Македонска фудбалска репрезентација

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Димит'р јаJaкимов, един од нај-големите од старото поколение на Балкано, роден во Македонија . Играл со Аспарухов, Котков, Жеков и срешту Пеле, Гаринча, Ди Стефано, Пушкаш, Кројф и т.н.
Tова е линкот
https://www.24chasa.bg/Article/1206234

- Но навсјак'де пише, че сте роден в Софија.
- Това показва колко се знае за мен. Роден с'м в село Шлегово, на 30 км от Скопие. На един баир. Мојат род е Jaкимовски, това ми е фамилијата. Бил е огромен. Татко е имал 6 братја и сестра. Чичо ми Никола ме е отгледал в Б'лгарија. Тогава в'в всјако село е имало чорбаджија и тој ги тормозел. Чичо Кольо отиш'л да го предупреди, но онја не слушал. Наложил нов дан'к. Но дош'л с'бор'т. Чичо се облјак'л като просјак и охраната на чорбаджијата го пуснала к'м него. Тој извадил нож и го нар'гал Изчезнал в суматохата и решил да бјага в Б'лгарија. Тогава не е имало граници, не е имало паспорти. Татко ме дава на него като нај-мал'к и ме прашта к'м Софија. Да с'м имал повече шанс в живота. Така се оказвам в Коньовица и почвам с футбола. Заради това с'м и Николов. А иначе род'т ми е там, крај Скопие. Лошото е, че сега, като в'рнаха на хората земја, апартаменти, магазини, на мен нјама какво да ми в'рнат. Единствено двете жени, ама те нјама да искат.
- Вие имате ли братја и сестри? - Имам. Двама братја и една сестра, којато почина. Единијат живее в Швеција, другијат си е там крај Скопие, в селото. - Нјакој от рода нјама ли футболен талант? - Не. Само аз с'м футболист от рода. Другите са в с'всем различни сфери. Никој не гони топката. П'к и не с'м чувал нјакој известен играч от Македонија с фамилијата ми. Значи с'м единствен.
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Борис Гаганелов- Макето, лев бек, един от нај-великите футболисти во Б'лгарија, легенда на ЦСКА, роден во Петрич со потекло от Егејска и Вардарска Македонија !
"За мен футболистите от македонскија крај винаги успјават в ЦСКА, заштото носјат в себе си безкрајната македонска амбиција, а нашијат клуб винаги е изковавал своите успехи, заштото е зак'рмен с амбиција да печели у нас и в чужбина", споделја Боре Гаганелов известен оште като Макето.
Еве го и интервјуто со дедо Борис ...
http://www.blitz.bg/article/1687
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
вика дека родителите му биле од Грција и од Српска Македонија, ама кој знае дали биле Македонци. плус презимето Гаганелов не е македонско, никогаш не сум сретнал такво тука. едино ако го смениле кога дошле во Бугарија. во секој случај јас ќе го ставам во евиденција али како играч со потекло од Македонија, не како Македонец.
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Стави го като Б'лгарин от Македонија. Презимето не било Македонско:facepalm: Гага значи клјун/човка на турски, исто мислам и уста:icon_lol:
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
Стави го като Б'лгарин от Македонија. Презимето не било Македонско:facepalm: Гага значи клјун/човка на турски, исто мислам и уста:icon_lol:
горе-доле лесно се распознаваат македонските од бугарските презимиња освен некои како Петров, Христов, Попов, Апостоов кои се исти. Гаганелов во Македонија не постои, затоа ми е сомнителен.

иначе некој друг да не знаеш со македонски корен? иам читано некаде за Красимир Балаков, ама не ми текнува каде и што точно.

иначе Радостин Кишишев е Македонец :).
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Аха, а на десно од Воден/Кукуш- Фраштани, Плевнја, Баница, Банско ?
Нестрам ?
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
не знам за тие таму, зборувам за во Република Македонија.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.529
Поени од реакции
1.508
извини не ти го разбирам ова. сакаш да кажеш дека Димитрис Пелкас од ПАОК е всушност Егеец? гледам дека е роден во Јаница, тој град порано се викал Пазар и мнозинството биле Македонци и Турци, ама по 1922 сите Македонци се избркани и се доселени Грци од Мала Азија.

имаш некоја поблиска информација за него?
 
Член од
14 јануари 2017
Мислења
77
Поени од реакции
36
Нашата младинска фудбалска ререзентација се пласираше на европскоти во Полска. е сега, денес излегоа тиктетите мн се ефтини 6 евра натпревар, се разбира има и др трошоци. Дали до сега има некоја тема околу ова и навивањето. Претпоставувам има доста заинтересирани да одиме во Полска да ги гледаме младите (ако може преку некоја агенција уште подобро)
Поздрав, доколку некој знае дали има отворено ваква тема нека ми пише тука и ако е заинтересиран, доколку нема секако дрка ќе отвориме

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom