Вакцини (општа дискусија)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.418
Го разгледав сајтот, и не го одобрувам - иако целосно се залагам за подетални и опсежни истражувања за несаканите последици од вакцините.


Овде долу на пример, толку мајки на исто место собрани, со таков литературен јазик ни во старите македонски филмови нема:
http://zdravjenaiglanevleguva.com/2014/04/20/родителска-голгота-ужасните-страдањ/
Повеќе е од јасно дека се работи за некои преводи од друг јазик.

Понатаму на пример: „Со полуонесвестено дете во раце ме избркаа на улица. Со хомеопатски лек го излечив детето, го детоксифицирав и сега е супер.„
Тешки глупости, демек госпожата со „хомеопатски лек“ го излечила детето.

Вакцините како концепт не се проблем, проблем е нивната имплементација во која акцент е ставен на профитот и на кватитетот, наместо на квалитетот.


Ваквите сајтови каде се шират дезинформации се проблем. Исто како што е проблем и званичната пропаганда, и ставот на фармацијата дека не постојат проблеми со вакцините.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Почина шест годишното момче кое "закачи" дифтерија во Шпанија.

The six year old boy in Olot (Catalonia) who became ill with diphtheria died overnight at the Vall d’Hebron hospital in Barcelona, a spokeswoman for the Catalan regional health authorities confirmed to The Spain Report by telephone.

He had not received anti-diphtheria vaccinations.

The young boy was admitted to hospital 28 days ago after it was confirmed he was suffering from the first case of diphtheria recorded in Spain since 1987.

An anti-toxin treatment was rushed to Barcelona from Russia but proved ineffective.

The boy’s parents felt “terribly guilty” and that they had been “tricked” by anti-vaccine groups who convinced them not to vaccinate their son, the public health secretary in Catalonia said during a press conference on June 5.

By June 8, it was reported the boy was being kept alive on life support machines in the hospital’s intensive care unit.

During a screening process following the boy’s infection, health authorities in Catalonia discovered eight more children were carrying diphtheria bacteria, but had not developed the disease because they had been vaccinated.

https://www.thespainreport.com/16953/six-year-old-boy-with-diphtheria-in-catalonia-dies/
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Повреда предизвикана од ХПВ вакцина, и мајката на ова девојче решила да го документира тоа со снимка. Вознемирувачко видео не е за сите.


This was a very hard video to post, my 12 yr old daughter was fine before her vaccine, now this is her life. We live in New Zealand and I thought our healthcare system was ok, we have been left to deal with this ourselves. I'm showing this because I want people to know what damage this vaccine can and does cause. Please research before deciding. I didn't :( sorry the audio wasn't the best, what I'm saying is "I've just carried Briar out of the bath as her legs keep collapsing, this is the amount of pain she is in after pain killers, that her pain feels like a 'big knife' in her legs, just over a year ago she could do all this, have a bath, play sport, just basically have a life, then the HPV vaccine happened and she can't do a thing, this is her life and this is the part nobody sees. I didn't want to cause her more pain but I wanted to show what her life is now." Thank you everyone for your support and advice, we will be starting I.v vit c shortly and I will keep you updated xxx Please feel free to leave comments, please also remember that I am just human, I made the decision to give her all 3 vaccines, based on my Drs telling me it was the best thing for her, I did not (at the time) even consider it was hpv vaccine that was causing her pain, it wasn't until I was able to take a step back and look at all the reasons for her decline in health. Of course I feel guilty, who wouldn't?! But this can no long be on just my shoulders. We all make the best decisions we can at the time with the information we have in front of us. Thank you to all those who have supported us! It really has been so positive from this horrible situation. Once again thank you xx I have created a Facebook page for anyone that would like to follow Briar's journey.

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.856
Темава ја отворам за општа дискусија околу вакцините и вакцинацијата. Значи се и сешто околу вакцините кога какви се примаат, од која до која возраст трае периодот на обавезна вакцинација, која вакцина за што е како делува и какви се реакциите итн. Значи се и сешто за секоја возраст околу вакцините.

Воедно имам и едно прашање што донекаде е и мотив за отворање на темава... Дали е возможно во Р.М. еден родител да потпише дека сака неговото дете да не прима никаква вакцинација ? Или барем некоја од вакцините ?

Дали ова е законски возможно со согласност или потпис на родителот ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
се и сешто околу вакцините кога какви се примаат, од која до која возраст трае периодот на обавезна вакцинација, која вакцина за што е како делува и какви се реакциите итн. Значи се и сешто за секоја возраст околу вакцините.


Програма за задолжителна имунизација за 2015 година
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Дали некој знае дали и каде можам да примам ММР вакцина? Јас ја имам примено некаде на 5-6 години меѓутоа ми треба за работа на брод и на компанијата каде што ќе одам ми бараат вакцината да ја имам примено во последните 10 години. Читав на еден балкански форум што е за работа на брод без проблем ги вакцинирале во школски диспанзер/хигиенски/некоја болница, јас бев во школскиот диспанзер каде што се водам и ми рекоа дека законски они не смееле да ме вакцинираат. бидејќи ја имам примено таа вакцина пред 15-16 години. Ми спомнаа нешто на имунологија во Скопје но не знам точно, ако некој знае каде точно да ме упати би му бил многу благодарен.. Фала однапред.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.856
Луѓе а за децата до полнолетство има ли опција со согласност од родителот, старателот да не се вакцинира детето ?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Дали некој знае дали и каде можам да примам ММР вакцина? Јас ја имам примено некаде на 5-6 години меѓутоа ми треба за работа на брод и на компанијата каде што ќе одам ми бараат вакцината да ја имам примено во последните 10 години. Читав на еден балкански форум што е за работа на брод без проблем ги вакцинирале во школски диспанзер/хигиенски/некоја болница, јас бев во школскиот диспанзер каде што се водам и ми рекоа дека законски они не смееле да ме вакцинираат. бидејќи ја имам примено таа вакцина пред 15-16 години. Ми спомнаа нешто на имунологија во Скопје но не знам точно, ако некој знае каде точно да ме упати би му бил многу благодарен.. Фала однапред.
Да тркнеш до матичниот лекар? Или било кој друг дежурен лекар во локалната болница, пофино ќе ти објаснат. Мислам дека нема да имаш потреба да одиш за Скопје.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Хаотично малце. Некои доктори дознале од колеги, родителите не знаат зошто е укината. Неофицијално заради препорака на СЗО, а официјално нигде нема да се прочита. Се работи за ревакцина со Дитепер
http://www.fakulteti.mk/news/17-01-16/decata_vo_pretshkolska_vozrast_kje_primaat_edna_vakcina_pomalku_nadlezhnite_ne_objasnuvaat_zoshto_ja_ukinale.aspx
 
B

Bafra

Гостин
У судском процесу учествовало је 5 стручњака који су прегледали научне резултате. Свих 5 стручњака на челу са др. Андреасом Подбјелским су једногласно утврдили да, ни једна од 6, на суђењу приложених публикација, не доноси научни доказ о постојању вируса богиња.

http://www.vaseljenska.com/vesti/savezni-sud-je-odlucio-konacno-smo-dobili-proces-boginje/

Ништо чудно кога можеле доктори да тврдат дека шеќерот (рафинирани брашно и сол) е супер за човечкиот организам :tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
У судском процесу учествовало је 5 стручњака који су прегледали научне резултате. Свих 5 стручњака на челу са др. Андреасом Подбјелским су једногласно утврдили да, ни једна од 6, на суђењу приложених публикација, не доноси научни доказ о постојању вируса богиња.

http://www.vaseljenska.com/vesti/savezni-sud-je-odlucio-konacno-smo-dobili-proces-boginje/

Ништо чудно кога можеле доктори да тврдат дека шеќерот (рафинирани брашно и сол) е супер за човечкиот организам :tapp:
He e баш така ко шо велиш, имено се работи за кладба која ја направи еден биолог против лекар од општа пракса дека ќе му даде 100.000 евра ако му докаже дека постои вирус на сипаници.
Докторот му прати по меил неколку публикации објавени за сипаници и побара 100.000 евра, овој неќеше да плати па ојдоа на суд, еден суд пресуди дека требало да плати, па се жалеше биологот, па повисокиот суд укина таа пресуда.
Значи се работи за исплата на кладбата.
Е сега истиот тј биолог на ист начин како шо му беше предочено во публикациите “докажал“ дека имало вирус во некои алги, и сега не го прифаќа тој начин на докажување кога треба да исплати пари од кладбата.
Инаку дека постои вирус (иако не го сфаќале тоа точно) го знаеле и колонизаторите на Америка (пред 3-4 века), отворете малце историски книги и прочитајте преписки на англиски и други колонисти и воени лица кои нарочно на америчките индијанци им праќале ќебиња и чаршафи од болници за заболени од сипаници и со тоа предизвикувале големи епидемии кај нив.
Инаку истиот биолог негира било какви вируси па и оној од ХИВ и дека сето тоа било нормална појава кај организмите.....
али сега сме 21 век, со помош на вакцини се истребени многу болести кои харале овде па сега можеме и малце да се играме со тоа....
 
B

Bafra

Гостин
He e баш така ко шо велиш, имено се работи за кладба која ја направи еден биолог против лекар од општа пракса дека ќе му даде 100.000 евра ако му докаже дека постои вирус на сипаници.
Докторот му прати по меил неколку публикации објавени за сипаници и побара 100.000 евра, овој неќеше да плати па ојдоа на суд, еден суд пресуди дека требало да плати, па се жалеше биологот, па повисокиот суд укина таа пресуда.
Значи се работи за исплата на кладбата.
Е сега истиот тј биолог на ист начин како шо му беше предочено во публикациите “докажал“ дека имало вирус во некои алги, и сега не го прифаќа тој начин на докажување кога треба да исплати пари од кладбата.
Инаку дека постои вирус (иако не го сфаќале тоа точно) го знаеле и колонизаторите на Америка (пред 3-4 века), отворете малце историски книги и прочитајте преписки на англиски и други колонисти и воени лица кои нарочно на америчките индијанци им праќале ќебиња и чаршафи од болници за заболени од сипаници и со тоа предизвикувале големи епидемии кај нив.
Инаку истиот биолог негира било какви вируси па и оној од ХИВ и дека сето тоа било нормална појава кај организмите.....
али сега сме 21 век, со помош на вакцини се истребени многу болести кои харале овде па сега можеме и малце да се играме со тоа....
Јас не велам ништо, само пренесувам :P
Значи од публикациите што тврделе дека има вирус тимот вештаци донеле заклучок дека се неважечки.

Инаку тој Ланка и Др. Хамер кажуваат дека вирусите се уствари протеински форми кои самото тело ги создава.
Исто и со бактериите т.е. ние си ги имаме во нас, а телото како совршен биолошки организам одлучува во зависност од ситуацијата кои да се размножат и за која потреба.

А за вакцините дали искорениле болести или не тоа не се мешам. Ама хигиена, чиста вода и исхрана и те како имале главна улога во подобрување на човечкото здравје.
А имаш и пример како на пример случајот со Полио ако мислиш дека е истребено, провери да не е сменето само името на болеста а истите сиптоми и уште повеќе заболени ;) (Acute flaccid paralysis)

И ти не ќе е лошо да прочиташ некои нови откритија
Германска Нова Медицина - Dr. Ryke Geerd Hamer
Не се предавај имаш уште пред тебе за осознавање :cool:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
И ти не ќе е лошо да прочиташ некои нови откритија
Германска Нова Медицина - Dr. Ryke Geerd Hamer
Не се предавај имаш уште пред тебе за осознавање :cool:
Да @Let 3 ,прочитај Dr. Hammer за да видиш како не треба.

@Bafra Полио-то е далеку од истребено. Уште има жаришта низ светот. Флацидната Парализа не е Полио. Можен симптом е на Полио но и на уште неколку други болести.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јас не велам ништо, само пренесувам :P
Значи од публикациите што тврделе дека има вирус тимот вештаци донеле заклучок дека се неважечки.
тоа биле важечки публикации али она шо билогот барал за да исплати пари од кладбата е несомнен доказ дека постои вирус на сипаници.
Шо значи тоа, ако земам шприц со вирус и вбризгам во тело на здрав невакциниран човек и тој се разболи од сипаници, и пак нема да биде доказ оти било кој стручњак ќе речи дека “можни се и други фактои за добивање на сипаници“
така да ова е игра која може било кој на било која тема да ја прави
Дали постои госпот? еве миљон евра за доказ - Судот потврди ГОСПОТ НЕ ПОСТОИ
Дали земјата е топка - Судот потврди ЗЕМЈАТА НЕ Е ТОПКА
Дали сме продукт на еволуција - Судот потврди ЕВОЛУЦИЈА НЕ ПОСТОИ
се е прашање на тоа шо бараш како доказ, еве за гравитација ако запнам некој да ми ја донесе гравитацијата затворена во тегла и да бидам уверен пред да исплатам награда, нормално дека било кој суд ќе одлучи дека ГРАВИТАЦИЈА НЕ ПОСТОИ[DOUBLEPOST=1485103817][/DOUBLEPOST]
Да @Let 3 ,прочитај Dr. Hammer за да видиш како не треба.

@Bafra Полио-то е далеку од истребено. Уште има жаришта низ светот. Флацидната Парализа не е Полио. Можен симптом е на Полио но и на уште неколку други болести.
Медицина и наука постојано истражуваат и одат напред, дури и верници кои не веруваат во наука еволуција и медицина, па одат на матичен и со рецепти одат по аптеки зато шо многу подобри резултати дава медицината и фармацијата од колку молитви и прскања со света вода
 

Kajgana Shop

На врв Bottom