Љубљанска Банка

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Слушнав дека некогашната Љубљанска банка ќе ги обештети штедачите чии заштеди пропаднаа во неа. Сеа тоа важи ли за Македонија? Да не знае некој повеќе информации за ова?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Македонските штедачи веќе се обештетени.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.481
Поени од реакции
11.529
Слушнав дека некогашната Љубљанска банка ќе ги обештети штедачите чии заштеди пропаднаа во неа. Сеа тоа важи ли за Македонија? Да не знае некој повеќе информации за ова?
Важи и за Македонија, но парите ќе завршат во буџетот на Република Македонија, или подобро кажано - во рацете на владата, а не во рацете на оштетените граѓани.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Важи и за Македонија, но парите ќе завршат во буџетот на Република Македонија, или подобро кажано - во рацете на владата, а не во рацете на оштетените граѓани.
Не би рекла.

Има сигурно постапка на обештетување која мора да ја припазите. Југобанка исто изврши обештетување на штедачите и од Македонија пред некои 10тина години. Обештетувањето се одвиваше преку нашата Поштенска банка. На увид мораше да се достават штедната книшка, лична карта, а ако лицето е починато и документ посмртница и се разбира тоа е фамилијата сопруг/сопруга и деца. Потоа парите се влечеа од шалтер во просториите на Поштенска банка.

Веројатно Љубљанска преку нејзината македонска ќерка Тутунска банка ќе го врши обештетувањето. Ја прочитав веста плус по 4000 евра ќе ви исплатат како камата, што секако значи добра вест. Имаат рок една година да се преоорганизираат Љубљанска и Инвест банка и да го започнат исплаќањето. Секако ќе има информација како и каде треба да се обратите, бидејќи во Македонија има многу од тоа време заглавени девизи. Макар и 5 марки да биле, денес ќе земат добра пара. Па проверете по старите книшки :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.431
Не би рекла...
Не би рекол :)

Обештетувањето на македонските штедачи е веќе е направено, но од страна на Р.Македонија.
http://www.finance.gov.mk/node/735

Доколку Словенија обештетува тогаш парите ќе ги даде на буџетот на Р.М. , а не не оштетените граѓани.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не би рекол :)

Обештетувањето на македонските штедачи е веќе е направено, но од страна на Р.Македонија.
http://www.finance.gov.mk/node/735

Доколку Словенија обештетува тогаш парите ќе ги даде на буџетот на Р.М. , а не не оштетените граѓани.
Има некаде податок дека токму од овие банки ја земаа обврската?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.431
Има некаде податок дека токму од овие банки ја земаа обврската?
Сигурно има во некој број на Службен весник, ама ќе ми требаат денови за да ископам каде се.

На Гугл најдов информација од бившиот гувернер Љубе Трпески

На виенската рунда преговори за сукцесијата на имотот на некогашната СФРЈ е договорено проблемот на старата девизна заштеда да се решава дополнително и со посредство на БИС банката во Базел. Има ли нови информации по ова прашање и колку Македонија побарува од поранешните ЈУ републики по овој основ?

Битката за добивање на компензација за девизните заштеди на граѓаните кои штеделе во филијали или деловни единици на банки од другите поранешни ЈУ републики ќе биде многу тешка заради направените пропусти во минатото. Имено, и покрај препораките од науката, Љубљанска банка до го задржи истиот статус-филијала, тоа не е респектирано, дозволени и се статусни промени, а потоа и продажба на акциите на домашни лица, која се криеше повеќе од 3 години. Во Хрватска е направено токму тоа што македонската наука го препорачуваше, задржан е истиот статус на Љубљанска банка, во Загреб, таа и денес е филијала. Сакам да не сум во право, но се плашам дека тоа може да биде одлучувачко во преговорите.

Инаку, Република Македонија побарува од поранешната СФРЈ по основ на старо девизно штедење во Љубљанска банка околу 180 милиони германски марки.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ми текнува, а сигурна сум дека знаев со кое девизно штедење Македонија се обврза со обврзници. Да не беше Стопанска Банка?

Во спротивно како ние ги повлековме од Југобанка пред десетина години? Зарем истиов план не важел за Југобанка?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.431
Не знам точно за Југобанка, можеби дека е ликвидирана во 1994, а од осамостојувањето до
тогаш биле донесени закони за осигурување на депозити, па ја опфатиле и неа.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Не ми текнува, а сигурна сум дека знаев со кое девизно штедење Македонија се обврза со обврзници. Да не беше Стопанска Банка?
За Стопанска се формираше посебна државата агенција која ги презеде врз себе сите лоши побарувања со цел банката да може да продолжи со работа.[DOUBLEPOST=1405783694][/DOUBLEPOST]
Не знам точно за Југобанка, можеби дека е ликвидирана во 1994, а од осамостојувањето до
тогаш биле донесени закони за осигурување на депозити, па ја опфатиле и неа.
Фондот за осигурување на депозити е формиран во 1997.
 
M

mordekaj

Гостин
Колку што јас разбрав од медиумите бивши штедачи од Босна и Хрватска ја тужеле Љубљанска банка и добиле на суд. Сега државата треба да им плати околу пола милијарда евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom