Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Јас не знам колку ја купиле и не ме итересира, само јасно е дека никаква документација не можам да најдам за таа клима на гри. Таа клима не постои и не се продава на ниедно друго место освен во мк. Значи податоците според мене, не се важечки. Јас не велам дека климата не грее на -15, ама дали загрева, колку троши и трае, тоа е друго прашање. Вакви производи само може тука у банана држава да се продаваат
Да пробам да поедноставам.
Барај ја како GWH12QB, останатиот дел ( K3DNC4D ) се однесува на внатрешната единица ( помалку или повеќе разлики во дизајнот ). Перформансите на сите GWH12QB се исти.

Може те буни кога правиш споредба со VIVAX на пример бидејќи VIVAX нудат само еден модел на внатрешна. Кај GREE има опции за еден модел на надворешна со избор на повеќе модели на внатрешна единици.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@GT1 Pdizajn sto go davaat samite proizvoditeli mozebi si trebal da razmislis deka vivaxot malu porealno go prikazuvaat, ama ne sakas taka da razmisluvas.
Moeto Gree change greese cela zima ama po koja cena? Po cena na TA so toa sto TA raboti samo na evtina a klimata I na skapa, cak I bi trosela I povece ako bi ja ostavil da mi topli 24h na 22-23c a ne kako sto ja ostavam preku den na realni 18c. Kaj TA peckata e nonstop 24-21c za isti pari. TA trosi duplo povece kw ama samo vo evtina a klimata trosi 15h vo skapa tarifa, matematikata e realna
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Koga ke se stoplat zidovite klimite trosat mnogu malku, ako greete periodicno so gasenje na klimite i gi ladite zidovite i klimite ke trosat povekje.
Denes na 0°C nadvoresna Amberot celo vreme e so potrosuvacka ispod 400W so zadadena 21°C, na izduv 34°C si duvka u prva/vtora brzina na Fan i si odrzuva nad 23°C(23,7°C) vnatresnaT.
IMG_20170122_170646.jpg IMG_20170122_171149.jpg
Najladen e zidot okolu prozorot a i samiot aluminiumski prozor,
IMG_20170122_164946.jpg IMG_20170122_165007.jpg
najtopol e zidot pod klimata (24°C) nadvoresen sendvic zid i bez stiropor izolacija.
IMG_20170122_165347.jpg
ostanatite zidovi se 21~23°C sto mislam e pricinata da ima mala potrosuvacka klimata i da odrzuva povisoka vnatresna T 23°C so 2 stepena poniska zadadena (21°C). Ako se ladni zidovite togas i klimata ke bara povisoka zadadena primer 25°C za da vnatresnata T bide priblizno 23°C sto normalno ke dade i povisoka potrosuvacka.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Za razlika od @maxradule kaj mene vivaksot 12 aeci ne se pokaza,za najladnoto zboruvam koga vo bt odea pod -20 temperaturite,greese spalna od 12m2 i postaven na 20c na auto poke od 16.5 c ne krevase, nadvoresnata jacese kako helikopter :)Na izduv duvase mlako kolku trosese pojma nemam posto nemam merac na taa klima..Sega koga zavrsi ladniot period pak si duva toplo nema gajle, go ostavam na 18c a toj vo sobata si kreva do 20c...Sakam da kazam deka nemozat da se sporedat vivaksot i hansolot,hansolot na najladnoto duvase zesko a vivaksot mlako!Da go sporedam so lomo eko nemozam posto nemam takva klima! E sega kako nekoi toplat i pogolemi povrsini so poslabi klimi, se cudam?!
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Za razlika od @maxradule kaj mene vivaksot 12 aeci ne se pokaza,za najladnoto zboruvam koga vo bt odea pod -20 temperaturite,greese spalna od 12m2 i postaven na 20c na auto poke od 16.5 c ne krevase, nadvoresnata jacese kako helikopter :)Na izduv duvase mlako kolku trosese pojma nemam posto nemam merac na taa klima..Sega koga zavrsi ladniot period pak si duva toplo nema gajle, go ostavam na 18c a toj vo sobata si kreva do 20c...Sakam da kazam deka nemozat da se sporedat vivaksot i hansolot,hansolot na najladnoto duvase zesko a vivaksot mlako!Da go sporedam so lomo eko nemozam posto nemam takva klima! E sega kako nekoi toplat i pogolemi povrsini so poslabi klimi, se cudam?!
I koga bese -20 niti ednas ne proba da ja stavis na 25c? Pa I moeto change da go ostaviv na 20c sigurno ce bese 16.5c zatoa I go ostavam na 26c do den denes. Samo na pocetokot bese precizno zadadena/postignata dodeka zidovite ne bea izladeni.

Nego lomoto koga ne postignuva gree fanovite cutat http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-781#post-7950070
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
8
Здраво, еве ме мене после подолго време. Од оваа грејна сезона имаме Vivax ACP-18CH50 AEVI и засега сме ептен задоволни, добро грее, а и сметките за струја се „нормални“. Е сега, бидејќи нели мора да се појави некаков проблем и да не си на раат, во последните неколку дена, забележувам на далечинското дека климава сама се префрла од зададениот HEAT мод на AUTO и, при тоа, го исклучува I-feel-от и FAN-от. Се случува дури и, додека менувам температура или нешто на далечинсково, сама да се ресетира! Некој со слично искуство? Или идеја што би можело да биде? Инаку, денес секако се јавувам во сервис!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
неколку страни изнапишавме се и сешто ама за ова #11660 одговор не се доби ниту пак се поби обвинителот
Во таа пресметка, еден степен разлика е некаде околу 250 вати во крајниот резултат. Со тие термометри и начин на мерење можни се и неколку степени разлика во однос на реалната температура. Настрана за точноста на протокот на воздух која се зема од спецификациите наместо реално измерена.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pred nekoja godina prasuvav i mislam dali Baneair dali Kontakt 2000 mi dadoa ponuda za ova, so i bez termostat, mislam deka bese okolu 50evra.
Spodeli tuka ako najdes nesto okolu ova, bidejki korisno e ova
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Pred nekoja godina prasuvav i mislam dali Baneair dali Kontakt 2000 mi dadoa ponuda za ova, so i bez termostat, mislam deka bese okolu 50evra.
Spodeli tuka ako najdes nesto okolu ova, bidejki korisno e ova
Исконтактирав неколку фирми по мејл, меѓу кои и овие што ги спомна. Баш да видам што ќе ми вратат. Гледам и во србија е околу 50 евра. Се надевам дека ќе најдам некој што го прави ова и во македонија. Или барем во најош случај да најдам соодветен топачки кабел со термостат па ќе го правиме сами.

Гранитерм немаат монтажа:
имаме дански грејни кабли од DEVI.

DTIP 5,2m - цена= 5000ден.
DTIP 7m - цена= 5300ден.
ТКБ85 термостат - цена=1900ден
или

Саморегулирачки кабел/термостат кој што се сече на метро
1м - цена 700ден. плус приклучен сет 1000ден.
кај овој кабел не е потребен термостат. Кога се намалува температурата грее
Електролукс немаат монтажа:
Cena
1. 50 evra grejac silikonksi
2.Thermostat 20 evra​
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Исконтактирав неколку фирми по мејл, меѓу кои и овие што ги спомна. Баш да видам што ќе ми вратат. Гледам и во србија е околу 50 евра. Се надевам дека ќе најдам некој што го прави ова и во македонија. Или барем во најош случај да најдам соодветен топачки кабел со термостат па ќе го правиме сами.

Гранитерм немаат монтажа:
имаме дански грејни кабли од DEVI.

DTIP 5,2m - цена= 5000ден.
DTIP 7m - цена= 5300ден.
ТКБ85 термостат - цена=1900ден
или

Саморегулирачки кабел/термостат кој што се сече на метро
1м - цена 700ден. плус приклучен сет 1000ден.
кај овој кабел не е потребен термостат. Кога се намалува температурата грее
Електролукс немаат монтажа:
Cena
1. 50 evra grejac silikonksi
2.Thermostat 20 evra​
Ми врати и контакт 2000, дека кај нив кошта сосе монтирање (изгледа) 7000 плус ддв. Тоа е забегано многу.

Ако има некоја пристојна понуда би прифатил да се оспособи постара (но одлична) клима. Ама за 8000 никако.

Муабетот продолжува, значи има опција за грејна жица за олуци да се монтира. Има на понуда како што рековме во гранитерм за релативно прифатлива цена да речеме. А ако не останува изборот интернет.

Многу фини опции се греач од овој тип кој на пример може да се залепи од долната страна дури и без да се отвора климата! И тоа кружен зошто е таман околу дупчето за истек на вода ќе дојде. А секако може и внатре ако е попристапна единицата.
Тоа е ова: http://www.ebay.com/itm/1W-5W-7W-13W-20W-30W-Polyimide-Flexible-Adhesive-Thermo-Heater-Heating-Film-Lot-/381835702686?var=&hash=item58e72e719e:m:m4CLgrULnEIOrjsNJX0bckA

Може да се поврзе на штекерче екстерно, или ако некој повеќе знае да се поврзе во единицата. Наједноставно можеби е да се земе едно термостатче за под нула и да се уклучи на самата единица на влезот за струја. Ако има некој идеја за поврзувањето споделете.

Други опции се ваков појак греач 200W силиконски
http://www.ebay.com/itm/Engine-Oil-Pan-Sump-Tank-Heater-220-240V-250W-Protection-Reduce-Wear-EUR-Plug-/321961311307?hash=item4af663bc4b:g:qAwAAOSwo3pWgkCy&vxp=mtr

Или ваков греен кабел да се намонтира внатре низ целата ако се отвара. http://www.ebay.com/itm/Heating-Cable-Frost-Protection-Heater-Water-pipes-Anti-Freeze-1-10m-220V-NEW-moo-/152317543153?var=&hash=item2376d542f1:m:mMZQnK3sWURen2e0wcSAEBA

Еве и такво кабелче сосе термостатче: http://www.ebay.com/itm/Safety-Auto-Temperature-sensor-Freeze-Protection-Water-Pipe-Heating-Cable-6-6ft/351686389516?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid=111001&algo=REC.SEED&ao=1&asc=20131017132637&meid=a11ec97043df42e7bc65abc2519926fd&pid=100033&rk=4&rkt=8&sd=152317543440
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
I koga bese -20 niti ednas ne proba da ja stavis na 25c? Pa I moeto change da go ostaviv na 20c sigurno ce bese 16.5c zatoa I go ostavam na 26c do den denes. Samo na pocetokot bese precizno zadadena/postignata dodeka zidovite ne bea izladeni.

Nego lomoto koga ne postignuva gree fanovite cutat http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-781#post-7950070
Ne ja staviv na 26C...Aj ako zaladi pak tolku ke probam i toa!Pisuvam toa sto go imam napraveno i videno..Za Lomo ne komentiram nemam Lomo, mozi i taa da e poslaba od vivaksot od kaj da znam ?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Здраво, еве ме мене после подолго време. Од оваа грејна сезона имаме Vivax ACP-18CH50 AEVI и засега сме ептен задоволни, добро грее, а и сметките за струја се „нормални“. Е сега, бидејќи нели мора да се појави некаков проблем и да не си на раат, во последните неколку дена, забележувам на далечинското дека климава сама се префрла од зададениот HEAT мод на AUTO и, при тоа, го исклучува I-feel-от и FAN-от. Се случува дури и, додека менувам температура или нешто на далечинсково, сама да се ресетира! Некој со слично искуство? Или идеја што би можело да биде? Инаку, денес секако се јавувам во сервис!
Пробај со нови батерии во даљинското,за почеток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom