Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Дали е ФИНКИ лош избор ако не сум добар математика? има ли мн математики
На ПЕТ имаш најмалце математики(дискретна 1 и 2), можеш на тој смер да се запишеш. На сила ќе седнеш и ќе ги научиш, не се толку тешки.
 
Член од
17 јуни 2015
Мислења
19
Поени од реакции
4
Dali znaete nekoj sto drzi casovi po aok?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да прашам колку ви бил просекот на тие што сте се запишале на ФИНКИ?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Да прашам колку ви бил просекот на тие што сте се запишале на ФИНКИ?
Ако веќе сакаш да се запишиш, веројатноста да бидеш задоволен со евентуален просек 6.00 после прва испитна сесија е скоро 99.99%. :icon_mrgr:
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
aj internet programranje i web pogramiranje nekoj ako poze da mi objasni so se izucuva ili ako moze da mi prati materijali bi mu bil blagodaren? :vozbud:
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
aj internet programranje i web pogramiranje nekoj ako poze da mi objasni so se izucuva ili ako moze da mi prati materijali bi mu bil blagodaren? :vozbud:
Интернет програмирање се учат аплети, најлош предмет од цел факултет. Бегај подалеку од него.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
aj internet programranje i web pogramiranje nekoj ako poze da mi objasni so se izucuva ili ako moze da mi prati materijali bi mu bil blagodaren? :vozbud:
Веб програмирање се учат јава сервлети и спринг. Одличен предмет ако сакаш да се занимаваш со јава веб програмирање во животот. Сервлетите се учат од книгата Servlets and JSP од head first (лесно се наоѓа на нет) а Спринг се учи дел од неговата документација a дел од Spring in Action.
Покрај тоа имаше и едно или две предавања за Hibernate, како најкористен ORM.
 

8A

2 + 2 = 5
Член од
15 јануари 2009
Мислења
78
Поени од реакции
11
Услов за да можеш да го запишеш веројатност и статистика е да ги имаш положено калкулус 1 и дискретна 2 или барем еден од нив?
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
64
Услов за да можеш да го запишеш веројатност и статистика е да ги имаш положено калкулус 1 и дискретна 2 или барем еден од нив?
Да имаш положено калкулус 1.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 8A

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Услов за да можеш да го запишеш веројатност и статистика е да ги имаш положено калкулус 1 и дискретна 2 или барем еден од нив?
Положен Калкулус 1 и потпис од Дискретна Математика 2.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 8A

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.044
Поени од реакции
57.263
Колквиумски/испитни прашања по Веб програмирање да не ви се наоѓаат?
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Здраво сакам да прашам каква е процедурата за префрлање од феит на финки доколку некој до сега се префрлил нека одговори.
Дали некој положени предмети од феит се признаваат при префрлање на финки ?
И некој да напше какви искуства има на смерот пет ?
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Колквиумски/испитни прашања по Веб програмирање да не ви се наоѓаат?
Нема, од она што го запамтив имаше:
Да се подредат по ред фазите на извршување за service method, init, креирање httpservletrequest/response, имаше едно да се подредат по ред кои патеки/рути ќе се извршат.
Имаше 5 прашања за HTTP, 2 прашања за бази беа, 3 прашања за angularJS и доста прашања за ServletContext.
Многу слични беа на тестовите од книгата (jsp and servlets 3rd edition) после секој chapter и читај bullet points :D
Здраво сакам да прашам каква е процедурата за префрлање од феит на финки доколку некој до сега се префрлил нека одговори.
Дали некој положени предмети од феит се признаваат при префрлање на финки ?
Треба да зборуваш со продеканот за настава на финки.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Здраво сакам да прашам каква е процедурата за префрлање од феит на финки доколку некој до сега се префрлил нека одговори.
Дали некој положени предмети од феит се признаваат при префрлање на финки ?
И некој да напше какви искуства има на смерот пет ?
Се признаваат али никој не може да ти каже колку,се зависи од смерот кој би го избрал и кои предмети досеа си ги слушал...ќе ти треба исписница од феит со уверение за положени испити. Мислам дека се останува во иста квота во која си првично влезен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom