Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Imam edna tigrica veke 4 godini i dosta e pitoma. Edinstveno ne saka da ja zakacuvaat koga e vo kafezot.Koga e pustena obicno e mnogu mnogu dosadna i obozava da ode po podot na momenti duri mi e strav da ne ja nagaznam.Ima obicaj vo 7 casot nautro da pee tocno do sekunda i ne saka koga e mnogu galama a primetiv i deka na razlicen vid muzika razlicno reagira.Sega sakav da ja zemam so mene ali nekako mi se cinese smesno da odam na veterinar za dokumenti za nea za da ja kacam na avion.Ima li nekoj iskustvo vo transport na papagali na bilo koj nacin?
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Imam edna tigrica veke 4 godini i dosta e pitoma. Edinstveno ne saka da ja zakacuvaat koga e vo kafezot.Koga e pustena obicno e mnogu mnogu dosadna i obozava da ode po podot na momenti duri mi e strav da ne ja nagaznam.Ima obicaj vo 7 casot nautro da pee tocno do sekunda i ne saka koga e mnogu galama a primetiv i deka na razlicen vid muzika razlicno reagira.Sega sakav da ja zemam so mene ali nekako mi se cinese smesno da odam na veterinar za dokumenti za nea za da ja kacam na avion.Ima li nekoj iskustvo vo transport na papagali na bilo koj nacin?
Колку и да изгледа смешно ако ја сакаш ке ја земиш со тебе
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Колку и да изгледа смешно ако ја сакаш ке ја земиш со тебе
Da ali preku WIZZ najdov samo za kucinja i macinja pisuvase, za ptici nemase.I kako odes na veterinar mu baras pasos?Primaat li papagalite vakcini?Premnogu pat e so sofer.[DOUBLEPOST=1471465169][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
K

Kiko

Гостин
Мајка ми го жали папагалот, вика многу го бркала папагалицата и го колвала. Ја па си мислев ова е нормално однесување за папагали. Што мислите вие? Да му земам друга женска?[DOUBLEPOST=1471616947][/DOUBLEPOST]
Како ми се паднаа мене онакви дивурии, а не некое вакво. Ко цареви се дома и пак неќат да се дружат.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Мајка ми го жали папагалот, вика многу го бркала папагалицата и го колвала. Ја па си мислев ова е нормално однесување за папагали. Што мислите вие? Да му земам друга женска?[DOUBLEPOST=1471616947][/DOUBLEPOST]Како ми се паднаа мене онакви дивурии, а не некое вакво. Ко цареви се дома и пак неќат да се дружат.
Да се мењаме :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
И кај мене папагалот стои на монитор кога не му обраќам пажња(тоа е најлошото нешто за него)
 
Ф

Флеш

Гостин
Мојот ќе го убијам начисто. Мртвов ладен е за реакција.Само рани куче да те каса е тип. Цел ден е напоен ко коњ,ко англиски лорд е третиран:D Се обидуваш да го мрднеш од кафез,на прозор,под,маса било где,ќе напраи џумбус драма од цвичење и одма фаќа џаде сам во кафез.Те пушта да го галиш само одозгора и обравчињата од глава.Ниво подоле е веќе војна од касање,не пушта.Веќе 4 месеца го учам песна и 2 трика(качи се на прст(совладано) и какај кафез(за него е сегде дозволено,ми посра сегде)).Песна го учам и не научи.:( Ако грешам нешто не знам каде :confused: Му купив играчки,2 месеца ги нема чепнато.

Имав и прва ферка со него.
Спијам,5 часот наутро слушам лево десно шантрање од кафез.Си викам што е сега.Појдов до кај него,отворив вратичка,да видам да го смирам,пружив прст,абе ми се сипа ко змија-гриз.Ненормално боли.Почнав раката да ја тресам со него.НЕ ПУШТА :boksix: Го треснав и одлета ко проектил на другиот крај од собата.Што му стана толку агресивен да е.Ич не зажалив што го удрив.Морав или приморам како ми помодрува прст:neetaka: После 2 дена ќутеше ко мисир.

Ми треба совет,уште сум аматер.

  • имам голем проблем со секое доближување на рака,секогаш каса
  • како полека да го внесам од семкаста исхрана со овошје,избегава,неќе ич,ќе чепне и толку е
  • песни,помина доста време,но не собра ништо да имитира
  • чим слушне птици,полудува тотално,почнува да цивка ко куче и пишти и одлетува(мислам уште е не е поврзан со нас дома чим прави вака)
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Мојот ќе го убијам начисто. Мртвов ладен е за реакција.Само рани куче да те каса е тип. Цел ден е напоен ко коњ,ко англиски лорд е третиран:D Се обидуваш да го мрднеш од кафез,на прозор,под,маса било где,ќе напраи џумбус драма од цвичење и одма фаќа џаде сам во кафез.Те пушта да го галиш само одозгора и обравчињата од глава.Ниво подоле е веќе војна од касање,не пушта.Веќе 4 месеца го учам песна и 2 трика(качи се на прст(совладано) и какај кафез(за него е сегде дозволено,ми посра сегде)).Песна го учам и не научи.:( Ако грешам нешто не знам каде :confused: Му купив играчки,2 месеца ги нема чепнато.

Имав и прва ферка со него.
Спијам,5 часот наутро слушам лево десно шантрање од кафез.Си викам што е сега.Појдов до кај него,отворив вратичка,да видам да го смирам,пружив прст,абе ми се сипа ко змија-гриз.Ненормално боли.Почнав раката да ја тресам со него.НЕ ПУШТА :boksix: Го треснав и одлета ко проектил на другиот крај од собата.Што му стана толку агресивен да е.Ич не зажалив што го удрив.Морав или приморам како ми помодрува прст:neetaka: После 2 дена ќутеше ко мисир.

Ми треба совет,уште сум аматер.

  • имам голем проблем со секое доближување на рака,секогаш каса
  • како полека да го внесам од семкаста исхрана со овошје,избегава,неќе ич,ќе чепне и толку е
  • песни,помина доста време,но не собра ништо да имитира
  • чим слушне птици,полудува тотално,почнува да цивка ко куче и пишти и одлетува(мислам уште е не е поврзан со нас дома чим прави вака)
Другар таков ти се погодил..џамбаз..различни карактери се папагалите
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Вероватно бара ``папагалско`` друштво:pos:

и е агресивен поради немање на партнер(ка)
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дечки, да ве прашам после земјотресиве како ви се папагалите?
Мојов дента одма го изнесов надвор со нас и си го земав со мене кај што спиев една недела. Во неделата го вратив, вака си е супер, цело време збори и си летка и си е расположен како претходно ама многу му паднаа пердувите. Не знам сега дали е редовно паѓање на пердувите или малце од стрес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom