претера вмровштинава.СЕкој ден се повеќе ми се одбивни.Абе се знае веќе дека вие ги праите со Дуи овие финтици секогаш кога ви е густо провоцирате.Сега ме фаќа жал кога гледам кој се ме водел овие 10 години.Па не сме глупави мајку му.Или можда и уште такви има???
Во право си тука нема дилеми, но со ова темпо МКД ќе биде албански вилајет. Без разлика што е договорена ова работа народот треба да реагира. Во било која држава да се направи вако нешто народот во никој случај нема да дозволи такво нешто. Ама тоа е јебига македонче и патриотизам е два појма разлика.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Двоглавиот орел е поставен на земјиште под јурисдикција на град Скопје. Истиот оној град Скопје што го гради Скопје 2014, црквата кај дом на АРМ и поставува споменици на Обединета Македонија.

Коце сега треба да отиде да го сруши споменикот. Лично или со инспекција.Во спротивно констатацијата дека овој споменик е подигнат со негов амин ќе биде точна. Нема потреба од собирање народ. Кога во Центар се постави споменик на цар Душан функционери на ДУИ отидоа да го срушат.

Нека бидат Коце, Милошоски и Илија Димовски мажи и Македонци какви што не се, и нека и им го срушат двоглавиот орел во Топанско.
Ми го зеде зборот. Ајмо, Иле, Коце, Никица, оној одборон за заштита на Македонија... Правец симнување. Ама договорена работа е договорена работа. Колку се провидни веќе еј, се кладам за ден - два пак ќе почне Миленко да тресе глупости.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.583
Поени од реакции
81.160
Пишав во темата за Скопје 2014, ќе пишам и тука... ние од другата страна на Вардар на крај гз не не ставаат, али сепак после се лесно е да се правиш патриотиште во Центар, Кисела Вода, Аеродром, Ѓорче итн. Истите тие што се чукаат во гради за Скопје 2014 со години немаат дојдено во Чаир од страв... всушност оние најголемите патриотишта што се сега моментално во 2001 први ја напуштија општината.
Да не ме сватат погрешно Албанциве, мирно е во Чаирот, секој си ја гледа својата работа, ама вакви навидум "ситни провокации" секогаш ги имало


А за ова дека ќе се случи Кале бр.2, нема шанси... која будала ќе се тепа за однапред договорена работа?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Зошто народот да реагира? Зошто плаќаме влада, пратеници, градоначалници, полиција? За ние да реагираме? Ако е така, ако горе споменативе немаат ингеренции да водат држава, нека се откажат од платите, за тие пари што ги плаќаме ќе набавиме по некој калаш, и ќе бидемекако на див запад. Закон на посилниот.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мaлце oфтoпик aмa сеa ми текнa и нa oнoa сo училиштaтa у Чaир кoгa ги преименувaa. Пa излегoa oд МOН демек не билo сo дoзвoлa, ќе ги вaделе тaблите, сведителствaтa ќе биле нелегaлни, дaндaрa-мaндaрa.
И шo биднa oд сетo тoa ?
Ништo, oд МOН збoреa зa вaдење тaбли, a не ни oтидoa вo Чaир. Тaблите секaкo си oстaнaa.

Истa ситуaцијa и oвде. Нелегaлнo билo пoстaвенo, Кoце ќе лoмoти декa ќе руши, a не сaмo шo немa дa им гo сруши туку и ќе им гo рaзубaви нa крaј пoстaментoт, сo релјефи сo чудa...

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
баш вчера гледав емисија за шверцот на нафта,стоки и материјали преку србија,српскиот дел на косово во косово и обратно........луѓето кои објаснуваа одлучно и храбро кажаа дека кога се работи за криминал луѓето не познаваат националности и се договараат колку ќе делат,рекоа нема шанса да влези нешто на косово што е српско а за тоа да нема амин од косоварите..........
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.583
Поени од реакции
81.160
Во меѓувреме еден од владините портали....

Пишуваат дека опозициските медиуми биле криви за ова, демек сакале насила да предизвикаат некој инцидент со објавувањето на веста за поставениот споменик...

Не сум политички определен (ама знам дека ќе ми се нафрлат партиските полтрони) ама да не беа објавиве од опозицискиве медиуми, никој немаше да дознае за споменикот (освен жителите на Чаир). Да не мислеа дека на Сител прва вест ќе беше за незаконско поставениот објект во Чаир?

МРШ да ви ебам говедата предавнички, па уште патриоти ќе ми се правите, рацете да ви се исушат пишувајќи на тоа тастатурата. Говеда едни, и после 10 години, пак некој друг ви е крив, пичка ви матер "патриотска", што кур не превземете нешто, а не само да обвинувате други за вашите НЕдела, кокошки едни недоквакани?


Ми го качија притисокот одсабајле, мамето нивно мамино... и потоа ќе ми доаѓаат на врата и ќе ме прашуваат за кого ќе гласам? Ма само клоците за вас да ви ебам потплатените "патриотишта"
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Прво, пази на речник.
Второ, жал ми е што сеуште постојат личности кои можеш да ги манипулираш и кои не можат да сфатат која е целта на поставуањето на овој споменик. Лесно се чита позадината на ова, за тоа ти е потребен само метод на компарација. Спореди го ова сега со сите слични претходни случаи и ќе видиш кој е резултатот.
Плус, размисли кога најчесто (да не речам секогаш) се случуваат ваквите меѓуетнички конфронтации? Пред избори, така? Епа, 2+2=4.
Ама, ти гласај си пак за ВМРО, пошо иако сега никнуваат двоглави орли, длабоко во себе Коце, Никола и Сашо се големи патриоти.
жими дотичниов у гаќи се патриоти.Не го мислам тоа,далеку од тоа,но во конотација со муабетот за Хрватска и Србите,сакав да кажам дека кога се работи за фанатизам,не е се така розево дека е контролирано од партиите.Ама ај,и куманово беше исто и гошинце,и 2001 и смилковско.Ќе си бидеме лабави и ќе си викаме,абе уживај,политика е све
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Морам едно образложение на целата ситуација да дадам, а кој како ќе ме сфати баш ме заболе...

Цел живот сум од таа страна на Вардар и до сега немам доживеано проблем врз основа на етничка припадност. Нормално како деца сме се тепале и расправале, али сето тоа било заради фудбал, девојки и сл. Дури во многу ситуации кога сум имал проблеми со македонци од друго маало или албанци од друго маало, моите другари албанци секогаш биле тука за мене.
Она што сега е очигледно е дека и тие почнаа да се освестуваат дека се што се случува е однапред договорено и дека и тие се жртви во тие ситуации исто како и ние. Работата беше што тие повеќе им веруваа на своите политичари (кои за разлика од нашите 2001 не избегаа во странство, туку напротив беа главни и одговорни од другата страна), али сега и тоа се смени.
Сметам дека заедно сите, безразлика на етничка припадност треба да се поддржиме и да им покажеме на господава камењари дека не се бог и батина у Македонија.
Исто треба да им покажеме на сите оние кои се уште се удираат у груди за овие или оние интереси дека и тие грешат.
Зошто да не се слави заедно еден Скендербег кој можеби бил етнички албанец, но и тој се борел против Отоманската Империја.
Е сега имаме пак заедничи противник, кој оневозможува македонец да отиде на Дижонска или во Сарај, а албанец да отиде во Љубанци или Аеродром (фигуратнивно кажано).

Обидите за предизвикување на етнички тензии идат до тој степен што дозволија да погинат 8 невини полицајци во Диво Насеље, 4 деца и 1 возрасен маж на Смилковско езеро!

БОЛНИТЕ УМОВИ НЕ СЕ ЛЕЧАТ, АЛИ ЗДРАВИТЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОТИСНАТ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom