Јеховини сведоци

J

joe.b

Гостин
Кај сите три староеонски - монотеистички религии тоа е случај, не само кај јеховините сведоци. Да го сакаш богот повеќе од своите деца, своите родители, своите најблиски.
Никогаш не сум можел да разберам како може некој да е толку патетичен за да се откаже од роденото дете или од родените мајка и татко само за да живее вечно..... Нема поголема мизерија од тоа.
Имаат ли некој ќар од секој ново пријавен член шо они ќе го донесат, сигурно имаат, за џабе никој толку многу не би напињал.....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Како што за МПЦ-ОА важи дека еднаш ако си крстен, нема назад - засекогаш си во таа „заедница“ дури и да си убиец или силувач, не гледам зошто да не така во Џеј Си, која исто како и сите други старо-еонски уредувања, битна им е бројката на верници!
А како си мислиш ти ?
- дека гревот ти го поништува крштевањето?
Па суштината на Христијанството е во искупувањето.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.657
Нема што да придонесам јас за темава. Стариот еон и неговите забрани воопшто не ми се по вкус и ги сметам за мртво-родени во Новиот Еон.
Ќе има многу лудости и тотално апсурдни изјави во иднина од сите старо-еонски религии и учења...
A-ха, во Новиот Еон во кој за едни шугави терористи, нивните налогодавци ќе испокршеа нозе и глави само за да ги извадат од Арачиново или да ги спасат од Слупчане, но затоа за 200 девојчиња грабнати од Боко Харам, уште пред две години, не се потресоа ни како за ланскиот снег. Можеби дека се христијанки, хм?

http://www.kurir.rs/planeta/porodice-dobile-nadu-objavljen-snimak-nigerijskih-ucenica-otetih-pre-dve-godine-clanak-2220741
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А како си мислиш ти ?
- дека гревот ти го поништува крштевањето?
Па суштината на Христијанството е во искупувањето.
Нема поголема глупост од концептот за ,,првобитниот" грев. Сезнаен, семоќен и безгрешен креатор, што создал креација која е ,,грешна" и која треба да се искупува поради тоа што тој самиот ја создал таква.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Нема поголема глупост од концептот за ,,првобитниот" грев. Сезнаен, семоќен и безгрешен креатор, што создал креација која е ,,грешна" и која треба да се искупува поради тоа што тој самиот ја создал таква.
Врти сучи, ама ти пак се закачаш со христијанството и со Бога:D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
A-ха, во Новиот Еон во кој за едни шугави терористи, нивните налогодавци ќе испокршеа нозе и глави само за да ги извадат од Арачиново или да ги спасат од Слупчане, но затоа за 200 девојчиња грабнати од Боко Харам, уште пред две години, не се потресоа ни како за ланскиот снег. Можеби дека се христијанки, хм?

http://www.kurir.rs/planeta/porodice-dobile-nadu-objavljen-snimak-nigerijskih-ucenica-otetih-pre-dve-godine-clanak-2220741
Каква врска имаат арачиново, боко харам, слупчане и слично, со темава или со новиот еон?[DOUBLEPOST=1468446823][/DOUBLEPOST]
Врти сучи, ама ти пак се закачаш со христијанството и со Бога:D
Со Бог?! Бог нема ништо со таква глупост, тоа е човечка а не божја замисла. Човекот не се раѓа грешен, тоа е гнасна лага со која религиите со векови и милениуми му всадуваат грижа на совест на човекот за полесно да го манипулираат и да го држат покорен и понизен.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Каква врска имаат арачиново, боко харам, слупчане и слично, со темава или со новиот еон?[DOUBLEPOST=1468446823][/DOUBLEPOST]
Со Бог?! Бог нема ништо со таква глупост, тоа е човечка а не божја замисла. Човекот не се раѓа грешен, тоа е гнасна лага со која религиите со векови и милениуми му всадуваат грижа на совест на човекот за полесно да го манипулираат и да го држат покорен и понизен.
Па и не гледам дека човекот е понизен и покорен и дека имаат грижа на совест, па и со манипулацијата не им оди некако:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Имаат ли некој ќар од секој ново пријавен член шо они ќе го донесат, сигурно имаат, за џабе никој толку многу не би напињал.....
Не е за џабе, мислат дека со тоа ќе заслужат вечен живот.[DOUBLEPOST=1468447268][/DOUBLEPOST]
Па и не гледам дека човекот е понизен и покорен и дека имаат грижа на совест, па и со манипулацијата не им оди некако:)
Не е сега, бидејќи влијанието и моќта на црквата се намалени, бидејќи живееме во секуларен свет, пред неколку векови сосема друга приказна ќе гледаше.
 
J

joe.b

Гостин
Не е за џабе, мислат дека со тоа ќе заслужат вечен живот. .
Хах!, не умри магаре до зелена трева
Мислев за материјална корист... врбуваат луѓе за возврат оп 100 евриќи од глава :pos: па ај и да разберам зошто толку се упорни и зошто толку замараат.. тешки времиња, а и не е некој криминал они тоа што го прават освен тоа што ненормално идат на живци.....
Ама за возврат да веруваат дека вечно ќе живеат o_O o_O ? - :lolzz: тука веќе ни Бог не помага.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Хах!, не умри магаре до зелена трева
Мислев за материјална корист... врбуваат луѓе за возврат оп 100 евриќи од глава :pos: па ај и да разберам зошто толку се упорни и зошто толку замараат.. тешки времиња, а и не е некој криминал они тоа што го прават освен тоа што ненормално идат на живци.....
Ама за возврат да веруваат дека вечно ќе живеат o_O o_O ? - :lolzz: тука веќе ни Бог не помага.
Можеби имаат и материјална корист, незнам, ниту ме интересира.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
@katinakatalina врти сучи човекот кажува реално како стојат нештата, ти се интересираше за ЈХ, еве ти, оди на гугл и читај, постојат и други статии, трпеливи се тие, ти ќе ги заебаваш тие ќе те трпат, ќе ти влегуваат под кожа и оп, ни МИКИ кец нема да те спаси после, а ни неговиот Бок. Но јас како премногу либерална личност секако не би ти го оспорил тоа право на ниту еден начин. Не удирам јас боксови и не кажувам кој како треба да живее, паметиш нели? :)

Кај сите три староеонски - монотеистички религии тоа е случај, не само кај јеховините сведоци. Да го сакаш богот повеќе од своите деца, своите родители, своите најблиски.
Никогаш не сум можел да разберам како може некој да е толку патетичен за да се откаже од роденото дете или од родените мајка и татко само за да живее вечно..... Нема поголема мизерија од тоа.
Не знам за кај другите, мене лично ЈХ ми има украдено секира од подрум, детево беше трчи лажи по маалово, беше оставено од неговите Јеховини Сведоци родители и вежбаше паркур, скокаше по гражи и правеше салта, разбиваше подруми и скривници, крадеше бакрни жици. Борба за обстанок јбг... туку муабетов ми беше, не ме заболе за секирата, да ми ја земеше пред да стане ЈХ, пред да го костумисаа и пред да му дадеа чанта со книги и списанија, пред да го ошишаа така и така, но ми ја снема откако отиде кај нив - во ред!
Ми зборуваше цел ден за Јахве и како тоа немало пекол туку Земјата била пекол и ајде да идеме на кафе кај него си ја видов секирата, ми идеше од глава да му ја треснам. Си ја земав и ме убедува дека не е мојата, а ја познав од километар ќе ја познаам, додека тој крадеше по маалото јас цепев дрва со неа во дворот. После ми се извини ми кажуваше како го терале некој си другари и слично трчи лажи.

Исто така што ми се има случено тој ден со него е тоа што кога пиев кафе, ми мирисаше на ракија, кој знае што ставал. Вакво нешто најмалку очекував. Почна да ми покажува календари и да ми зборува за Госпот, кафето или филџанот кој знае труеше на ракија.:pos:

Велат није џвака за сељака, исто така велат видел циганот кисело млеко и си го ставил на задникот. :)

Туку муабетов беше за родителите и децата, имав прилика еднаш да седнам со протестанти, се собираа кај едни комшии кај мене во зграда, почнаа да се молат се во ред благословуваа, истеруваа духови, благословуваа плескавици, газирани сокчиња, гледаа проповеднички канали на сеталитска. Проклетата мајка на своето дете му рече...

,,Што имаш ти направено за Христа во својот живот? Што имаш? Не си научил да свириш пијано, уплативме часови со татко ти, нели се договоривте со татко ти дека еден ден ќе направиш се за Исус и Исус ќе се гордее со тебе кога ќе свириш пијано за него? Го испотепа и се заврте и ми рече ,,понекогаш вака треба со децата, тие лесно забораваат на бок"

Од вакви испади во секојдневниот живот не ми требаат факти, докази од интернет едноставно да ги нејќам тие појави.[DOUBLEPOST=1468453042][/DOUBLEPOST]Како мал прислушкував на вратата нивна, жената инвалид е и не можеше да стане, а мажот демек Госпот Бок, Госпот Бок ама ја малтретираше дома нон стоп. И жената си ја учи ќерката на стихотворба и се изнервира и и рече ,, а да така е курци палци, е така прости ми Боже на зборот "

И скоро секоја година во името на Христа пред зградата организираа приредба, коа излезе една средовечна жена и да рецитира поезија се сеќавам само дека имаше еден стих

,, и малото вовче правеше чув-чув-чув " нешто како во стилот на МИКИ кец коа прави БЛАП-БЛАП-БЛАП

Трагикомедии!

Врв на сето тоа беше што мажот и некогаш ме викаше во интернет кафе да одиме да му симнувам клипчиња на USB,

Jesus miracles

кутрата жена дома телевизорот го држеше и библијата со надеж дека ќе стане. А мажот и типов истрипа дека може да има интернет преку сеталитска антена, па му ставив еднаш CD од списанието Ентер, му отворив некој страници што беа достапни да се прелистуваат офлајн и му го поврзав компјутерот со ресивер и му реков дека фативме интернет (сеталитски), типот клечеше на колена и го молеше бок, пред тоа цел проклет ден го изгубив испентерен на кров вртејќи ја проклетата сеталитска антена со нововерски канали! :pos::pos::pos:
 
Последно уредено од модератор:
K

Kiko

Гостин
Многу силна оваа ЈС организација штом се дрзнува да заштитува педофилија... хм, чудно.
Последните неколку години жртвите се охрабрија и почнаа да тужат.
Случај Кандис Конти 13 милиони долари
Случај Гонзало Кампос исто 13 милиони. WT Исклучена од судењето заради несоработка со судот.
Случај Австралија 1006 педофили за кои е утврдено дека злоставувале, многумина од нив повеќе жртви во долг период. Случајот е во тек ама во секој случај минималната исплата е 70000 долари од жтрва.

И тие нејќат да плаќаат вакви суми , и не дека од ароганција го прават тоа едноставно се заблудени до највисокоите нивоа.

Проблемот настапува заради едно правило земено од стариот завет каде што вели дека е потребно барем двајца сведоци на акт( кој педофил ќе земе сведок на злоставување????) за да биде некој обвинет. Оваа политика е одамна донесена и самите се заплеткани во неа.



Имаат ли некој ќар од секој ново пријавен член шо они ќе го донесат, сигурно имаат, за џабе никој толку многу не би напињал.....
Не е за џабе, мислат дека со тоа ќе заслужат вечен живот.[DOUBLEPOST=1468447268][/DOUBLEPOST]
Не е сега, бидејќи влијанието и моќта на црквата се намалени, бидејќи живееме во секуларен свет, пред неколку векови сосема друга приказна ќе гледаше.
Хах!, не умри магаре до зелена трева
Мислев за материјална корист... врбуваат луѓе за возврат оп 100 евриќи од глава :pos: па ај и да разберам зошто толку се упорни и зошто толку замараат.. тешки времиња, а и не е некој криминал они тоа што го прават освен тоа што ненормално идат на живци.....
Ама за возврат да веруваат дека вечно ќе живеат o_O o_O ? - :lolzz: тука веќе ни Бог не помага.
Можеби имаат и материјална корист, незнам, ниту ме интересира.
Материјална корист има организацијата. Со јаки финти после се guilt trap ирани во донирање на пари за организацијата. Пример Принц пејачот има мислам милион фрлено кај нив. Тенисерките Вилијамс исто така тешки суми. За возврат добиваат духовен и емоционален продукт кој им овозможува да живеат во бајка, ко дрога нешто ти иде.[DOUBLEPOST=1468456242][/DOUBLEPOST]
[

Не знам за кај другите, мене лично ЈХ ми има украдено секира од подрум, детево беше трчи лажи по маалово, беше оставено од неговите Јеховини Сведоци родители и вежбаше паркур, скокаше по гражи и правеше салта, разбиваше подруми и скривници, крадеше бакрни жици. Борба за обстанок јбг... туку муабетов ми беше, не ме заболе за секирата, да ми ја земеше пред да стане ЈХ, пред да го костумисаа и пред да му дадеа чанта со книги и списанија, пред да го ошишаа така и така, но ми ја снема откако отиде кај нив - во ред!
Ми зборуваше цел ден за Јахве и како тоа немало пекол туку Земјата била пекол и ајде да идеме на кафе кај него си ја видов секирата, ми идеше од глава да му ја треснам. Си ја земав и ме убедува дека не е мојата, а ја познав од километар ќе ја познаам, додека тој крадеше по маалото јас цепев дрва со неа во дворот. После ми се извини ми кажуваше како го терале некој си другари и слично трчи лажи.
WTF Јеховин сведок што скока по тераси со салта и разбива врати.... уште тоа го немав видено. Сега нема да ме чуди ако на перница најдам стражарска кула ....и секира :D
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Така де, суштината на Христијанството е Гревот. Без тоа - исчезнуваат темелите од песок на кои стои таа грамада од догми и верувања...

Последните неколку години жртвите се охрабрија и почнаа да тужат.
Случај Кандис Конти 13 милиони долари
Случај Гонзало Кампос исто 13 милиони. WT Исклучена од судењето заради несоработка со судот.
Случај Австралија 1006 педофили за кои е утврдено дека злоставувале, многумина од нив повеќе жртви во долг период. Случајот е во тек ама во секој случај минималната исплата е 70000 долари од жтрва.
Мене сеуште не ми е јасно твоето заморување со вакви информации за ЈС ако ти не си бил во минатото ЈС...
Наместо да изучуваш нешто што тебе ќе ти помогне како личност, ти се заморуваш со ЈС и собираш секакви информации за нив, посебно оние негативните...
Сакаш да не постојат ЈС, луѓето да не се залажуваат така лесно?
Со која цел, ако ја имаш истата? :)
РЕКОВ:
Ќе има многу лудости и тотално апсурдни изјави во иднина од сите старо-еонски религии и учења...“

Но ти не ме читаш, го љубиш стариот еон и тоа е тоа... нека ти биде. :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Последните неколку години жртвите се охрабрија и почнаа да тужат.
Случај Кандис Конти 13 милиони долари
Случај Гонзало Кампос исто 13 милиони. WT Исклучена од судењето заради несоработка со судот.
Случај Австралија 1006 педофили за кои е утврдено дека злоставувале, многумина од нив повеќе жртви во долг период. Случајот е во тек ама во секој случај минималната исплата е 70000 долари од жтрва.

И тие нејќат да плаќаат вакви суми , и не дека од ароганција го прават тоа едноставно се заблудени до највисокоите нивоа.

Проблемот настапува заради едно правило земено од стариот завет каде што вели дека е потребно барем двајца сведоци на акт( кој педофил ќе земе сведок на злоставување????) за да биде некој обвинет. Оваа политика е одамна донесена и самите се заплеткани во неа.











Материјална корист има организацијата. Со јаки финти после се guilt trap ирани во донирање на пари за организацијата. Пример Принц пејачот има мислам милион фрлено кај нив. Тенисерките Вилијамс исто така тешки суми. За возврат добиваат духовен и емоционален продукт кој им овозможува да живеат во бајка, ко дрога нешто ти иде.[DOUBLEPOST=1468456242][/DOUBLEPOST]

WTF Јеховин сведок што скока по тераси со салта и разбива врати.... уште тоа го немав видено. Сега нема да ме чуди ако на перница најдам стражарска кула ....и секира :D
Веќе напоменав дека детето имаше родители ЈХ, т.е татко му ја остави мајка му поради тоа што ,,следеше секти" типот има брат и брат му е во ред дете, овој беше отпадник на општеството и засолниште најде кај дедо Госпот Бок Јахве, го костумисаа, го ошишаа го направија како лик за Плеј Бој, упс, како лик од Стражарска Кула. :D
Но раката не му ја спречија да краде, пред некое време слушнав дека го тепале многумина оти крадел од продавница, а вака на прв поглед да го видиш, вратоврска ташничка, залижана косичка, ептем ЈХ, американците не му се рамни. :D[DOUBLEPOST=1468457877][/DOUBLEPOST]Е да, заборавив да кажам... за нив едно време излезе дека се соблекувале голи на некакви си служби, демек службите ги правеа во некои гаражи, имаш ли служнато такво нешто? Не би сакал да верувам во тоа се додека не би се уверил на некој начин. :D

Имаше една жена ЈХ тука во сендвичара работеше еднаш ми трескаше глупости дека нешто пиштувало во библијата за Александар Македонски?! И ова ми е малку бош муабет од жена која нема попаметна работа, што мислиш ти?[DOUBLEPOST=1468458316][/DOUBLEPOST]Најјако од се ми е што моите комшии што се протестанти се тролаат со аргументи нон стоп со ЈХ тука и имав прилика да слушнам некои од нивните муабети. Јас лично многу ги нејќам, но криво ми беше за едни луѓе цел ден работеа американци пред мојата зграда ниту еден комшија не рече чекај да им дадам по еден сендвич на овие луѓе, а луѓето засадија дрвца направија скалички за комшиката со инвалидитет. Еден комшија ги бутна бетонските блокови на скаличките од омраза, е во овој случај малку не ми е убаво така, луѓето се мачеа ниту проповедаа ниту ништо, со лопата цел ден во раце ја оправаа македонштината, да македонштината на крај се посереше на тоа госпотово и добро дело до некаде. Може затоа @Хептаграм XI понекогаш е против таква борба против тие религии, со омраза и со насилни актови. Во тој поглед до некаде, но само до некаде би можел да се сложам, иако многу тешко, тоа е само капка во океанот. Инаку и јас би ги тролал на нај низок начин што можам. Тоа не само што е корисно за останатата раја, туку и е добра лична сатисфакција. Пример еден мој другар има спасено еден друг мој другар од тие квази организации со тоа што му кажуваше дека еден човек го изгубил целиот имот приклучувајќи се на адвентистичка или евангелска или што знам каква црква.[DOUBLEPOST=1468458360][/DOUBLEPOST]Најјако од се ми е што моите комшии што се протестанти се тролаат со аргументи нон стоп со ЈХ тука и имав прилика да слушнам некои од нивните муабети. Јас лично многу ги нејќам, но криво ми беше за едни луѓе цел ден работеа американци пред мојата зграда ниту еден комшија не рече чекај да им дадам по еден сендвич на овие луѓе, а луѓето засадија дрвца направија скалички за комшиката со инвалидитет. Еден комшија ги бутна бетонските блокови на скаличките од омраза, е во овој случај малку не ми е убаво така, луѓето се мачеа ниту проповедаа ниту ништо, со лопата цел ден во раце ја оправаа македонштината, да македонштината на крај се посереше на тоа госпотово и добро дело до некаде. Може затоа @Хептаграм XI понекогаш е против таква борба против тие религии, со омраза и со насилни актови. Во тој поглед до некаде, но само до некаде би можел да се сложам, иако многу тешко, тоа е само капка во океанот. Инаку и јас би ги тролал на нај низок начин што можам. Тоа не само што е корисно за останатата раја, туку и е добра лична сатисфакција. Пример еден мој другар има спасено еден друг мој другар од тие квази организации со тоа што му кажуваше дека еден човек го изгубил целиот имот приклучувајќи се на адвентистичка или евангелска или што знам каква црква.
 
Последно уредено од модератор:
K

Kiko

Гостин
Мене сеуште не ми е јасно твоето заморување со вакви информации за ЈС ако ти не си бил во минатото ЈС...
Наместо да изучуваш нешто што тебе ќе ти помогне како личност, ти се заморуваш со ЈС и собираш секакви информации за нив, посебно оние негативните...
Сакаш да не постојат ЈС, луѓето да не се залажуваат така лесно?
Со која цел, ако ја имаш истата? :)
Нема потреба да ти биде јасно. Моите мотиви се мои мотиви. Ако не те мрзеше да пролисташ наназад и да видиш како започнав да пишувам на темева можда и ќе сфатеше.

Немај гајле јас сум доволно успешен, секој ден се градам како личност ваквите теми не само што не ме замараат туку ме изградуваат.

Невозможно е да не постојат религии, барем тоа ми е јасно, ама сметам дека информацијата треба да биде слободна( ќе дојдат и мормоните на ред и нив ги гледам по Скопјево)

Во план сум да направам сопствен култ и да се збираме голи по гаражи :D :D :D.
Сега го пеглам занатот на перење на мозок.[DOUBLEPOST=1468462032][/DOUBLEPOST]
Е да, заборавив да кажам... за нив едно време излезе дека се соблекувале голи на некакви си служби, демек службите ги правеа во некои гаражи, имаш ли служнато такво нешто? Не би сакал да верувам во тоа се додека не би се уверил на некој начин. :D
Да одиме некогаш на службите да провериме само ми е страв да не се приберат до мене стари баби

Имаше една жена ЈХ тука во сендвичара работеше еднаш ми трескаше глупости дека нешто пиштувало во библијата за Александар Македонски?! И ова ми е малку бош муабет од жена која нема попаметна работа, што мислиш ти?
Веројатно мисли на ова https://www.jw.org/en/publications/magazines/g201103/greece-in-bible-history
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom