ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Koga ima sesija toa znaci deka moze da se polagaat predmeti od site semestri. Boze petra

Sent from my 5010X using Tapatalk
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Може ли некој коментар за Гелев -Друштва и Сашо и Тања вовеф во еу и МЈП?

Се паѓаат ли прашања од либро за колоквиум
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Може ли некој коментар за Гелев -Друштва и Сашо и Тања вовеф во еу и МЈП?

Се паѓаат ли прашања од либро за колоквиум
Право на друштва сите до едно паѓаат, за МЈП мислам само мал дел паѓаат. МЈП подобро би ти било да се спремаш од книга.

П.С. Право на друштва ја бев кај Климовски, прашај да не е поинаку кај Гелев. Сепак мислам дека и кај него сите прашањаа паднаа.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Може ли некој коментар за Гелев -Друштва и Сашо и Тања вовеф во еу и МЈП?

Се паѓаат ли прашања од либро за колоквиум
Za po drustva kaj Gelev site prasanje se pagaat na kolokvium. Na ispit site gi pusta, i toj sto znae i toj sto neznae. Labav tip e.[DOUBLEPOST=1474459014][/DOUBLEPOST]
Може ли некој коментар за Гелев -Друштва и Сашо и Тања вовеф во еу и МЈП?

Се паѓаат ли прашања од либро за колоквиум
Za po drustva kaj Gelev site prasanje se pagaat na kolokvium. Na ispit site gi pusta, i toj sto znae i toj sto neznae. Labav tip e.
Некоја информација дали ќе има уште една казнена освен оваа пред Јануари ??
Se ocekuva da ima uste edna do dve kazneni sesii pred januarskata redovna
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Kolegi, go prezapisav predmetot Istorija na pravoto kaj Melina grizo i mi kazaa deka davala na ispit 4 prasanja od site 4 knigi, a trebalo samo 3 da se odgovorat, pa prasanjeto mi e dali nekoj polagal sega skoro i kako se odvivaat prasanjata dali se opsti primer -Sparta ili se konkretni pr. - Drzavno ureduvanje vo sparta
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Kolegi, go prezapisav predmetot Istorija na pravoto kaj Melina grizo i mi kazaa deka davala na ispit 4 prasanja od site 4 knigi, a trebalo samo 3 da se odgovorat, pa prasanjeto mi e dali nekoj polagal sega skoro i kako se odvivaat prasanjata dali se opsti primer -Sparta ili se konkretni pr. - Drzavno ureduvanje vo sparta
Јас кога полагав беа конкретни , државно уредување , Хамурабиев законик и тн тн . Така да обрни внимание повеќе на правата на пример може да ти падне правото во Атина , а и често дава прашања поврзани со правото во државите нели логично
 
Член од
30 мај 2016
Мислења
29
Поени од реакции
8
Kolegi, go prezapisav predmetot Istorija na pravoto kaj Melina grizo i mi kazaa deka davala na ispit 4 prasanja od site 4 knigi, a trebalo samo 3 da se odgovorat, pa prasanjeto mi e dali nekoj polagal sega skoro i kako se odvivaat prasanjata dali se opsti primer -Sparta ili se konkretni pr. - Drzavno ureduvanje vo sparta
Научи само 3 книги дека самата ни образложи четири прашања се ставени само за во случај да не знаеме едно, да можеме да смениме. Мој совет е да ја оставиш последната а не третата како што прават сите дека таа и е омилена, плус делови она ги има пишувано. Ќе бидат есејски прашања, по страна, две максимум одговарај и биди прецизен во се што пишуваш. Јас имав прашања за правото во Атина од првата, Варварски законици од втората и создавање на САД од третата, буквално така цитирани. Третото секогаш е најголемо и тука ќе мора да склопиш добри 30-50стр во две страни затоа пак ќе повторам, прецизност е клучот.

Од други прашања што знам биле поставувани, знам за Хамурабиев законик, Француска револуција, Наполеоново владеење, правото во Арабиска држава, Германија и нешто за Англија во среден век, а од четвртата немам појма дека не ја учев.

Ќе го одбегнуваш општиот дел, историскиот развиток и некои мали детали од опширност. Исклучиво на правото и законици задржувај се.
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Колеги запознаен ли е некој како ке се полага Трговско сега во казнената писмено или усно ? И каде можам да ги најдам презентациите за втор дел ? на страната ги има само од 1ва до 6та недела...
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Дечки на што да се посвети внимание за колоквиум по МЈП и Вовед во ЕУ и дали се тешки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom