Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 ноември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
35
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
drugarka isto vaka i pishet ama ne e vo mozhonst da pojdi sega da si go podignit ukazot prasanjeto mi e kolku e vreme dozvoleno za da se pprijavit na sistemo za da zakazhvit zemanje od sofia? mozhit da se vpishit primer za 2 meseci ili 3 ?
Одкако ќе биде потпишан указ може да се подигне кога било. Впрочем исто како кај нас указот е обичен принтан лист со кој се вадат лични документи. Така да штом се потпише завршена е работата.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.210
Здраво на сите.Сакам да почнам со процедурата за вадење на бугарско државјанство.Некој совет да дајте ако можи.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Некој што во скоро време подал документи да пише на кој датум ги подал и за кој датум му закажале интервју? Фала многу
 
D

Drexel

Гостин
Здраво на сите.Сакам да почнам со процедурата за вадење на бугарско државјанство.Некој совет да дајте ако можи.
Да имаш сигурни документи за произход (најважно), доволни финансии за преведување на документи и патување во софија (освен ако не тераш преку амбасада) и големо трпение за чекање околу 2 години, како почетни совети.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.210
Да имаш сигурни документи за произход (најважно), доволни финансии за преведување на документи и патување во софија (освен ако не тераш преку амбасада) и големо трпение за чекање околу 2 години, како почетни совети.
А дали ако немам документи (венчаници документи од војска итн) ако добро те разбрав имам шанси за да добијам пасош или да не си го губам времето и парите?
 
Член од
22 октомври 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
ZdravO!! jas sum od famoznata 2012 :D t,e 8-mi noemvri 2012 bev na intevju i uste cekam.. nemav dokumenti da podnesam od rodnini i taka ostana.. mi pisuvase prekraten pa ne prekraten ama ovaj so vadi pasosi toa nema vrska se menuva nonstop demek ne bile prekrateni... vase mislenje ??? ili da mi predlozite nekoj so moze da mi pomogni da go zemam pasosot?? pozz[DOUBLEPOST=1485121479][/DOUBLEPOST]i dali mini od CICKO ??? na tatkomi PRV Bratuced e ??? dedo i tatkomu braka ama so isto prezime se ??? ako znaj nekoj samo seriozni.. pozz fala odnapred
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@Pepibe jas sum taa imas nekakov problem so toa.I drugo nikogas ne sum bila banirana,i treto doticniot clen sto go napadnav i rekov da se smiri malku bese banirana od temava.Znaci tesko e da se ceka nikoj ne go znae toa podobro od tie od 2013 bidejki 4 godini bea golgota.Znaci nejzinite 4 meseci i 4 godini apla za sporeduvaj. A i kolku sto se sekavam @Barbarai bese clenot sto edno vreme pasosot ne i bese biten i gi vregas skoro site ovde.Od takvite kako nea i uste dvajca ovde clenovite sto zele ne pisuvaat a veruvajte imaat dosta korisni informacii sto mozat da posluzat za tie sto cekaat.
немам проблем со тоа и зашто би имал што корист от тоа,него само сакав да те потсетам пошто последниот пат е закачи со мене,ти кажав тогаш виде и самата а ке видат и сега и другите нема потреба од паника и нервози и тресење кога си добила пасош ти тогаш автомацки следува и можат да земат цела твоја фамилија преку тебе,интересно ми е тука што на некои многу им се брза трпението им е нула а кога ке дојдат до успехот тагаш па пари не им се дава,но како и да е таков е животот некои луге добиваат брзо убави рабооти без да се помачат а други пак ке се мачат и на крај пак нема да успеат.без навреда,,,,ИНАКУ ЧЕСТИТО тебе и на сестрати..поз....[DOUBLEPOST=1485121966][/DOUBLEPOST]
ZdravO!! jas sum od famoznata 2012 :D t,e 8-mi noemvri 2012 bev na intevju i uste cekam.. nemav dokumenti da podnesam od rodnini i taka ostana.. mi pisuvase prekraten pa ne prekraten ama ovaj so vadi pasosi toa nema vrska se menuva nonstop demek ne bile prekrateni... vase mislenje ??? ili da mi predlozite nekoj so moze da mi pomogni da go zemam pasosot?? pozz[DOUBLEPOST=1485121479][/DOUBLEPOST]i dali mini od CICKO ??? na tatkomi PRV Bratuced e ??? dedo i tatkomu braka ama so isto prezime se ??? ako znaj nekoj samo seriozni.. pozz fala odnapred
истата година и месец со првата процедура сум и јас,,,да не одиш преку дејан от скопје случајно??
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@Pepibe toa e ona sto sakav da go kazam i jas.Jas zedov posle godina i dva meseca samo so dokumenti od prv bratuced,a sestra mi 4 godini cekanje so eden kup dokumenti vnatre.Najbitno e trpenieto.Na pocetokot koga dojdov na temava da i jas bev nestrpliva toa bese krajot na 2014 a najgolema maka mi bese sto morav site ovie godini sama da sum daleko od moite.I mi bese krivo radi sestra mi so isti dokumenti kako mene od brv bratuced vratena na dopolnitelna.Posle dostavivme od mene pa najdovme star bugarski dokument i pak se razvlece rabotata.Za na krajot da izleze deka seta nervoza bila neosnovana bidejki gi pustija i tie bez dopolnitelni.Ali sto e toa e.Jas sekogas velam toa sto treba da e moe porano ili pokasno ke si dojde.Ti posakuvam sreka i uspeh da docekas i ti kako i site drugi na temava sto cekaat zaedno so @Barbarai pasosot vo raka i nekade mozebi po beliot svet ke se najdeme kafe ke pieme.
 
Член од
22 октомври 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
немам проблем со тоа и зашто би имал што корист от тоа,него само сакав да те потсетам пошто последниот пат е закачи со мене,ти кажав тогаш виде и самата а ке видат и сега и другите нема потреба од паника и нервози и тресење кога си добила пасош ти тогаш автомацки следува и можат да земат цела твоја фамилија преку тебе,интересно ми е тука што на некои многу им се брза трпението им е нула а кога ке дојдат до успехот тагаш па пари не им се дава,но како и да е таков е животот некои луге добиваат брзо убави рабооти без да се помачат а други пак ке се мачат и на крај пак нема да успеат.без навреда,,,,ИНАКУ ЧЕСТИТО тебе и на сестрати..поз....[DOUBLEPOST=1485121966][/DOUBLEPOST]
истата година и месец со првата процедура сум и јас,,,да не одиш преку дејан от скопје случајно??
ne neee... od veles preku eden... i so prajme drugar so care da barame ? :D[DOUBLEPOST=1485127120][/DOUBLEPOST]ne neee... od veles preku eden... i so prajme drugar so care da barame ? :D
 
D

Drexel

Гостин
А дали ако немам документи (венчаници документи од војска итн) ако добро те разбрав имам шанси за да добијам пасош или да не си го губам времето и парите?
Ако немаш стар документ, тражиш блиски бугарски роднини како братучеди и чичковци пра баби и дедовци тетки ујковци, ако тоа не ти успее, одиш со потврда од бугарски клуб но ова потврда се издава врз база на број на бугари кои живееле во село каде ти или некој од бабите и дедовците биле родени, според ова можеш да провериш ако го знаеш местото каде биле родени, во етнографија и статистика на васил кнчов која ја има online http://promacedonia.org/vk/index.html
(мада незнам дали има некој земено за сигурно преку клубовите, распрашај други членови) Други начини до директно државјанство до мое знаење нема, едино ти преостанува имиграциона виза и да живееш таму 5 години, Али најсигурни патеки се со роднини и стари документи, се надевам помогнав малку и со среќа во што и да се одлучиш!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
А дали ако немам документи (венчаници документи од војска итн) ако добро те разбрав имам шанси за да добијам пасош или да не си го губам времето и парите?
Ako nemash stari dokumenti za poteklo se zemet potvrda od bk preku bitolskoto zdruzhenie e besplatna eve vidi tuka pishit http://mbp.com.mk/?p=4265 imet i telefonski broevi kaj da se javish a za preku strumica ne znam dali mozhit bespari javi se i tamu pa vidi ako tie poblizu
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
6
Ako moze pomos od nekoj so poveke iskustvo od podiganje na ukazot do slikanje koi se trosocite
Za podiganje na ukaz se plaka 50leva plus 6 provizija, za egn uste 30 leva za slikanje po normalna postapka uste 60 leva i 35 prevod i legalizacija na izvodot. Dali ima drugo nesto so treba da se plati osven prevozot ako treba sto e toa ako ne posrednikot mi trazi od 250do 300e fala pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom