Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?[DOUBLEPOST=1466837732][/DOUBLEPOST]дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Здраво на сите, нова сум на форумов и сакам да прашам особено мило ќе ми биде доколку машките членови ми одговорат и да бидат брутално искрени ги замолувам :)

во врска сум скоро 7 месеци и сакам да прашам ако машко поче да обрнува повеќе внимание, да се грижи да искажува љубов....дали тоа значи дека изневерил и се кае или ? И ако може да ми кажете некои посигурни знаци за неверство :)
Ако те изневерил гарат ќе осетиш недостаток на внимание!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ми треба совет...
Раскинав долга врска од 4год пред 6 месеци. И решив да кренам глава и да продолжам. За не цел месец почнав да излегувам со машко кое шо беше премногу повлечен и страмежлив. Во друштво тешко дека можеше да му се слушни глас. Карактерот воопшто не ме бендиса ама едноставно ми требаше да имам некој покрај себе и си реков ОК можи нема вечно да чути му треба време. Тој има 25 и најдолгата врска му беше со мене 5 месеци од кои последните 2 скоро и да не се гледавме. Пред мене најдолга 2 месеци. Значи стварно специфичен карактер. Последниов месец почна да бега буквално од мене. Верувајте луѓе ништо не му правев јас на работа, тој исто различни смени и немавме време. Последниот пат кога излеговме бевме 3пара од кои ние двајца најдолга врска тој стоеше на 5км далеку од мене. Кажа 3 збора цела вечер и тоа беше. Кога ме носеше дома го прашав шо е проблемот, ми рече дека нема проблем и ништо не било бил расположен и убо си поминал. Од тоа негово одбегнување почнав да си ставам комплекси дека сум СТРАШНА ГРДУШКА и стварно почна да ми влијае и на самодовербата. Работам во кафич и секој втор ден некој ми се пушта и тоа скоро секогаш е некој различен не е само еден. Ми мавна на психа како можи да сум како шо треба за секој еден освен за дечко ми. Шо ми фали? Шо е проблемот? До кого е проблемот?
Пред два дена типот ми раскина. Го прашав причина. Ми рече имал фобија од долга врска (значи тој има 25 а ми даваше одговори како да има 15. Можи грешам шо очекувам малку сериозност од него или?)
И исто така ми кажа дека супер му било со мене и сакал да ме има до него ама како другарка. Значи во овие изминати 5 месеци од врска тој не успеал да се приврзи за мене и да ме засака КАКО ЈАС НЕГО ШО ГО САКАМ!!!
и тука ми го пукна филмот ама си почутив а требаше да му ја плеснам вистината во лице. Ако размислеше малку повеќе ќе сватеше дека јас сеуште го сакам бившиот, и едноставно сакам само да се потрудам со него да не биди искористен од моја страна значи признавам дека ми треба внимание и се трудев и да го давам тоа. А тој свати дека јас го сакам?! (Оние кои имале долга врска ќе ме сватат дека не се заборава лесно некој шо се сте поминале заедно)
Е сега прашањето ми беше луѓе кај е проблемот во мене или во него. Шо се случува? Јас многу барам или тој е тумрук како шо ми вика цело мое друштво дека е...
Освен ако имаш мазохистички претензии како што спомуваш во болдот, во секој друг случај на здраворазумност - откачи го. Не ти треба врска со емоционален вампир кој цело време е затворен у себе.[DOUBLEPOST=1466842488][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите, нова сум на форумов и сакам да прашам особено мило ќе ми биде доколку машките членови ми одговорат и да бидат брутално искрени ги замолувам :)

во врска сум скоро 7 месеци и сакам да прашам ако машко поче да обрнува повеќе внимание, да се грижи да искажува љубов....дали тоа значи дека изневерил и се кае или ? И ако може да ми кажете некои посигурни знаци за неверство :)
Од ојле дојле одговори само ќе си набиеш погрешна слика. Ова е нешто што самата треба да си видиш.[DOUBLEPOST=1466843096][/DOUBLEPOST]
дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?[DOUBLEPOST=1466837732][/DOUBLEPOST]дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?
Друже, сте влегле во портокалова фаза каде стварите а со тоа и карактерите испливуваат на површина. Со тек на време или ќе и` раскинеш на новава пошо ќе ти стапне на живец, или имаш огромно ниво на толеранција па оваа ќе пробува да ти најде слаба точка и да те ребра...
Коа знае какво минато си имал, коа знае дека се` уште си у контакт со бившата, не требало да се впушта во врска за да самата она не си напраи проблеми. Но изглеа се работи за некоја крајно несигурна у себе, посесивна, па пробува да те држи за муда. Мораш да избереш што повеќе ти одговара за да не си имаш нервози. Јас пак би ти дал еден hint, со бившата си ок, со оваа работите ескалираат апропо имање на женско друштво иако самата била одамна запознаена за истото. Прашање е на твој избор.
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?[DOUBLEPOST=1466837732][/DOUBLEPOST]дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?
На ниедна девојка нема да и биде сеедно да биде во врска со дечко кој бил цели 8 години претходно со друга и мислам дека треба да и дадеш време а и до знаење дека веке не ти е битна бившата (ако е така). Кога веке си решил да дадеш крај на толку долга врска не знам што воопшто комуницираш сеуште со бившата едноставно продолжи напред . Стависе на местото од сегашната девојка и ке сфатиш дека сепак до некаде е во право што се лути кога другата ти пишува :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ми треба совет...
Раскинав долга врска од 4год пред 6 месеци. И решив да кренам глава и да продолжам. За не цел месец почнав да излегувам со машко кое шо беше премногу повлечен и страмежлив. Во друштво тешко дека можеше да му се слушни глас. Карактерот воопшто не ме бендиса ама едноставно ми требаше да имам некој покрај себе и си реков ОК можи нема вечно да чути му треба време. Тој има 25 и најдолгата врска му беше со мене 5 месеци од кои последните 2 скоро и да не се гледавме. Пред мене најдолга 2 месеци. Значи стварно специфичен карактер. Последниов месец почна да бега буквално од мене. Верувајте луѓе ништо не му правев јас на работа, тој исто различни смени и немавме време. Последниот пат кога излеговме бевме 3пара од кои ние двајца најдолга врска тој стоеше на 5км далеку од мене. Кажа 3 збора цела вечер и тоа беше. Кога ме носеше дома го прашав шо е проблемот, ми рече дека нема проблем и ништо не било бил расположен и убо си поминал. Од тоа негово одбегнување почнав да си ставам комплекси дека сум СТРАШНА ГРДУШКА и стварно почна да ми влијае и на самодовербата. Работам во кафич и секој втор ден некој ми се пушта и тоа скоро секогаш е некој различен не е само еден. Ми мавна на психа како можи да сум како шо треба за секој еден освен за дечко ми. Шо ми фали? Шо е проблемот? До кого е проблемот?
Пред два дена типот ми раскина. Го прашав причина. Ми рече имал фобија од долга врска (значи тој има 25 а ми даваше одговори како да има 15. Можи грешам шо очекувам малку сериозност од него или?)
И исто така ми кажа дека супер му било со мене и сакал да ме има до него ама како другарка. Значи во овие изминати 5 месеци од врска тој не успеал да се приврзи за мене и да ме засака КАКО ЈАС НЕГО ШО ГО САКАМ!!!
и тука ми го пукна филмот ама си почутив а требаше да му ја плеснам вистината во лице. Ако размислеше малку повеќе ќе сватеше дека јас сеуште го сакам бившиот, и едноставно сакам само да се потрудам со него да не биди искористен од моја страна значи признавам дека ми треба внимание и се трудев и да го давам тоа. А тој свати дека јас го сакам?! (Оние кои имале долга врска ќе ме сватат дека не се заборава лесно некој шо се сте поминале заедно)
Е сега прашањето ми беше луѓе кај е проблемот во мене или во него. Шо се случува? Јас многу барам или тој е тумрук како шо ми вика цело мое друштво дека е...
Што е битно дали е тумрук или не, кога и онака не го сакаш и со него си само затоа што ти треба внимание? Веројатно си премногу needy и лесно се приврзуваш и тоа тој си го протолкувал како да си затрескана во него. Како и да е, немаш некој реален љубовен проблем, пошто во ситуацијава не ти е повредено срцето туку егото затоа што ТОЈ бил оној кој ставил крај. Не се секирај, ќе боли и ќе помине. Батали го и продолжи понатаму. И мој совет е да поминеш некој период сама. После долга врска често се случува да се врземе со некој само затоа што сме заборавиле како е да се биде сам, ама верувај ми, ако си дадеш некое време за себе многу полесно и поубаво ќе ти биде кога ќе влезеш во следната ВИСТИНСКА врска.


дечки ај вака да видам ваше мислење...имав долга врска скоро 8 години и прекина значи на ептен пријателски начин и нормално почнавме двата да си тераме друг живот,после одредено време значи не одма запознав девојче ептен ми се бендиса и почнавме да се гледаме често иако не бев за врска некако се приврзав и онака си го засакав...и таја цело време ми вели како мн ме сака,неможи без мене бла бла итн.арно ама уште од почетокот му сметаше минатото мое иако го знаеше и свесно влезе во врска со мене му сметаше шо јас сум зборал со бившата па му објаснував дека нема врска крај е меѓу нас ама џабе дури почнав и да ја избегнувам оваја.и некако одредено време прекина се се додека бившата ми пиша на фејсбук порака во инбокс и јас да се напрам поштен му кажав и од тогаш ете 4 месеци непрекинато секојдневно за то се збора,секојдневно кавги,нервози и стално кога и да се поткскараме јас сум тој шо пробва да среди,и мислам дека го користи тој момент и ептен си зема сила во последно и секојдневно сега ме обвинува за се шо се дешава,секој проблем јас сум бил крив итн. а стварно нејкам да прекиниме ама едноставно неможам поќе да објснувам како дека неможам да го сменам минатото...некој совет да дај шо да прам?
На било која девојка не би и било сеедно дечко и да е постојано во контакт со бившата, посебно кога се работи за толку долга врска. Ама ако хистерише за повремена фб порака или испиено кафе со бившата еднаш во сто години, веќе е проблем. Јас морам да го поздравам фактот што си бил искрен и си и кажал за пораката, секоја чест за тоа, 90% од луѓето прикриле такво нешто.
Имаш две опции во случајов:
1. Да прекинеш скроз контакт со бившата и да се посветиш на новава девојка. (јас искрено не би одела со оваа опција, пошто ако е таков карактер девојкава, веројатно ќе најде и друга причина за да те напиња)
2. Објасни и уште еднаш дека не си направил ништо лошо, дека немаш никаква намера да се смириш со бившата и дека сакаш да останеш со неа во повремен контакт, без некој постојано да ти префрла. Ако успее да го сфати тоа океј, ако не секој по свој пат.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
На ниедна девојка нема да и биде сеедно да биде во врска со дечко кој бил цели 8 години претходно со друга и мислам дека треба да и дадеш време а и до знаење дека веке не ти е битна бившата (ако е така). Кога веке си решил да дадеш крај на толку долга врска не знам што воопшто комуницираш сеуште со бившата едноставно продолжи напред . Стависе на местото од сегашната девојка и ке сфатиш дека сепак до некаде е во право што се лути кога другата ти пишува :)
Јас се ставам на нејзино место и ја разбирам,ама јас со бившата само на здраво бев ја немав ни на фб,е сеа шо таја се дрзна да ми пиши не сум крив иако после то му реков да не ме замара и ја скроз ја блокирав,е сеа тоа шо живееме во ист град и некогаш ке се најдиме на исто место јбг то е...ама сепак треба да се потруди да не се караме само за то оти искрено му кажвам дека последна да е нема да бидам со неа,не ни помислувам на неа...
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Ми треба совет...
Раскинав долга врска од 4год пред 6 месеци. И решив да кренам глава и да продолжам. За не цел месец почнав да излегувам со машко кое шо беше премногу повлечен и страмежлив. Во друштво тешко дека можеше да му се слушни глас. Карактерот воопшто не ме бендиса ама едноставно ми требаше да имам некој покрај себе и си реков ОК можи нема вечно да чути му треба време. Тој има 25 и најдолгата врска му беше со мене 5 месеци од кои последните 2 скоро и да не се гледавме. Пред мене најдолга 2 месеци. Значи стварно специфичен карактер. Последниов месец почна да бега буквално од мене. Верувајте луѓе ништо не му правев јас на работа, тој исто различни смени и немавме време. Последниот пат кога излеговме бевме 3пара од кои ние двајца најдолга врска тој стоеше на 5км далеку од мене. Кажа 3 збора цела вечер и тоа беше. Кога ме носеше дома го прашав шо е проблемот, ми рече дека нема проблем и ништо не било бил расположен и убо си поминал. Од тоа негово одбегнување почнав да си ставам комплекси дека сум СТРАШНА ГРДУШКА и стварно почна да ми влијае и на самодовербата. Работам во кафич и секој втор ден некој ми се пушта и тоа скоро секогаш е некој различен не е само еден. Ми мавна на психа како можи да сум како шо треба за секој еден освен за дечко ми. Шо ми фали? Шо е проблемот? До кого е проблемот?
Пред два дена типот ми раскина. Го прашав причина. Ми рече имал фобија од долга врска (значи тој има 25 а ми даваше одговори како да има 15. Можи грешам шо очекувам малку сериозност од него или?)
И исто така ми кажа дека супер му било со мене и сакал да ме има до него ама како другарка. Значи во овие изминати 5 месеци од врска тој не успеал да се приврзи за мене и да ме засака КАКО ЈАС НЕГО ШО ГО САКАМ!!!
и тука ми го пукна филмот ама си почутив а требаше да му ја плеснам вистината во лице. Ако размислеше малку повеќе ќе сватеше дека јас сеуште го сакам бившиот, и едноставно сакам само да се потрудам со него да не биди искористен од моја страна значи признавам дека ми треба внимание и се трудев и да го давам тоа. А тој свати дека јас го сакам?! (Оние кои имале долга врска ќе ме сватат дека не се заборава лесно некој шо се сте поминале заедно)
Е сега прашањето ми беше луѓе кај е проблемот во мене или во него. Шо се случува? Јас многу барам или тој е тумрук како шо ми вика цело мое друштво дека е...
Од една страна кажуваш дека си го засакала а од друга страна откако ти раскинал мислиш дека требало да му ја плеснеш вистината во фаца и да му кажеш дека ти го сакаш сеуште бившиот :eek:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Што е битно дали е тумрук или не, кога и онака не го сакаш и со него си само затоа што ти треба внимание? Веројатно си премногу needy и лесно се приврзуваш и тоа тој си го протолкувал како да си затрескана во него. Како и да е, немаш некој реален љубовен проблем, пошто во ситуацијава не ти е повредено срцето туку егото затоа што ТОЈ бил оној кој ставил крај. Не се секирај, ќе боли и ќе помине. Батали го и продолжи понатаму. И мој совет е да поминеш некој период сама. После долга врска често се случува да се врземе со некој само затоа што сме заборавиле како е да се биде сам, ама верувај ми, ако си дадеш некое време за себе многу полесно и поубаво ќе ти биде кога ќе влезеш во следната ВИСТИНСКА врска.




На било која девојка не би и било сеедно дечко и да е постојано во контакт со бившата, посебно кога се работи за толку долга врска. Ама ако хистерише за повремена фб порака или испиено кафе со бившата еднаш во сто години, веќе е проблем. Јас морам да го поздравам фактот што си бил искрен и си и кажал за пораката, секоја чест за тоа, 90% од луѓето прикриле такво нешто.
Имаш две опции во случајов:
1. Да прекинеш скроз контакт со бившата и да се посветиш на новава девојка. (јас искрено не би одела со оваа опција, пошто ако е таков карактер девојкава, веројатно ќе најде и друга причина за да те напиња)
2. Објасни и уште еднаш дека не си направил ништо лошо, дека немаш никаква намера да се смириш со бившата и дека сакаш да останеш со неа во повремен контакт, без некој постојано да ти префрла. Ако успее да го сфати тоа океј, ако не секој по свој пат.
И не само тоа, туку и` кажал дека се` уште е у некој контакт со бившата, макар што е на едно здраво... Он има фер релација со бившата, не е во кавга со истата.
1. Сегашнава сум голем процент сигурен дека е посесивна. Обично тоа испливува со тек на време, ете и во нивната врска се појавило. Не дека типката не знаела порано за неговата бивша. Знаела од старт. Тогаш каде е до сега? Се знае која и` е позадината на сегашнава. Не дека ја критикувам нешто, али ако не знае да се контролира и не прифати одредени карактеристики кај него, врската ќе се влече на апарати и само некои повуци-потегни компромиси. Никој нема да ужива, сем ако не ужива во турбуленстности општо вака.
2. Нека и` објасни, мада не знам што треба да и` објасни толку. Релацијата е стара многу подалеку од нивната започната врска. Он треба и верувам дека знае што е најдобро за нив двајцата. Она ако не прифаќа, може да стави крај. Не да контролира кој со што да пие кафе во негов личен живот.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@filip-bt Доколку гледаш дека не може да се помири со твоето минато тогаш немој да си губиш време џабе објаснувајки секој ден дека ја сакаш и дека си ја заборавил бившата. Како што напиша ти постојано и кажуваш и и докажуваш дека ја сакаш а она пак по старо, тогаш не дозволувај да те гуши нон стоп за минатото. Крај и краева не си направил криминал си бил во долга врска си раскинал сега си со неа и ја сакаш треба тоа да и е битно а не при секоја прилика да ти префрла
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Здраво на сите, нова сум на форумов и сакам да прашам особено мило ќе ми биде доколку машките членови ми одговорат и да бидат брутално искрени ги замолувам :)

во врска сум скоро 7 месеци и сакам да прашам ако машко поче да обрнува повеќе внимание, да се грижи да искажува љубов....дали тоа значи дека изневерил и се кае или ? И ако може да ми кажете некои посигурни знаци за неверство :)
Невозможно е сите женски да сте исти : ) Повеќе внимание нечини,помалце нечини, на крај неможи да се излези со вас :D

Сите сомнежи само ти прават дополнителен проблем во врската. Ако не си видела, нема ни потреба од комплицирање. Непотребно е да го напињаш со глупи прашања како што ти делат совети поназад на форумов, не ти
треба тоа.

Ако те изневерува сам ќе ти падни во раце. Затоа само опуштено. :)[DOUBLEPOST=1466850915][/DOUBLEPOST]
Јас се ставам на нејзино место и ја разбирам,ама јас со бившата само на здраво бев ја немав ни на фб,е сеа шо таја се дрзна да ми пиши не сум крив иако после то му реков да не ме замара и ја скроз ја блокирав,е сеа тоа шо живееме во ист град и некогаш ке се најдиме на исто место јбг то е...ама сепак треба да се потруди да не се караме само за то оти искрено му кажвам дека последна да е нема да бидам со неа,не ни помислувам на неа...
Другар немој да паѓаш на папучарско ниво. Нема потреба да се ставаш на нејзино место и да ја оправдуваш.

Бегај понастрана од такви чупина, баталија. никој нема право да ти забранува да
останеш во пријателски односи на едно мочано здраво со девојка кој си поминал долги и убави 8 години.

Баталија штроконџата што побрзо, на такви девојки у крв му е тоа, од лично искуство ти кажувам. Постојано ќе му пречи нешто додека сте заедно, и ќе ти бара слаба точка за да те
влече за мад*на.[DOUBLEPOST=1466851617][/DOUBLEPOST]
На ниедна девојка нема да и биде сеедно да биде во врска со дечко кој бил цели 8 години претходно со друга и мислам дека треба да и дадеш време а и до знаење дека веке не ти е битна бившата (ако е така). Кога веке си решил да дадеш крај на толку долга врска не знам што воопшто комуницираш сеуште со бившата едноставно продолжи напред . Стависе на местото од сегашната девојка и ке сфатиш дека сепак до некаде е во право што се лути кога другата ти пишува :)
Не би се сложил со тебе. Ако е решен да оди по друг пат, не гледам во што е проблемот со бившата да остани на едно здраво. Неможи поради нова девојка тој да ја покупа девојката со која поминал долги 8 години и еден убав дел од животот. што е за почит и ретко кој можи да се пофали со таква долга врска. Недај боже, да се имаше обелажно со тетоважа на раката, ќе го натераше раката да ја сечи?
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@Mafo1 Се сложувам со тебе секако дека треба да се почитува минатото на партнерот ако го сакаш и мислам дека секоја работа треба да се реши со разговор и со добро.Дечкото кажа дека не комуницира веке со бившата и дека ја сака сегашната девојка во тој случај залудно го гуши постојано токму тоа и јас му го кажав не знам дали прочита :)[DOUBLEPOST=1466853543][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите, нова сум на форумов и сакам да прашам особено мило ќе ми биде доколку машките членови ми одговорат и да бидат брутално искрени ги замолувам :)

во врска сум скоро 7 месеци и сакам да прашам ако машко поче да обрнува повеќе внимание, да се грижи да искажува љубов....дали тоа значи дека изневерил и се кае или ? И ако може да ми кажете некои посигурни знаци за неверство :)
Ако посветеното внимание и искажување на љубов се знак дека партнерот ве изневерува прашањето е следно кои се знаците дека ве сака и не ве изневерува :kafence: онака чисто од радозналост :vrtioci:
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ми треба совет...
Раскинав долга врска од 4год пред 6 месеци. И решив да кренам глава и да продолжам. За не цел месец почнав да излегувам со машко кое шо беше премногу повлечен и страмежлив. Во друштво тешко дека можеше да му се слушни глас. Карактерот воопшто не ме бендиса ама едноставно ми требаше да имам некој покрај себе и си реков ОК можи нема вечно да чути му треба време. Тој има 25 и најдолгата врска му беше со мене 5 месеци од кои последните 2 скоро и да не се гледавме. Пред мене најдолга 2 месеци. Значи стварно специфичен карактер. Последниов месец почна да бега буквално од мене. Верувајте луѓе ништо не му правев јас на работа, тој исто различни смени и немавме време. Последниот пат кога излеговме бевме 3пара од кои ние двајца најдолга врска тој стоеше на 5км далеку од мене. Кажа 3 збора цела вечер и тоа беше. Кога ме носеше дома го прашав шо е проблемот, ми рече дека нема проблем и ништо не било бил расположен и убо си поминал. Од тоа негово одбегнување почнав да си ставам комплекси дека сум СТРАШНА ГРДУШКА и стварно почна да ми влијае и на самодовербата. Работам во кафич и секој втор ден некој ми се пушта и тоа скоро секогаш е некој различен не е само еден. Ми мавна на психа како можи да сум како шо треба за секој еден освен за дечко ми. Шо ми фали? Шо е проблемот? До кого е проблемот?
Пред два дена типот ми раскина. Го прашав причина. Ми рече имал фобија од долга врска (значи тој има 25 а ми даваше одговори како да има 15. Можи грешам шо очекувам малку сериозност од него или?)
И исто така ми кажа дека супер му било со мене и сакал да ме има до него ама како другарка. Значи во овие изминати 5 месеци од врска тој не успеал да се приврзи за мене и да ме засака КАКО ЈАС НЕГО ШО ГО САКАМ!!!
и тука ми го пукна филмот ама си почутив а требаше да му ја плеснам вистината во лице. Ако размислеше малку повеќе ќе сватеше дека јас сеуште го сакам бившиот, и едноставно сакам само да се потрудам со него да не биди искористен од моја страна значи признавам дека ми треба внимание и се трудев и да го давам тоа. А тој свати дека јас го сакам?! (Оние кои имале долга врска ќе ме сватат дека не се заборава лесно некој шо се сте поминале заедно)
Е сега прашањето ми беше луѓе кај е проблемот во мене или во него. Шо се случува? Јас многу барам или тој е тумрук како шо ми вика цело мое друштво дека е...
Kaj tebe e, mn kjutis i trpis.
Treba da si kazes sve sto ti smeta vo momentot koga ke ti zasmeta, a ne otkako ke te otkaci da se osvestis :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ај оние неискусните со по 8 месеци да поставуваат прашања, ама вие по 8 години бе?
Сите имаат минато и тоа треба да се прифати и не ми е јасно како влегувате во врска ако не сте сигурни во љубовта на партнерот кон вас. Дали мислат дека со постојано зборење и замарање за бившата, само ќе го избркаат партнерот?
o_O
Неколку месечна комуникација и те замара за минатото, те обвинува и прави кавги. Стварно глупа и несозреана девојка си нашол, а и не знам како си издржал со таква која ја опседната. Ти сам и даваш повод за таа да биде таква. Утре и ќе ти ги избрише сите женски од ФБ и именик. :ROFLMAO:
Губење време со опседнатост и замарање за минатото на партнерот покажува, дека таа нема попаметна работа.

Кратко и јасно, јас да сум би и кажал: Ако сакаш и ти да завршиш во иста корпа како неа, тогаш само продолжи вака. :icon_lol:
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Дечки имам еден проблем па ако можи некој да ми помогни..
Со девојчево во врска сум веќе 3 месеци, излагаме нонстоп сите нејзини другарки и другари знаат (исто и пола град).. Сестраи исто знај (22 години).. Е сега проблемот е што нејзините не ја пуштаат баш да има дечко.. ако им каже кизнај колку време нема да ја пуштаат да излези од дома..
А вака па не оди.. Дома ќе им речи дека ќе оди на кафе, ќе појди 10 минути со другарките и ппосле уште 30 минути ќе дојди да се види со мене, со страв дека ќе и звонат од дома и дека ќе ја сетат дека е со некој..
Ништо чудно и да ја имаат сетено више.. Ја пуштаат само 2/3 пати во неделата да излези и тоа е..

Таа има 15 години, јас 18... Пред мене имала 1 врска од 1 месец ама ништо сериозно...
Исто проблемот е што од септември почнува да учи во друг град (со нејзини другарки) и ќе биди оставена цела недела "сама", секако дека ќе одам ијас често ради тоа што имам стан таму..
И не ми е јасно како планираат нејзините.. Тука не ја пуштаат да претни, а во другиот град ќе можи да прави што сака (секако со мене), сепак ќе неможат да ја контролираат баш...
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@x-leader Нормално е нејзините родители да не и дозволуваат често да излегува и да има дечко на 15 год. од проста причина бидејки таа е сеуште дете и секако тие се плашат да не направи некоја грешка или некој да не ја повреди. Не само девојкати сите девојки сме го имале тој проблем со нашите родители и сега кога ке размислам биле во право за се.Нека и каже барем на нејзината мајка за ако не друго да може подолго да останува со тебе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom