Помош, софтверски проблеми и совети

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.492
Поени од реакции
4.336
да не е лаптоп, да не имаш инсталирано од тие софтверите за power management што идат со лаптопот.

ако не, оди power options одбери balanced, change plan settings и одбери restore default setting for this plan.
ако и тоа неќе одбери high performance.
Трите опции ги пробав и пак истотоо иначе до пред 2 - 3 дена ок беше сеа се појави ова...
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Cyberlink PowerDVD. Симни последна верзија, чита и блуреј формат.
А друже како да ставам превод,оти од самата програма ми ѓи дава Англисќи,Германсќи итн.. а сакам да ставам Македонсќи,на друг филм што не е блуреј може да се стави а на блуреј неможе?
 
Т

Триптико

Гостин
А друже како да ставам превод,оти од самата програма ми ѓи дава Англисќи,Германсќи итн.. а сакам да ставам Македонсќи,на друг филм што не е блуреј може да се стави а на блуреј неможе?
И може, и не може. Комплицирано е. Ти требаат неколку програми, па го "отвараш" филмот, па бришеш еден превод (од тие што ги има), на негово место го ставаш твојот, па чекаш, чекаш...додека ги "внесе" друга програма...и на крај ти одмилува гледањето. Мора да ставиш?
Не знам дали е iso фајл филмот, или фолдери се? Ако се фолдери, барај го index.bdmv и таму стави го преводот. Би требало да го пушти.[DOUBLEPOST=1466721543][/DOUBLEPOST]
Трите опции ги пробав и пак истотоо иначе до пред 2 - 3 дена ок беше сеа се појави ова...
Преку што гледаш? Не е windows, друг софтвер ти ги менува опциите за екран.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
А друже како да ставам превод,оти од самата програма ми ѓи дава Англисќи,Германсќи итн.. а сакам да ставам Македонсќи,на друг филм што не е блуреј може да се стави а на блуреј неможе?
симни си PotPlayer, пушта секаков формат и може на секој филм да му пуштиш каков превод сакаш.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Vcera si rabotese normalno, sabajle probav da go uklucam pc to i mi go pojavi ova image.jpeg
Sto e problemot?
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
И може, и не може. Комплицирано е. Ти требаат неколку програми, па го "отвараш" филмот, па бришеш еден превод (од тие што ги има), на негово место го ставаш твојот, па чекаш, чекаш...додека ги "внесе" друга програма...и на крај ти одмилува гледањето. Мора да ставиш?
Не знам дали е iso фајл филмот, или фолдери се? Ако се фолдери, барај го index.bdmv и таму стави го преводот. Би требало да го пушти.[DOUBLEPOST=1466721543][/DOUBLEPOST]
Преку што гледаш? Не е windows, друг софтвер ти ги менува опциите за екран.
Немора и со англиски може не е проблем,ама веќе кога гледам супер снимка сакав да прашам, се измачив да ставам ама никако неможе..
 
Т

Триптико

Гостин

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Power Option->Choose what Power Button do->Shutdown Settings->Untick Fast Startup Прво подигни во Safe Mode за да видиш дали ќе ти даде плав екран. Ако не даде, само рестартирај.
koristam windows 7 ultimate i takva opcija ne mi dava vo choose what power button do. inace napraviv system cleanup preku safe mode i mi se podigna sistemot megjutoa na odredeno vreme samo pojavuva blue screen i pak isto.. drugo care nekoe?
Untitled.jpg
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
koristam windows 7 ultimate i takva opcija ne mi dava vo choose what power button do. inace napraviv system cleanup preku safe mode i mi se podigna sistemot megjutoa na odredeno vreme samo pojavuva blue screen i pak isto.. drugo care nekoe?
Прегледај го приврзокот 150990
некој драјвер може ти прави проблем. види што последно се update-увало во windows update. Види кој нов драјвер се инсталирал.
 
Член од
21 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ve molam za pomos, na tabletot staviv windows 10 clean iso se bese vo red se dodeka ne restore drajveri od win 8.1 so sto tabletot prestana da prima naredbi, dobro i toa go srediv so reinstalacija ama sega mi treba pomos okolu drajverite, esinstveno sto raboti e bluetooth,wifi i otg mause i keyboard a mi treba drajver za intel hd acelator
inaku tabletot e Tesla m8wk znaete deka e problematicen koga free upgrate nemoze poradi maliot prostor pa zatoa napraviv backup na celiot system 8.1 i na drajverite no koga instaliram drajveri od backup nisto ne raboti
 
Т

Триптико

Гостин
@StefanNaj влези на страната на Tesla и во делот FAQ ќе ги видиш. Ако пишува дека се за 8ка, тие се. Еден од апдејтите не го инсталирај. Ти пишува на самата страна, под линкот за драјвери.
 
Член од
21 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Sega mi se jave nov problem dodeka doinstalirav windows se go staviv malce napolnac i se podnapolna i dodeka se logirav se iskluce (izglea slaba baterija) i sega voopsto ne polni :/ barem taka ne pokazuva ova mi e 3 pat vaka so mi se slucuva sto da pravam sega neznam 2 sati na polnac dremi a polnacot ne e zezok voopsto,tabletot e ko kamen laden
Oh to e ko kupvam gluposti -_-
Inace fala gi najdov drajverite[DOUBLEPOST=1466864530][/DOUBLEPOST]Aj da se nadevam deka ke se ukluci druga opcija ne planiram da go nosam na popravka vo amc oti imam losi iskustva so servisot
 
Т

Триптико

Гостин
Sega mi se jave nov problem dodeka doinstalirav windows se go staviv malce napolnac i se podnapolna i dodeka se logirav se iskluce (izglea slaba baterija) i sega voopsto ne polni :/ barem taka ne pokazuva ova mi e 3 pat vaka so mi se slucuva sto da pravam sega neznam 2 sati na polnac dremi a polnacot ne e zezok voopsto,tabletot e ko kamen laden
Oh to e ko kupvam gluposti -_-
Inace fala gi najdov drajverite[DOUBLEPOST=1466864530][/DOUBLEPOST]Aj da se nadevam deka ke se ukluci druga opcija ne planiram da go nosam na popravka vo amc oti imam losi iskustva so servisot
Ако се вклучи на форматирање ИЗБРИШИ комплетно партиции. Не оставај ниедна. Старата за windows ќе ти прави проблем. Кога ќе ги избришеш ќе добиеш околу 14-15 GB простор. Формирај една, windows сам ќе си направи системска и мирна глава. На почеток ќе бидеш со маус и тастатура, после со драјвери ќе биде и со тач :) Инаку таблетот е супер. Јас го имам 9 инчниот, а другар баш тој. Немало проблем досега.
 
Член од
21 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Znam celosno formatirav so se mbr sega ke go odnesam bidejki neke da polni inaku mi ostanaa 6 gb slobodni i drajveri instalirav se raboti super (skoro :/ )[DOUBLEPOST=1466938874][/DOUBLEPOST]Znam celosno formatirav so se mbr sega ke go odnesam bidejki neke da polni inaku mi ostanaa 6 gb slobodni i drajveri instalirav se raboti super (skoro :/ ) received_1042458849164301.jpeg received_1042429799167206.jpeg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom