Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Дечки налетав на еден небитен, ама доста досаден проблем...
Користам 10ка од пред некое време, кога имам отворено повеќе прозорци (дува промаја :P ) на кој и да преминам со маусот автоматски доаѓа ТОР т.с се појавува прв на екранот.
Интересно е што кога има некој прозор FULL SCREEN и се појаве некој друг помал во средина невозможно е да се стигне со маусот до него бидејќи само што ќе го придвижам (преку) оној што е фул скрин малиот едноставно оди под големиот...:busi::busi::busi::busi:[DOUBLEPOST=1480957772][/DOUBLEPOST]
Незнаев каде да го поставам прашањево, па ајде тука. Како на мониторот/компјутерот да намалам/зголемам бои и светлина, со оглед на тоа дека не работат копчињата на мониторот?
Зависи до монотирот, јас порано користев самсунг од старите (не плазма), заедно со него имаше цд со драјвери кое овозможуваше такво нешто...
Пребарај на интернет дали има некој драјвер за твојт монитор (марка, модел, тип, инчи)
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дечки налетав на еден небитен, ама доста досаден проблем...
Користам 10ка од пред некое време, кога имам отворено повеќе прозорци (дува промаја :P ) на кој и да преминам со маусот автоматски доаѓа ТОР т.с се појавува прв на екранот.
Оди Start, пиши ease и кликни Ease of access center оди Make the mouse pointer easier to use и види да не е штиклирано Activate a window by hovering...
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Оди Start, пиши ease и кликни Ease of access center оди Make the mouse pointer easier to use и види да не е штиклирано Activate a window by hovering...
Е фала ти многу... До тоа било проблемот...Сега е се во ред:cuc::icon_lol:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.390
Поени од реакции
21.943
Кога го поврзувам лаптопот со HDMI кабел сликата на лаптопот е на страна а кога ке го извадам HDMI кабелот сликата се врака во нормала . Помош.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
43
Поени од реакции
39
Пред околу 3 недели компјутерот почна сам да се исклучува. Се случуваше 2-3 пати дневно се до пред неколку дена кога почна да се исклучува цело време.
Го уклучувам, десктоп уште не е појавен се гасе, пак го уклучувам и пак исто може над 20 пати пробав. Некогаш ќе се случи да работи неколку минути ама тоа е, пак се гасе.
Што може да е?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Пред околу 3 недели компјутерот почна сам да се исклучува. Се случуваше 2-3 пати дневно се до пред неколку дена кога почна да се исклучува цело време.
Го уклучувам, десктоп уште не е појавен се гасе, пак го уклучувам и пак исто може над 20 пати пробав. Некогаш ќе се случи да работи неколку минути ама тоа е, пак се гасе.
Што може да е?
Се.
Според веројатност (најгоре најверојатно):
  • Подуени кондензатори или друг проблем со матичната;
  • висока температура;
  • проблем со напојувањето;
  • проблем со хард дискот и/или
  • друго (графичка, рам, софтвер...).
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
43
Поени од реакции
39
Се.
Според веројатност (најгоре најверојатно):
  • Подуени кондензатори или друг проблем со матичната;
  • висока температура;
  • проблем со напојувањето;
  • проблем со хард дискот и/или
  • друго (графичка, рам, софтвер...).
Јас мислам до напојувањето е,
слабо врте перката на напојувањето..се мења само таа или треба ново напојување?
ако е до тоа
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Ве молам препорачајте ми некој што се занимава со реинсталитање / форматирање windows. Поточно ми треба windows 7. Денес си седам на лаптоп и одеднаш ми се укочи. Го рестартирав и несака никако да го крене виндоусот. 100 пати пробав, го рестартирав и џабе. Се работи за лап топ марка Lenovo. Ве молам препорачајте ми некој што се разбира !!!
Ви благодарам однапред.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ве молам препорачајте ми некој што се занимава со реинсталитање / форматирање windows. Поточно ми треба windows 7. Денес си седам на лаптоп и одеднаш ми се укочи. Го рестартирав и несака никако да го крене виндоусот. 100 пати пробав, го рестартирав и џабе. Се работи за лап топ марка Lenovo. Ве молам препорачајте ми некој што се разбира !!!
Ви благодарам однапред.
не знам од кој град си, но небитно... утре е работен ден, однеси го во некој дуќан каде се продава IT опрема, сигурно ќе се најде некое бате кое ќе ти го преинсталира за 500 денари, отприлика толку земаат. повеќе не давај ;)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
не знам од кој град си, но небитно... утре е работен ден, однеси го во некој дуќан каде се продава IT опрема, сигурно ќе се најде некое бате кое ќе ти го преинсталира за 500 денари, отприлика толку земаат. повеќе не давај ;)
А да, заборавив да пишам од Скопје сум. Иначе ги знам цените, видов по огласиве по 300 денари е. :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Go pustiv kompjuterot da se formatira e arno ama formatot se napravi se izbrisa e sega nejke da se instalira windousot ... Stoi na expanding windows files i posle dava nekoj eror demek instalacijata ne cini , zedov drugo cd so windows ali nejke i na toa.. Care nekoe ? <br />
<br /><br />Sent from my thor using Tapatalk

Sent from my thor using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Go pustiv kompjuterot da se formatira e arno ama formatot se napravi se izbrisa e sega nejke da se instalira windousot ... Stoi na expanding windows files i posle dava nekoj eror demek instalacijata ne cini , zedov drugo cd so windows ali nejke i na toa.. Care nekoe ? <br />
<br /><br />Sent from my thor using Tapatalk

Sent from my thor using Tapatalk
може не ти чини цд читачот
напрај си инсталација на усб
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
може не ти чини цд читачот
напрај си инсталација на усб
Го напрајв .. цдто беше со 2 виндоуси е сега тој 32 бит се имаше ок изрежано а другиот нешто фалеше го ставив прво со 32 битен па се направи и после тоа изрежав ново цд со 64 и го направив со него ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom