Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
како можам да сменам password на wifi јас сум на вип близоо мрежа?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Некој да ми даде совет/искуства каков е Интернетот-ТВ-Телефонијата на Телекабел во реонот на Хиподром? Гледам ставаа нова мрежа низ цел Хиподром па се мислам да ги ставам бидејки One во Хиподром кај мене се чиста :facepalm: :pov:за разлика од One во Чаир што го имав.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој да не знае како да го решам следниов проблем. На истото вифи од мобилен уред и други уреди можам без проблем да се конектирам, а на лаптоп не ми го наоѓа односно ми пишува “Windows was unable... Troubleshoot problems... “, како да нема интернет, а интернет секаде има. додека со кабелот од вифи рутерот можам директно да се поврзам, ама не е тоа фората, бидејќи сум ограничен така да седам во соба, не можам да фатам конекција пример од лаптопот ако ми е во друга соба. До денес се нормално беше, само одеднаш се снема и се зезна, што би можело да е, како да се поправи?
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Некој да не знае како да го решам следниов проблем. На истото вифи од мобилен уред и други уреди можам без проблем да се конектирам, а на лаптоп не ми го наоѓа односно ми пишува “Windows was unable... Troubleshoot problems... “, како да нема интернет, а интернет секаде има. додека со кабелот од вифи рутерот можам директно да се поврзам, ама не е тоа фората, бидејќи сум ограничен така да седам во соба, не можам да фатам конекција пример од лаптопот ако ми е во друга соба. До денес се нормално беше, само одеднаш се снема и се зезна, што би можело да е, како да се поправи?
Провери драјвер за мрежната карта или пак провери ја самата мрежна карта на лаптопот
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Decki ova so WU ima vrska koj grad go davas ? ili mozes bilo kade da gi podignes kaj so ima WU ?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Да ама и на картичка зима уште повеќе од пред еден месец скрил ги променија условите и вадење на картичка е изгор. Провери си убаво

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
Колку зимаат ?
некој ? за да знам дали да вадам виса картичка или на мојава само да побарам IBAN.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
7.5% е сега за повлекување на картичка
Благодарам, минимум повлекување ќе ми биди 100 евра така да утре кога ќе си ја земам картичката само ќе побарам SWIFT и IBAN oд банката.
Само што незнам како ќе се разберам со таа лепотицата таму што работи :icon_lol: :icon_lol: претходниот пат и викам ми треба виса електроник за од скрилл да повлекувам пари оваа ми извадила друга и ми вика незнам дали можеш со оваа картичка ама добра е како виса :lolzz::lolzz:
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Благодарам, минимум повлекување ќе ми биди 100 евра така да утре кога ќе си ја земам картичката само ќе побарам SWIFT и IBAN oд банката.
Само што незнам како ќе се разберам со таа лепотицата таму што работи :icon_lol: :icon_lol: претходниот пат и викам ми треба виса електроник за од скрилл да повлекувам пари оваа ми извадила друга и ми вика незнам дали можеш со оваа картичка ама добра е како виса :lolzz::lolzz:
Не им објаснувај многу што и зошто ти треба само кажи им што сакаш, односно кога попочнуваш апликација таму убаво си има да штиклираш каква картица сакаш. Еве и на интернет имаш барање кое можеш да си го испечатип и пополниш http://www.nlb.mk/Физички_лица/Понуда/Картички/Visa_Electron.aspx
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Не им објаснувај многу што и зошто ти треба само кажи им што сакаш, односно кога попочнуваш апликација таму убаво си има да штиклираш каква картица сакаш. Еве и на интернет имаш барање кое можеш да си го испечатип и пополниш http://www.nlb.mk/Физички_лица/Понуда/Картички/Visa_Electron.aspx
Проблемот е кога ми направила трансакциска ми извадила и картица без да ме праша, денес ќе одам да видам што ќе направам.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Дали постои човек (сериозно прашувам) кој успешно извел Man in the middle со SSL Strip? Користам kali 2.0 со испробани ettercap, bettercap, iptables forward, sslstrip+ итн. и нема резултат. Директен показател дека hsts си ја брка одлично работата. Со проблемов се мачам веќе неколку месеци и се претворив во Диоген. Ако постои таков човек, ќе си добие пица и две пива.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Дечки сега ми се јавиа од НЛБ и ми рекоа дека пари има, но парите неможеле да ми ги исплатат поради некои х причини, и ќе ми бидат вратени назад на скирлл. решение ?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Провери драјвер за мрежната карта или пак провери ја самата мрежна карта на лаптопот
Проверив драјвер апдејтирав, не беше тоа. Едноставно сменив име на рутерот и се поправи, ама со тоа можев од лаптопот , а не можев да се конектирам од телефонот сега... Мајка ми е од нејзиниот телефон константно конектирана, а сега сум нормално од лаптоп без кабле, а од телефон не можам, што сфатив дека изгледа најверојатно ми е лимитирано на 2 уреда да можат само или нешто такво не знам. Како би можел да тргнам тоа? Пробав тука го додадов рачно преку Mac address на телефонот, ама пак несакаше. Да не знаеш каде да пристапам за ова да средам?
upload_2017-4-1_19-47-20.png
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Ме интересира една работа моментално, сакам да ставам една фиксна адреса на еден компјутер ама таа да може да си има интернет.
Внесувам ip adress, subnet mask и default gateway.
Имам интернет некое време и после ми се губи конекција по 24 часа или по рестарт. Имате идеја како да го средам ова за трајно решение?
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Имам нов рутер Tenda. Сменав интернет провајдер и мораше да купам нов рутер пошто локалниот оператор не дава рутери на користење. Се си е океј ама еве еден месец од ко го користам и во овај еден месец три пати ми се има случено да неможам да се конектирам на wifi-то прек мобилен или лап топ. Или па ќе се конектирам и или се дисконектирва самото или пак стои конектирано ама нема интернет. Тоа се случва само со вифито инаку на статичниот компјутер и на твто што ми е поврзано со интернет, си има интернет. Нешто не е во ред со рутерот или?
ЕДИТ: заборавив да кажам дека откако ќе го рестартирам рутерот (исклучи, вклучи в струја), проблемот се решава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom