Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Според мое мислење треба сами да си ги даваме имињата кога ќе станеме свесни за истите, ако родителот е ненормален како голем дел што се, па му прдне на таквото да ве крсти Клеопатра, или ако му се дигало на Ким, Северина, Лиса или некоја рандом теткица од интернетов, некој херој од акционите филмови, не сте виновни вие да го носите! Најдобро би било да се раѓаме и водиме под некаков код, а кога ќе станеме свесни за себе и што сакаме, да си го промениме, не дека и вака не може да се промени името, али помалку влегува во навика на луѓето да ве памтат по код ;) ќе се трудат да ви го памтат ликот, а околу името нема многу да се замараат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Abe David e evrejsko ime fuj!
Голем број на имиња се од еврејско потекло дојдени или во својата оригинална форма или изменети преку преводите на библијата, има доста имиња со латинско и грчко потекло
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Според мое мислење треба сами да си ги даваме имињата кога ќе станеме свесни за истите, ако родителот е ненормален како голем дел што се, па му прдне на таквото да ве крсти Клеопатра, или ако му се дигало на Ким, Северина, Лиса или некоја рандом теткица од интернетов, некој херој од акционите филмови, не сте виновни вие да го носите! Најдобро би било да се раѓаме и водиме под некаков код, а кога ќе станеме свесни за себе и што сакаме, да си го промениме, не дека и вака не може да се промени името, али помалку влегува во навика на луѓето да ве памтат по код ;) ќе се трудат да ви го памтат ликот, а околу името нема многу да се замараат.
Апсолутно си во право. Што е виновно детето што родителите му биле забегани? Неколку постови погоре прочитав Карло, на пример. Карло Трифуновски, баш звучи јако. Или онај фудбалерот од Битола, Дејви Главевски. Има да го дупат останатите целото детство.

Имајте обзири спрема децата, не се тие виновни што повеќето од вас сте претенциозни селани без вкус.
 
Последно уредено:
M

Moon Child

Гостин
Филип и Александар се убави имиња, ама кога ќе се сетам кој се се поистоветува со нив ми се плаче.
Еве еден патриотски предлог.
Јас ако имам два сина едниот ќе се вика Влатко, а другиот Стефан.
Ќе асоцираат на Влатко Стефановски.
Асоцира на нешто квалитетно и Македонско.
Немора да бидат Филип и Александар.
:sneaky:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Да бе со бар код и на 6 години детето ќе посака Симба да се вика или Тинки Винки. :D
Бар сам ќе го одбере и нема да пцуе по неговите оти го крстиле Спасе, Пејко, или пак Џонтра оти на татко му и мајка му Џон Траволта им бил омилена фаца :D
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Бар сам ќе го одбере и нема да пцуе по неговите оти го крстиле Спасе, Пејко, или пак Џонтра оти на татко му и мајка му Џон Траволта им бил омилена фаца :D
Или Мајмун као ти. :D

И кај најде поврзаност во Џон Траволта и Џонтра Волта? :kafence:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кога бев у цвеќара по букет за дипломска, една жена порачуваше некои честитки не знам што, била кума кај некое дете Мо што го крстиле :popce: Цвеќаркава прво мислеше заебанција дека е :lolzz:

Синдромон на земање презиме во машка верзија + ставање вакви имиња доволно говори за нас.
 
M

Moon Child

Гостин
Кога бев у цвеќара по букет за дипломска, една жена порачуваше некои честитки не знам што, била кума кај некое дете Мо што го крстиле :popce: Цвеќаркава прво мислеше заебанција дека е :lolzz:

Синдромон на земање презиме во машка верзија + ставање вакви имиња доволно говори за нас.
Леле ми се сере од синдромот со таквите презимиња.
Се испосраа сите по ред.
Ама мислам дкека има некоја цака во сетоа тоа.
Другарка ми која се омажи пред неолн месец го зема така презимето во машка форма. Јас и викам шо се занесуваш, ми вика го земала во машка форма пошто во некои земји за виза признавале само ако имаат исто презиме. Мене ова не ми е верно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Или Мајмун као ти. :D

И кај најде поврзаност во Џон Траволта и Џонтра Волта? :kafence:
Не можам да го најдам видеото (на ТВ Стар мислам дека беше), али народот наоѓа :D Екипата е од Алка Поне, Џонтра Волта :)

Мајмун ми е знак во кинески хороскоп :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Леле ми се сере од синдромот со таквите презимиња.
Се испосраа сите по ред.
Ама мислам дкека има некоја цака во сетоа тоа.
Другарка ми која се омажи пред неолн месец го зема така презимето во машка форма. Јас и викам шо се занесуваш, ми вика го земала во машка форма пошто во некои земји за виза признавале само ако имаат исто презиме. Мене ова не ми е верно.
Не да не е верно, во филм влагаат. Ако земеш пасош од странска земја, поготово оние Унгарија, Чешка, Полска тогаш тие ќе ти го сменат презимето да завршува на И ама само во нивното државјанство ќе си така.
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Кучиња ли ќе крстиш? :kafence:
Па не,мислам досадни се вeќе Марија,Магдалена,Симона,Теодора...Нешто кратко, убаво ми звучи па онака ги лупнав.Кога ќе дојде време ќе размислувам.Јас сум крстена по дедо ми и баш ми е мило што не ми го утнале името туку само во женска форма го смениле..
А повеќе би рекла дека сега на кучињата/мачињата им даваат човчки имиња...
Се знае бе што се кучешки имиња...Шарко,Жутко,Белка :D
 
S

silmarillion

Гостин
Сеа и Никита било актуелно име. Комплексот детето да се двои од средината само ради името е страшен. Џабе да го крстиш и Ајзенхауер кога лепи мрсули под маса, и заби мие еднаш неделно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom