Ѓаволски ѕид - Македонскиот "кинески" ѕид

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
Јас сум од Св.Николе и имам одено многу пати зидот може да стане светско чудо мојата баба е од селото богословец кое е на ридот каде што се наоѓа зидот.Таа ми кажува дека зидот го надлетувале некакви чудни летала ( НЛО ) а некој и се спуштале до самата земја а кога тие објекти се појавувале по некое време довагале некој луге и зимале нешто од местата каде што летале , а и лично јас со мои очи имам гледано како диви копачи копаат околу зидот.За вакци работи треба владата да обрати внимание и презентација во државата и светот за развивање на туризам на местово.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Навистина фасцинантна градба. Вака на прв поглед изгледа како да е изградена од човек, ноеговата н големина некако не ми оди во правец на тој заклучок. Како и да е во првата прилика која ќе ми се укаже ќе одам да го посетам.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
хххмммм интересно... мнооооогу интересно... импозантно дело на природата.. баш би сакал да го посетам... ова е дело на природата... страшно изгледа...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
хххмммм интересно... мнооооогу интересно... импозантно дело на природата.. баш би сакал да го посетам... ова е дело на природата... страшно изгледа...
Зарем изгледа како дело на природата? Мене искрено ни малку не ми изгледа на такво, hand made - којзнае кои цивилизации живееле на овие простори.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Зарем изгледа како дело на природата? Мене искрено ни малку не ми изгледа на такво, hand made - којзнае кои цивилизации живееле на овие простори.
коа ке заглеаш каков е ѕидот... тоа било една целина (горе доле без пукнатини) која со текот на времето распукала од сонце и дожд и ветер и не знам шо... загледај се убаво и ке видиш дека тоа било една карпа и си распукала... нема шанса да се стават све карпи една врз друга па да излезе триаголник... па потоа до неа да се ставаат такви карпи кои со формата би пополнувале празнина па тоа да излезе една целина... ова си е природно... не е на пристапни место.. па зошто да се гради... од кој... нема смисла...
 
C

cige

Гостин
коа ке заглеаш каков е ѕидот... тоа било една целина (горе доле без пукнатини) која со текот на времето распукала од сонце и дожд и ветер и не знам шо... загледај се убаво и ке видиш дека тоа било една карпа и си распукала... нема шанса да се стават све карпи една врз друга па да излезе триаголник... па потоа до неа да се ставаат такви карпи кои со формата би пополнувале празнина па тоа да излезе една целина... ова си е природно... не е на пристапни место.. па зошто да се гради... од кој... нема смисла...
А зошто пак ѕидот има таква правилна форма:toe:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
според сликите 100% човечка градба ! на МТВ 1 имаше емисија за вакви ѕидови кој ги има во Италија, Грција, Турција и Македонија (Охрид и Беласица) и по распределеноста на камените блокови ми се многу слични (биле многу отпорни на земјотреси) така тврдеше еден Италијански археолог и инженјер. Треба подетално истражуванње, не тврдам дека се исти ама...
 
Член од
7 август 2009
Мислења
115
Поени од реакции
16
за воа првпат слушам и сум восхитена.....незнам ништо повеќе одкплку што е напишано, но имам баба што е од таму и ќе ја прашам шо знае па ако знае нешто...ќе објавам
и уште нешто..алал да му е на тој шо му текна за темава...не ми се верува како не сум знаела за вакво нешто:tapp: ама поарно сега отколку никогаш.....фала
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
коа ке заглеаш каков е ѕидот... тоа било една целина (горе доле без пукнатини) која со текот на времето распукала од сонце и дожд и ветер и не знам шо... загледај се убаво и ке видиш дека тоа било една карпа и си распукала... нема шанса да се стават све карпи една врз друга па да излезе триаголник... па потоа до неа да се ставаат такви карпи кои со формата би пополнувале празнина па тоа да излезе една целина... ова си е природно... не е на пристапни место.. па зошто да се гради... од кој... нема смисла...

kako moze da ima tolku dolga karpa i tolku golema na toa mesto koga ne e krpesto tamu mestoto, a plus ne se znae od koga e zidot "napraven" i kakvi pleminja zivele:toe:
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Ќе биде корисно ако оставиме што е можно попрецизни информации како се стига до таму. Треба да препорачам гости да го посетат местото а немам појма како да ги упатам.

Да се концентрираме на овие работи:
Местото е помеѓу Велес, Свети Николе и Штип?
Кое е најблиското село?
Најблизок магистрален пат?
Од кој град се стига најблиску?
Колку чини такси до местото?
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Ќе фатиш такси у Св.Николе, и те носат таму.

Доста познато е тука.

:smir:
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Доволно мислам дека беше муабет за чинењето на патот до ѕидот. Доволно е и ова да се знае, што досега го напишавте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom