Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Јас не знам зашо се срамат од тоа што користат стероиди, јас да земам нема да кријам како педерче.
Ај сега размисли дали кога целата кариера и заработувачка би ти се засновале на теоријата дека само со чиста исхрана и малку тренинг секој просечен Петко може да изгледа како тебе не би криел? Тоа е фактички дефиниција за fake natty, продаваат лажна надеж.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Ајде малку помош луѓе.Одамна се наканувам да одам на фитнес,но се бев некако зафатен особено со предавања итн
Имам една нејаснотија во мене како да се направи совршено тело на пример како саша ковачевиќ(тој ми дојде при гуглање)




Дали фитнес тренерериве или инструктори(како се викаат точно незнам) глобално во цела земја кај нас сите или повеќето имаат знаење и програма како на луѓето кои вежбаат во нивните теретани да им објаснат или упатат како да си го оформат убаво телото на пример по терк на некоја sвезда пример саша ковачевиќ или незнаат ? Дали програмата кога би се водел до неа би гарантирала успешно оформување на тело како кај Саша на пример

прашувам бидејќи гледам дека луѓево околу мене кои одат по фитнес и теретани, ниту еден нема оформено убаво тело иако одат одамна на фитнес.Може имаат некој истакнат мускул и тоа е тоа. Кога ќе ги прашам велат абе Горан туби треба да купам со креатини и такви работи.
Инаку без тоа не бива и нема резултати. Значи тренерот ги убедил дека туби треба па и тие ги земаат и пак слабо.

Значи пијат и туби, вежбаат редовно но резултати како кај Саша, Роналдо и слични нема

Ќе го земам за пример Тошо Зафиров кој го среќавам често по телевизии и порталиве.
Неговото тело ми дава една глобална слика како изгледаат кај нас фитнес инструкториве.И повеќето што сум ги видел такви ми се.Воопшто неприродно и многу невкусно према мене

На страна имам школски со кои завршивме средно школо и кои се преселија Швајцарија пред 3 години.
Децава од слаби и ајде ќе се изразам од никаква фигура после нешто една година од вежбање имаат тело баш како sвездиве.
На мојата пофалба дека изгледаат одлично и прашањето како до вакво тело. Вели јас само одам во теретана и тренерот ми даде начин на исхрана и постојано ме следи и објаснува речиси на секој тренинг. Он со ништо не се замара.

Епа барам и јас таков некој фитнес клуб или поточно инструктор кој ќе ми помогне во оформување на тело, без да се замарам да читам по интернет за калории, масти, трицепси, бицепси итн.А не само пиј ова и надувај се и на крај пак тело нема.

Значи на одредено време да бидам прегледуван и да се види дали воопшто има напредок или само се губи време.


Ќе споменам дека најблиску ми е Атлета и Терминатор и незнам како им е знаењето но ако се слаби и некаде има добар тренер не ми е проблем да отидам и подалеку.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
Ајде малку помош луѓе.Одамна се наканувам да одам на фитнес,но се бев некако зафатен особено со предавања итн
Имам една нејаснотија во мене како да се направи совршено тело на пример како саша ковачевиќ(тој ми дојде при гуглање)




Дали фитнес тренерериве или инструктори(како се викаат точно незнам) глобално во цела земја кај нас сите или повеќето имаат знаење и програма како на луѓето кои вежбаат во нивните теретани да им објаснат или упатат како да си го оформат убаво телото на пример по терк на некоја sвезда пример саша ковачевиќ или незнаат ? Дали програмата кога би се водел до неа би гарантирала успешно оформување на тело како кај Саша на пример

прашувам бидејќи гледам дека луѓево околу мене кои одат по фитнес и теретани, ниту еден нема оформено убаво тело иако одат одамна на фитнес.Може имаат некој истакнат мускул и тоа е тоа. Кога ќе ги прашам велат абе Горан туби треба да купам со креатини и такви работи.
Инаку без тоа не бива и нема резултати. Значи тренерот ги убедил дека туби треба па и тие ги земаат и пак слабо.

Значи пијат и туби, вежбаат редовно но резултати како кај Саша, Роналдо и слични нема

Ќе го земам за пример Тошо Зафиров кој го среќавам често по телевизии и порталиве.
Неговото тело ми дава една глобална слика како изгледаат кај нас фитнес инструкториве.И повеќето што сум ги видел такви ми се.Воопшто неприродно и многу невкусно према мене

На страна имам школски со кои завршивме средно школо и кои се преселија Швајцарија пред 3 години.
Децава од слаби и ајде ќе се изразам од никаква фигура после нешто една година од вежбање имаат тело баш како sвездиве.
На мојата пофалба дека изгледаат одлично и прашањето како до вакво тело. Вели јас само одам во теретана и тренерот ми даде начин на исхрана и постојано ме следи и објаснува речиси на секој тренинг. Он со ништо не се замара.

Епа барам и јас таков некој фитнес клуб или поточно инструктор кој ќе ми помогне во оформување на тело, без да се замарам да читам по интернет за калории, масти, трицепси, бицепси итн.А не само пиј ова и надувај се и на крај пак тело нема.

Значи на одредено време да бидам прегледуван и да се види дали воопшто има напредок или само се губи време.


Ќе споменам дека најблиску ми е Атлета и Терминатор и незнам како им е знаењето но ако се слаби и некаде има добар тренер не ми е проблем да отидам и подалеку.
И ти може да имаш тело како Саша, а потешко ќе имаш како Тоше, да ти кажам во старт, тоа што Тоше и останатите билдери го имаат изградено не се прави без хормонален третман и строг режим, а тело како од овој на сликата се прави и со една удрена шема и средена исхрана или само со средена исхрана/суплементација и 2-3 години активен тренинг, ако одиш без читови.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
И ти може да имаш тело како Саша, а потешко ќе имаш како Тоше, да ти кажам во старт, тоа што Тоше и останатите билдери го имаат изградено не се прави без хормонален третман и строг режим, а тело како од овој на сликата се прави и со една удрена шема и средена исхрана или само со средена исхрана/суплементација и 2-3 години активен тренинг, ако одиш без читови.
Па и не му треба тело како Тоше иостали професионалци. Неможам да сватам што ги напалува обичните вежбачи таа огромна градба, освен за такмичарски насоки и одлкуки, неможам да сватам најобичен вежбач напален на таква градба,мене одвратно ми изгледат најискрено.
Се знае која е најпосакуна и најубава градба на тело и до која граница. Ама добро секој со свои вкус.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Па и не му треба тело како Тоше иостали професионалци. Неможам да сватам што ги напалува обичните вежбачи таа огромна градба, освен за такмичарски насоки и одлкуки, неможам да сватам најобичен вежбач напален на таква градба,мене одвратно ми изгледат најискрено.
Се знае која е најпосакуна и најубава градба на тело и до која граница. Ама добро секој со свои вкус.
абе и не мора толку големи да бидат, само рацете мора бар 50ка да бидат. маж без голем бицепс не е маж
ако градите им се рамни, нозете чачкалица, бицепсот мора да ги растегнува ракавите на маицата. :tapp:
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Пошто тврдат дека не користат стероиди, а 2 или 3 шеми годишно праат и тоа со тренболони а не како нашите шеми. Јас не знам зашо се срамат од тоа што користат стероиди, јас да земам нема да кријам како педерче.
Абе јасен ми е терминот fake natty. Али градбата не му е екстремна голема или пак чиста, или пак постигната за кратко време па да се каже дека е на стероиди. Вежба типот од 13години тоа ти се 10+ години кревање тежини. За тоа време со добра генетика/исхрана/тренинг таква градба е сосма реална. Единствен индикатор дека можеби користи стероиди е што рамењата му се премнуго во 3Д форма, али пак тоа е само под добро осветлување и pump послем вежбање. Пристапот кон вежбањето му e на место, односто потенцира дека muscle is by product of strength. А во врска со IF, не е нешто магично само ако можеш да го вклопиш во секојдневна рутина ке имаш одредени бенефити. Нешто што ја осетив периодот додека бев на IF е дека во периодот на фастинг, односно кога немам јадено имам повеќе енергија, попродуктивен сум, не ме фаќаше мрза како што знае да ме фати. Фастот го прекинував накај 1 и периодот додека учев тоа време полесно ми идеше, подуеноста во стомакот ја немав, најголем бенефит ми беше што можев да јадам поголеми оброци што ке ме заситат и психички, што ми е битно додека сум во дефицит. Користев комбинација од ИФ и ротација на ЈХ и задоволен сум. Здравје догодина би одел повторно со ова комбинација во зависност од тоа како ке поминм зимоска.
 
E

Epsilon

Гостин
абе и не мора толку големи да бидат, само рацете мора бар 50ка да бидат. маж без голем бицепс не е маж
ако градите им се рамни, нозете чачкалица, бицепсот мора да ги растегнува ракавите на маицата. :tapp:
Шо напрај бе другар 50ка :O , јас во теретаната што одам барем насабајле и на одручек на рака се бројат што имаат толкав бицепс.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
абе и не мора толку големи да бидат, само рацете мора бар 50ка да бидат. маж без голем бицепс не е маж
ако градите им се рамни, нозете чачкалица, бицепсот мора да ги растегнува ракавите на маицата. :tapp:
За жал такви ги има се повеќе и повеќе. Не само у теретана шо се уфилмани, филмот го продолжуваат и надвор а не се ни свесни дека катастрофално и смешно се градени.

Има можи 7-8 месеци, толку силно наплескав еден таков, таков кејф ми направи , шо ни динар не го жалам шо го платив
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
Па и не му треба тело како Тоше иостали професионалци. Неможам да сватам што ги напалува обичните вежбачи таа огромна градба, освен за такмичарски насоки и одлкуки, неможам да сватам најобичен вежбач напален на таква градба,мене одвратно ми изгледат најискрено.
Се знае која е најпосакуна и најубава градба на тело и до која граница. Ама добро секој со свои вкус.
Јас не му кажав какво му треба ниту се изјаснив какво ми е мене по кеиф.
Целата работа е што просечен човек уште пред да влезе во теретана прави филм дека ќе биде Арнолд Штрафцигер и дека ќе има најголеми раце и гради, еден од изговорите на просечниот човек зошто не сака да вежба е да не стане како тие што ги наброивме.
За таква градба без разлика дали јас и ти сакаме или не треба страшна дисциплина, огромни финансии, огромни одречувања од многу работи, решителност и да не набројувам.
За некој можеби човек со пивски стомак е одлична градба и пример како треба да изгледа машко тело, се е ствар на вкус.[DOUBLEPOST=1466784816][/DOUBLEPOST]
абе и не мора толку големи да бидат, само рацете мора бар 50ка да бидат. маж без голем бицепс не е маж
ако градите им се рамни, нозете чачкалица, бицепсот мора да ги растегнува ракавите на маицата. :tapp:
Ако те прочита некое стандардно баце ќе ти каже дека стомак до колена ти е клучен за маж и ќе ти ја каже уште постандардната сељачка поента за битноста на чешмата која патем не може ни со ретровизор од фап да си ја најде под мевот.
 
E

Epsilon

Гостин
Јас сум од оние билдери шо можат да се пофалат со стомачните и ако некој му треба ренде за сирење, повелете на мојте стомачни.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Лажичките за мерење на 1 порција протеини (30 грама) во ml колку изнесува? Поточно колку се 60мл во грамови whey?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Лажичките за мерење на 1 порција протеини (30 грама) во ml колку изнесува? Поточно колку се 60мл во грамови whey?
Зависи кој веј протеин, има многу разлика во густината така да имав еден протеин една мерица тежеше 45-50гр. а пак во истата мерица коа ќе ставам друг веј протеин тежи 25г. така да се зависи од густината на самиот веј протеин.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
дали кај нас има некоја лабораторија да однесеш на пример 100грама прашок и да ти испитаат кој е составот или поточно колкав процент има протеин, јаглехидрати , шекери и слично...
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
дали кај нас има некоја лабораторија да однесеш на пример 100грама прашок и да ти испитаат кој е составот или поточно колкав процент има протеин, јаглехидрати , шекери и слично...
Линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom