Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
a dali nekoj ima koristeno prirodni ekovi - bilki protiv opagjanjeto na kosata?mene ova mi e tret pat kaj sto imam opagjanje na kosata,obavezno mi preporacuvaat proveruvanje na krvnata slika pri ovaa sostojba
Викаат дека течноста од сварена коприва или од сварени листови од орев помага, но колку е тоа ефикасно незнам. Јас би ти препорачал да ја миеш косата со свински сапун. Страшно ја прави поцврста, посилна, а и од него не паѓа косата. Криво ми е што моментално не ја мијам косата со свински сапун, затоа што веќе имам започнато терапија против опаѓање на косата со одредени шампони, апчиња и спрејови.

Единствен лек за ќелавост е овој:
Верувај дека немало врска. Прикаските на постарите дека со бричење или кратко шишање на косата ќе се зајакнело влакното и коренот, немало врска. Ти колку сакаш шишај ја косата кратко и бричи ја главата, ако коренот од внатре е слаб и е уништуван од хормони или пак генетиката е во прашање, сепак косата ќе паѓа.


Иначе останатите да ве прашам нешто, тука се подразбираат и @OceaN и @Del Boy .................., дали и по 5 - 6 месеци од користењето на Пилфудот кога ќе ја повлечете косата се вадат влакна и сеуште нема нови влакна на целата површина на келавото поле?
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.936
Поени од реакции
35.325
Се вадат , али не толку. Кај мене опаѓањето значително се намали , успех е и тоа што го имам да го задржам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се вадат , али не толку. Кај мене опаѓањето значително се намали , успех е и тоа што го имам да го задржам.
Прашувам зошто кај мене пред да го користам Пилфудот косата се оретчуваше со тек на времето, но при влечење на косата не се вадеа влакна, а сега кога ќе повлечам или кога ја масирам површината по нанесувањето на Пилфудот се вадат влакна. Дали тоа значи дека паѓаат мртвите влакна и на тоа место ќе никнат нови или значи дека повеќе нема да никнат нови (со оглед на тоа дека го користам скоро 6 месеци, а има само на залистоците бебешки влакна)?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Сунгер не ме свати што сакам да кажам али нема врска.Терај си со пилфуд и ко ќе те акни срцето јави ми се.Гратис њус појави имаш, ќе почнат влакна на уши да ти растат, ќе ти трпнат раце и за крај кога ќе прекинеш некој период да го користиш ќе ти падне и таја што си ја имал.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сунгер не ме свати што сакам да кажам али нема врска.Терај си со пилфуд и ко ќе те акни срцето јави ми се.Гратис њус појави имаш, ќе почнат влакна на уши да ти растат, ќе ти трпнат раце и за крај кога ќе прекинеш некој период да го користиш ќе ти падне и таја што си ја имал.
Можеби погрешно сум те сфатил, не викам не. Прво помислив да не мислиш дека лустер ишишан е лекот, затоа што така најмалку се познава, но потоа мислев дека мислиш на тоа добро познатото што го викаат постарите - ишишај се кратко за да се зајакне и задебели влакното, но ете изгледа на првото си мислел. Но постојат луѓе на кои навистина не им стои ќелава глава и кои се згрозуваат од тоа како личат, па бараат помош од доктор со цел повторно да имаат коса.

Што се однесува до Пилфудот, незнам, можеби стварно ќе има некои такви негативни ефекти како што ти ми ги наведе, но докторката кај која одам ми го препиша заедно со Свансонот, Б-комплексот и шампонот Кетоконазол. Па ваљда доктор е и знае нешто. Не ми остана друго освен да побарам помош од доктор што се однесува до келавоста.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Викаат дека течноста од сварена коприва или од сварени листови од орев помага, но колку е тоа ефикасно незнам. Јас би ти препорачал да ја миеш косата со свински сапун. Страшно ја прави поцврста, посилна, а и од него не паѓа косата. Криво ми е што моментално не ја мијам косата со свински сапун, затоа што веќе имам започнато терапија против опаѓање на косата со одредени шампони, апчиња и спрејови.
mene ova mi e tret pat so opagjanje na kosa,prviot pat od panika bev na lekar mi proverija krvna slika pa me pratija na kozen lekar,skapot po negova preporaka go mackav so nekoja si mast uopste ne mi teknuva kako se vikase i piev mertz drazei 600 den bea vnatre 30 apcinja za sekoj den po edno i fitoval sampon, po ovaa terapija se osiromasiv,sto znam dosta skapo plativ mislam deka se podobro sostojbata, potoa posle poroduvanje sto e normalno kaj sekoja zena,se pomiriv no so fitoval pak se se vrati vo normala i eve sega posle 3 godini pak,pa resena sum da ne odam po doktori i da se trujam so "hemikaliii" za svinskiot sapun bi probala,samo ne znam kaj bi go nasla,nikogas ne sum se zaintereirala da znam kade go ima, a i po preporaka na edna drugarka koja ima onaka koristeno prirodna terapija mi preporaca maslinovo i ricinusovo maslo mesano,dva pati nedelno da ja mackam kosata i da prespijam pa drugata den so obicen sampon da ja mijam,rezultati imalo vednas posle prvata upotreba
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
mene ova mi e tret pat so opagjanje na kosa,prviot pat od panika bev na lekar mi proverija krvna slika pa me pratija na kozen lekar,skapot po negova preporaka go mackav so nekoja si mast uopste ne mi teknuva kako se vikase i piev mertz drazei 600 den bea vnatre 30 apcinja za sekoj den po edno i fitoval sampon, po ovaa terapija se osiromasiv,sto znam dosta skapo plativ mislam deka se podobro sostojbata, potoa posle poroduvanje sto e normalno kaj sekoja zena,se pomiriv no so fitoval pak se se vrati vo normala i eve sega posle 3 godini pak,pa resena sum da ne odam po doktori i da se trujam so "hemikaliii" za svinskiot sapun bi probala,samo ne znam kaj bi go nasla,nikogas ne sum se zaintereirala da znam kade go ima, a i po preporaka na edna drugarka koja ima onaka koristeno prirodna terapija mi preporaca maslinovo i ricinusovo maslo mesano,dva pati nedelno da ja mackam kosata i da prespijam pa drugata den so obicen sampon da ja mijam,rezultati imalo vednas posle prvata upotreba
Па и незнам колку би имало резултати од една употреба, но пробај, за рицинусовото масло и јас имам слушнато дека помага против опаѓање на косата. Но исто така имам слушнато и дека е подобро малку да го загрееш (читај да биде млако, прифатливо/пријатно за кожата) и да со благи масирања да го нанесеш на скалпот и косата:)
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Па и незнам колку би имало резултати од една употреба, но пробај, за рицинусовото масло и јас имам слушнато дека помага против опаѓање на косата. Но исто така имам слушнато и дека е подобро малку да го загрееш (читај да биде млако, прифатливо/пријатно за кожата) и да со благи масирања да го нанесеш на скалпот и косата:)
Јас имам проблеми со опаѓањето на косата, но не сум превземала никакви мерки, иако ми е доста проретчена. Мислам, користам рицинусово масло, кокосово, не сум пробала со таблети никакви. Дали некогаш си чул кое рицинусово масло е најпогодно, може ли слика да ми пуштиш?
Од која фирма, јас го користам тој од фитофарм, некаков си. Поточно овој, а порано користев скроз бело шишенце. Ама ко да има разлика, него повеќе го осеќав.

[DOUBLEPOST=1474318201][/DOUBLEPOST]
mene ova mi e tret pat so opagjanje na kosa,prviot pat od panika bev na lekar mi proverija krvna slika pa me pratija na kozen lekar,skapot po negova preporaka go mackav so nekoja si mast uopste ne mi teknuva kako se vikase i piev mertz drazei 600 den bea vnatre 30 apcinja za sekoj den po edno i fitoval sampon, po ovaa terapija se osiromasiv,sto znam dosta skapo plativ mislam deka se podobro sostojbata, potoa posle poroduvanje sto e normalno kaj sekoja zena,se pomiriv no so fitoval pak se se vrati vo normala i eve sega posle 3 godini pak,pa resena sum da ne odam po doktori i da se trujam so "hemikaliii" za svinskiot sapun bi probala,samo ne znam kaj bi go nasla,nikogas ne sum se zaintereirala da znam kade go ima, a i po preporaka na edna drugarka koja ima onaka koristeno prirodna terapija mi preporaca maslinovo i ricinusovo maslo mesano,dva pati nedelno da ja mackam kosata i da prespijam pa drugata den so obicen sampon da ja mijam,rezultati imalo vednas posle prvata upotreba
Треба да пазиш од која фирма ги зимаш маслата за користење, да не ти ја опаднат повеќе косата.
Јас иако знам, ми кажуваат, ама повеќе од два, три часа не држам. Се плашам едноставно.
Природниот кокос, пробај исто така, доколку си во можност да си ги земеш, во тегличка можеш да го најдеш во некоја органска продавница, 350 ден чини, ептен помага. А го имам користено и Аргановото масло, али тоа е малце поскапичко, 1000 ден е, и ова помага исто така.
Чичково масло, оревово сите овие помагаат. :) Само треба при купување да пазиш, да ги прочиташ и во никој случај да не земеш масла во кои се наоѓа рaraffinum liquidum (течен парафин).
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас имам проблеми со опаѓањето на косата, но не сум превземала никакви мерки, иако ми е доста проретчена. Мислам, користам рицинусово масло, кокосово, не сум пробала со таблети никакви. Дали некогаш си чул кое рицинусово масло е најпогодно, може ли слика да ми пуштиш?
Од која фирма, јас го користам тој од фитофарм, некаков си. Поточно овој, а порано користев скроз бело шишенце. Ама ко да има разлика, него повеќе го осеќав.

Да не те лажам стварно незнам која фирма произведува подобро рицинусово масло. Јас лично имам користено кантарионово масло од Галафарм и сум бил задоволен, е сега дали имаат рицинусово масло и какво им е, стварно незнам. Најдобро е да прашаш во аптека.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Јас имам проблеми со опаѓањето на косата, но не сум превземала никакви мерки, иако ми е доста проретчена. Мислам, користам рицинусово масло, кокосово, не сум пробала со таблети никакви. Дали некогаш си чул кое рицинусово масло е најпогодно, може ли слика да ми пуштиш?
Од која фирма, јас го користам тој од фитофарм, некаков си. Поточно овој, а порано користев скроз бело шишенце. Ама ко да има разлика, него повеќе го осеќав.

[DOUBLEPOST=1474318201][/DOUBLEPOST]

Треба да пазиш од која фирма ги зимаш маслата за користење, да не ти ја опаднат повеќе косата.
Јас иако знам, ми кажуваат, ама повеќе од два, три часа не држам. Се плашам едноставно.
Природниот кокос, пробај исто така, доколку си во можност да си ги земеш, во тегличка можеш да го најдеш во некоја органска продавница, 350 ден чини, ептен помага. А го имам користено и Аргановото масло, али тоа е малце поскапичко, 1000 ден е, и ова помага исто така.
Чичково масло, оревово сите овие помагаат. :) Само треба при купување да пазиш, да ги прочиташ и во никој случај да не земеш масла во кои се наоѓа рaraffinum liquidum (течен парафин).
Рицинусово масло имам читано дека не помага само естетски изгледа дека ја згуснува дека е густо. Арган јас користам од Биокулт 600 денари 100гр. Но тоа е како храна маска или крема. Не помага мн при опаѓање. Исто и чисто маслиново е мн добро за здрава коса.
Испирај ја со разреден јаболков оцет и густ чај од коприва. Но главно помага миноксидил 2%.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
definitivno cickovo maslo bilo lekot. probav i od edna upotreba sum mnogu iznenadena. koga i da ja doprev kosata obavezno eden pramen mi ostanuvase vo raka, od edna upotreba cickovo maslo opagjanjeto mnogu mi se namali,edno do dve vlakna ako ispadnat ili voopsto ne pagja. jas samo korenot go mackav,temeto go masirav a ne staviv na cela kosa i stoev polovina cas so toa na sebe.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Сунгер не ме свати што сакам да кажам али нема врска.Терај си со пилфуд и ко ќе те акни срцето јави ми се.Гратис њус појави имаш, ќе почнат влакна на уши да ти растат, ќе ти трпнат раце и за крај кога ќе прекинеш некој период да го користиш ќе ти падне и таја што си ја имал.
Ти купи ми пилфуд за 2 години, ја ќе го ставам и на уши. Ако пораснат влакна ќе си ги чешлам влакната накај главата и ќе ти дадам дупло од цената што си ја платил. Ако не за мене пифлудот. Може?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Ти купи ми пилфуд за 2 години, ја ќе го ставам и на уши. Ако пораснат влакна ќе си ги чешлам влакната накај главата и ќе ти дадам дупло од цената што си ја платил. Ако не за мене пифлудот. Може?
Што после тие 2 год?Еве дај жиро сметка ќе ти уплатам пари, јави ми после тоа.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Ме интересирa, кoгa сте приметиле декa oкелaвувaте дaли вo истo време имaте приметенo згуснувaње нa брaдaтa и телесните влaкнa (грaди, рaце, нoзе)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom