Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
1 февруари 2014
Мислења
218
Поени од реакции
368
Ме утепа со муабетот :place: Целата иронија е што никогаш не сум била љубител на благо, сега бодибилдингов скроз ми ги поремети смените :icon_lol:
За кардио правам 40-45 минути дневно во просек, плус тежински тренинг.
Целта на постот ми беше дали некој имал слично искуство и како излегол на крај со тоа.
Никако не планирам да станам дебела и да си се оддадам на јадење благо навечер :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Инаку имам 30 години но се сомневам дека проблемот е во метаболизмот. Сигурна сум дека е пореметување во исхраната како последица на долгорочно тренирање и строг режим. Само што решение немам.

Во секој случај фала.
Поздрав
This. Истото ми се случува и мене после неколку месеци чистење преку лето и строг режим.Едноставно губиш контрола за апетит и буквално ми се дешаваше да изедам по 3-4 милки на јадење, по 400-500 грама наполитанки, цели торти и не сум престанувал дур не осетам дека ќе ми прсне стомакот... Знам како е, не се секирај ќе ти помине за некое време, најдобро решение ти е да не купуваш благи работи дома. Или па земи во еден ден изеди сее благо и џанк фуд по дома, напрај си го меракот и после знаеш дека нема ништо на залиха и нема да бараш благо, барем јас така правам.
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
Фактот што има луѓе што ме разбираат и на некој начин се биле или се ставаат на мое место, ми олеснува. Во меѓувреме читав многу за оваа проблематика и е проблем со кој се соочуваат многу луѓе што се занимаваат или го прават овој спорт. (n) И да, како што и кажав претходно, спортов премногу бара и психички и физички и како последица се јавува ваквото пореметување во исхраната.
За жал дома неможам целосно да отстранам се што е џанк фуд бидејќи по дома другиве не се билдери :pos: ама мислам дека полека полека се враќам во нормала и успевам да одолеам на искушенија.
Единствен плус од оваа кошмарна епизода е мускулната маса што ја качив :jeeee:, па сега земав и Л-Карнитин + малце промена во ритамот на тренинзите и мислам дека ќе излезам како добитник од кризава.
У секој случај ова е проблематика за која очигледно премалку се зборува а не е за занемарување и многу ви фала за подршката.

Риспект! :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
@Alexandra.babe таа проблематика е на психичко ниво затоа и нема универзален лек за сите.
Секој различно се изборува со контролата на јадење, посебно во доцните часови или кога е под стрес.
Еве мене душа ме боли кога поминувам покрај бурекџилница или пак пред седмица за еден убав голем хамбургер, али си се тешам дека ќе ми пропадне трудот од неколку денови и ги избегнувам максимално.
Пиење на вода во тој период знае да помогне, исто и зелена салата со малку оцет, што е можно помалку сол и по можност без воопшто масло, направи си салата и јади ја кога те фаќа криза, внимавај само на маслото да не внесеш повеќе калории со неа отколку од парче торта :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Jaс не знам дали сум навикнал со тек на време на чиста исхрана, или едноставно таков човек сум, ама никогаш не ме фаќа криза за ништо.

Благо, сладоледи и чоколади ми се одбивни, едино темно чоколадо сакам понекогаш да земам коцка или две. Бели пецива и тестенини ми се онака, просек, понекад јадам чисто ради друштво ама генерално немам никаква желба за такви работи. Еве денес едно ѓеврече од Силбо смачкав. Бурек не можам да смислам. Сендвич со туна или сардина би одбрал во било кое време пред хамбургер.
И да не вежбав воопшто пак истотo ќе го јадев :)
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Jaс не знам дали сум навикнал со тек на време на чиста исхрана, или едноставно таков човек сум, ама никогаш не ме фаќа криза за ништо.

Благо, сладоледи и чоколади ми се одбивни, едино темно чоколадо сакам понекогаш да земам коцка или две. Бели пецива и тестенини ми се онака, просек, понекад јадам чисто ради друштво ама генерално немам никаква желба за такви работи. Еве денес едно ѓеврече од Силбо смачкав. Бурек не можам да смислам. Сендвич со туна или сардина би одбрал во било кое време пред хамбургер.
И да не вежбав воопшто пак истотo ќе го јадев :)
Не ми е јасно како накачувате килажа ако сте на маса без junk food моментално имам 85kg цел ми е 90-95kg до април месец јадам се и минимално се дебелеам денес изедов 2бурека со сирење една милка 100г 150г телешко и 100г овес пред тренинг после тренинг 3свниски колбаси со салата банана две јаболки и whey и еве додека пишувам јадам bueno и ме чека Alpiko од 100г :D[DOUBLEPOST=1478216502][/DOUBLEPOST]
Jaс не знам дали сум навикнал со тек на време на чиста исхрана, или едноставно таков човек сум, ама никогаш не ме фаќа криза за ништо.

Благо, сладоледи и чоколади ми се одбивни, едино темно чоколадо сакам понекогаш да земам коцка или две. Бели пецива и тестенини ми се онака, просек, понекад јадам чисто ради друштво ама генерално немам никаква желба за такви работи. Еве денес едно ѓеврече од Силбо смачкав. Бурек не можам да смислам. Сендвич со туна или сардина би одбрал во било кое време пред хамбургер.
И да не вежбав воопшто пак истотo ќе го јадев :)
Не ми е јасно како накачувате килажа ако сте на маса без junk food моментално имам 85kg цел ми е 90-95kg до април месец јадам се и минимално се дебелеам денес изедов 2бурека со сирење една милка 100г 150г телешко и 100г овес пред тренинг после тренинг 3свниски колбаси со салата банана две јаболки и whey и еве додека пишувам јадам bueno и ме чека Alpiko од 100г :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Не ми е јасно како накачувате килажа ако сте на маса без junk food моментално имам 85kg цел ми е 90-95kg до април месец јадам се и минимално се дебелеам денес изедов 2бурека со сирење една милка 100г 150г телешко и 100г овес пред тренинг после тренинг 3свниски колбаси со салата банана две јаболки и whey и еве додека пишувам јадам bueno и ме чека Alpiko од 100г :D[DOUBLEPOST=1478216502][/DOUBLEPOST]
Не ми е јасно како накачувате килажа ако сте на маса без junk food моментално имам 85kg цел ми е 90-95kg до април месец јадам се и минимално се дебелеам денес изедов 2бурека со сирење една милка 100г 150г телешко и 100г овес пред тренинг после тренинг 3свниски колбаси со салата банана две јаболки и whey и еве додека пишувам јадам bueno и ме чека Alpiko од 100г :D
А каква маса ти треба во тие 95кг?
Со бурек сигурно нема да качиш мускулна, а ако планираш да имаш 90-95кг мускулна тогаш имаш поголем проблем - си ставил нереална цел.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А каква маса ти треба во тие 95кг?
Со бурек сигурно нема да качиш мускулна, а ако планираш да имаш 90-95кг мускулна тогаш имаш поголем проблем - си ставил нереална цел.
A calorie is a calorie

/s
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
А каква маса ти треба во тие 95кг?
Со бурек сигурно нема да качиш мускулна, а ако планираш да имаш 90-95кг мускулна тогаш имаш поголем проблем - си ставил нереална цел.
Колку и да се трудиш неможеш да накачиш килажа со чиста мускулна маса мене зборот ми беше како може само со здрава храна да накачите килажа , незнам која храна е калорична освен овесот компирот макароните и оризот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Исто е ама не е исто.
Ќе бидеш погрешно разбран од некој почетник, па ќе проба со тулумби билдер да стане.
Нека проба де. Ако мисли дека со тулумби се станува билдер ондак прво треба мозокот да го набилда и способноста за критичко размислување, извлекување логики и евалуирање вистини.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не ми е јасно како накачувате килажа ако сте на маса без junk food моментално имам 85kg цел ми е 90-95kg до април месец јадам се и минимално се дебелеам денес изедов 2бурека со сирење една милка 100г 150г телешко и 100г овес пред тренинг после тренинг 3свниски колбаси со салата банана две јаболки и whey и еве додека пишувам јадам bueno и ме чека Alpiko од 100г :D
Продолжи со таквата исхрана и пушти една фотка во април да видиме што си направил.



Sent from my A8 using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Продолжи со таквата исхрана и пушти една фотка во април да видиме што си направил.
Sent from my A8 using Tapatalk

:pos:
јас со таква диета како Успешен κлошаρ за 1 месец стотка ке направам ) блазе си ти што се кркаш и не се дебелиш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Ајде проста математика, ако 1гр Јаглехидрати има 4кал, 1гр протеин 4кал, 1гр масти 9кал :D
Според математичарите во КАМ на 100гр пире имаат 212ккал.
Pire.jpg
Ако пирето има 80гр јаглехидрати и 9гр протеин како што е наведено, тогаш би имале 320+36=356ккал.
Дури и кога влакната кои се наведени дека се 8гр се дел од тие 80гр јх би имале 324ккал, цирка 300, а не 200 како наведеното :)
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Ајде проста математика, ако 1гр Јаглехидрати има 4кал, 1гр протеин 4кал, 1гр масти 9кал :D
Според математичарите во КАМ на 100гр пире имаат 212ккал.
Прегледај го приврзокот 159622
Ако пирето има 80гр јаглехидрати и 9гр протеин како што е наведено, тогаш би имале 320+36=356ккал.
Дури и кога влакната кои се наведени дека се 8гр се дел од тие 80гр јх би имале 324ккал, цирка 300, а не 200 како наведеното :)
:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom