Помош, проблеми, прашања, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Им пишав на Systemone и сезалаптоп ако не најдам веднаш ќе ода во анхоч.
Edit: пишав и до анхоч, утре и на тел ќе ги барам
Супер штом си ги контактирал Анхоч, ќе ти одговорат утре.

Види и кај овие другите две итд и делл макпетрол, официјални увозници и сервиси се за Dell во Македонија, еве линкови:
http://dell.makpetrol.com.mk/сервис/
http://www.itd.mk/?page_id=12
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Имам Core 2 Duo 3.0 Ghz, 4 Gb Ram, проблем ми е сто имам интегрирана граф карта ма да исто како да немам, гледав по нетов и најдов http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-740,, па пошто не се разбирам баш најмногу, дали би ми одговарала гт 740 и дали би била компатибилна пошто имам постар ПЦ, или дајте предлози...
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Земав вчера нов лаптоп acer aspire e 15 со стариот hard disk (со сите податоци што ми беа на стариот) и не можам да инсталирам synaptics touchpad driver. Нешо ми прави проблем, не го прифаќа драјверот. Ми дадоа цд (во кој најверојатно треба да има нешто поврзано со ова) со лаптопот ама во овој лаптоп нема цд!!! Пробав се и сешто, update на windows, recovery, сто пати рестартирав, сите верзии на на synaptics дури и друго нешто почнав да барам....НИШТО. Знае ли некој како шо?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Земав вчера нов лаптоп acer aspire e 15 со стариот hard disk (со сите податоци што ми беа на стариот) и не можам да инсталирам synaptics touchpad driver. Нешо ми прави проблем, не го прифаќа драјверот. Ми дадоа цд (во кој најверојатно треба да има нешто поврзано со ова) со лаптопот ама во овој лаптоп нема цд!!! Пробав се и сешто, update на windows, recovery, сто пати рестартирав, сите верзии на на synaptics дури и друго нешто почнав да барам....НИШТО. Знае ли некој како шо?
Немаш друг ПЦ/лаптоп каде можеш да го внесеш цд-то и со усб да копираш драјверите?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Земав вчера нов лаптоп acer aspire e 15 со стариот hard disk (со сите податоци што ми беа на стариот) и не можам да инсталирам synaptics touchpad driver. Нешо ми прави проблем, не го прифаќа драјверот. Ми дадоа цд (во кој најверојатно треба да има нешто поврзано со ова) со лаптопот ама во овој лаптоп нема цд!!! Пробав се и сешто, update на windows, recovery, сто пати рестартирав, сите верзии на на synaptics дури и друго нешто почнав да барам....НИШТО. Знае ли некој како шо?
Види го точниот модел и симни ги од официјална стрaна https://www.acer.com/ac/en/US/content/drivers
Опција два симни Driver Booster на Iobit од замунда про верзија и нека ти ги пребара сите драјвери што ти фалат или се застарени.[DOUBLEPOST=1485083552][/DOUBLEPOST]
Супер штом си ги контактирал Анхоч, ќе ти одговорат утре.

Види и кај овие другите две итд и делл макпетрол, официјални увозници и сервиси се за Dell во Македонија, еве линкови:
http://dell.makpetrol.com.mk/сервис/
http://www.itd.mk/?page_id=12
Зедов од сезалаптоп, официјалните застапници system one немаа во моментов на лагер а цената беше иста 1800, па се одлучив од sezalaptop но не е како старата, многу потврди копчињата и многу пати треба силно или по два пати да кликнам за да регистрира нешто, не ми се допаѓа како работи, таму ја зедов 1800, за по еден ден да најдам на реклама 5 исто нова за 1400 :)
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Земав вчера нов лаптоп acer aspire e 15 со стариот hard disk (со сите податоци што ми беа на стариот) и не можам да инсталирам synaptics touchpad driver. Нешо ми прави проблем, не го прифаќа драјверот. Ми дадоа цд (во кој најверојатно треба да има нешто поврзано со ова) со лаптопот ама во овој лаптоп нема цд!!! Пробав се и сешто, update на windows, recovery, сто пати рестартирав, сите верзии на на synaptics дури и друго нешто почнав да барам....НИШТО. Знае ли некој како шо?
во device manager во properties на touchpad копирај ги hardware id и стави ги тука

hardware-ids.png
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
1. шо е разликата измеѓу обичен Кингстон (8гб ддр4 2133) рам и ист таков Хајпер Фјури ?
2. ги бива ли Тошиба за HDD?
3. ги бива ли овие КулерМастер куќиштава со свое 500w напојување - k350 и cmp350?, зш гледам со 5 год. гаранција се а да земеш посебно КулерМастер B2 500 и куќиште иста цена доаѓа а напојувањето е само со 3 год.гаранција, и дали 500w е доста за i5 6500 и gtx1050ti-4gb?

се извинувам однапред на нубскиве прашања
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
1. шо е разликата измеѓу обичен Кингстон (8гб ддр4 2133) рам и ист таков Хајпер Фјури ?
2. ги бива ли Тошиба за HDD?
3. ги бива ли овие КулерМастер куќиштава со свое 500w напојување - k350 и cmp350?, зш гледам со 5 год. гаранција се а да земеш посебно КулерМастер B2 500 и куќиште иста цена доаѓа а напојувањето е само со 3 год.гаранција, и дали 500w е доста за i5 6500 и gtx1050ti-4gb?

се извинувам однапред на нубскиве прашања
Jas imav prvo Xyper X fury 8GB, pa staviv takozvan obicen ram DDR4 2x4GB i obicnioe za 5 % e pobrz, posto latencijata mu e cl-15, a na fury-to mu e cl-14.
I so ima posebno u fyrito?
Stavile mu plastika i taka poubavo izgleda, i demek kao ladenje mu doagja. Tuku ako ne koristes graficka kartica poarno stavi si 2x4 GB nego eden od 8GB. Na taj nacin na dual channel ramot ja pojacuva grafikata za edno 25-30 %. U vezi kutijata so napojuvanjeto ima garancija samo 12 meseci. procesoro i maticnata imaat po 3 god, ramot ima 5 god. Ako nesi gejmer ne ti treba posebno napojuvanje.[DOUBLEPOST=1485247977][/DOUBLEPOST]Aaa sega primetiv deka si pisal imas graficka gtx 1050.
E togaj setiki ti treba posebno napojuvanje da si kupes.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Имам Core 2 Duo 3.0 Ghz, 4 Gb Ram, проблем ми е сто имам интегрирана граф карта ма да исто како да немам, гледав по нетов и најдов http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-740,, па пошто не се разбирам баш најмногу, дали би ми одговарала гт 740 и дали би била компатибилна пошто имам постар ПЦ, или дајте предлози...
Ако сакаш дај повеќе информации за компјутерот? Да Dual core но кој модел?, и модел на матичната плоча
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
Вчера купив лаптоп Asus х540 i5 so 6gb рам и се ок тоа, меѓутоа кога дојдов дома и кога го разгледав детално видов дека кај камерата нема заштитно стакленце, е сега прашањето ми е дали е таква оваа верзија кај нив или сепак недостасува стакленцето?
Ајде кои се поупатени нека пишат, зошто сум спремен одма да го дадам на рекламација.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Вчера купив лаптоп Asus х540 i5 so 6gb рам и се ок тоа, меѓутоа кога дојдов дома и кога го разгледав детално видов дека кај камерата нема заштитно стакленце, е сега прашањето ми е дали е таква оваа верзија кај нив или сепак недостасува стакленцето?
Ајде кои се поупатени нека пишат, зошто сум спремен одма да го дадам на рекламација.
Мислам дека нема
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Николов82 фала ти, средив, се распрашав подетално и повеќе ми се исплати да почекам некое време па да земам нов ПЦ
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Поздрав дечки,не сум експерт со ова компјутериве но имам лап топ и земав кабел да до поврзам со тв и кога го правам тоа ми излегуваат две црни ленти од по 5цм од двете страни тв,одам во графиката на компј но не ми ја дава посакуваната резолуција 1980/1024,порано исто беше поврзан пц со тв и беше све добро но сега дали треба драјвери нови или јас сум чепкал некаде незнам...ако можи и знае некој што да правам нека помогни...фала :)
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
@JD Red како прво друже каков кабел користиш HDMI?
1. истотака може да има 2 картички едната да е HD2000,3000,4000 која е со процесорот и другата на пример ATI или nVidia која има многу појаки перформанси за игри. Ми се има случувано да неќе да работи HDMI портот ако нема драјвери и за двете графички карти! особено за интеловата HD. Види во device manager и ако има потреба стави драјвери и за двете, по можност најновите.
2.е сега можно е екранот на лаптопот да не подржува 1920х1280 стави го само на екранот од телевизорот ( да не покажува слика на лаптопот) и пробај треба да ти даде слика, после кога ќе сакаш да работиш на лаптопот врати ја резплуцијата и тогаш смени да ти покажува на лаптопот слика!
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom