Општи вело муабети, прашања, совети

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Дали има некој добро решение за рамките со external cable routing како да се заштити бојата под кошулиците без да се приметува многу кога ќе го гледаш рамот одблиску?

Мојата идеја е карбон фолија бидејќи рамот е мат црна боја и ако знае некој да ме упати каде да купам бидејќи малку ми треба, или да предложи некој подобро решение.
Прографика, Микро Асу и слични „фолијарници“. Иначе јас би ти препорачал мат црна фолија бидејќи фејк карбонот не личи воопшто. :)

П.С. Ако случајно одиш до Микро Асу, ќе те замолам да ми прашаш дали имаат онаква неон жолта фолија, како подоле:

 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Дали овој велосипед вреди за парите? (Kalkhoff)
http://www.mastersport.com.mk/index.php/велосипеди/kalkhoff-велосипеди/28-he-voyager-kalkhoff-detail
Дали опремата (кочници, рам, менувач на брзини и така натаму) ја оправдува цената? Или германски бренд, кинеска работна рака и македонска цена за наивни муштерии?
Не е за мене, и колку што разбрав ќе биде користен главно низ градско/селски улици и улички, кои каде и да се, имаат дупки, испакнатини, островчиња, а понекаде и тротоари, удолници и угорници. Значи не е замислен како средство за освојување планински врвови или за орање ниви.
Фала за евентуалниот одговор :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Дали има некој добро решение за рамките со external cable routing како да се заштити бојата под кошулиците без да се приметува многу кога ќе го гледаш рамот одблиску?

Мојата идеја е карбон фолија бидејќи рамот е мат црна боја и ако знае некој да ме упати каде да купам бидејќи малку ми треба, или да предложи некој подобро решение.
Имаш неколку решенија кои можиш да ги напрајш, но сепак на крај шо и да стајш/залепиш (макар и транспаренти да се) од блиску ќе се познаваат. Најбитно е истите да заштитат за да нема длабоки гребаници на рамот.
Овие се добри доколку не сакаш да лепиш, но после некој период знаат да се отпуштат, за цената бркаат работа. Ако купвиш земи си дупло.
Имаш и голема селекција на лепенки на чеинриекшн и на АМстајл.
Ако не си расположен за чекање, мојш да набавиш било каква фолија по примерот на Мартинмкд. Истата да ја прилагодиш на саканата големина и да залепиш.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Мислам дека е превисока цената. Може и подобро за парите.
Можеби овој specialized е подобра опција?

Рамка

Specialized A1 Premium Aluminium, ground control geometry, 26" frame, forged tubes

Амортизер

SR Suntor NEX coil, aluminium lower 60mm travel

Заден Амортизер

/

Сопирачки

Die cast alloy, linear pull

Менувачи

Shimano FD-TX 50 7- speed
Shimano Altus 7 speed

Шалтери

Shimano Revo, Twist 7-speed

Бандажи

Alloy double wall 32h

Пренос

SR Suntor NEX 8-speed square spindle

Средна осовина

Cartrige bearing, square spindle,capless bolts

Предна главина

Double sealed, ground race, dual lock nuts QR

Задна главина

Double sealed, loose ball, dual-lock nuts

Запчаник

Shimano 7-speed, 14-34t Mega range

Ланец

KMC Z-7, 7-speed, reusable Missing Link

Гуми

Specialized Hemisphare, 26 TPI Flack Jacket 26x1.95

Педали

Nylon pedals platform

Седло и кол

Specialized Comfort Plus,
Forged 6061 alloy, 2 bolt head, 27.2mm,micro adjust

Цена 33.500 ден. . -20% = 26.800 ден.


А можеби најдобра опција е сами да си побараат :свиркам:
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Можеби овој specialized е подобра опција?
А можеби најдобра опција е сами да си побараат :свиркам:
26" тркала за низ град не. 28"или 29". Проблем е што кај нас нема ниту еден вебсајт со производи и со цени за да можеш да споредиш. Па ќе мора од дуќан во дуќан да одиш.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Прографика, Микро Асу и слични „фолијарници“. Иначе јас би ти препорачал мат црна фолија бидејќи фејк карбонот не личи воопшто. :)

П.С. Ако случајно одиш до Микро Асу, ќе те замолам да ми прашаш дали имаат онаква неон жолта фолија, како подоле:

Ќе пробам неделава ќе прошетам, ако не најкасно до наредната и ќе прашам за цени и големина и за твојата ќе видам, иначе фала за идејата за мат-црна, и таа ми беше во план ама не знам дали ќе успеам да ја усогласам бојата 100% бидејќи после неколку дена возење од црн ми стана темно сив :D

Имаш неколку решенија кои можиш да ги напрајш, но сепак на крај шо и да стајш/залепиш (макар и транспаренти да се) од блиску ќе се познаваат. Најбитно е истите да заштитат за да нема длабоки гребаници на рамот.
Овие се добри доколку не сакаш да лепиш, но после некој период знаат да се отпуштат, за цената бркаат работа. Ако купвиш земи си дупло.
Имаш и голема селекција на лепенки на чеинриекшн и на АМстајл.
Ако не си расположен за чекање, мојш да набавиш било каква фолија по примерот на Мартинмкд. Истата да ја прилагодиш на саканата големина и да залепиш.
Според мене подобар избор би бил лепенка бидејќи овие гумените ако не се многу флексибилни после некое време ќе почнат да се движат заедно со кошулиците и башка што се гумени повеќе боја ќе почнат да вадат отколку самите кошулици. Лепенката и да се изеде ништо страшно, ако можам ќе ја извадам без да остане лепакот на рамот, ако не уште една врз неа и решен проблем. За познавање не ми е до толку проблем бидејќи многу мали лепенки ќе бидат, проблем ми е колку толку да не двои бојата помеѓу двете (на пр. бела лепенка на црн рам).
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
@Rocker05 Ако сметаш така, тогаш купи/нарачај транспаренти лепенки и клај на местата кај шо сметаш дек имат најмногу триење кошулица-рам.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
29ki[DOUBLEPOST=1488185510][/DOUBLEPOST]Vredi li ovoj cube ams super 100 2013godina e modelot da go zemam za 1200 evra?]
Земај, ако е сочуван како што изгледа, супер е. Ќе беше убаво за тие пари барем да беше HPC SL. овој е HPC PRO.
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.092
Поени од реакции
9.008
И јас отворив сезона на кеј, се уморив по 10КМ возење и си отидов дома. :pos:
 
Член од
2 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Bidejki sum nov na forumov, najprvin sakam da ve pozdravam
Pred nedela dena kupiv velosiped, a duri podocna go vidov forumov. Mozebi izbrzav so kupuvanjeto ama takov sum,mnogu ne razgleduvam, nabrzina donesuvam resenie (kupuvam/ ne kupuvam)
Velosipedot e ovoj http://www.velosiped.mk/index.php/shop-store/maski/viper-assault-h-detail pa bi ve zamolil vas kako poupateni dali vredi ovoj velosiped kako za pocetnik.
prethodnite 5 dena go vozam (dobro se snaogam, do dusa ne sum vozel vakov porano) i neznam dali e dobro kako za pocetnik da se vozi 22-25km dnevno (so prilicno interesni ugornini)
i uste edno prasanje na kolku vreme ili na kolku pominato e najdobro da se podmackaat sindzirite (lancite) i so sto e najdobro da se podmackaat
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Bidejki sum nov na forumov, najprvin sakam da ve pozdravam
Pred nedela dena kupiv velosiped, a duri podocna go vidov forumov. Mozebi izbrzav so kupuvanjeto ama takov sum,mnogu ne razgleduvam, nabrzina donesuvam resenie (kupuvam/ ne kupuvam)
Velosipedot e ovoj http://www.velosiped.mk/index.php/shop-store/maski/viper-assault-h-detail pa bi ve zamolil vas kako poupateni dali vredi ovoj velosiped kako za pocetnik.
prethodnite 5 dena go vozam (dobro se snaogam, do dusa ne sum vozel vakov porano) i neznam dali e dobro kako za pocetnik da se vozi 22-25km dnevno (so prilicno interesni ugornini)
i uste edno prasanje na kolku vreme ili na kolku pominato e najdobro da se podmackaat sindzirite (lancite) i so sto e najdobro da se podmackaat
Си можел и подобар избор да направиш, но веќе си земал па уживај во тоа што го имаш. :)
Прво набави си вакви, за да ти биде поудобно возењето а и од здравствени причини.
Јас ги користам овие. Првото, finish line, е за суво време и брзо излитува па мора почесто да се нанесува. Другиве се за мокро време. TF2 трае доста но бидејќи возам и offroad, па собира доста работи на ланецот. Ова black oil е добро, нанесувам еднаш неделно. Ако го измиеш точакот, односно ако миеш касета и ланец, чекаш да се исушат па после нанесуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom