Гуми (пневматици)

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Кога ќе кажете зима, ко да живеете во Русија, ебаго... Во Македонија преку сила имаш 3 месеца во годината во коишто можеби има услови во кои зимската гума е подобра од летната, а почесто се сведува на месец и пол - два.

Инаку јас се немам лизгано - ако одиме со лични искуства.[DOUBLEPOST=1484077713][/DOUBLEPOST]Еве, ако на човекот му се даваат пари за тие преку сила три месеци, јас би му советувал за тие три месеци да купи ефтини кинески зимски гуми, а за останатите 9 месеци квалитетни летни. Но, со оглед на тоа што тој вози 10 години стари ќелави гуми, не знам колку советот би имал смисол. Во Мк половина и повеќе коли е прашање дали се исправни, они за гумите се фатија дали била или не била добра олсизон (која ваљда ја продаваат онака, да те заебат).[DOUBLEPOST=1484078510][/DOUBLEPOST]Бај д веј, една анегдота: Кога го зедов Мондеото летоска, ми го дадоа со комплет зимски гуми на челични бандажи. Ај што бандажите беа цели 'рѓосани, гумите беа од 2003та и со максимум 2 мм шара... Си реков ќе ги ставам на оглас за беспари, да дојде некој да ми ги тргне... Веднаш се јави еден, испадна Романец, јас уште да му се извинам што гумите што му ги давам се за никаде, тој цел радосен, добри биле, ќе ги носел за Романија... Што е битно какви се, битно сега некој во Романија си вози зимски гуми (оти законот налага)...
се решив за летни гуми (за некој месец поради финансии) пошо секако немаме зими како во русија со снегови туку тек тук снег. Изборот највероватно ќе биде Тигар Сигура (2082 ден олимпико) во игра се и Сава перфекта (2,150 ден) и Дебика Пасио 2 (2070 ден). мишелините се поскапи (3500 ден), не ми треба толку скапа гума пошо не прам голема километража годишно. Мислење за гумиве погоре?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
се решив за летни гуми (за некој месец поради финансии) пошо секако немаме зими како во русија со снегови туку тек тук снег. Изборот највероватно ќе биде Тигар Сигура (2082 ден олимпико) во игра се и Сава перфекта (2,150 ден) и Дебика Пасио 2 (2070 ден). мишелините се поскапи (3500 ден), не ми треба толку скапа гума пошо не прам голема километража годишно. Мислење за гумиве погоре?
Vrati nekolku strani ponazad ke ja vidis mojata Debica guma so izminati 50.000 km.Ubavo iskustvo imam so Debicata,za 4 godini samo 3-4 pati bev na vulkanizer.Ke stavam sega Petlas moze, ili Tigar.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Vrati nekolku strani ponazad ke ja vidis mojata Debica guma so izminati 50.000 km.Ubavo iskustvo imam so Debicata,za 4 godini samo 3-4 pati bev na vulkanizer.Ke stavam sega Petlas moze, ili Tigar.
Прочитав да, па затоа прашав искуства кој има и со какви гуми ама изборот ми е сведен на тие што ги спомнав, секако не правам голема километража на годишно ниво па затоа не одам на поскапи гуми т.е премиум иначе мишелин енерџи сејвер е 3500 ден што е 1400 ден поскапа од тигар сигура која планирам да ја ставам (4 комада) ама се зџависи што ќе најдам на лагер (пошо не сум од Скопје) сепак фала за советите
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Еве видео за неколку експерти тука на форумов што тврдат дека на мраз ништо не те спасува.


Исто така оваа зима е репер за дали и какви зимски гуми да се стават. Возам Нокиан, оваа сезона ставени и сум презадоволен со никаде и никакво излизгување. Некни вечер бидејки немаше многу сообраќај решив да ги тестирам со повеќе нагли движења и нагло кочење. На -16 со толку мраз и снег со буквално насилничко возење, воопшто никаде ни малку не ми зализга.
Не си прајте бајрам со умот дека еве професионален возач сум па ќе терам со летни гуми. Секунда фали да земете на душа невин човек. Од друга страна исто така тотално оправдувам, незначи ако имаш зимски гуми дека си Херкулес.
Да не го дрвам многу, видеото погоре докажува се.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Еве видео за неколку експерти тука на форумов што тврдат дека на мраз ништо не те спасува.


Исто така оваа зима е репер за дали и какви зимски гуми да се стават. Возам Нокиан, оваа сезона ставени и сум презадоволен со никаде и никакво излизгување. Некни вечер бидејки немаше многу сообраќај решив да ги тестирам со повеќе нагли движења и нагло кочење. На -16 со толку мраз и снег со буквално насилничко возење, воопшто никаде ни малку не ми зализга.
Не си прајте бајрам со умот дека еве професионален возач сум па ќе терам со летни гуми. Секунда фали да земете на душа невин човек. Од друга страна исто така тотално оправдувам, незначи ако имаш зимски гуми дека си Херкулес.
Да не го дрвам многу, видеото погоре докажува се.
Pa koj uste veruva vo fingirani,filuvani i namesteni videa. Zemale BMW i si pravat egzebicii.Nesporedliva e razlikata na javen pat i ovaka da gledas od tablet,ima ogromna razlika.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Pa koj uste veruva vo fingirani,filuvani i namesteni videa. Zemale BMW i si pravat egzebicii.Nesporedliva e razlikata na javen pat i ovaka da gledas od tablet,ima ogromna razlika.
Што е полошо од возење на мраз?
Ваљда возење на мраз до лубеница гуми.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Предлог за зимски 175/65R14? Сава, Тигар или Дебика?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Возам Тигар, на снег и дожд се океј, но на мраз два пати излизгав во кривина со втора брзина.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Предлог за зимски 175/65R14? Сава, Тигар или Дебика?
Сава ескимо ес3, најдобра гума за парите, збориме за зимска, мека, добар контакт со подлога итн ... маана нежни се така да ќе ја пазиш на тротоар посебно страниците од гумата

ова го зборам од искуство на колеги и од возилата на фирма од мало ван до комбе сите имаат сава зимски

како што ги подреди така би ги сортирал и јас по квалитет ... значи сава па тигар па дебика пластика :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Предлог за зимски 175/65R14? Сава, Тигар или Дебика?
Истата димензија купи завчера другар Firestone Winterhawk 3, ме возеше до Крушево по снегот и прилично брзо влегуваше во кривините, не пролизга ниту пак да прави проблеми никаде.
http://egumi.mk/mk/index.php/prodavnica/prodavnica/175-65-r14-firestone-wh3-detail
Мислам дека околу 10к четирите со местење и балансирање ги плати
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Истата димензија купи завчера другар Firestone Winterhawk 3, ме возеше до Крушево по снегот и прилично брзо влегуваше во кривините, не пролизга ниту пак да прави проблеми никаде.
http://egumi.mk/mk/index.php/prodavnica/prodavnica/175-65-r14-firestone-wh3-detail
Мислам дека околу 10к четирите со местење и балансирање ги плати
Sum vozel i sava i firestone taa dimenzija, savata mnogu podobro se odnesuvase na sneg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Sum vozel i sava i firestone taa dimenzija, savata mnogu podobro se odnesuvase na sneg
Не знам за таа димензија за Сава, јас возам Сава Ескимо S3 185/65/15 и сум задоволен, а за оваа димензија баш викендов се возев во возило со другар што има вакви гуми по угорниците кон и во Крушево и се покажааа добро.
 
A

Avenger99

Гостин
Еве видео за неколку експерти тука на форумов што тврдат дека на мраз ништо не те спасува.


Исто така оваа зима е репер за дали и какви зимски гуми да се стават. Возам Нокиан, оваа сезона ставени и сум презадоволен со никаде и никакво излизгување. Некни вечер бидејки немаше многу сообраќај решив да ги тестирам со повеќе нагли движења и нагло кочење. На -16 со толку мраз и снег со буквално насилничко возење, воопшто никаде ни малку не ми зализга.
Не си прајте бајрам со умот дека еве професионален возач сум па ќе терам со летни гуми. Секунда фали да земете на душа невин човек. Од друга страна исто така тотално оправдувам, незначи ако имаш зимски гуми дека си Херкулес.
Да не го дрвам многу, видеото погоре докажува се.
I have heard so many people worry and complain about tricky driving conditions in the snow, and when i recommend winter tires, they just roll their eyes. "tires dont make that much difference." yes they do! Often times these people are parents who are naturally concerned about their childrens safety, but no i dont need things that can prevent me from getting in an accident. I cant be bothered to spend money on that.

Еден од подобрите коментари на видеото :)
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
I have heard so many people worry and complain about tricky driving conditions in the snow, and when i recommend winter tires, they just roll their eyes. "tires dont make that much difference." yes they do! Often times these people are parents who are naturally concerned about their childrens safety, but no i dont need things that can prevent me from getting in an accident. I cant be bothered to spend money on that.

Еден од подобрите коментари на видеото :)
koga sporeduvate gumi, obrnete vnimanie koja e sirinata na gumata. Ne e logicno da sporeduvate tesni so siroki gumi. najvazna e sirinata na gumata. ako imas tenki gumi podobro ce se dvizis po sneg. sirokite gumi ednostavno lebdat na snegot. cista fizika.
 
A

Avenger99

Гостин
koga sporeduvate gumi, obrnete vnimanie koja e sirinata na gumata. Ne e logicno da sporeduvate tesni so siroki gumi. najvazna e sirinata na gumata. ako imas tenki gumi podobro ce se dvizis po sneg. sirokite gumi ednostavno lebdat na snegot. cista fizika.
Каква врска има ова со споредбата летни vs зимски гуми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom