Јамболија.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не благодарам, не сум љубител на такви нешта... :salut:
Старамодно е бе шо ви е вас луѓето на месечината отидоа вие уште со јамболии се покривате навечер зима кога е....
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Старамодно е бе шо ви е вас луѓето на месечината отидоа вие уште со јамболии се покривате навечер зима кога е....
Не дека е старомодно или модерно туку не е практично... Собира многу прашина, а тешка е за перење и сушење...
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Не дека е старомодно или модерно туку не е практично... Собира многу прашина, а тешка е за перење и сушење...
вчера ми донесоа една јамболија од викендица од времето.. си ја средив место килим... и изглеа баш ко најмодерните килими што се... така да рулз... бтњ нз дали сте имале секс на јамболија хахахаха
интересно :)
а ме интересираше од кај доаѓа зборот јамболија па така и налетав на топиков.. иначе јас иам бела.. а дали некој има црна јамболија... тоа е хц
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Имаме цело царство од јамболии.. Бела, црвена, портокалова, лила, сина... Никако не можам да ја сфатам таа филозофија на живеење на моите бабушки, имајќи в предвид дека едно ресесто створење постои најмалку 15-20 години. Мислам можете да замислете како им изгледале моминските вечери ( девојачките да не речам). Локумче со оревчиња, шира, пешкири со цветчиња, и сите испоседнати околу планината од јамболии. Ако цурава е со испод 20 јамболии ондах е блудница невидена и веднаш се праи приказна за неа ( со Шенка Колозова у главна улога) - " Девојката која се фати со ѓаволот ортак и не ткаеше јамболии ".
Јамболија е фетиш и никако не може да е демоде зашо у долгите студени зимски ноќи само таа искрено те гушка.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Дома имавме до пред 2 години, ама ги однесовме кај баба, пошто живееме во стан, треба да се тресат, а кај ќе ги тресам од тараса, па после комшијата да ми фаќа алергии не иде. :pos: Плус колку беа тешки, можев и јас да отидам со се нив преку тараса.
А кај баба у спална, наместени се доле врз теписон, порано кога останував да преспијам зиме знам дека ќе ми фрлеше 1 јорган и јамболија и спиев слатко како бебе. Држат топло до немај каде, работава е што треба многу да се одржуваат, да се тресат, проветруваат. Јамболија рулз, плус природно, колку овци истрижале за да направат една јамболија, ехеее.
Некои викаат не биле практични, до некаде се у право, ама па од друга страна попрактични ви се синтетички кебиња и прекривачи одтолку нешто природно?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Старамодно е бе шо ви е вас луѓето на месечината отидоа вие уште со јамболии се покривате навечер зима кога е....
со што да се покриваат? со месечина?

Нема поубаво чуство надвор да врне снег,да е камен ладно.. Ти дома да седиш слушаш како гори оган и спиеш под јамболија.. РАЈЈЈЈЈЈЈЈЈ!!!!!!!!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
со што да се покриваат? со месечина?

Нема поубаво чуство надвор да врне снег,да е камен ладно.. Ти дома да седиш слушаш како гори оган и спиеш под јамболија.. РАЈЈЈЈЈЈЈЈЈ!!!!!!!!
Јас се покривам со прекривач од Стружанка, најобичен.
Мене најискрено ме љуби мојот радијатор:love: (кај мене во населба парното ,,пука 24/7)
Башка ептен романтики паѓаат кога ќе си ставиш врз него свеќи и свеќички па околу него итн....

А инаку, денес постојат ултра тенки волнени кебиња, на прв поглед некако не е верно дека топлат, ама лудница се. Имам едно, пред грејна сезона одлична работа врши :)
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Имавме порано, на една зелена се сеќавам, којзнае мајка ми сега кај ги има пикнато.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Аааааааа им помина сега го поскапеа парното и струјата па на мода се враќаат јамболиите и дрвата :icon_lol:.
Другар, јамболии се користеа до 95та. Умре таа мода сега. Освен ако не си во куќичка на планина па да користиш јамболија. Но и тие таму не користат јамболии веќе. 21 век сме, има сто пати подобри нешта од јамболиите. ;)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
69
Поени од реакции
8
Sabajle stanav i kolku se izraduvav koga vidov belo kako paga nadvor. I koga izlegov toa da ti bide parcinja od jambolija bela sto gi trese komsikata nad mene. :rolleyes:
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Сигурно има некаде дома јамболии ама не ги користам...ги има кај баба ми пуно
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Лелеее, јамболиите се закон.
Имавме дома една бела на времето и се тепавме кој попрво да се покрие со неа во зима.
Ама ја нема веќе, мајка ми ногу модерна сака да биде па се ослободи од неа. А мене ми недостига, носталгија ме фати кога ја видов темата, кој ме тераше да буричкам по старите теми. Пууу... па јорганот стопати поладно држи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom