Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Здраво дечки,
Јас вчера си направив профил на fiverr и тука прочитав дека ве исплаќаат преку payoneer. И кога отидов да си направам профил и таму во информациите видов дека ја нема Македонија како опција за префрлање на парите на наша картичка. И сега малку не ми е јасно, како ги вадите парите од пајонер? :)
П:С. I'm new at this, please be nice :LOL:


Ја има. Треба да направиш профил. И после они ќе ти пратат нивна картичка Fiverr (MasterCard Debit). Од таа картичка ги вадиш парите.

Еве ти реферал
https://share.payoneer.com/nav/2o2fC7-TAJtva1118CYwxkOATixkUQFXReTrIuHXVdbDZyRB4FxqNIgnUwqj19GgV4T3AfPlcqSdiOGOCWjz9w2
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
курац шо ќе стигни веднаш... веќе нарачав као демек не стигнала и да нарачам уште една (а за тоа ќе треба да платам понатаму дополнителни 13$) и ќе ја прателе...
сума сумарум 2 месеци скоро фрлени така без картица...
мислам дека оваа финта има ја прават на сите за да ги земат тие дополнителни 13$

пошто во support ги прашвав за земја на потекло, од каде ја праќаат картицата и за tracking number или shipment number не одговорија ништо. значи малку е сумливо тоа испраќање нивно.

а дека функционира картицата функционира (ова од туѓо искуство, не лично).
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Јас мислев за друго.. Нели на страната пишува дека можеш да повлекуваш пари на 3 начини, преку таа картичка вие што ја кажувате, еден друг или пак withdraw funds to your local bank account. Е јас за ова мислев дека ја нема опцијата за Македонија, да ти ги префрлат парите директно на наша картица. Како и да е, оваа што треба да стигне се плаќа? И од кои банкомати во МК може да се влече?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Не знам дали може да се повлечат пари директно на сметка во банка (да ја врзиш со сметка или картица тукашна) тоа треба некој што веќе ја користи да каже...
Знам дека со картицата нивна при пејд, која стига по пошта, можеш да подигаш пари од банкомати и да плаќаш во продавници како и со секоја друга картица.
А за да ја нарачаш се чека 20 дена до месец... и потоа кога ќе имаш прилив на сметка ваљда ќе ти ги повлечат тие 20 долари или колку и да беа, мислам дека нецели 20.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Аууу па јас додека стигнам до 20 ќе почекаат :icon_lol:
Тенк ју вери мач
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Дечки, кажете ми на некој друг начин каде што може да се заработува онлајн, а да не биде преку платформиве како upwork ili freelancer. Неможам да се натпреварувам со индици, пакистанци или филипинци, каде што работат за 3 долари кутија цигари.

Работам како front end developer
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Дечки, кажете ми на некој друг начин каде што може да се заработува онлајн, а да не биде преку платформиве како upwork ili freelancer. Неможам да се натпреварувам со индици, пакистанци или филипинци, каде што работат за 3 долари кутија цигари.

Работам како front end developer
Колку време го работиш тоа?
Дај LinkedIn профил на ПП.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Леле со fiver заглавив со превземањето на пари. Пробав преку пејпал пошто регистрирана ми е картичката, ама испадна дека пејпал кај нас нема вклучено договор со ниедна банка и не можам да ги подигнам парите. Имав нарачно картичка и не ми стигна. И на крај изгледа ќе се откажам, за џабе потрошено време:(
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Леле со fiver заглавив со превземањето на пари. Пробав преку пејпал пошто регистрирана ми е картичката, ама испадна дека пејпал кај нас нема вклучено договор со ниедна банка и не можам да ги подигнам парите. Имав нарачно картичка и не ми стигна. И на крај изгледа ќе се откажам, за џабе потрошено време:(
ја имам бугарски пејпал и имам доста пари повлекувано од ПП на БГ банка, така да може ќе ти се најдам од корист..
контактирај ме у ПП.
 
C

CrazyCounter

Гостин
Дали има некој искуство со плаќање на данок за користење на услугите на Western Union,Moneygram или bet365(интернет обложување)
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Преку WU имам примано пари, ама ништо ме немат оданочено, мислам дека WU не им дава извештај на УЈП кој и колку пари примал/пратил преку нив :)
Истото е и за другиве што работат на овој принцип.

бет365 ако ти праќаат пари на банкарска сметка или картичка - тогаш тие мора да ги оданочиш.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.531
Поени од реакции
5.764
zinc7.cc

Вака, од прв поглед шо мислите ? Или имате искуства ? Верувате во ова ?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали може некој да ми каже, што има искуство на freelancer.com дали на проектите кои се платени по час работа се наплаќа на крај на недела т.е. дали се праќа Invoice и потоа клиентот треба да одобри пари па да се наплати или веќе парите се како некоја гаранција земени од freelancer па сајтот потоа ги префрлува кај мене...

генерално не се знае колку саати ќе се сработи, затоа ме интересира дали има некоја основна гаранција да не испадни да работам цела недела и потоа кога ќе побарам Invoice да не бидам исплатен...

може одговор тука или во пп

Фала. :)
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
zinc7.cc

Вака, од прв поглед шо мислите ? Или имате искуства ? Верувате во ова ?
http://bfy.tw/9uGF

btw, copy-paste е на Carbon7, а после тоа и неговиот следбеник (не ми текнува како беше)
Значи све исто е со претходните (значи буквално до буква, до збор), само боичките ги мењаат малце :)
Кога ќе ги заглават корисниците доволно длабоко - гасат и отвараат нова копија под слично име (shit7)
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Момци има некој од тука нарачувано гиг од фивер за да те шернуваат во групи со голем број на членови ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom