Ножеви

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
najdov vo hubo epoxy od istoto toa bison imase 5min i neznam sto bese drugoto a za mora ne najdov i bev mnogu razocaran ja prasav kasierkata dali ke dobijat mi kaza ne vo skoro vreme, a da ve prasam moze ova ke zvuci amaterski ama sto vi znaci koga ke kazete na lager
На лагер значи на залиха, да го има директно да го купиш, да не чекаш да го порачаат па д стигне.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Подобро набави епокси што суши за 24 часа.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Абе какви ножеви, употребивајте ги рацете!

 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Ја не сум многу по големите сечива, ама ова ми се свиѓа дека не е закривена и би требало многу полесно да се остри.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ја не сум многу по големите сечива, ама ова ми се свиѓа дека не е закривена и би требало многу полесно да се остри.
И јас не сум, но имав мерак да пробам така нешто поголемо, се мислев меѓу мачета и некое мало секирче, но немаше избор на секири на Ибеј, и отидов со ова, и да лесно се остри, а и изненадувачки остро ми пристигна, не како нож, но за релативно ефтина мачета, добро беше, convex grind, футролата е цврста и изгледа квалитетна, сега за сега сум задоволен, ја испробав и на некои дрвца/гранки и одлично сечи.
Првото изгледа е панаѓурско, а тоа второто има некоја надеж во него, чим не пишува Stainless Steel на сечилото, има некој квалитет, пушти подобри слики ако можеш од тоа (буквите, нели)
P.S. По тоа што најдов на интернеКот, нож од 50те изгледа британски, за калемење, од фирмата Kuker.
https://www.etsy.com/listing/229333348/50s-pocket-folding-pen-knife-grafting
http://www.anythinglefthanded.co.uk/acatalog/stafor-pruning-grafting-knife-lh.html

Ми изгледа квалитетно, ти препорачувам да остане во твои раце.
 
Последно уредено:
А

Атлантист

Гостин

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Го најдов вториот, Италјански е, но повеќе ме интересираше тој првиот, некако посериозно изгледа, не како некоја играчка и го има оној знак со круна и крила и USA, никаде не стои производител.
http://www.ebay.com/itm/Vintage-Kuker-Made-in-Italy-knife-Folding-w-case-pocket-/162082074633
Абе по стилот, многу е mall-ninja, а и футролата му е класична панаѓурска за да привлекува муштерии што се палат на такви работи како на пр. тинејџери како што бев јас во средно, а и верувам 90% од љубителите на ножеви почнале така, прво почнуваат со ефтини кинески ножеви со милион запци, дупки, змејови и уште многу такви декорации што изгледаат јако, а немаат практична примена, tacticool ствари, па после одат на нешто поквалитетно како Викторинокс, Опинел и сл. и тн. Но некои и остауваат такви до крајот на животот, на пр:
[DOUBLEPOST=1485183111][/DOUBLEPOST]Што мислите за ова?
is this good.jpg
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Првиот е Кинески, најверојатно и вториот. А вредат толку колку што можеш да добиеш од нив (како и се впрочем). А реално веројатно чинат 200 денари.[DOUBLEPOST=1485203759].[DOUBLEPOST=1485203935][/DOUBLEPOST]
Е ова веќе личи на употреблива алатка, само колку цм сечиво ќе ти останат?

А таква секира ти е тотално неупотреблива, подобро цела должина да ја искористиш за мачетата.
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Некој да ми ја објасни разликата помеѓу S30V и S110V , се работи за Spyderco Military, и препорака за еден од двата.

Ножот ретко ќе се користи, најчесто за сечење храна.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Некој да ми ја објасни разликата помеѓу S30V и S110V , се работи за Spyderco Military, и препорака за еден од двата.

Ножот ретко ќе се користи, најчесто за сечење храна.
S110V е поцврст челик, малку е егзотичен, што значи дека многу пари даваш, за мало подобрување. Тоа е случај за секој поскап челик, башка тоа, ако ти е само за храна, не ти препорачувам нож со таков челик. И јас до пред некое време се интересирав и возбудував за скапи челици, но се премислив, ако го чукнеш во некое друго парче метал или некое камче, каков сака челик нека биде, не 440C, не S35VN, VG10, O-1, кој и да е челик, ќе се оштети, а што поскап и поцврст, толку потешко за поправање. Затоа сега избегнувам такви челици, а и ножеви, општо. Си носам еден скалпел што му се менуваат сечилата (тој WorkPro што го имам ставено тука неколку страни наназад), и еден поголем, така за храна или за нешто помеко што сака поголемо сечило, или 940ката или Гриптилианот и пак ги пазам да не ги оштетам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom