Добитници на лотарија за САД

Член од
12 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
sakam da prasam vo vrska so slikata, mora da bidi bas na bela pozadina? nemozi da pustam primer od apsolventska?
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
sakam da prasam vo vrska so slikata, mora da bidi bas na bela pozadina? nemozi da pustam primer od apsolventska?
Ако баш немаш слика со бела позадина, тогаш пробај пушти ја сликата од апсолвентска, убаво е да биде со бела позадина сликата, сликај се дома на зид, ќе имаш бела позадина.
Ќе видиш ако системот ти ја прифати сликата која ја имаш добро, пробата нема ништо да те чини. Пробај па ќе видиш.
Треба одредена резолуција да има сликата со која ќе аплицираш.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
и јас аплицирам за зеленава лотарија фамилијарно со години наназад и сме немале среќа да не извлечат, но и ако ме извлечат сум имал недоумица дали сите наеднаш треба да заминеме или може прво јас да заминам да испитам терен да обезбедам работа (јас сум мајстор имам занает, и повеќегодишно работно искуство, ама треба да се лиценцирам пред да можам да работам и заработувам),стан, па потоа да ги повлечам женами со децаа, бидејќи ако треба сите наеднаш да заминат прво трошоците за живот на самец и семејство не се исти а друго и во непознато со деца без работа, покрив надглава, без никој и ништо незнам дали е паметна работа?

п.с. Е сега работава е рибата во морето тавата на шпоретот ама какоза размислување мислам дека држи место или??
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
и јас аплицирам за зеленава лотарија фамилијарно со години наназад и сме немале среќа да не извлечат, но и ако ме извлечат сум имал недоумица дали сите наеднаш треба да заминеме или може прво јас да заминам да испитам терен да обезбедам работа (јас сум мајстор имам занает, и повеќегодишно работно искуство, ама треба да се лиценцирам пред да можам да работам и заработувам),стан, па потоа да ги повлечам женами со децаа, бидејќи ако треба сите наеднаш да заминат прво трошоците за живот на самец и семејство не се исти а друго и во непознато со деца без работа, покрив надглава, без никој и ништо незнам дали е паметна работа?

п.с. Е сега работава е рибата во морето тавата на шпоретот ама какоза размислување мислам дека држи место или??
Од добивањето на визата ...имате 6 месеци да влезете во УСА. (Некаде пишува од датумот на извршениот лекарски преглед, тоа е ден два порано)
Добитникот МОРА да влезе прв.

Од она што имам читано искуства по форуми и блогови....
Добитникот (обично мажот) влегува одма после добивањето на визата.....останатите од семејството влегуваат после 4 до 5 месеци.
Никој не ризикува и да чека да влезе последниот ден од истекувањето на рокот.
 

olitea

I Am The Enemy
Член од
24 април 2007
Мислења
829
Поени од реакции
19
Има форумџија Пекович извлечен на лотаријата, тој имал 4 годишно средно образование ама не ги завршил тој тие 4 години во рок од 4 години, и затоа го одбиле за зелена карта во амбасадата. Баш штета.

Инаку нема шанси ако си со 3 години средно образование да ти ја одобрат зелената карта во амбасада. Ригорозни се и бараат 4 годишно средно образование и тоа редовно во 4 години да е завршено образованието, никако не признаваат вонредно средно образование.
А на пример јас сакам сега да аплицира јас имам 3 год завршено средно а сопругата 4.а инаку и двајцата сме вработени преку 5 години .јас работам во државна установа.има ова врска или не.и дали има врска кој е носител на пријавата јас или сопругата
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
А на пример јас сакам сега да аплицира јас имам 3 год завршено средно а сопругата 4.а инаку и двајцата сме вработени преку 5 години .јас работам во државна установа.има ова врска или не.и дали има врска кој е носител на пријавата јас или сопругата
има , штом сопругата има 4 степен нека биде таа носителот и решен проблем .
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Едно прашање :)
Нели во самата апликација прашува дали живееш во земјата каде што си се родил , или дали живееш во друга држава ... Е сега доколку не живеам во земјата во која сум се родила , работам во друга држава и таму живеам , ке ја напишам државата во која моментално живеам . Прашањето е :Дали доколку би ме извлечиле на лотаријата , во која амбасада ке се одржи интервјуто , во мојата матична држава или во државата во која моментално живеам и работам ?
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
ај едно прашање од мене да речеме избран си на лотаријава поминуваш интервју се ова она дали можеш да ја добиеш зелената карта и да не си отидеш во америка...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
ај едно прашање од мене да речеме избран си на лотаријава поминуваш интервју се ова она дали можеш да ја добиеш зелената карта и да не си отидеш во америка...
Не можеш затоа што зелената карта ја добиваш таму, а не тука. Без да поминеш барем еднаш кај нив на граница - нема зелена т.е го активираш статусот кога се проаѓа првпат.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
По пристигање во Америка, колку време се чека за зелената да ти стигне на адреса?
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Не можеш затоа што зелената карта ја добиваш таму, а не тука. Без да поминеш барем еднаш кај нив на граница - нема зелена т.е го активираш статусот кога се проаѓа првпат.
фала ти на одоговорт да знам ако ми се падне некогаш, ќе си земам неплатен одмор од работа шетам у америка па се враќам ...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.019
фала ти на одоговорт да знам ако ми се падне некогаш, ќе си земам неплатен одмор од работа шетам у америка па се враќам ...
Не сум сигурен ама мислам дека ако добиеш грин кард максимум што можеш да бидеш надвор од границите на Америка е 6 месеци, се додека не си добиеш државјанство, а тој процес трае едно 5 години. Е сега дали беше по година или вкупно за 5 години и за тоа не сум сигурен, информацијава ја знам од човек кој е веќе извлечен.
Ако планираш да се враќаш боље не ни оди на интервју.

Едно прашање :)
Нели во самата апликација прашува дали живееш во земјата каде што си се родил , или дали живееш во друга држава ... Е сега доколку не живеам во земјата во која сум се родила , работам во друга држава и таму живеам , ке ја напишам државата во која моментално живеам . Прашањето е :Дали доколку би ме извлечиле на лотаријата , во која амбасада ке се одржи интервјуто , во мојата матична држава или во државата во која моментално живеам и работам ?
И за ова не сум сигурен, ама мислам дека таму ќе си одиш на интервју, само country of eligibility ќе си ставиш Македонија.

Иначе за сите прашања човеков е експерт

http://britsimonsays.com/dv-faq/

А може и во коментари да му поставите прашање.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Не сум сигурен ама мислам дека ако добиеш грин кард максимум што можеш да бидеш надвор од границите на Америка е 6 месеци, се додека не си добиеш државјанство, а тој процес трае едно 5 години. Е сега дали беше по година или вкупно за 5 години и за тоа не сум сигурен, информацијава ја знам од човек кој е веќе извлечен.
Се рачуна времето севкупно, не мора таму да седиш 5 години како да си роб. Најчесто седат за да земат државјанство најбрзо што може, инаку можеш ти таму да седиш 6 месеци, тука 6 месеци, но така се фаќа вкупно 10 години додека дојдеш до државјанство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom