Студирање во Словенија

Член од
10 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
На Фармација бараат јазик пред да се запишеш без разлика дали на додипломски или постдипломски сакаш. Јас кога дојдов не требашe и затоа полагав пред упис во 2 година, но сега сум 80% сигурен дека мора (за ФФА зборам). Друго што ти треба прашај.
нема некако начин со молба или сл да дозволат да се учи една година јазикот па после да се стартува со студии, и како е конкуренцијата за класифицирање многу се пријавуваат има ли шанси да се види колку се пријавени пред да ги праќаме документите.....
како е да се студира во Љубљана во смисла на тежина на фак. сместување трошок месечен и сл[DOUBLEPOST=1466334814][/DOUBLEPOST]
На Фармација бараат јазик пред да се запишеш без разлика дали на додипломски или постдипломски сакаш. Јас кога дојдов не требашe и затоа полагав пред упис во 2 година, но сега сум 80% сигурен дека мора (за ФФА зборам). Друго што ти треба прашај.
нема некако начин со молба или сл да дозволат да се учи една година јазикот па после да се стартува со студии, и како е конкуренцијата за класифицирање многу се пријавуваат има ли шанси да се види колку се пријавени пред да ги праќаме документите.....
како е да се студира во Љубљана во смисла на тежина на фак. сместување трошок месечен и сл
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
нема некако начин со молба или сл да дозволат да се учи една година јазикот па после да се стартува со студии, и како е конкуренцијата за класифицирање многу се пријавуваат има ли шанси да се види колку се пријавени пред да ги праќаме документите.....
како е да се студира во Љубљана во смисла на тежина на фак. сместување трошок месечен и сл[DOUBLEPOST=1466334814][/DOUBLEPOST]
нема некако начин со молба или сл да дозволат да се учи една година јазикот па после да се стартува со студии, и како е конкуренцијата за класифицирање многу се пријавуваат има ли шанси да се види колку се пријавени пред да ги праќаме документите.....
како е да се студира во Љубљана во смисла на тежина на фак. сместување трошок месечен и сл
Со молба мислам дека не може бидејќи тоа е услов за запишување. Не знам кога но се објавува една листа колку пријавени има само не знаеш кој колку точки има, дознаваш дали си примен на крајот на Август. Најдобро е да напишеш е маил на факсот и си прашаш www.ffa.uni-lj.si тука ќе најдеш контакт на рефератот.

За сите друго прашања ти препорачувам да ја прочиташ темата се е опфатено а јас ќе ти напишам на кратко.
Факсот е тежок нормално ама не е ништо невозможно. Сместување во домови (приватни соби или интернат) - 170 евра и нормално приватен стан со цена од 400 до 600 евра за кирија на месец.
Месечен трошок зависи каков човек си но би рекол 400е е минимумот (за елементарни ствари).
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Дали на економскиот факултет во Марибор има програми на англиски јазик како што има на економскиот во Љубљана? Не можам да најдам на нивната веб страна :unsure:
 
Член од
15 септември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
0
Има ли некој што оваа година завршува дипломски студии и од наредна планира да запише постипломски во Љубљана :)?
 
Член од
10 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Со молба мислам дека не може бидејќи тоа е услов за запишување. Не знам кога но се објавува една листа колку пријавени има само не знаеш кој колку точки има, дознаваш дали си примен на крајот на Август. Најдобро е да напишеш е маил на факсот и си прашаш www.ffa.uni-lj.si тука ќе најдеш контакт на рефератот.

За сите друго прашања ти препорачувам да ја прочиташ темата се е опфатено а јас ќе ти напишам на кратко.
Факсот е тежок нормално ама не е ништо невозможно. Сместување во домови (приватни соби или интернат) - 170 евра и нормално приватен стан со цена од 400 до 600 евра за кирија на месец.
Месечен трошок зависи каков човек си но би рекол 400е е минимумот (за елементарни ствари).
Јас пак морам сега повторно нешто да пршам...диплпма за познаванје на словенечки јазик на Б2 ниво немам а и основно познавање всушност нема ....но и да речеме дека можам да купам диплома за положено Б2 ниво од некоја школа за странски јазик сигурно е дека таму со запишувањето ќе побараат да полагам испит и тоа да го докажам...така да тоа отпаѓа, но наидов на некој документ по интернетов за кој не ми е јасно што сигурно значи се однесува на јазикот за тие студенти кои се запишуваат на факултети кои бараат познавање на словенечки од старт.
Друго што сакам да прашам е - ако во пријавата се пишуваат три желби за три факултети и ако не можи да влезиш во конкуренција на првиот тогаш дали на следните две желби автоматски влегуваш или треба одново да конкурираш...пошто на тие два факултети кој ги наведов не е услов познавање на словенечки јазик Kemijsko inženirstvo и Kemijska tehnologija
 

Attachments

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Јас пак морам сега повторно нешто да пршам...диплпма за познаванје на словенечки јазик на Б2 ниво немам а и основно познавање всушност нема ....но и да речеме дека можам да купам диплома за положено Б2 ниво од некоја школа за странски јазик сигурно е дека таму со запишувањето ќе побараат да полагам испит и тоа да го докажам...така да тоа отпаѓа, но наидов на некој документ по интернетов за кој не ми е јасно што сигурно значи се однесува на јазикот за тие студенти кои се запишуваат на факултети кои бараат познавање на словенечки од старт.
Друго што сакам да прашам е - ако во пријавата се пишуваат три желби за три факултети и ако не можи да влезиш во конкуренција на првиот тогаш дали на следните две желби автоматски влегуваш или треба одново да конкурираш...пошто на тие два факултети кој ги наведов не е услов познавање на словенечки јазик Kemijsko inženirstvo и Kemijska tehnologija
Не се купува диплома се полага тука на Педагошки факултет. 130-150 евра е испитот. Јас го полагав после 1 година (тогаш не беше услов). Така да FFA ти отпаѓа овие 2 смера не, можеш место ФФА друг, 3 смер да си пишеш бидејќи нема теоретска шанса без испит по словенечки на фармација да те примат.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,bi sakala da prasam za zapisuvanje na medicina vo Ljubljana.
Dali nekoj bi sakal da mi objasne za nacinot na apliciranje,bidejki jas sega ke bidam 4 god.gimnazija.Isto bi prasala za jazikot dali e dovolno da se uci 1 god.slovenski :confused:za da moze da se polozi poznavanje na jazik?
 
Член од
26 септември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Има ли некој поупатен тука што може да ми каже како оди процесот на запишување постдипломски во Словенија? Сакам да аплицирам на бизнис менаџмент на универзитетот во Љубљана. Ме интересира кои документи ми се потребни, дали има некакви интервјуа, дали и кога си на последипломски можеш да седиш во студентски дом, дали можеш да работиш додека студираш?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам за студирање архитектура дали има некој што студира или студирал Словенија да ми каже какое ?
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, се надевам некој ќе ми одговори на прашањата во врска со студирање во Словенија, конкретно економски факултет во љубљана.

Ме интересира дали има приемен на факултет, како е процесот за аплицирање/пријавување и исто така за студии на англиски дали бараат документ за положен некаков тест или не?

благодарам многу
 
Член од
17 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам ако некој знае дали примаат македонски студенти на медицина, дали има програма на англиски за истата и дали има некои посебни услови?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Здраво, сакам да прашам ако некој знае дали примаат македонски студенти на медицина, дали има програма на англиски за истата и дали има некои посебни услови?
Примаат и не, нема. Само на словенечки. Посебни услови матура оценки (математика, јазик и еден избирен хемија/биол/физика) плус оценки 3/4 год. За словенечки дали треба пред упис не знам!
 
Член од
18 мај 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
за упис на медицина не е потребен положен словенечки јазик, за повеќе информации за медицина пишете ми во порака
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
10
Поени од реакции
28
Здраво, заинтересиран сум за студии во Словенија, поконкретно на факултетот за компјутерски науки на еден од овие 2 смера: Computer science and mathematics или Computer and information science.
Имам неколку прашања во врска со ова, првото е дали тоа што студиите се на словенечки е голем проблем за луѓе без никакво предзнаење на јазикот.
Ја отворив онлајн апликацијата и не ми е јаснокога и кои документи треба да се испратат бидејќи сеуште немам сведителство од 4та година и диплома од матура, а апликацијата трае уште еден месец.

Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom