Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
@alekso.mk @(Bad-Girl) Видеото не го сттавив за тебе, туку чисто онака ми се виде интересно, па викам може некој ќе сподели мислење. Инаку јас летото за 2 месеци кето исхрана, 5 пати тренинг у теретана и 0 кардио намалив 10-12 кила, и доста беа видливи промените.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
@alekso.mk @(Bad-Girl) Видеото не го сттавив за тебе, туку чисто онака ми се виде интересно, па викам може некој ќе сподели мислење. Инаку јас летото за 2 месеци кето исхрана, 5 пати тренинг у теретана и 0 кардио намалив 10-12 кила, и доста беа видливи промените.
Океј го видов видеото ама не го разбрав баш и затоа препрашав :)
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
А добро што да јадам пред и после вежбање?
Колку преме пред тренинг да јадам, а кога после тренинг?
Вода пијам и онака многу тоа не е проблем, проблем ми е што да јадам.
па кај тебе нема голема разлика, стандард ако трчаш/тренираш нешто нормално нема да го правиш тоа со полн стомак нели, јас обично гледам да не јадам комплет оброци нешто околу 2 сати пред тренинг, а 20 мин пред си земам една доза протеинче и некој банана или декстроза да го покачам шекерот + можам нешо ко аминокиселини или л-карнитин некако повесело поминуваат тренинзи со нив ама тоа е онака ако имаш вишок пари ) за тебе не ти треба тоа

па добро еве ти објаснивме сите што треба да јадеш, што нетреба тоа е тоа, види за слабеење храна игра главна улога, нешо како 70% диета, 30% вежбање, напрај си убава диета и следи ја, вежбај си ја програмата што ја одбра, посветувај време на кардио и до лето ги имаш своите 65-67 кила
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
дечки што мислете за ајвар? гледав на амбалажа пишува околу 150 кал и нешто 10г масти на 100гр ама некако не ми се верува, знам колку масло ставаат таму, мислење? Здраво / нездраво ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
дечки што мислете за ајвар? гледав на амбалажа пишува околу 150 кал и нешто 10г масти на 100гр ама некако не ми се верува, знам колку масло ставаат таму, мислење? Здраво / нездраво ?
Абе не ме смеј хахахах
Баба ти јаде ајвар?
Кажи какви мускули има, a?
XD
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Абе не ме смеј хахахах
Баба ти јаде ајвар?
Кажи какви мускули има, a?
XD
хех па не за протеини се збори )) си го сакам онака да додадам 2-3 лажици ајварче со ориз со стек или макарони со месо, поубаво ми е така ама се ближи лето сеа мислам да го тргам поради масти/калории или да не го тргам... иначе јасно е дека за мускули е безкорисен :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
хех па не за протеини се збори )) си го сакам онака да додадам 2-3 лажици ајварче со ориз со стек или макарони со месо, поубаво ми е така ама се ближи лето сеа мислам да го тргам поради масти/калории или да не го тргам... иначе јасно е дека за мускули е безкорисен :D
Изгледа не дочитал, само тоа првото го видел "што мислите за ајвар".

Иначе 2-3 лажички овде-онде ништо значајно нема да ти сменат. Јас лично го мачкам на леб скоро секој ден зимскиов период, така години наназад, не ми делува многу мрсен.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Изгледа не дочитал, само тоа првото го видел "што мислите за ајвар".

Иначе 2-3 лажички овде-онде ништо значајно нема да ти сменат. Јас лично го мачкам на леб скоро секој ден зимскиов период, така години наназад, не ми делува многу мрсен.
па има разлика ако ти е домашен со убав зејтин и овој од продавница гарант со палмово масло го прават, не ми се верува дека во 100 грама има само 150ккал и 10 масти, мислам си стават онака колку ке им дојде , само за да има
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
па има разлика ако ти е домашен со убав зејтин и овој од продавница гарант со палмово масло го прават, не ми се верува дека во 100 грама има само 150ккал и 10 масти, мислам си стават онака колку ке им дојде , само за да има
Јас најчесто земам обичен благ од овие, сега немам тегла ама мислам дека пишува дека е со сончогледово масло, а во понудата имаат и со маслиново така да мислам дека внимаваат на тие работи. Плус не знам како оди со инспекции и казни работата, ама мислам дека е со закон забрането да ставаат произволни информации за состојките.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Јас најчесто земам обичен благ од овие, сега немам тегла ама мислам дека пишува дека е со сончогледово масло, а во понудата имаат и со маслиново така да мислам дека внимаваат на тие работи. Плус не знам како оди со инспекции и казни работата, ама мислам дека е со закон забрането да ставаат произволни информации за состојките.
да Баш ајвар добар е и ја го јадам:pivo2:абе како иде со инспекции, не знаеш како иде кај нас со инспекции :D :money :money
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
па има разлика ако ти е домашен со убав зејтин и овој од продавница гарант со палмово масло го прават, не ми се верува дека во 100 грама има само 150ккал и 10 масти, мислам си стават онака колку ке им дојде , само за да има
Земај непржен ако сакаш навистина да знаеш калории, таму имаш само пиперки.
Во пржениот мора да се стави масло, посебно во домашниот ставаат многу, гледам дома кога го прават ставаат со шишиња во тоа големото тенџере, не сум се интересирал да пресметам бидејќи го јадам ептен ретко од мерак со леб мачкан и некое убаво мрсничко сирење, али со една лажичка нема да ти смени многу во животот.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
100 грама зејтин има околу 900-1000 калории.
Колку што памтам моите кога правеле ајвар за некој си 15-16 тегли ставале околу 3 литра зејтин. Или математички 30,000 калории поделено на 15 тегли = 2,000 калории по тегла. (грубо)
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
У кам оваа вагава се исплати да се земе?

dasdaff.PNG
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Темава има претерано многу страни за читање, така да, ќе споделам основно инфо за мене, па ако може отприлика да ме советувате околу исхраната, супер.

Имам 56 кг и сум 164 цм висока. Тазе почнав во теретана, односно од почетоков на месецот. Идам најмалку 5 дена во неделата, ги следам инструкциите на тренерот и вежбам: еден ден долен дел, еден дел горен дел, еден ден кардио, отприлика по саат и 15-20 минути, максимум саат ипол. Целта ми е да стопам што е можно повеќе од половината и (евентуално) да затегнам бутови/задник. Знам дека исхраната иде заедно со вежбањето. Тука се губам. Немам претстава колку калории да внесувам и што е најважно, немам претстава колку внесувам! Не знам како да ги рачунам.

Најчесто јадам: ќе ги издвојам следниве неколку производи како најчесто комбинирани - јајце, брокула, туна, ориз, сладок компир, банана, чиа. Секако јадам свеж зеленчук (морков, цвекло, краставица, марула, домати, итн.), многу варен зеленчук (морков, грашок, пченка, боранија, итн), овошје (киви, портокал, јаболко, итн). Често јадам интегрален "корнфлекс", овес, лен, и слично. Тук-таму грицкам леблебија, сончоглед, семки од тиква, пуканки. Тук-таму ред темно чоколадо, рака сува брусница, ретко некоја гранола/мусли бар. Бел леб не памтам кога последен пат имам јадено, со некои јадења каснувам парче-две тонус леб. Шеќерот ми е ставен на минимум (барем така мислам).

Дали е океј овој тип на исхрана? За мојата конструкција (и цел) колку треба да внесувам? Како да ги пребројувам калориите (поготово од непакувана храна)? Има ли редослед кој треба да се пази на конзумирање одредена храна (пример, одредено нешто пред вежбање, одредено нешто после, и слично)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom