89ти американски филмски награди (Оскари 2016)

Кој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    21
  • Гласањето е завршено на .
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Samo wot pogodi za arrival za sound editing
Не знам тоа, и јас си погодив за Hacksaw Ridge и неговиот sound. :D
_____________________________

La la ahhhhahhaeuhauehahalalalalaha land :DDDDDDD најдобриот филм у историја, заслужен за 15 оскари пфффффф. :pos::pos::pos:

Ама па од друга страна Moonlight..... Следната година очекувам некој режисер да сними филм исто со гејови, еден црнец а другиот евреин и нивната љубовна романса во Треблинка, пошто Аушвиц е демоде.

Ти ебам тоа наградите шугави.

wowowowow порака му испратиле на Трамп, го заболе таквото него за некојси педерски филм што земал награда, сигурно сеа ќе си рече еј стварно бе види, филмов оскар земал а ја тука се глупирам со расистички трипови и ќе му го испуши на црниот градинар. Мрш бе.
Нека земе нека ги укине Оскариве, и така е будала па нека биде будала до крај. :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Абе намерно е сето ова, за повеќе популарност :facepalm: Таман сеа и по вести и секаде по интернетов ќе се зборува за ''грешката''
Кон што замина светов и кон што се цели :tapp::tapp:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
ќе се превртев од стол :D
мене ми е мега смешно ама којзнае колку патите фановите на Ла ла ленд :D
Moonlight е тежок просек од филм како и Hell or High Water... не знам зошто сме изненадени, како да заборавивме дека за малку црнците ќе ги бојкотираа оскарите минатата година
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Баш ми е жал мене, сигурно се спремаше јако славје, ќе се изнапишеа 100 радосни постови за една минута за тоа колку јак филм. Ех, на крај ништо, ај барем другите оскари ги освои, ако менува нешто нели. :icon_lol:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Го снимав преносот затоа што знаев дека кога тогаш ќе заспијам. Денес го пуштив и во позадина се слуша како Миланка си чкрапа со пенкалце или најверојатно тоа беше кликање на маус.

И јас мислам дека е намерно она со ''грешката'' за да се зборува после за тоа.:D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
На Трамп ќе се праќа порака како се води држава од луѓе што не знаат ни Оскари да организираат. :pos:

Првпат во живот да не сум изгледал ниту еден номиниран филм за оскар и ниту 5 минути да изгледам од манифестацијата.
Оскарите треба да престанат да постојат на едно 3-4 години и после одново да почнат со сосема нов концепт. Веќе премногу политика и пропаганда има од нив, филмот реално е на последните места... Денес да беше номиниран филм како Господарот на прстените, ќе поминеше само со оскар за ефекти затоа што во него нема црнци и педери.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
A i ona so taa turata mi bese namesteno garant poso ima 2ca crnci, 2ca azijati, 2ca belci i 2ca muslimani hahaha, hollywood jebi ga
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Јој милице... Сеа го пуштив Мунлајт и морав да дојдам тука да си потврдам дека не бладам... Ај повеќе среќа наредна година.
 
D

Daedalus

Гостин
2016 беше слаба со филмови али 2017 ќе надокнади со мамата у пичка добри филмови.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
https://www.theguardian.com/film/2017/feb/27/the-other-oscars-gaffe-dead-woman-janet-patterson-jan-chapman-from-in-memoriam-montage-is-still-alive
аехеауеуухеаухухаеухеухеа

2016 беше слаба со филмови али 2017 ќе надокнади со мамата у пичка добри филмови.
Не беше толку лоша...
Demolition
Hacksaw Ridge
La La Land
Lion
Handmaiden
Arrival
Hunt For the Wilderpeople
Perfect Strangers
10 Cloverfield Lane
The Jungle Book
Deadpool
Zootopia
Doctor Strange
American Honey
Kubo
Sing Street
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Уште едно срамно расистичко издание на Оскарите.

http://www.telegraph.co.uk/films/2017/02/27/oscars-host-jimmy-kimmel-criticised-joking-non-white-peoples/


Гледајте го овој срамниов водител, се шегувал со името Махалуруисдаофиоуогаса!!! Брука! Расисту глуп заостанат!

Правел шала со неговото име Махершала, само затоа што го има зборот шала во неговото име?

Да се викаше истиот Доналд ќе беше смешно, ама сега правел шега само затоа што овој има афроамериканско име!

Апелирам до модераторот на овој подфорум @џимеј, да го смени својот никнејм и да не го дели повеќе името со расистот Џимеј Кимел, да се огради од него и најстрого да го осуди, инаку ќе морам да го бојкотирам подфорумот!

А и не беше само ова расистички. Гледајте го ова:
Главна машка и женска улога: Кејси Афлек (белец), Ема Стоун (белкиња)
Споредна машка и женска улога: Махершала Али (црнец), Виола Дејвис (црнкиња)

Каков нацистички расизам! Оскарите за главните улоги ги доделиле на белци а оскарите за споредните улоги ги доделиле на црнци! Сакаат да кажат дека црнците се споредна раса во светот а белците се главни? До кога црнците ќе ја трпат оваа тортура? Очигледно Трамп ги замешал портокаловите прсти и во филмската академија.

И нека не мислат дека ќе паднеме на фората со оскарот за најдобар филм. И тоа беше наместено само за да се замачкаат овие расистички Оскари. Видливо е дека тој мјузиклот со белци Ла Ла Ленд бил одбран од нив да добие награда, но мораше да го сменат во Мунлајт пошто видоа дека имаше веќе страшни и оправдани реакции на интернет ко оваа:

can j kimmel stop making fun of non-white ppl's names thanks

па се повлекоа за да не ескалира ситуацијата.

Срамота!
:pos:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
https://www.theguardian.com/film/2017/feb/27/the-other-oscars-gaffe-dead-woman-janet-patterson-jan-chapman-from-in-memoriam-montage-is-still-alive
аехеауеуухеаухухаеухеухеа


Не беше толку лоша...
Demolition
Hacksaw Ridge
La La Land
Lion
Handmaiden
Arrival
Hunt For the Wilderpeople
Perfect Strangers
10 Cloverfield Lane
The Jungle Book
Deadpool
Zootopia
Doctor Strange
American Honey
Kubo
Sing Street


https://letterboxd.com/stolesikko/list/2016-top-10/
:D

Za oskar navivav Lion/LaLa, edniot underdog imase raw emotion megutoa nemajki gi odlikite na kvalitetno produkciski film sto gi imase la la. Ama la la pak mi go skrsi srceto, ocekuvav boi I srekja I peenje, dobiv mnogu tazna prikazna, zrtvuvanje ljubov za ambicii I sonovi I jazz. I'm a sucker za romantiki I mi bese mnogu tazen filmot. Ali ne go sakaaaaaav kolku sto mislev deka ke go. Emma zasluzeno, iako se bunev za Hubbert I sakav da zeme. Edinstvena zamerka mi se pesnite, realno ne potpevnuvav kolku sto ocekuvav. Moana za primer gi prevrtev pesnite.

Moonlight se kurcam sto go hejtaat, em na negledano em sve. Fakt e deka e odlicen coming of age so prekrasna kinematografija. Sosema soliden film, megutoa se soglasuvam deka ne e Oscar worthy. Ama preteran e hejtan, demek politicki, demek ne znam sto. Sednete, dajte mu sansa, so otvoreno srce, kojznae, mozebi ke vi se dopadne. Pu pu neli...

Manchester by the sea mi e epten maka sto ne gledav isti film kako site vas I drugi. Ne deka ne znam da cenam bavni drami, okej e, tazen e, si gi gubi decata, zivotot nema poenta ponatamu, no Aflekot nema range of emotions da dolovi sve sto treba za mene da mi e dobar filmot! Ista faca celo vreme. I scenata so Michele Williams... dno, se smeev. Demek edna of najteskite sceni, taa place I mu prostuva, toj place I ne saka da mu e prosteno... a dvujcata poim nemaat. Najgolemi pokloni godinava, nominacija za film, osvoeno glavna maska I nominacija za sporedna zenska... za eden od polosite filmovi godinava za mene.

Arrival blokbaster so kvalitetna kinematografija. Big fucking whoop. Buthurt sum mozda za Interstellar, no filmot gi vregja site drugi filmovi sto razvalija a ne bea nominirani.

Fences e hejtan deka bil kako tertarska pretstava, like that's a bad thing. Go obozavav toa u filmot, adaptiran e od play mislam. Dijalogot vpiva uste od start. Denzel I Davis zasluzuvaa oskar, iako samo eden dobi. Odlicen film, kade TA DAA e crnecki cast megutoa ne e politicki, crncite ne se glorificirani nit viktimizirani. Sepak mi zakoci koga trebase dramata da kulminira, da prenese poraka, da prikaze nesto poveke od fragment na eden gjubrar.

Hell or High Water mi bese cvrsta vtora pozicija. Koja gluma. Koja tenzija. Fucking Texas mannnnnnnnnnn.

Hacksaw Ridge mene mi bese cheesy celovkupno, e sega ako sakate samo radi PREDOBRO prikazanata akcija da mu dadete oskar... ok. Nemase mnogu da se bunam.

Hidden figures ne go gledav.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
https://www.theguardian.com/film/2017/feb/27/the-other-oscars-gaffe-dead-woman-janet-patterson-jan-chapman-from-in-memoriam-montage-is-still-alive
аехеауеуухеаухухаеухеухеа


Не беше толку лоша...
Demolition
Hacksaw Ridge
La La Land
Lion
Handmaiden
Arrival
Hunt For the Wilderpeople
Perfect Strangers
10 Cloverfield Lane
The Jungle Book
Deadpool
Zootopia
Doctor Strange
American Honey
Kubo
Sing Street
списоков твој докажува дека беше полоша од просек



Патем, ваљда веќе некој пишал за другиов гаф во организацијата:
https://www.theguardian.com/film/2017/feb/27/the-other-oscars-gaffe-dead-woman-janet-patterson-jan-chapman-from-in-memoriam-montage-is-still-alive




Arrival blokbaster so kvalitetna kinematografija. Big fucking whoop. Buthurt sum mozda za Interstellar, no filmot gi vregja site drugi filmovi sto razvalija a ne bea nominirani.

.
true
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Не бе уживај никој нема пишано, само во тоа што си ме цитирал беше баш истиот линкот...
ама ти беше заслепен од мојот список со потпросечни филмови :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom