Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Веб базирани системи се учи за онтологии, linked data, rdf, owl, sparql (NoSQL).
На вежби се работеше во Јава (Jena Framework).
Се полага предавања и вежби заедно на лист, исто потребно е и групен проект. За групниот проект ние извлекувавме linked data за филмови од imdb со sparql во php. Добро е тоа што можеш да го искористиш во било која технологија.

Напреден веб дизајн e прилочно обемен и се учи за JavaScript, Bootstrap, Html5(Canvas), SVG, sass и scss. Се полага само задачи, ако имате 70+ на прв, имате право на проект наместо втор колоквиум. Добар предмет за front-end дивелопери.

Програмски практикум (Имплементација на системи со отворен код) се учи прв колоквиум основи на php + mysql, втор колоквиум се учи php mvc (Laravel framework). Се полага само задачи, ако имате 70+ на прв, имате право на проект наместо втор колоквиум. Далеку поорганизиран од Интернет технологии и Веб програмирање како нивна back-end алтернатива.
Еден од најдобрите предмети кои сум ги слушал.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
27
Поени од реакции
0
Дали има некој да предложи компании за пракса?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Дали ако сменам смер во втора година автоматски паѓам во приватна квота?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Дефинитивно се запишувам на КНИ, па планирам да го поминам летово малце попродуктивно. На што би ми препорачале да обрнам најмногу внимание (калкулус, дискретна , СП) и од кои книги да учам?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Некој да не има некој линк од материјали за предметите од 3 семестар?
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Некое искуство од ПЕТ смерот какво е програмирањето по тежина, како се снајдовте со дискретна ?
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Некое искуство од ПЕТ смерот какво е програмирањето по тежина, како се снајдовте со дискретна ?
Предметите се исти за сите смерови, програмирањето не е тешко, потруди се лабараториските вежби да ги решаваш сам, и да ги решиш на време, и ке немаш проблеми. Колегите што имаа проблеми со програмирање, беа колегите што очекуваа да го положат предметот со 1-2 дена учење, се надевам дека немаш такви очекувања.
Дискретна е малку потешка од програмирање, и си бара многу вежбање, и секако, читање од книга. Јас положив дискретна, кога материјалот го учев читајќи од книгата наместо од слајдовите поставени на курсот.
За останатиот дел, зависи од тебе, можеш да си земеш предмети од другите насоки, можеш да ги одбираш најлесните предмети и така да добиеш диплома, нема ограничување, сам одлучуваш со какво знаење ке излезеш од факултетот.
 
L

Löwe

Гостин
Предметите се исти за сите смерови, програмирањето не е тешко, потруди се лабараториските вежби да ги решаваш сам, и да ги решиш на време, и ке немаш проблеми. Колегите што имаа проблеми со програмирање, беа колегите што очекуваа да го положат предметот со 1-2 дена учење, се надевам дека немаш такви очекувања.
Дискретна е малку потешка од програмирање, и си бара многу вежбање, и секако, читање од книга. Јас положив дискретна, кога материјалот го учев читајќи од книгата наместо од слајдовите поставени на курсот.
За останатиот дел, зависи од тебе, можеш да си земеш предмети од другите насоки, можеш да ги одбираш најлесните предмети и така да добиеш диплома, нема ограничување, сам одлучуваш со какво знаење ке излезеш од факултетот.
Не баш, ако имаш Математичка основа од средно.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Некое искуство од ПЕТ смерот какво е програмирањето по тежина, како се снајдовте со дискретна ?
Не е тешко ако присуствуваш редовно на предавања и вежби и учиш редовно. Тоа значи после предавање и аудиториски да седнеш и да ги научиш и пререшиш задачите додека не стигнале други. За програмирањата е битно да се потрудиш и сам да ги решаваш лабораториските вежби, така ќе ти биде полесно на колоквиум. Ако ти значи нешто, јас немав никаква основа програмирање од средно, ама со многу вежбање ги положив и двете програмирања. Во врска со Дискретна, материјалот не е многу тежок, но бара посветеност. Гледај да положуваш на колоквиуми, зошто на испит е потешко, особено Дискретна 2, каде што многу малку го положуваат бидејќи се полага на блокови. Ако сакаш малку поопширно да ти објаснам, пиши ми ПП. Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom