Како да го надминам ова..

Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Добра разонода е, а ако си активен, тогаш и троши многу калории. Значи и разонода и аеробик во едно. А може и бебе :)
Само шо советот по мое мислење е несоодветен за случајов.
Фала, не знаевме дека коа си актив се трошат калц. :D
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Добро е, девојката се оправи. А и советот не е лош :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Животов ми е толку празен што ми иде да направам белја. Пред неколку месеци имав и друштво и се, но некако сите ме откачија и не ја знам причината..Ги прашувам само сеен ми маваат на мсн..сигурна сум дека ништо лошо не сум направила.Со сите секогаш сум била добра.Имав дечко и со него јас се скарав бидејќи открив дека што и да правел ме лажел.Останав сосема сама имам само една другарка со која се знаеме од мали нозе али таа многу работи и патува се гледаме само еднаш на недела-две.Барав работа и ме зезнаа, као не им требаат поише работници. Се некако ми иде надолу.:( Единствено што ме држи на нозе е мојата фамилија и мојата сестра која и неа веќе ја замарам и нон стоп и досадувам да излегуваме..Се гушам дома, немам со кого да излезам, комшиите ме притиснуваат. ;( Напната сум од сите страни а како да им објаснам дека немам со кој да искочам веќе неколку месеци? Не можам повеќе да го поднесам ова се трудам да се запознаам со нови луѓе али никако да ми успеее..на многу начини али џабе :worried: Животов ми е толку празен што немам за што да живеам..И напомена единствен спас да побегнам од реалноста ми е музиката и книгата која ја пишувам. А кога ќе се вратам во реалноста не можам повеќее.Ужас ми е животов.Не ми се живее.И не е ова само период знам бидејќи се чувствувам грозно и ужасно веќе долго време:mad:...Немам воља више за ништо.;(;(
been there, done that :). Депресија е ептен тешка работа, тешко се лечи па чекорите да прекиниш да се самосожалваш и да се бориш со нагон за да некажиш за проблеми е доста заебана работа али со тек на време ќе се среди. Иначе теретана обавезно би препорачал мене многу ми помогна а и крева самодоверба / Трчање во парк/ Невладина организација/ Планинарско друштво или милениче по можност куче па нема шанси да не запознајш некој, се со бебешки чекори. И не кажувај на никој проблемите пособено не кога се запознаваш никој неќи депресивна особа околу нив пособено не на прв впечаток. На крај краева не ти треба никој, често знаев слушалки на уши и патот под нозе на трчање или пешачење.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Да бе да така се лечело депресија, лесно е да се каже.
Они сакаат спонтано да се излечат.
Овие препораки им се веќе клише, и они се премногу кул/напредни/интелигентни за да се излечат вака. Пробале 2 дена, не им помага брат.
Брат, кажува човек кој е во депресија речиси 2 години и уште е жив. Ако не си активен и само седиш те е*а ежот. За 2 дена леќење малку потешко.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396



Животот не може да биде празен, уствари животот си ти :)
Eве ти нешто за читање уствари за суштината на твојот "проблем".
Loneliness is pain, alone-ness is peace.

......
That’s why people don’t want to be alone. They want always to be with someone else, because with someone else they cannot relax into their nature. The presence of the other keeps them tense. The other is there, judging every moment, every action and gesture that you are going to make.

So you simply perform a certain act that you have been told is right. Then your mind feels good: it is according to the conditioning. Your mind feels happy that you did well; you are great.....
 
D

Daedalus

Гостин
Причата со мудрецот не е воопшто лоша, само Црноризец погрешно ја интерпретира.
Причата покажува една вистина за човековата психа, а тоа е дека луѓето се навикнуваат на нивото на болка и задоволство што го имаат во моментот и секогаш сакаат повеќе задоволство. Некој којшто има основни егзистенцијални проблеми, мисли на тоа како да се прехрани и кај да спие, воопшто не е засегнат од проблеми како на пример, што зборуваат за него пријателите и зошто не успеал да ја ќари типката у дискотека. Кога некој ќе ги реши основните проблеми, се чувствува подобро и наоѓа нови проблеми со кои ќе биде засегнат. Ако некој инстантно дознае дека има рак, наеднаш ќе му исчезнат сите поранешни грижи и се' што ќе сака, е да оздрави, а проблемите кои ги имал, ќе му изгледаат тривијални. Хипотетички, ако се излечи, ќе почувствува олеснување и огромен налив на среќа, а после некое време, пак ќе почне да се оптеретува со поранешните проблеми.

Со тоа, приказната можеби кажува дека човек треба да го извлече најдоброто од тоа што го има или ако се иде со будистичкиот пристап, да биде индиферентен кон било што и да не очекува нешто за да не се разочара, но тоа не го повлекува заклучокот дека ако на некој му се дешава некое срање, тоа е најдобро за него. Секогаш може да има подобро и полошо, а човек треба да биде реалистичен за состојбата во која се наоѓа и да не се залажува, со што, треба да направи све што е во негова моќ за да ја подобри.
Иако постои причина за све што се дешава, тоа не значи дека тоа што се дешава е некој план на судбината скроен како најдобар за одредена личност.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Причата со мудрецот не е воопшто лоша, само Црноризец погрешно ја интерпретира.
Причата покажува една вистина за човековата психа, а тоа е дека луѓето се навикнуваат на нивото на болка и задоволство што го имаат во моментот и секогаш сакаат повеќе задоволство. Некој којшто има основни егзистенцијални проблеми, мисли на тоа како да се прехрани и кај да спие, воопшто не е засегнат од проблеми како на пример, што зборуваат за него пријателите и зошто не успеал да ја ќари типката у дискотека. Кога некој ќе ги реши основните проблеми, се чувствува подобро и наоѓа нови проблеми со кои ќе биде засегнат. Ако некој инстантно дознае дека има рак, наеднаш ќе му исчезнат сите поранешни грижи и се' што ќе сака, е да оздрави, а проблемите кои ги имал, ќе му изгледаат тривијални. Хипотетички, ако се излечи, ќе почувствува олеснување и огромен налив на среќа, а после некое време, пак ќе почне да се оптеретува со поранешните проблеми.

Со тоа, приказната можеби кажува дека човек треба да го извлече најдоброто од тоа што го има или ако се иде со будистичкиот пристап, да биде индиферентен кон било што и да не очекува нешто за да не се разочара, но тоа не го повлекува заклучокот дека ако на некој му се дешава некое срање, тоа е најдобро за него. Секогаш може да има подобро и полошо, а човек треба да биде реалистичен за состојбата во која се наоѓа и да не се залажува, со што, треба да направи све што е во негова моќ за да ја подобри.
Иако постои причина за све што се дешава, тоа не значи дека тоа што се дешава е некој план на судбината скроен како најдобар за одредена личност.
Убаво го разложи, се согласувам со поголем дел од твоите убедувања. Во првиот дел од текстот апсолутно. Тоа е кругот на кармата, разгледај за Самскара. Самскарите во една реченица се впечатоци (гледишта) ако потраат и пропаднат до потсвеста се рефлектираат на свеста и ти го организираат погледот на светот односно кармата и судбината. За вториот дел од текстот си го чувам ставот, затоа што на себе го доживеав аспектот на совршенството. Поздрав и се радувам на соговорници како тебе.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Животов ми е толку празен што ми иде да направам белја. Пред неколку месеци имав и друштво и се, но некако сите ме откачија и не ја знам причината..Ги прашувам само сеен ми маваат на мсн..сигурна сум дека ништо лошо не сум направила.Со сите секогаш сум била добра.Имав дечко и со него јас се скарав бидејќи открив дека што и да правел ме лажел.Останав сосема сама имам само една другарка со која се знаеме од мали нозе али таа многу работи и патува се гледаме само еднаш на недела-две.Барав работа и ме зезнаа, као не им требаат поише работници. Се некако ми иде надолу.:( Единствено што ме држи на нозе е мојата фамилија и мојата сестра која и неа веќе ја замарам и нон стоп и досадувам да излегуваме..Се гушам дома, немам со кого да излезам, комшиите ме притиснуваат. ;( Напната сум од сите страни а како да им објаснам дека немам со кој да искочам веќе неколку месеци? Не можам повеќе да го поднесам ова се трудам да се запознаам со нови луѓе али никако да ми успеее..на многу начини али џабе :worried: Животов ми е толку празен што немам за што да живеам..И напомена единствен спас да побегнам од реалноста ми е музиката и книгата која ја пишувам. А кога ќе се вратам во реалноста не можам повеќее.Ужас ми е животов.Не ми се живее.И не е ова само период знам бидејќи се чувствувам грозно и ужасно веќе долго време:mad:...Немам воља више за ништо.;(;(
Луѓето уште користат МСН? МСН уште работи?[DOUBLEPOST=1472147085][/DOUBLEPOST]
Најди јебач, добар секс све лечи :)
Еве ти волонтирај клецни ја од благородни побуди, да ја вратиш на нозе.



Он:

Не знам зашто и како на девојкава и дијагностициравте депресија. Таа самата кажа а и јас колку што гледам, таа е само осамена.
Btw, се прават Кајгана собиранки уште? Таму би можела да си најде по некое другарче.
 
Последно уредено:
A

Antigona

Гостин
Се гушам дома, немам со кого да излезам, комшиите ме притиснуваат. ;( Напната сум од сите страни а како да им објаснам дека немам со кој да искочам веќе неколку месеци? Немам воља више за ништо.;(;(
Девојче ти си млада, не се затварај дома, во најубавите години си и гледај да го пополниш слободното време.

Запиши се на некој курс , пример курс по готвење , курс по странски јазик - верувај ќе ти се најде во животот.
Почни да се занимаваш со некоја физичка активност , иди на час по танц ,некој спорт што ти лежи на срце.... отиди до библиотека и прочитај некоја книга која ќе те оттргни од негативни мисли.

Мораш самата да се охрабриш и да почнеш со нешто да внесиш во твојот живот.

Точно дека секој има периоди кога се нема воља за ништо, но тоа е треба да те обесхрабрува , па најлесно е да се откажеш од се и да тониш психички во себе.

Ајде, главата горе и следен пат да ни се пофалиш на форумот дали има некое подобрување :)
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
~`Каков е карактерот на однесување на поединецот, во такво друшто му е местото на секој човек`
Размисли си дали е така...
Зависи и до разговорот на друштвото.Ако на тебе или на друштвото не му се допаѓа разговорот сигурно дека некој ке се откаче од таму,сега дали од тебе ке се одделат или ти од нив.А зато шо те напуштиле сигурно има причина
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Едноставно колку повеќе форсираш и си вршиш притисок дека нешто мораш да направиш и смениш,толку повеќе ќе ти биде животот блокиран.Има такви периоди,кога едноставно човек е немоќен и ништо не му оди од рака.Опушти се.Пробувај нови нешта за да се исполниш себе,без страв од неуспех.Се што сакаш,сакај умерено,така нема да ја изгубиш флексибилноста и продуктивноста во се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom