Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Дали ако немам положено 50 посто од втор семестар паѓам во квота сега пред запишување на четвртиот?
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ако може нешто повеќе за предметот Кориснички интерфејси, дали треба да знам C++ , со цел да можам да го учам предметот , бидејки е предуслов ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.271
Ако може нешто повеќе за предметот Кориснички интерфејси, дали треба да знам C++ , со цел да можам да го учам предметот , бидејки е предуслов ?
Не треба c++.

Се дизајнираат веб страници со bootstrap. По еден час имаше за d3js и python flask.
Се полага терорија на етест(која може да се замени со домашни) и задачи практично.
Исто така има и лабораториски и проект.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
На почеток на зимски семестар сменив група. Сега за летен треба нешто да поднесувам некоја молба да останам во истата или од сега натаму автоматски сум во неа ? Ми имаа речено дека ќе ме врателе назад, па пак сум морала да поднесувам нова молба и така за секој семестар
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Има ли на финки некое олеснување при плаќањето семестар за деца со самохран родител?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
На почеток на зимски семестар сменив група. Сега за летен треба нешто да поднесувам некоја молба да останам во истата или од сега натаму автоматски сум во неа ? Ми имаа речено дека ќе ме врателе назад, па пак сум морала да поднесувам нова молба и така за секој семестар
Ќе има нова распределба на групите и најверојатно ќе бидеш во истата група што ти била првично доделена, но не е исклучено и да има мали измени во распределбата, како што беше случајот во претходниот летен семестар.
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, ако може некој да каже збор-два за Географски информациони системи? Фала однапред
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Има предмети што се полагаат само со проект?
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Има предмети што се полагаат само со проект?
Виртуелни општества од 7 семестар ПСИ. Има 2 проекта, првиот е со рок до средина на декември, се работи во NetworkX и со графови, но е прилично лесно, а вториот проект е со рок до при крај на јануари и треба да се направи прототип за социјална мрежа со помош на онлајн алатки како на пример proto.io што е многу лесно. Исто така има и 2 лабораториски кои ги правиш од дома, но мислам дека не се задолжителни.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Метеријали за некој од предметиве: Оперативни системи, Софтверско инженерство, Кориснички интерфејси и Интернет технологии ако има некој да ми прати. Благодарам.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
На почеток на зимски семестар сменив група. Сега за летен треба нешто да поднесувам некоја молба да останам во истата или од сега натаму автоматски сум во неа ? Ми имаа речено дека ќе ме врателе назад, па пак сум морала да поднесувам нова молба и така за секој семестар
За секој нареден семестар се паѓаш во група автоматски според азбучен ред, така да ќе мора да се менуваш доколку не ти одговара.

Предлог изборен предмет за летен семестар од постарите колеги? Не мора да е многу лесен, средна тежина, меѓутоа интересен и корисен. All in one шо би се рекло :) Благодарам однапред.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Дали е тежок предметот Математика 1 и какви се колоквиумите, односно дали се како на дискретна така потешки или полесни?
Исто така ако може некој да ми каже дали е тежок предметот Компјутерска анимација, дали треба некое големо предзнаење со некој програмски јазик, дали има некоја задолжителна презентација на проект и дали може да го земам без слушан Вовед во компјутерска графика?
Фала однапред :D
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
64
Дечки кој ги држи предавањата односно кој е професор по Основи на компјутерска графика ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom