Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Нц.Територијата на која се наоѓаат амбасадите,конзулатите и претставништвата не се суверена територија на земјата чија е мисијата. Мисијата има имунитет и е заштитена во рамки на домаќинот, ама тоа не претставува суверенитет.

Ако САД сакаат да упаднат во Еквадорската амбасада во Велика Британија, домаќинот треба да ја штити амбасадата од "натрапниците". Не е баш ситуација која е посакувана.
Башка што со Асанж ситацијата е доста комплицирана.
Амбасадата има екстериторијалност што би значело дека во нејзините граници не важат локалните закони на земјата домаќин, локалната полиција и војска не смее да влезе без одобрување на амбасадорот, не смее дури ни пожарната. Напад на амбасадата се толкува како напад на земјата чија амбасада ја претставува. Или по наши исти кур друго паковање. Комотно можеме да рачунаме дека територијата на која лежи амбасадата претставува суверена територија на земјата која таа амбасада ја претставува.
by the Vienna Convention on Diplomatic Relations the host country may not enter the premises of the mission without permission of the represented country, even to put out a fire. International rules designate an attack on an embassy as an attack on the country it represent.[DOUBLEPOST=1477615410][/DOUBLEPOST]
Не грешка си. Не се бара екстрадиција. Дека нема ни дело ни докази.
Се бара да им се затворат фирмите. Тоа не е мешање во внатрешни работи?



Точно, и јас преферирам таква држава, каде судството функционира. Држава што има правни механизми да се корегира самата.
НО! Што правиме, ако еве теоретски, една држава запаѓа во фашистичка дикататура? Теоретски.
Дали би требало западни демократии, Европски или САД да направат политичка интервенција, или да ја остават сама на себе во говната?
Конкретен пример еве Северна Кореа, што гледаат да се мешаат колку што можат помалку во внатрешна политика, а народот таму живее како во логор. Тоа е позитивно за тие луге?

Исто те прашав за Хитлер, тој си требел Евреи, тоа е внатрешна работа? Требало да не му се мешаат?

И повторно, кое општествено уредување според тебе е правилно, повеќе накај Европа и САД или по правилно е општествено уредување како еве денешна Турција, Кина или Русија?
Нивно е да си побараат, наше е дали ке исполниме. Значи побараја , не ни наредија како некој твој сакани.
Зошто западните демократии да интервенираат? Нели за тоа постои ООН?
Од каде знаеш како живее народот во С. Кореја. Можи така сакаат да си живеат. Оти не интервенираат во С. Арабија. Таму според тебе е демократија или не , вака според американски стандарди?
П.с и јас чекам одговор за твоето мислење околу нашиот договор со САД околу екстрадицијата на нејзини граѓани ? Или во подрум беше, незнаеш ништо за тоа?
Ај касно е сега, таман брифирај се до утре па кажи како ти се чини. Баш да видам што ќе напишиш.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Амбасадата има екстериторијалност што би значело дека во нејзините граници не важат локалните закони на земјата домаќин, локалната полиција и војска не смее да влезе без одобрување на амбасадорот, не смее дури ни пожарната. Напад на амбасадата се толкува како напад на земјата чија амбасада ја претставува. Или по наши исти кур друго паковање. Комотно можеме да рачунаме дека територијата на која лежи амбасадата претставува суверена територија на земјата која таа амбасада ја претставува.
by the Vienna Convention on Diplomatic Relations the host country may not enter the premises of the mission without permission of the represented country, even to put out a fire. International rules designate an attack on an embassy as an attack on the country it represent.[DOUBLEPOST=1477615410][/DOUBLEPOST]
Нивно е да си побараат, наше е дали ке исполниме. Значи побараја , не ни наредија како некој твој сакани.
Не ми се верува. Европејцијве и Американциве што инсистираат за правда, тие се мешале во внатрешни работа.
А Турциве бараат фирми да се затворат по список, тоа е во ред дека било фино замолено.
Ептен глуп со сила се правиш. Тоа на Турците не е мешање во внатрешни работи? Тоа е во ред?

Но еве десети пат, нема одговор, може се срамиш од сопствениот одговор.

Кое општествено уредување според тебе е правилно, повеќе накај Европа и САД или по правилно е општествено уредување како еве денешна Турција, Кина или Русија?
Можеби за тебе идеал е диктатура каде жителите немаат никакви права и нема право ниту правда? Има секакви будали.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Зошто некој тука би ја критикувал НР Кина или Руската Федерација? Темата е за претседателските избори во САД.
И да не ти останам должен, затоа што најверојатно во последните 30 години токму САД палеше и гаснеше секаде низ светот, не РФ не НРК, така да ако заебале работа некаде, а заебале на многу места тогаш да тие се криви. Друга работа јас можеби не сум запознаен но не гледам нити руски нити кинески трупи на границата на САД, напротив ситуацијата е сосем обратна. Амерички трупи има секаде каде што америка си ги штити нејзините интереси а тоа би било секаде на планетата.
Ако Трамп е човекот кој би ја сменил таквата надворешна политика на САД пошто очигледно Клинтон абер нема да го направи тоа , баш напротив сака уште повеќе да се наметнува на сметка на другите , посебно во активно мешање на внатрешните работи на други земји и газење врз нивниот суверенитет тогаш да јас како граѓанин на една мала и неважна земја повеќе би го преферирал Трамп отколку Клинтон, за тебе незнам.
Трамп разбира надворешна политика колку јас и ти што разбираме како се расклопува Ербас патнички авион.

Плус да речеме дека е така дека Трамп сака да го намали влијанието на САД во други држави. Ние би го преферирале тој човек точно, мене јасно ми е зошто и Путин и Кинезите би го сакале. Но која е логиката американците да би гласале за човек што ќе го ослаби светското влијание на САД.

И внимавајте кога зборувате за демократија и нејзините принципи кои се однесуваат на граѓаните во однос на својата држава и власт. На меѓународна сцена и односи помеѓу држави нема баш принципи на демократија.

Плус се чудите зошто на Асанж му бил скратен интернетот а заборавате дека е прогласен од САД за државен непријател.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Епа нема правда, добро утро, секоја земја особено веле сила како САД си го гледа својот интерес.
Гледам си се распишал, по овој одговор немаш право да продолжиш со морализирање.

Русија како сила има право да си обезбеди излез на море и пристаниште во комшилук што до вчера било нејзино.

Турција како помала сила има право да го фати Грујо за гуша и да му каже што да прави за да си го заштити својот интерес.

Трамп како милијардер или како „снаодлив“ човек има право да избегне данок за да си го заштити својот интерес.

Хилари како политичар со децении и несомнено моќна фигура има право да лаже, краде, фалсификува мејлови и да прави што сака за да си го заштити својот интерес..

Секој има право да прави што сака „за да си го гледа својот интерес“. Нема за што да се дискутира ако одиш според тоа, а особено затоа што во сите други постови продаваш некаков морал (од твоја гледна точка).
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Гледам си се распишал, по овој одговор немаш право да продолжиш со морализирање.

Русија како сила има право да си обезбеди излез на море и пристаниште во комшилук што до вчера било нејзино.

Турција како помала сила има право да го фати Грујо за гуша и да му каже што да прави за да си го заштити својот интерес.

Трамп како милијардер или како „снаодлив“ човек има право да избегне данок за да си го заштити својот интерес.

Хилари како политичар со децении и несомнено моќна фигура има право да лаже, краде, фалсификува мејлови и да прави што сака за да си го заштити својот интерес..

Секој има право да прави што сака „за да си го гледа својот интерес“. Нема за што да се дискутира ако одиш според тоа, а особено затоа што во сите други постови продаваш некаков морал (од твоја гледна точка).
Реалноста е таа, секоја сила си го брка својот интерес.
Интересно беше дека само САД некако забележуваат што правеле, другите не.

Не сум јас тој што морализира, апсолутно, Трамп тие ми го продаваат на моралност "нема да бил купен". Епа не е ниту морален ниту скап, се продаде за еден данок.

А еве едно прашање: дали треба да тежнееме да живееме во општество каде царува правото и закон?[DOUBLEPOST=1477657192][/DOUBLEPOST]
Плус да речеме дека е така дека Трамп сака да го намали влијанието на САД во други држави. Ние би го преферирале тој човек точно
Дали би преферирале?
Кога ќе се намали влијанието на САД и ЕУ тука, само ќе биде пополнето со Турско и Руско влијание.

Какво влијание би преферирале?

Запад да инсистира на спроведување на правда и закон?
Турција што да бара да се затвораат фирми по список?
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
:facepalm: Трамп сам се фалеше дека избегнувал данок, го има на снимка.
А самиот Трамп за разлика од тоа што те убедува има многу пари од Саудиска Арабија и други меѓународни донатори. Можеби не е плата за конференција но е во форма на договори за недвижности итн итн. Исто срање, да не кажам многу полошо. Конкретно Македонија не видела лошо од Обама или од Клинтон, а промени на политика на Трамп не се знае што би донеле...
Каде е тука одговорот?

Мене лично ништо не ме убедува, но ако ги анализираме фактите тогаш ќе дојдеме до крајниот заклучок кој навистина зима пари од Сауди Арабија. Трамп, кој едно време сакаше да има забранет влез за сите муслимани во САД кои доаѓаат од местата каде што се војува се додека не го решат тој проблем или Киллари, вечниот пријател на Арабија! Патем само Арабија има интерес од слаб Иран, јас не гледам друга причина зошто се оди на Иран. Никогаш не се заканувале со војна кон САД и Нато терористичкиот пакт и кога има некаков конфликт на тој дел од светот, секогаш го започнува Сауди затоа што знае дека САД стои зад нив, а за волја на вистината Иран за една недела воено ќе ја уништи Сауди. Гледаме дека ништо не можат да направат во Јемен. Башка што се тие 26-28 воени бази на САД кои постојано го имаат Иран на нишан, и нормално тоа не е провокација да си залепен до границата на “непријателот“. Кој води таква политика Киллари или Трамп?

Дај доказ дека не платил даноци за 2015 г. И што се однесува за Киллари? Еве Трамп не плаќал даноци, што е со неа? Од Вајтвотер, од убиствата, лажењето, крадењето до податоците на Викиликс. Тие злосторства се за електрична столица или за неколку доживотни, а не да се биде во трка за претседател.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Мене лично ништо не ме убедува, но ако ги анализираме фактите тогаш ќе дојдеме до крајниот заклучок кој навистина зима пари од Сауди Арабија. Трамп, кој едно време сакаше да има забранет влез за сите муслимани во САД кои доаѓаат од местата каде што се војува се додека не го решат тој проблем или Киллари, вечниот пријател на Арабија! Патем само Арабија има интерес од слаб Иран, јас не гледам друга причина зошто се оди на Иран. Никогаш не се заканувале со војна кон САД и Нато терористичкиот пакт и кога има некаков конфликт на тој дел од светот, секогаш го започнува Сауди затоа што знае дека САД стои зад нив, а за волја на вистината Иран за една недела воено ќе ја уништи Сауди. Гледаме дека ништо не можат да направат во Јемен. Башка што се тие 26-28 воени бази на САД кои постојано го имаат Иран на нишан, и нормално тоа не е провокација да си залепен до границата на “непријателот“. Кој води таква политика Киллари или Трамп?
Не ми е јасно што кур те боли колку бази имале САД или кого држеле на нишан.
Или да не мислиш со Иран да правиме сојуз па си се загрижил?

Дај доказ дека не платил даноци
Дволен доказ ми е дека сам се фалеше со тоа што избегнувал данок да плати.
Зар таков човек мислиш дека ќе има интегритет војна индустрија да одбие?
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.723
Поени од реакции
9.759
FBI повторно ја отвори истрагата против психопатката откако пронашле мејлови. Медиумите и нарачаните анкети почнаа да вртат гз откако почнаа да доаѓаат резултатите од раното гласање во Флорида итн. Да видиме баш дали се 80-20 шансите за бабата или ќе се случи нов Брексит.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
FBI повторно ја отвори истрагата против психопатката откако пронашле мејлови. Медиумите и нарачаните анкети почнаа да вртат гз откако почнаа да доаѓаат резултатите од раното гласање во Флорида итн. Да видиме баш дали се 80-20 шансите за бабата или ќе се случи нов Брексит.
Џејмс Коуми - директорот на Федералното Биро за Истраги на САД - ФБИ, е пулен на Клинтонови, ова ре-отворање на истрагата против Хилари Клинтон е најобично замачкување на очи, на крајот на краиштата, треба да се има некаква јавна перцепција - па макар и лажна јавна перцепција - дека постои правна држава во САД, или во спротивно, кој к_рац од тој систем на проверки и баланси ?

Редовните претседателски избори во САД за 2016 година ќе се одржат за 11 дена од сега, тешко е да се очекува дека ФБИ ќе излезе со било какви првични заклучоци од оваа ре-отворена истрага во наредните 10 дена.

Без кривична пријава против Хилари Клинтон, ваквата ре-отворена истрага на ФБИ нема да има никаков ефект на претстојните редовни претседателски избори во САД кои треба да се одржат на 8 ноември 2016, единствено со кривична пријава против Клинтоница може да се поништи нејзината кандидатура за претседател на САД, а поголема е веројатноста дека ќе паднат рани ноемвриски снегови отколку ФБИ да поднесе кривична пријава против Клинтоница во наредните 10 дена.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.723
Поени од реакции
9.759
Џејмс Коуми - директорот на Федералното Биро за Истраги на САД - ФБИ, е пулен на Клинтонови, ова ре-отворање на истрагата против Хилари Клинтон е најобично замачкување на очи, на крајот на краиштата, треба да се има некаква јавна перцепција - па макар и лажна јавна перцепција - дека постои правна држава во САД, или во спротивно, кој к_рац од тој систем на проверки и баланси ?

Редовните претседателски избори во САД за 2016 година ќе се одржат за 11 дена од сега, тешко е да се очекува дека ФБИ ќе излезе со било какви првични заклучоци од оваа ре-отворена истрага во наредните 10 дена.

Без кривична пријава против Хилари Клинтон, ваквата ре-отворена истрага на ФБИ нема да има никаков ефект на претстојните редовни претседателски избори во САД кои треба да се одржат на 8 ноември 2016, единствено со кривична пријава против Клинтоница може да се поништи нејзината кандидатура за претседател на САД, а поголема е веројатноста дека ќе паднат рани ноемвриски снегови отколку ФБИ да поднесе кривична пријава против Клинтоница во наредните 10 дена.
Истовремено излезе аудио снимка од оваа како сугерира да се наместат изборите во Палестина.

http://observer.com/2016/10/2006-audio-emerges-of-hillary-clinton-proposing-rigging-palestine-election/

Го делам твоето мислење околу Коуми и ФБИ, но доколку тој отвори истрага очигледно е дека е приморан на тој чекор. Сигурен сум дека би избегнал скандали 11 дена пред избори доколку можел. Се крчка нешто, ќе видиме што ќе излезе. Изгледа внатрешните анкети се доста поразлични од оние наместените по медиумите па ги фати страв?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Истовремено излезе аудио снимка од оваа како сугерира да се наместат изборите во Палестина.

http://observer.com/2016/10/2006-audio-emerges-of-hillary-clinton-proposing-rigging-palestine-election/

Го делам твоето мислење околу Коуми и ФБИ, но доколку тој отвори истрага очигледно е дека е приморан на тој чекор. Сигурен сум дека би избегнал скандали 11 дена пред избори доколку можел. Се крчка нешто, ќе видиме што ќе излезе. Изгледа внатрешните анкети се доста поразлични од оние наместените по медиумите па ги фати страв?
Целиот свет знае дека Хилари Клинтон бранела педофили префрлувајќи ја вината врз жртвата, па ништо не се смени во општото јавно мислење кај американските гласачи, а сега би требало да се вознемират бидејќи Клинтоница ги местела изборите во Палестина ?

Ништо не ги менува овие изгубени будали наречени американци, да не беа граѓани на држава со нуклеарно вооружување и моќна авијација и морнарица воопшто не ќе ни беше гајле какви будали се, но овие будали ќе го гласаат идниот врховен командант на држава со нуклеарно вооружување, поради што светот и човештвото мораат да му ја мислат за кого ќе гласаат овие будали.

Секако дека има страв од Регановиот ефект и кај Републиканците и кај Демократите во САД, во 1980 година сите очекуваа Џими Картер да биде реизбран за втор претседателски мандат, но Роналд Реган им дојде како атомска бомба детонирана под земја, ги фати во целост неподготвени.

Секако дека има страв поради внатрешните анкети, но не верувам дека ова ре-отворање на истрагата против Хилари Клинтон е резултат на таквите стравови. Ова е најобично подмачкување очи за тие кои сакаат да веруваат во правдата, или давање аргумент на поддржувачите на Клинтоница за да се правдаат дека нивната миленичка е жртва на заговор за поништување на нејзината кандидатура за претседател на САД или за нејзино затворање поради криминални дејствија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Не ми се верува. Европејцијве и Американциве што инсистираат за правда, тие се мешале во внатрешни работа.
А Турциве бараат фирми да се затворат по список, тоа е во ред дека било фино замолено.
Ептен глуп со сила се правиш. Тоа на Турците не е мешање во внатрешни работи? Тоа е во ред?

Но еве десети пат, нема одговор, може се срамиш од сопствениот одговор.

Кое општествено уредување според тебе е правилно, повеќе накај Европа и САД или по правилно е општествено уредување како еве денешна Турција, Кина или Русија?
Можеби за тебе идеал е диктатура каде жителите немаат никакви права и нема право ниту правда? Има секакви будали.
Уште кога си направи филм со специјалците сфатив дека си правам муабет со мало дете, евентуално со напален пубертетлија кој сега скоро го гледал Рамбо .
Туку не ми кажа кој ќе им го пратат. Фоките или некој друга елитна единица. Или еден ќе им пратат како во старите добри времиња и ке им еби мамата на сите таму. Терминатор Т 800 добро звучи.
Тие нив ова она.
И многу ме нервираат дечиња кои само прашуваат прашуваат и прашуваат , а не се кадар ни на едно прашање да одговорат. Ете бујрум имаш прашање повели одговори.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Тролање на мртво,
Путин: Америка е банана држава сега?

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Трамп разбира надворешна политика колку јас и ти што разбираме како се расклопува Ербас патнички авион.

Плус да речеме дека е така дека Трамп сака да го намали влијанието на САД во други држави. Ние би го преферирале тој човек точно, мене јасно ми е зошто и Путин и Кинезите би го сакале. Но која е логиката американците да би гласале за човек што ќе го ослаби светското влијание на САД.

И внимавајте кога зборувате за демократија и нејзините принципи кои се однесуваат на граѓаните во однос на својата држава и власт. На меѓународна сцена и односи помеѓу држави нема баш принципи на демократија.

Плус се чудите зошто на Асанж му бил скратен интернетот а заборавате дека е прогласен од САД за државен непријател.
Види за расклопување можи ке го расклопам, потешко би ми одело склопувањето ама јбг.
Јас не зборувам во името на Американците, јас си кажав што јас би преферирал и образложив и зошто. А зошто Американците би го гласале, па можеби дека сфатија дека помина тоа време кога САД палеше и гасеше и дека ако продолжи со таа политика неминовно би довело до војна, војна во која Клинтон ке биди некаде на безбедно додека тие ќе го јадат брутот. Самозачувувањето е поприлично јак мотив.
И кој рече дека се чудам? Само прашав дали ги личи а не дека се чудам или дека сум изненаден од постапките на најголемата демократија на светот. Впрочем вие цело време ја величите колку е таа демократска и праведна и пример за останатите кои ете според вас се по правило или режими или диктатури, ќе си помисли човек дека сте државјани на САД а не на друга држава( додуша можи и си , кој да знае ).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom