Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Ристо Арнаудовски :ROFLMAO:, сум заборавил дека постои човеков. Ќе го прават дебитант сега, на скоро па 40 години? Што ли му текнало на Лино?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Ристо Арнаудовски :ROFLMAO:, сум заборавил дека постои човеков. Ќе го прават дебитант сега, на скоро па 40 години? Што ли му текнало на Лино?
Одлично ќе се вклопи во играта. Кај шо практикува Лино игра од 19 век ќе му легни таа спорост. Додека не се донесе тренер што практува модерен начин на игра тешко дека ќе направиме нешто..
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Украина би требало лесно да ја добиеме, а познавајќи ги нашиве сто посто ќе се решава во последни 5 минути со Чешка. А реално треба нив лагано 5-6 разлика да ги добиеме....ама ај..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ристо Арнаудовски :ROFLMAO:, сум заборавил дека постои човеков. Ќе го прават дебитант сега, на скоро па 40 години? Што ли му текнало на Лино?
Можда се бламирам ама ќе си прашам, не беше овој ракометар на песок едно време?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Можда се бламирам ама ќе си прашам, не беше овој ракометар на песок едно време?
Да, беше хрватски репрезентативец во ракомет на песок. :)
Настрана од тоа, човекот си беше солиден играч на времето, за разлика од некои други играчи на кои им се пружало шанса во репрезентација минативе години, или медиуми пишувале зошто не се повикуваат, имаше солидна кариера, дури мислам дека беше и најдобар стрелец сезона или две во хрватско првенство, стигна и до Загреб (иако не се прослави :D). Можеби добро ќе дојдеше на таа позиција во времето кога го изгубивме Раде Стојановиќ во репрезентација, мислам дека и дојде баш тој период тука за да игра за нас, а искрено не ми текнува што се случи и зошто никогаш не заигра, ама не знам што цел им е да го враќаат сега кога има минимум 35 години и е веќе потрошен материјал.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мене ми се чини дека ова со Арнаудовски е повеќе да го тестираат на тренинг отколку дека сериозно го планира Лино.

Со оглед на списокот кој го извади, ќе бидам многу изненден ако 16те не се следните:

Ристовски / Даскаловски
Манасков / Ојлески
Георгиевски
Стоилов / Н.Маркоски
К. Лазаров / Митков
Прибак / Кузмановски
Талески / Ф.Лазаров / Нелоски
Јоновски / В.Маркоски

Единствено веројатно 16тото место на Нелоски виси, но кога веќе Костески и Пешевски не се во скратениот список од 21 не гледам кој би го заменил (евентуално Поповски за да има 2 десни крила). А и реално има логика да ги уигрува и навикнува на репрезентација трите млади надежи на лев и среден бек со оглед дека наскоро секако ќе останат само тие на бековските позиции.

Инаку од погорниот состав, со оглед на тренерското педигре, стварно срамота е ако конечно не склопи квалитетна одбрана Лино. А веќе неколку години репрезентацијата ни назадува во одбрана (колку што се подобрија во напад, двојно повеќе ослабеа во одбрана). А во напад секако ќе се крстиме во Кире пак...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
http://www.gol.mk/rakomet/ete-zoshto-chervar-go-povika-arnaudovski-so-13-gola-sam-go-pobedi-krems-i-mitkov

Штом и Митков го "претрка"на листата на стрелците изгледа некое играчИШТЕ е Рики:icon_mrgr:
Не е лошо да се види сеа шо калибар е,треба да му се даде шанса на лев бек,барем со Украинците,нека отпадни некој од Вилипче или Нелоски.
Ако е играч во два правци можеби би бркал некоја работа и во Франција,со оглед дека не ни бркаат многу работа Талески и Нелоски во одбрана,посебно не на тие централни позиции 3и4,па би правеле и помалку измени,посебно ако игра Никола Маркоски во постава.
Добра работа е со Пешевски,не само за овие две текми,мислам дека додека е во репка Столе нема шо да бараат ниту Жаре,ниту Петров,ист КАЛАП НА ИГРАЧИ,тотално бескорисни во одбрана.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Мене ми се чини дека ова со Арнаудовски е повеќе да го тестираат на тренинг отколку дека сериозно го планира Лино.
Можеби и го планира сериозно за СП. Во Јануари младинците играат квалификации за СП, можно е да остави некој од Кузмановски/Нелоски да настапат само со јуниорите, а на Арнаудовски да му даде шанса со сениорите во Франција.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Можеби и го планира сериозно за СП. Во Јануари младинците играат квалификации за СП, можно е да остави некој од Кузмановски/Нелоски да настапат само со јуниорите, а на Арнаудовски да му даде шанса со сениорите во Франција.
Можно е. Во многу незгоден момент се тие квалификации. Макар што чисто сумњам дека реално е појак овој од пример Талески. Класичен шутер ист какви што веќе имаме.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Можно е. Во многу незгоден момент се тие квалификации. Макар што чисто сумњам дека реално е појак овој од пример Талески. Класичен шутер ист какви што веќе имаме.
Се сложувам, што е до мене нема дилеми дека сите тројца од Металург треба да се внесат во репрезентација почнувајќи од ова првенство, а на младинските квалификации да си настапат децата што настапија на У18 првенството летово, појачани со Томовски и Велковски. Меѓутоа штом е веќе повикан Арнаудовски можно е тоа да му е замислата на Лино.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Тоа што Митков дал седум гола на истиот натпревар говори колку тој бил „квалитетен“ и колку првенството е квалитетно...
nekoj rakometar vo mk neka napravi transfer na primer vo Latvia i neka dade 20 golovi na utakmica i neka se napravi BUM deka e mnogu jak :pos:
 
И

Игнориран член

Гостин
Се крева многу фама околу овај Ристе... Се земат за релевантни статистики од некое ЧКЉ првенство таму, каде Митков е во топ 3 стрелци.:цицки:
Самиот факт шо Митков е главен даса таму, кажва за какво првенство станува збор...
Јас сум сигурен сега да напрат трансфер овие двата (Ристе и Митков) во некој македонски клуб, дека нема да напрат голема разлика ни против екипи како Радовиш, Борец, Пелистер...
Повеќе од сигурен сум дека овај Ристе ќе ја заврши репрезентативната кариера во овие два натпревари, по примерот на долго фалениот Горан Кузмановски, кумашинот на Кирче од Романија.
И за него така се градеше култ, као демек оти не го викат, види го растура во Романско првенство и на крај ко доби шанса се избламира.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom