Фан Клуб: Арсенал

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.290
Поени од реакции
12.644
Абе ако, имајте си вие планови, и ја сакам да купиме ворлдклас на секоја позиција ама нема, реалноста е друга.

Ако не шиткаме никој мислете си дека ќе потрошиме повеќе од 70-80 милиони летово, толку ни е долга чергата.
Ако можеме да ги шитнеме Волкот, Дебуши, Гибс па да прибереме од такви трансфери пари тогаш е друг муабетот.

Читнете ги малце финансиските извештаи и кај одат парите.
Јунајтед е на сосема друго ниво од нас финансиски.

Него Венгер ќе си оди за година дена, кој и да дојде нов пак нема да троши колку што очекувате пошто нема да има толку на располагање и пак ќе биде Венгер крив?
Одат кај Кроенке, купува ранчови со крави, место играчи за тимот.

10 години штедевме за шо?За пак да можеме максимум 40м да потрошиме во еден летен трансфер рок.
 
T

Todd Solondz

Гостин
Okolu 50 imaat cisti za trosenje sekoe leto. Lani dadovme 10 za Cech. Ako gi odzememe i 35te za siptarot od ova leto znaci imame uste nepolni 60 milioni transfer budzet.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Абе ако, имајте си вие планови, и ја сакам да купиме ворлдклас на секоја позиција ама нема, реалноста е друга.

Ако не шиткаме никој мислете си дека ќе потрошиме повеќе од 70-80 милиони летово, толку ни е долга чергата.
Ако можеме да ги шитнеме Волкот, Дебуши, Гибс па да прибереме од такви трансфери пари тогаш е друг муабетот.

Читнете ги малце финансиските извештаи и кај одат парите.
Јунајтед е на сосема друго ниво од нас финансиски.

Него Венгер ќе си оди за година дена, кој и да дојде нов пак нема да троши колку што очекувате пошто нема да има толку на располагање и пак ќе биде Венгер крив?
Пак ќе повторам, лани направивме чистка и со тие пари го купивме Чех. Непотребно ги држевме Артета и Фламини две-три години и дури зимскиот рок кога се повреди Кокелан под голем притисок од фановите се донесе Елнени(иако молевме за време на летниот трансфер период да се појачи позицијата). Истиот случај и пред две сезони кога молевме за штопер. Ако стариот се реши да не го појачува составот може да се кладиме дека зимскиот рок сигурно ќе ги засили позициите кога веќе ќе биде пропадната сезоната. Не може милион луѓе да сме сложни во едно дека ни се потребни засилувања и еден 65 годишен старец да тврди дека не сме во право. Преку глава ми е тоа оправдување ''If we find the right player we can spend big." Тоа ''right player''[во овој случај напаѓач] го чекаме со години.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Па дај да ги продадеме Гибс, Волкот, Џенкинсон и уште некој од англиска преплатена багра, ете ти одма 50 милиони.
Не заебавајте немало пари, лани ни 20 милиони вкупно не се потрошија во летен и зимски период, досега се потрошени само 30 или 35 на Џака, ослободени се еден куп пари за плати од Фламини, Артета, Росицки, ништо не може да ме убеди дека Арсенал нема пари да ги земе Лаказет, Марез и централен штопер до крајот на трансфер периодов.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.184
Поени од реакции
14.450
Одат кај Кроенке, купува ранчови со крави, место играчи за тимот.

10 години штедевме за шо?За пак да можеме максимум 40м да потрошиме во еден летен трансфер рок.
Неможе да земе Кроенке од клубот, не толкави суми. Не се делат дивиденди сеуште.

Иначе не 40 ама во моментов околу 50-60 можеме, за некоја година ќе стигне таа бројка до 100.

Како што реков, читнете ги извештаите.

Па дај да ги продадеме Гибс, Волкот, Џенкинсон и уште некој од англиска преплатена багра, ете ти одма 50 милиони.
Не заебавајте немало пари, лани ни 20 милиони вкупно не се потрошија во летен и зимски период, досега се потрошени само 30 или 35 на Џака, ослободени се еден куп пари за плати од Фламини, Артета, Росицки, ништо не може да ме убеди дека Арсенал нема пари да ги земе Лаказет, Марез и централен штопер до крајот на трансфер периодов.
Се сложувам за шиткањето. Ама неможе да ја шитне цела англиска багра пошто ќе мора да земе нова англиска багра (homegrown rule).
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Барем од Волкот да се отерасиме, најмногу може да профитираме од него, ќе си купиме ново крило, а ќе ги оставиме Окс и Кембел како замени.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.184
Поени од реакции
14.450
Тоа го пишав јас уште пред некој месец и 100% сум убеден дека да не беше повредата на Велбек ќе го продадевме.
Вака е тнко, нема шанси сега...
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.290
Поени од реакции
12.644
Неможе да земе Кроенке од клубот, не толкави суми. Не се делат дивиденди сеуште.

Иначе не 40 ама во моментов околу 50-60 можеме, за некоја година ќе стигне таа бројка до 100.

Како што реков, читнете ги извештаите.



Се сложувам за шиткањето. Ама неможе да ја шитне цела англиска багра пошто ќе мора да земе нова англиска багра (homegrown rule).
Јас колку што имам читано статии, се проценува дека од претходно лето до сега, Арсенал би требало да има околу 200м за трошење.Не знам од каде со Тод Солонд ги извадивте овие 50-60м, ако имаме само толку малку ништо не правиме, тие пари ти носат еден класа играч секое лето, а тоа е поразително ако се земе во предвид дека цените на играчите секоја година ќе бидат се повисоки и повисоки, пример ти е Игуаин, пред три години многу ни беа 35м да дадеме за него, а сега многу ни се 94м.
Не верувам дека имаме толку малку за трошење.
Само од ТВ права добиваме преку 130м фунти, сакаш да ми кажеш дека Јуве и Дортмунд можат да си дозволат да трошат преку 100м во едно лето, а Арсенал не може.Апсурдно е.
Некој ги јаде парите во клубот или пак намерно се чуваат за некоја непозната цел.
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Како бе неаме многу за трошење? Па едем Тотенхем пред некоја година фрлаше по 100 милиони за играчи и ете, има добар тим, можеби подобар и од нашиот.. Каква сакате да е ситуацијата на пазарот кога еден Вест Хем и К. Палас се спремни да дадат по 35 милиони за играч, па нели сме голем клуб да го ебам? И само ние ли ќе преплатиме играч? Сите преплаќаат, ама им се може, као демек ние немаме?
Уште кога се појавија Арапите со нивните клубови и сличните на Абрамович јасно беше дека вртоглаво ќе растат цените на играчите, мн тренери и експерти предупредуваа на ова, јебига денес таква е ситуацијата, ако не нека излезе на прес Венгер и нека каже дека не сме голем клуб и нема да се бориме за титула. А не, судете ми во мај кога ќе заврши сезоната, секоја година исто а никој не сноси одговорност за резултатите.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
На крајот испаѓа дека факинг Вест Хем има поголем трансфер буџет од Арсенал...
Вест Хем лабаво нудат 31 милион фунти за Лаказет, а ние не можеме ни нивната понуда да ја стигнеме ?
Тогаш значи Арсенал пропаднал поише него Милан...
 
T

Todd Solondz

Гостин
Ke si se popravam jas. Cifrata od 50 milioni sto ja pisav bese pred dogovorot za TV prava. Neznam kolku e plusot od toj dogovor.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
@Топче @Todd Solondz не тресете глупости, моментално секој тим во премиер лига може да потроши 50 милиони фунти, не па ли Арсенал. Ливерпул со полоша финансиска состојба троши секое лето последни 3 години по 70 милиони уште пред ТВ правата да рипнат толку. Ние имаме и нов спонзорски од Пума и ТВ права и немаме никакво задолжување. За дресовите само Ман Ју има поголем договор од нас. Арсенал моментално може лежерно да искешира 100-150 милки според моја лаичка пресметка во летниов преоден рок, ама друга е политиката на клубот.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Неможе да земе Кроенке од клубот, не толкави суми. Не се делат дивиденди сеуште.

Иначе не 40 ама во моментов околу 50-60 можеме, за некоја година ќе стигне таа бројка до 100.

Како што реков, читнете ги извештаите.



Се сложувам за шиткањето. Ама неможе да ја шитне цела англиска багра пошто ќе мора да земе нова англиска багра (homegrown rule).
Арсенал има над 220 милиони фунти во кеш резерви.
Знам дека не се сите резерви наменети за трансфери и плати, но дефинитивно без проблем можеме минимум 140 милиони да потрошиме летово.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.290
Поени од реакции
12.644
Arsène Wenger has confirmed Per Mertesacker will be out of action for "a few months" with a knee injury. #afc

Бонус:
Arsenal have 10 first team players set to miss the start of the Premier League, more than any other club.
Players set to miss opening day vs. Liverpool: Mertesacker, Koscielny, Jenkinson, Ramsey, Özil, Gnabry, Alexis, Asano, Welbeck, Giroud.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom